Близо една трета от мениджърите в някои от най-добрите световни инвестиционни компании заявиха, че канабисът е отрасълът с най-голям потенциал за растеж през тази година, според проучване, проведено от счетоводната компания EisnerAmper.
Канабис-индустрията изпреварва с малко технологичния сектор и е доста преди здравеопазването.
Въпреки че инвеститорите са развълнувани от канабиса, съществуват множество пречки за инвеститорите, които искат да насочат средствата си към този отрасъл.
Проучването включва 120 висши мениджъри на частни капитали, хедж фондове, рисков капитал и институционални инвеститори.
Нюйоркска частна инвестиционна компания, основана от ветерани от JPMorgan и Guggenheim, е създала най-големия фонд, посветен на процъфтяващата индустрия на марихуаната.
Според цели 37% от портфолио-мениджърите, канабисът е индустрията с най-голям потенциал за растеж през тази година. Прогнозите на Bank of Montreal оценяват индустрията на потенциални приходи от 194 милиарда долара до 2025-та година, ако САЩ официално легализира канабис продуктите.
Това би бил един огромен скок за една индустрия, която в момента е незаконна в по-голямата част от САЩ. И тъй като настроенията на инвеститорите около канабиса станаха по-силни, има и поток от сделки.
През първата половина на 2019 г. капиталовите инвеститори са вложили 1.3 млрд. долара в 150 сделки с канабис, в сравнение с общо над 1 млрд. долара за 2018 г., според данни на PitchBook.
За сравнение, инвестиционните фондове инвестираха под 100 милиона долара в 49 сделки с канабис само преди пет години през 2014 г.
Увеличава се и активността за изкупуване на канабис. Миналата година компаниите за дялово инвестиране са похарчили 474 милиона за 19 сделки, според PitchBook, като тази година вече е на път да надмине 2018.
Въпреки интереса на инвеститорите към индустрията на канабиса, остават сериозни пречки за участието на основните инвеститори. От една страна, канабисът не е федерално легален в САЩ. Това означава, че по-големите, институционално подкрепяни фондове за дялови инвестиции или фондове за рисков капитал обикновено не поемат риска да инвестират в сектора - дори в компании, които всъщност не продават или разпространяват тези продукти.
Много от инвеститорите в тези фондове имат клаузи, които не позволяват инвестиции в канабис. Тези пречки обаче доведоха до създаването на редица специфични за канабиса фондове, които могат да се възползват от липсата на институционални участници в зараждащия се сектор. Тези фондове, като например Tuatara Capital, обикновено са подкрепени от лица с висока нетна стойност на активите и са в състояние да поемат рисковете, които да речем, пенсионните фондове не могат.
Още по темата:
Най-опасното нещо при финансовите балони
Нов балон се спука – този път при производителите на марихуана!
900% такса за къса позиция? Да, ако става въпрос за тази канабис компания