Днес започна проверката на представители на Европейската комисия на българското законодателство относно газопровода „Южен поток". "Ние сме тук, за да продължим диалога с българското правителство. Нашето мнение е, че "Южен поток" трябва да бъде изпълнен по законите на европейското законодателство, спазвайки законите за конкуренцията и прозрачността при изпълнението на този проект". Това каза Инге Бернаертс от Главна дирекция "Eнергетика" към Европейската комисия след среща със заместник-министъра на икономиката и енергетиката Иван Айолов, цитирана в разпространено до медиите съобщение.
На първата среща са били обсъдени законодателните промени по морската част на проекта "Южен поток", както и подготвяните правни аргументи от българска страна в отговор на писмото на Европейската комисия относно провеждането на търга, Междуправителственото споразумение и статута на компанията "Южен поток".
На свой ред заместник-министърът изрази увереност за диалогичните взаимоотношения и партньорството между България и Европейската комисия с цел намиране на правилното общо решение.
Пред журналисти Иван Айолов подчерта, че правителството няма никакви намерения да прави отстъпление от европейското законодателство, тъй като България винаги е отстоявала позицията си на коректен партньор и член на ЕС.
Заместник-министърът е категоричен, че "Южен поток" не е български, а стратегически европейски проект" и добави, че разчита на обективната и експертна оценка на Европейската комисия. Според него политизирането на българската енергетика е опасно и единствено ще навреди на сектора и националните интереси. "Наша задача е да осигурим равни пазарни условия и сигурност на енергийните доставки", подчерта Айолов. Относно внесените законодателни промени за морската част на проекта "Южен поток", заместник-министърът заяви, че те касаят пропуск в българското законодателство. По неговите думи към момента народните представители от опозицията не са направили никакви конструктивни предложения относно внесените промени. Те ще имат тази възможност между първото и второто четене на закона в НС.
Срокът, който е даден на България за отговор, е 30 дни - до 4-ти юли т.г. Информацията, която страната ни трябва да предостави на Европейската комисия, в момента се подготвя и обобщава.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |