Цената на биткойна продължава да нараства преди очакваното разполовяване на криптовалутата през следващата седмица. Това събитие е сериозно обсъждана тема в социалните медии, макар и малко хора да имат идея какво ще се случи, след като свърши.
Биткойнът добави 6.5% към стойността си през последните 24 часа и се търгува при нива от 9 880 долара, или малко под психологическата граница от 10 000 долара. Най-високата цена, достигната на спот борси като Coinbase, бе 9 971 долара за биткойн.
Обсъждането на „биткойн разполовяването“, събитие, което се случва веднъж на всеки четири години и което ще намали наполовина предлагането на нови биткойни на миньорите, достигна през изминалата седмица рекордно висок интерес в социалните медии според информацията проследявана от агрегатора на данни LunarCRUSH.
„След месеци на потискане, споменаването на събитието за разполовяване на биткойна в социалните медии вече избухна“, отбеляза в туитър Мати Грийнспан, основател на Quantum Economics.
Качването на цените на биткойна може да бъде отчасти причислено към нов инвеститорски интерес в разгара на неотдавнашния икономически смут, казва Матю Фике, ръководител на пазара за обмен на криптовалута OKCoin. „Това разполовяване получи невероятна публичност, далеч надминавайки предишните подобни събития, особено на фона на представянето на традиционните финансови пазари.“
Много по-нови крипто инвеститори виждат, че в исторически план цената на биткойна е ставала много по-висока след подобно събитие и тя може да се повиши отново до тези нива, посочва Фике.
„BTC/USD достигна нива от около 10 400 долара през октомври 2019 г. и февруари 2020 г., така че е разумно да се разглежда това като краткосрочно привличане.“
Фике може и да се окаже прав за разполовяването, което представлява краткосрочен интерес за инвеститорите.
Не всички експерти обаче са толкова убедени, че поскъпването на биткойна ще продължи. Сред тях е Дариус Сит, партньор на базираната в Сингапур търговска фирма QCP Capital.
„Що се отнася до разполовяването, считам, че въздействието върху цената може да не е съществено“, каза Сит.
Купуването от страна на инвеститорите и преди разполовяването се приписва на "страха да не се изпусне нещо значимо" или известен още като FOMO. Традиционно това е един от сериозните двигатели при цените на крипто пазара.
Но може ли да поскъпването да продължи?
Сит е скептичен. „Ежедневната доставка на миньорите до 900 биткойна или малко под 7 милиона долара на текущите нива, е само малка част от текущия дневен обем на търговия с биткойн. Цената на BTC ще се управлява повече от динамиката на търсенето, отколкото от динамиката на предлагането“, каза експъртът.
Тази динамика на предлагането на минния бизнес може да не изглежда добре, тъй като миньорите ще трябва да вземат някои оперативни решения, след като разполовяването приключи.
Много машини за добив на биткойни ще станат безполезни, защото няма да са печеливши, когато наградата спадне от 12.5 на 6.25 BTC, заяви Зак Ресник, партньор на крипто инвестиционната компания Unbounded Capital.
„Приходите на биткойн миньорите ще спаднат с близо 50%, след като блокната субсидия бъде намалена наполовина, което означава за всички, освен за най-професионализираните миньори, че добивът на биткойн ще стане нерентабилен за една нощ при отсъствие на значително покачване на цената.“
„Нашето мнение е, че по-малко ефективните миньори могат да капитулират и продават своите участия в добива на BTC“, заяви Сит на QCP пред CoinDesk.
Дигиталните активи на криптопазара също поскъпнаха според данни на CoinDesk. Втората най-голяма крирптовалута - етерът, спечели 3.8% в четвъртък.
Победителите при криптовалутите включваха имената на валути като - neo (NEO) с ръст от 7.2%, монеро (XMR) със 7% и dogecoin (DOGE) с 5,6%.
Още по темата:
3 фонда подходящи за биткойн инвеститори
Бум в търговията с биткойн фючърси