Фондовият пазар е при рекордни нива, а безработицата е рекордно ниска. И ако инвеститорите си мислят, че щатската икономика работи на пълна скорост, нещата не са точно така. Поне според някои икономически показатели...
Президентът Тръмп побърза да си препиши успехите с туит в социалната мрежа.
„От деня на изборите през 2016 г., акциите добавиха почти 50%, като стойността им нарасна с 9.2 трилиона долара и повече от 5 000 000 нови работни места бяха добавени към икономиката“, написа Тръмп.
Но може да има проблеми точно под повърхността, смятат експерти. Всъщност дори и последните рекорди на щатските индекси дойдоха в отговор на негативните новини за икономиката: последвалият ръст дойде следствие на коментари на Фед за потенциално повишение на лихвите, причината за които е търговската война и лошото състояние на икономиката.
И така, какво точно трябва да тревожи инвеститорите? Ето пет признака, които според експертите сочат, че икономиката е слаба.
Пазара на облигации По-рано тази година на пазара на облигации започна да мига един от най-надеждните си рецесионни сигнали: Доходността на дългосрочните държавни облигации се понижи под тези на по-краткосрочните, което предполага, че инвеститорите с фиксиран доход предвиждат бавни темпове на растеж и скромна инфлация през следващите години.
Инвеститорите бързат да купуват облигации с по-дълъг срок, заключвайки се в сравнително високите доходности днес. Но с повишаването на цените на тези облигации, доходността им пада. Събитието, известно като инверсия на кривата на доходността, направи заглавия, когато за първи път се случи през март, но продължи само седмица.
Това, заедно с някои неотдавнашни проблеми на пазара на облигации, накара мнозина да пренебрегнат този показател, който исторически предполага, че рецесията може да се случи през следващата година или две.
Започвайки през май, кривата на доходност отново се обръща. Този път инверсията продължава един месец и се смята за трайна, което прави много по-трудно да се отпише.
„Почти 60% от кривите на доходност в САЩ сега са обърнати“, каза анализаторът на Crescat Capital Отавио Коста, в неотдавнашен туит, отнасящ се до различни облигации по падеж. „Ние сме на върха на исторически балон, който във всеки един момент може да се спука“, допълва още експертът.
Проблеми за производството Президентът Тръмп постави американските производствени работни места в центъра на своята икономическа визия. По-рано този месец обаче внимателно наблюдаваният производствен индекс на ISM спадна до 52.1 за май от 52.8 за април. Майската стойност е най-ниското ниво от началото на президентството на Тръмп.
Оттогава регионалните производствени показатели също показаха слабост. На 18 юни федерацията от Ню Йорк заяви, че индексът Empire State Manufacturing показа най-големия си месечен спад, което е "шокиращо слаб" резултат.
Основната причина за слабостта на производствения сектор – търговската война между САЩ и Китай и налаганите мита. Администрацията на Тръмп се надява, че тарифите за китайските стоки ще помогнат на американските производители в дългосрочен план, като направят вноса сравнително по-скъп за американските потребители. В краткосрочен план, обаче производството е наранено, според компаниите, цитирани в проучването на ISM,.
Рецесия на доходитеЗаконът за намаляване на данъците и заетостта от 2017 г. даде на американските компании голям тласък през миналата година, като намали ставката на корпоративния данък и по този начин увеличи печалбите.
Лошата новина: Компаниите не могат да разчитат на по-ниски цени за още една година в сравнение с предходната година.
След забележимо слаби печалби през последното тримесечие на 2018 г., което доведе до най-лошия декември на Dow от 30-те години на миналия век, печалбите на компаниите отбелязаха леко възстановяване през първото тримесечие.
Сега обаче, относително слабата световна икономика, нарастващите заплати в САЩ и търговските напрежения с Китай отново ще оказват натиск. Анализаторите на Уолстрийт очакват корпоративните печалби да спаднат с 2.6% за второто тримесечие и с 0.3% за третото, преди да се възстановят по-късно тази година, според анализатори, цитирани от CNBC.
Някои инвеститори все още могат да са твърде оптимистични. „Видяхме, че компаниите, които се справиха зле през първото тримесечие, се придържат към силните насоки за четвъртото тримесечие и поддържат оптимизъм“, каза в скорошна бележка Майкъл Уилсън, главен стратег на Morgan Stanley. "Ние не купуваме тази история", добави той.
Още по темата:
Пътна карта за лятното движение на S&P 500
Какво да очаквате от S&P 500 през следващите 20 години