На фона на по-лошите от очакваните данни за БВП за първото тримесечие, инвеститорите получиха допълнителни икономически данни в четвъртък, за да отразят текущите щети, нанесени на американската икономика в резултат на пандемията COVID-19.
Министерството на труда на САЩ отчете, че 3.839 милиона американци са подоли молби за първоначални помощи за безработицата за седмицата до 25-ти април.
Това превиши средните очаквания на икономистите за 3.5 милиона молби за помощи, а цифрата от миналата седмица бе коригирана нагоре до 4.44 милиона, спрямо първоначално обявените 4.43 милиона.
Така само за предходните шест седмици повече от 30 милиона американци са подали искания за помощи за безработица.
Продължаващите искания, които изостават първоначалните данни за исканията за безработни с една седмица, възлизат на 17.99 милиона за седмицата, приключваща на 18 април. Рекордните 15.98 милиона трайно безработни от миналата седмица, бяха ревизирани по-ниско до 15.82 милиона.
Някои щати са по-силно засегнати от други миналата седмица, след като карантината продължава, а някои щати влязоха в нея по-късно от други.
За седмицата, приключваща на 25 април, във Флорида се забелязва най-голям брой първоначални искания за безработица приблизително при 432 000 при нерегламентирана база от 507 000 през предходната седмица. Калифорния отчете 328 000, което е по-малко от 528 000 през предходната седмица.
Докато икономистите очакват първоначалните молби да продължат да са в рамките на милиони през следващите седмици, прогнозите са за постепенно забавяне на повишението.
„Очакваме първоначалните искания за безработни да продължават да намаляват на седмична база. Много работници, засегнати от закриването на несъществен бизнес, вероятно вече са подали заявления за обезщетения в този момент", пише икономистът от Nomura Люис Александър в бележка от 27 април. Законът, приет на 27 март, предполага известна възможност за стабилизиране на пазара на труда."
Въпреки това, Barclays предупреди, че някои скорошни данни показват, че спадът в седмичните претенции всъщност може да бъде по-бавен от прогнозираното по-рано. Банката увеличи прогнозата си за седмични искания за безработни до 4 милиона от по-рано оценените 3.25 милиона за седмицата, приключваща на 25 април.
Bank of America също увеличи своята прогноза за молбите за помощи до 4.1 милиона от предишните прогнозни 3.5 милиона искове.
Случаите на COVID-19 наскоро достигнаха 3.2 милиона в световен мащаб, сочат данните на университета Джонс Хопкинс. Има повече от 1 милион случаи в САЩ и 60 000 смъртни случаи към четвъртък сутринта.
Още по темата:
6.6 милиона молби за помощи за безработица в САЩ