Всички очи днес ще бъдат насочени към потопа от тримесечни печалбите, очакван за сряда, както и края на двудневната среща на Фед, стартирала вчера.
Компонентите на Dow - Boeing (BA) и McDonald's (MCD) ще докладват преди началото на борсовата сесия, а технологичните бехемоти Facebook (FB), Microsoft (MSFT) и Tesla (TSLA) ще попълнят имената на компаниите след затварянето на пазара.
Индустриалният гигант Boeing е заплетен в мрежа от драми от около година, след като две смъртоносни самолетни катастрофи принудиха компанията да заземе своя флагман 737 Max Jet. Анализаторите от Уолстрийт се подготвят за още едно катастрофално тримесечие.
Все още няма ясна времева линия за връщане на 737 Max във въздуха и непрекъснатите закъснения принудиха Boeing да спре производството на самолета. Инвеститорите ще се опитат чрез резултатите на Boeing да оценят отрицателното финансово въздействие от 737 Max върху компанията.
Анкетирани от Bloomberg анализатори очакват Boeing да отчете коригирана печалба от 1.30 долара на акция при 21.74 милиарда долара приходи през четвъртото тримесечие. Boeing загуби над 60 милиарда долара пазарна стойност след втората фатална катастрофа на 10 март.
McDonalds от друга страна тества нов P.L.T. растителна бургер. Компанията тества новия бургер в 28 магазина в Южен Онтарио през следващите 12 седмици.
Допълнително преди старта на търговията компанията ще отчете резултатите си за четвъртото тримесечие на миналата година. Очаква се продажбите на магазините отворени повече от година да нараснат с 4.7%. Според данни на Bloomberg McDonald’s е спечелил 1.96 долара на акция при приходи от 5.31 милиарда долара.
Инвеститорите също ще обърнат голямо внимание на коментарите на ръководството относно коронавируса. Временно затворени са магазините на McDonald в китайската провинция Хубей от 24-ти януари след избухването на вирусната инфекция.
Конференцията за четвъртото тримесечие на McDonald ще бъде първата с участието на новия изпълнителен директор Крис Кемпчински.
Анкетирани от Bloomberg анализатори очакват Facebook да отчете коригирана печалба от 2.83 на акция при 20.89 милиарда долара приходи през четвъртото си тримесечие. Очаква се приходите от реклама да останат силни, дори въпреки продължаващия регулаторен натиск върху социалната мрежа.
Фискалните резултати на Microsoft за второто тримесечие вероятно ще отразят постоянната сила на Azure, сървърните продукти и приложенията за производителност. Междувременно анализаторите очакват Microsoft да изостава на фона на по-ниските продажби на игровата конзола, според анализаторите.
Очаква се Microsoft да отчете коригирана печалба от 1.32 долара на акция при 35.70 милиарда долара приходи. През последните 12 месеца акциите на компонента Dow отбелязаха силен ръст, покачвайки се с 60%, докато по-широкият индекс нарасна с 26% за същия период. Те се превърнаха във втората трилионна компания.
И накрая, производителят на електрическият автомобили Tesla се подготвя, за да отчете печалби след затварянето на пазара. Акциите на Tesla избухнаха, след като компанията отчете изненадваща печалба през третото си тримесечие. Те добавиха 73% през последните три месеца и изтласкаха пазарната оценка на компанията до над 100 милиарда долара. След печелившото трето тримесечие на Tesla, консенсусът очаква 136 милиона долара печалба за четвъртото тримесечие.
Анализирани от Bloomberg очакват Tesla да отчете коригирана печалба от 1.74 долара на акция при приходи от 7.05 милиарда долара.
Други забележителни доклади, планирани за сряда, включват Anthem (ANTM), AT&T (T), Dow (DOW) и Mastercard (MA) преди отварянето на пазара; и Mondelez (MDLZ), PayPal (PYPL) след затваряне на пазара.
Очакванията към Фед
Изглежда, че Федералният резерв ще разочарова финансовите пазари в даден момент тази година, но може би няма да е през тази седмица според пазарни наблюдатели.
От началото на 2019 г. Фед последователно се движи в благоприятна за пазара посока. Централната банка намали лихвения процент три пъти от юли и започна да разширява баланса си през октомври при темповете от 60 милиарда долара на месец със закупуване на ценни книжа. Той също е отпуснал милиарди долари на краткосрочния паричен пазар.
В резултат на действията на резерва, акциите поскъпнаха, кредитните спредове се затегнаха още повече и доларът спадна, като всички облекчиха финансовите условия.
"Но тъй като оценките са по-високи, позитивните настроения и фундамънтът все още са "крехки", а политиката на Фед сега носи голямо натоварване", заяви Андрю Шийтс, главен стратег за смесени активи в Morgan Stanley.
Експертите на Morgan Stanley смятат, че Федералният резерв ще реши да прекрати своите 60 милиарда долара месечни покупки на ценни книжа в края на април и да започне да да намалява баланса си. На негово място те очакват по-малко от 15 милиарда долара месечни покупки през кривата на Министерството на финансите, посочва Шийтс.
Марк Кабана от Bank of America Global Research смята, че покупките на хазната ще продължат до юни, но може да бъдат намалени. Според него заемането на репо-пазара ще приключи през май.
"Такива промени в политиката могат да разрушат борсата", казва Даян Суонк, главен икономист в Grant Thornton.
„Много участници на финансовите пазари вярват, че ликвидността, предоставена от Фед, е помогнала да се повишат цените на акциите над и извън това, което може да доведе до намаляване на лихвите; всеки ход за спиране на този растеж може да доведе до загуба в инерцията за цените на акциите“, каза Суонк.
Председателят на Фед Джером Пауъл подчерта, че разширяването на баланса не е форма на количествено облекчаване, а цели стимулиране на икономиката чрез намаляване на дългосрочните лихвени проценти. Но много коментатори го приемат именно като подобна програма. И дори президентът на федерацията в Далас Робърт Каплан смята, че покупките имат „QE подобни ефекти“.
Още по темата:
Експерти: Ето какво можем да очакваме от Фед през тази седмица
Фед е в изчаквателна позиция