Юни беше добър месец за златото, което регистрира изключително силно представяне през първите шест месеца на годината.
Цената на златото се повиши с 10% от 1 280.30 долара за унция в края на 2018 г. до 1 409 долара в края на миналата седмица. Само през юни благородният метал добави 9% към стойността си. Жълтият метал завърши месеца при второто си най-високо ниво от май на 2013-та година. Все още обаче, златото е далеч от най-високите си нива от 1 895 долара за унция от септември на 2011-та година.
Златото се повиши силно и спрямо еврото, британския паунд и йената. Така, че не е изненадващо и поскъпването на жълтия метал спрямо долара с 9%.
От друга страна, златото се представя по-слабо от широкия щатски индекс S&P 500, добавил 17.3% от началото на годината, както и 6.9% през юни.
Кое е в основата на силното представяне на златото и какво се случи през юни?
Добрите резултати както на златото, така и на S&P 500 през юни и от началото на годината, до голяма степен отразяват променената политика на Фед, по отношение на лихвената политика. Ръководителят на резерва - Джером Пауъл, както и президента на ЕЦБ - Марио Драги, намекнаха за облекчаване на монетарната политика през последните седмици.
Пауъл насочи инвеститорите в тази посока на 4-ти юни, докато президентът на ЕЦБ направи това на 18-ти юни. Техните коментари понижиха лихвените проценти, като доходността по 10-годишните държавни облигации падаше по целия свят.
В САЩ доходността на 10-годишните облигации падна до 2% в края на миналата седмица, или най-ниското й ниво от октомври на 2016-та година. По-дълбоко на отрицателна теритоия, се премести доходността по японските и немските държавни облигации - съответно до -0.13 и -0.33%.
По-ниската доходност на облигациите в САЩ въздейства позитивно върху цената на златото. По-ниските доходности на облигациите също облагодетелстват и фондовите пазари.
Ето няколко основни фактора въздействали върху цената на златото през 2019-та година:
1. Няма инфлация, срещу която инвеститорите да се хеджират със злато
Доходността на 10-годишните американски облигации бе 2.0% в петък, което е спад от 3.24% на 8 ноември 2018 г. През същия този период, съпоставимата доходност на TIPS (защитени от инфлацията държавни съкровищни бонове) е намаляла с 86 базисни точки до 0.31%, едно от най-ниските нива от септември 2017 година.
Разликата между тези две доходности през този период е намаляла с 38 базисни точки до 1.69%. Този спред се смята за заместител на перспективата на пазара на фиксиран доход за годишния темп на инфлация през следващите 10 години, така че ограничеността му предполага, че инфлационните очаквания остават ниски.
2. Рекордно ниски лихви по облигациите
Отговорът на въпроса защо златото поскъпва може да се открие във факта, че цената на златото има силна обратна корелация с доходността на 10-годишните TIPS.
С други думи, златото се справя най-добре, когато доходността на TIPS пада. Това има смисъл, тъй като и спекулантите, и инвеститорите в злато трябва да плащат за съхранението на метал някъде. Ако разходите за финансиране, коригирани с инфлацията, намаляват, златото е по-евтино за съхранение.
3. Злато се отклонява от другите стоки
В миналото често е било забелязвано, че цената на златото потвърждава основната тенденция в ценовия индекс на суровите индустриални продукти на CRB, както и основния му компонент. Цената на златото обаче се различава от двата индекса досега тази година.
Това е странна дивергенция. Дали златото сигнализира, че други цени на суровините скоро ще бъдат по-високи? Това изглежда малко вероятно предвид продължаващата слабост на световната икономика...
От друга страна, ако САЩ и Китай постигнат търговско споразумение, може да има "мирен път" за световната икономика, което ще стимулира глобалния растеж. При този сценарий цената на златото вероятно ще се понижи.
4. Съотношението между мед и злато съвпада с доходността на облигациите
Докато доходността на TIPS изглежда стимулира цената на златото, интересно е да се види, че съотношението на цената на медта към цената на златото е силно свързано с номиналната доходност на 10-годишните американски облигации.
Същото може да се каже и за съотношението на ценовия индекс на суровите индустриални продукти CRB към цената на златото спрямо доходността на облигациите.
Това има много смисъл, макар и причинно-следствената връзка да върви в двете посоки: по-слабата (по-силна) цена на медта сигнализира за възходяща (мечи) среда за цената на облигациите, водеща до по-ниски доходности. По-ниската (по-висока) доходност на облигациите, водена от доходността на TIPS, има тенденция да бъде бичи (мечи) фактор за цената на златото.
5. Златото е хеджиране срещу икономическата и политическата нестабилност
Златото в момента не се използва за застраховка срещу инфлация, защото инфлацията е цел, а не за плаха, а по-скоро, като застраховка срещу геополитически и военни конфликти, както и срещу по-слаб икономически ръст. Именно това до голяма степен стоеше в основата на поскъпването на метала.
Още по темата:
Възможно ли е златото да доближава своя моментен пик?
И Пауъл намекна за понижение на лихвите
Време е да се продава злато? Но за сребро...