Пазарите могат да въздъхнат с облекчение, след като президентът Доналд Тръмп и президентът Си Дзинпин решиха да възобновят търговските преговори след шест седмичен застой, като САЩ се съгласиха на временно замразяване на допълнителни тарифи за китайските стоки.
Тръмп заяви пред репортери, че няма да постави нови задължения на Китай за „момента“, след като администрацията на китайският президент се съгласи да закупи „огромно“ количество селскостопански продукти. Тръмп каза още, че ще позволи на Huawei Technologies Co. да закупува продукти от щатски доставчици, след като Министерството на търговията миналия месец включи компанията в черния списък за национална сигурност.
Неотдавнашните опасения за световната търговия подтикнаха инвеститорите да заложат за облекчения от страна на централните банки и да видим сериозен ръст в акциите.
Ето как пазарите вероятно ще реагират, когато отворят в понеделник, според стратеги и инвеститори, дали своето мнение за финансовото издание Bloomberg:
Мансур Мохи-удин, старши макро-стратег в NatWest Markets в Сингапур:"Предполага се, че очакванията на инвеститорите ще бъдат подкрепени през следващата седмица чрез примирие в търговската война на САЩ и Китай. Малко вероятно е финансовите пазари да намалят значително очакванията си за понижение на лихвените проценти от Федералния резерв, въпреки облекчаването на световното напрежение. Така, рисковите активи - акции, стоки и нововъзникващи пазари - са готови да се повишат, докато спасителните активи - като йената, държавните облигации и швейцарския франк да се представят по-слабо".
Стивън Иннес, управляващ партньор в Vanguard Markets в Банкок:"Бутонът за рестартиране на търговските преговори бе натиснат и това бе базовия сценарий, който инвеститорите очакваха. Възможно е апетитът към риск да се поднови, но да видим умерен прогрес по отношение на бичите амбиции, голяма част от които може и вече да са заложени в нивата на акциите. При липса на алгоритми за четене на новини, които да пускат сделки на пазара, търговците ще имат 36-часов период за преосмисляне на ситуацията, така че очаквам пазарите да са много подредени, когато отварят в понеделник".
"Основните настроения остават доста мечи по отношение на средносрочните перспективи за търговско споразумение между САЩ и Китай, както и перспективите за глобален растеж."
Реймънд Юнг, главен икономист в ANZ в Хонконг:„Днешните резултати, подобно на миналия декември, все още не ни убеждават, че търговското напрежение е разрешено. Китай и САЩ не са постигнали никакъв напредък по ключови въпроси, а именно права на интелектуална собственост и трансфер на технологии."
"По-меката позиция на Тръмп изглежда се ръководи от корпоративни интереси на САЩ, тъй като са включени милиардни договори за американски фермери и доставчици на Huawei."
„Днешните резултати предполагат, че бъдещите преговори могат да се характеризират с това, че САЩ отстъпват в замяна на покупките на Китай. Но тъй като Китай заяви, че е подготвен за „дълъг март“, САЩ трябва да направят по-нататъшен компромис, за да постигнат реална сделка преди следващите президентски избори.
Крис Уестън, ръководител на изследване в Pepperstone Financial в Мелбърн:"Не виждам как тази среща ще навреди на рисковите активи, но все още има много работа, която трябва да се направи, за да убедят централните банки, че не е необходимо да действат, за да запазят икономическата експанзия."
„Някои къси позиции могат да бъдат затворени в понеделник, като се има предвид отлагането на тарифите, перспективите за възобновяване на преговорите и че двете страни „изглеждат по-обединени от очакваното“.
Алфонсо Еспарза, старши пазарен анализатор в Oanda в Торонто:"Всички изиграха своята роля без допълнителна драма и докато се появят повече подробности, ние се върнахме на първо ниво."
"Златото ще бъде подложено на натиск, тъй като търговският оптимизъм намалява привлекателността на жълтия метал като убежище."
Валентин Маринов, ръководител на валутното звено в Credit Agricole:"Резултатът беше до голяма степен очакван, но сега има шанс за възстановяване на оптимизмът за сделките, с дълъг долар срещу EUR и CHF, като най-добрия избор. Резултатът може също да се разглежда като положителен за валутите на Г-10 с експозиция в Китай, като AUD, NZD, JPY и EUR. Изводът е, че по-нататъшното облекчаване на условията в САЩ, произтичащи от оптимизма на фондовата борса след срещата на високо равнище на Г-20 "трябва да намали необходимостта от предстоящо намаляване на лихвените проценти на ФЕД през юли". Това прави предстоящите плащания в САЩ и данните от ISM „много важни“ за прогнозите за краткосрочните лихвени проценти.
Дейвид Пейдж, старши икономист в AXA Investment Managers:"Липсата на подробности вдига несигурността, когато пазарите се отразяват на сходството със ситуацията от миналия ноември. Никаква ескалация в търговската война "не намалява вероятността от рязък цикъл на намаление на лихвите от страна на ФЕД". Продължаваме да очакваме две намаления на лихвите през 2019 г., започвайки през септември".
Още по темата:
САЩ и Китай временно прекратяват търговската си война
Край на търговската война искат читателите на Инфосток