Петролните фючърси се понижиха на отрицателна територия за пръв път в историята си в понеделник, а Джеф Къри, глобален стратег в щатската инвестиционна банка Goldman Sachs, има лоши новини за инвеститорите - ситуацията може да не се подобри съществено до средата на май.
Според Къри са необходими производствени съкращения, за да се стабилизира цената на петрола на международните пазари. Производствените съкращения от страна на ОПЕК в средата на април не са били достатъчни според Къри и са "необходими съкращения, продиктувани от пазарните условия".
Цената на щатския лек суров петрол, с доставка през май, се понижи до отрицателна територия в понеделник заради безпрецедентния превес на предлагането, липса на търсене в среда на пандемия и запълнен капацитет за съхранение.
Според Къри обаче стабилизирането на петролния пазар е на седмици разстояние от настоящия момент. Майските договори изтичат във вторник, които на практика карат купувачите да плащат на продавачите, за да не им се наложи те физически да трябва да доставят петрола.
И все пак производителите могат да срещнат сериозни проблеми при намаляване на производството си, смята още експертът.
"Затварянето на производствени мощности е изключително скъпо и понякога води до безвъзратни загуби", коментира Къри.
В един момент производството наистина ще бъде съкратено, но дотогава фючърсите на петрола ще останат под сериозен натиск.
"Не смятаме, че сме видели края на хаоса. Много е вероятно проблемите на петролните пазари да продължат поне до средата на май" смята водещият анализатор на Goldman Sachs.
Историческото поевтиняване на петрола най-вероятно ще доведе до следващата логична стъпка на петролните пазари. Съкращенията на ОПЕК +, приети на 12-ти април след срива в цената на петрола, все още не се усещат с пълна сила от пазарните участници.
Петролът отбеляза моментно възстановяване след срещата на картела, но доброволните съкращения не бяха достатъчни, за да се справи пазарът със свръхпредлагането.
Фючърсите на американския лек суров петрол завършиха в понеделник при ниво от -38.45 долара за барел, нещо невиждано в историята на суровината.
Още по темата:
Сривът в петрола само загатва за това, което предстои
Суровият петрол с 21-годишно дъно - под 12 долара