Понижението на петрола под 50 долара за барел щатски лек суров петрол кара някои анализатори да смятат, че поевтиняването на "черното злато" може да продължи. Един от тях е Клаудия Карпентер от S&P Global Platts, която пише, че цените на петрола вероятно ще спаднат до „средата на 40 долара“ за барел през следващите няколко седмици заради слабото търсене.
Предлагането не е проблем, но търсенето е, и растежът на търсенето е толкова крехък, че извинение като коронавируса предизвика 15% спад в цените през последните няколко седмици, заяви Карпентер на 7-ата годишна конференция на Global Commodity Outlook в Дубай в неделя.
През последните няколко седмици цените на суровите продукти спаднаха значително поради опасенията, че епидемията от вируси може да затъпи глобалното търсене на суров нефт.
Фючърсите на петрола тип брент се понижиха в петък до 54.47 долара или с 16% под последния им пик от 20-ти януари. За същият период щатският суров петрол поевтиня с 14%.
OPEC и 10-те съюзници на картела, включително Русия, обсъждат дали да започнат по-дълбоки съкращения на производството, за да спрат ценовия спад, но експертите са на мнение, че ОПЕК + по-скоро трябва да търси ръст на производството, отколкото ограничаването му, за да стимулира потреблението.
"Намаляването на доставките, за да се поддържат цените, не е начинът да се разшири търсенето", твърди Мат Стенли, директор на брокерското посредничество на Starfuels.
Единственият голям победител в съкращаването на доставките от страна на ОПЕК ще бъдат американските производители на шйстов петрол, които ще увеличи производството на по-високи цени, като ефективно ще изтласкат цените още по-ниско, добави той.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп вероятно е гледал към преизбирането си за втория си мандат още от началото на първия, с подкрепата си за енергийната индустрия в САЩ, така че тя да се превърне в ключов доставчик за Китай, каза Стенли, прогнозирайки, че Тръмп ще спечели втори мандат.
Техническият комитет на ОПЕК + през миналата седмица препоръча на коалицията да намали допълнителни 600 000 б/д текущото производство през второто тримесечие, за да се бори с очаквания удар от коронавируса към търсенето на петрол.
Русия, основният участник извън ОПЕК, все още не се ангажира със сделката, която изисква единодушно одобрение от всички 23 държави от ОПЕК +.
Следващата среща на коалицията ще се проведе на 5ти или 6ти март във Виена, но делегатите заявиха, че тя може да бъде придвижена напред, ако предварително бъде постигнат консенсус за нови съкращения.
Коронавирусът предизвика опасения от голямо икономическо забавяне в Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, където карантините и ограниченията за пътуване предизвикаха свиване на потреблението на петрол. Китай доставя около 70% от суровия си внос от членове на ОПЕК + и се очаква рафинериите му да намалят потреблението с около 1 милион барела на ден през февруари, според S&P Global Platts Analytics.
Още по темата:
Петролът поскъпва на фона на възстановяващите се пазари на акции
Петролът поевтиня, търсенето в Китай спада, очаква се намаляване на доставките