Премията на акциите ориентирани към стойност е относително най-ниска, спрямо тези ориентирани към растеж, по време на 10-годишния бичи пазар. Още по-забележителна е тази тенденция от началото на май, когато очакванията за забавяне на икономиката повишиха очакванията за намаление на лихвите от страна на Федералния резерв на САЩ (Фед).
Според Goldman Sachs сега има голяма разлика в оценката между евтините и скъпите акции, която би могла да се "улови от ловците на сделки".
Анализаторите от щатската инвестиционна банка актуализираха кошницата си с евтини акции с тези с най-високите очаквани печалби спрямо шестмесечните им предполагаеми колебания.
Инвеститорите обаче, трябва да имат предвид, че ловът на изгодни сделки на фондовия пазар не е това, което беше преди.
Стратегията за закупуване на акции, които се търгуват евтино в сравнение с по-широкия пазар - така нареченото инвестиране в стойност - изостава от финансовата криза насам. В този дълъг бичи пазар инвеститорите са спечелили по-голяма възвръщаемост, купувайки акции, обещаващи силен ръст на печалбите и приходите, особено тези в технологичния сектор.
Тази динамика се забелязва от началото на май, когато инвеститорите започнаха да преоценяват очакванията си за икономически растеж и действията на Федералния резерв през тази година, според стратезите на Goldman Sachs.
Тъй като инвеститорите започват да залагат във все по-голяма степен, че следващите действия на Фед ще са към намаление на лихвите, те започнаха да се насочват към акции ориентирани към ръст. Те също така фаворизираха компаниите с по-малка волатилност, от които очакват добра възвръщаемост.
„Високото съотношение P/E в исторически план е предвещавало силна възвръщаемост", коментира Дейвид Костин, главен инвестиционен стратег в Goldman Sachs.
Според Костин, за да погледнат към акциите ориентирани към стойност, инвеститорите ще трябва да се сдобият с увереност по отношение на бъдещия икономически растеж.
Историческата пропаст в представянето между най-скъпите и най-евтините акции на щатските пазари, създава възможността на десетилетието за инвеститорите, според портфолио мениджър от Julius Baer Group Ltd.
Ралито на пазарите през тази година добави 9 трилиона долара към стойността на глобалните акции, като изходящите потоци продължиха, разширявайки разликата между представянето на някои акции.
Заедно с над средния ръст на приходите, сегментът на стойностните акции е златна мина за инвеститори, които търсят още пет години силна възвръщаемост, смята Федерико Риджо, мениджър в хедж фонда Kairos Pegasus Fund SA, управляващ активи на стойност 310 милиона евро.
„Има много движещи се части и това е една възможност, защото можете да закупите много висококачествени акции на цени, които са много, много атрактивни и вероятно са при една от най-атрактивните входни точки за някои имена през последното десетилетие", смята още експертът.
По-голямата част от отслабените акции, предлагащи атрактивен потенциал за ръст, са в стойностния сегмент, според Риджо. По този начин, анализаторът се присъединява към призива от Sanford C. Bernstein за покупка на стойностни акции, въпреки системно по-слабото им представяне през последните години, с изключение на 2006-та.
Евтините акции с по-висока доходност от дивиденти за тази година продължават да изостават от по-предпочитаните акции на компаниите ориентирани към ръст.
Според други експерти обаче, намаляването на икономическия импулс не предвещава нищо добро за секторите ориентирани към стойност, които са циклични.
Изборът за инвестиции в стойност, може и да е добра идея, като се има предвид глобалното политическо и икономическо напрежение. И най-лесният начин за инвеститорите, да придобият експозиция към стойност, е като погледнат към някои от индексните фондове, които инвестират в подобен род акции.
Още по темата:
Къде да инвестираме 10 000 лева?
Време е за инвестиции в стойност?
Това е сделката на десетилетието