JPMorgan вижда край на ралито на капиталовите пазари, ако централните банки не успеят да потвърдят високите пазарни очаквания през юли. В същото време, кешовите позиции на инвеститорите са на най-ниските си нива от 2007 г. насам, след като инвеститорите в акции и облигации се радват на прекомерна възвръщаемост до момента.
От началото на годината, както инвеститорите в дълг, така и инвеститорите в акции се присмиваха на старото правило, че акциите и облигациите се движат в различни посоки, като и двата типа инвеститори отбелязаха доходност.
Ръстът на двата класа активи до голяма степен се предопределяше от промяната в политиката на централните банки, в среда на нараснало търговско напрежение. От началото на годината, американските акции са донесли 17% годишна възвръщаемост което е близо два пъти повече от средното им годишно представяне в исторически план.
В неотдавнашно писмо към клиентите си JPMorgan очерта основните рискове за пазарите на акции.
„Ако през следващите месеци централните банки не успеят да потвърдят пазарните очаквания за повсеместно намаляване на лихвените проценти, акциите могат да бъдат засегнати не само от потенциалните разпродажби на облигациите, което механично би направило инвеститорите с наднормено тегло на фондовите пазари, но и от потенциално увеличение на паричните средства в акции.
Накратко - от JPM рационализират своето мислене зад продажбата на акции чрез механичното ребалансиране на класическата теория за 60% инвестиции в акции и 40% в облигации.
Като сериозно предизвикателство се явява и факта, че инвеститорите държат най-малко средства в световен мащаб от 2007-ма година насам. Идеята тук е, че ако инвеститорите са принудени да намалят риска от акции и облигации, ще им липсва необходимия кеш и ще трябва да продават акции, за да финансират обръщането.
Според анализаторите на JPM, това оставя както инвеститорите, така и пазарите в доста несигурна позиция в бъдеще. А от банката смятат, че има само един потенциален резултат, който може да задържи ралито.
"Един от сценариите, като например преференциален Фед, който трябва да осигури застраховка, подобна на тази от 1995 г. и 1998 г., е положителен за акциите", заявиха от банката. "Но предимството означава намаляване на лихвените проценти, когато показателите за растеж са все още добри, а не да се очакват отслабване на показателите за растеж."
Накратко, Федералният резерв ще трябва да намали лихвите, докато икономическите данни все още показват признаци на сила - действие, което е едновременно парадоксално и неинтуитивно по характер - за да се запази борбата на фондовия пазар.
Но ако Федералният резерв очаква слабост, вече ще е твърде късно. Като цяло, с пазарните участници, които понастоящем оценяват 100% вероятност за намаление през юли, всяко отклонение на политиката ще бъде посрещано доста бързо от инвеститорите, смятат от банката.
Още по темата:
JPM: Ето как ще разберете, че пазарите се обръщат!
JPM: Институционалните инвеститори се изтеглят от биткойна
JPM със собствена криптовалута