Запитан как оценява 20-процентно поскъпване на тока от есента, министърът на икономиката и енергетиката Васил Щонов каза, че това е невъзможно и е прекалено много. Той подчерта, че цената се определя от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Въпреки това той не изключва поскъпване за каквото предупреди и самият регулатор. Това стана по време на пресконференцията, на която служебният министър на икономиката представи своите трима заместници.
По думите на Щонов, една от идеите, които се обсъжда, е ДКЕВР да работи на надпартийно ниво и да бъде директно към Народното събрание. Идеята, според министъра, може да се реализира след структурирането на постоянно правителство. „Искаме да повишим независимостта на този орган и да му дадем възможност да стане по-експертен", заяви министър Щонов.
Той отбеляза, че една от задачите му е да подобри ефективността на държавните енергийни дружества, което включва и промени в ръководствата им. Скоро ще бъде вписана в регистъра промяната в борда на директорите на БЕХ, където Георги Христозов ще бъде заменен от заместник-министър Антон Павлов.
Дефицитът в енергийната система е 3 млрд. лева, на годишна база се увеличава с между 500-600 млн. лева, и това ще продължи така, докато не се предприемат спешни мерки, които ноият екип на МИЕ се опитва да предприеме. Според Щонов, баланс в системата не може да се постигне с предприемането на една мярка и всички страни ще трябва да направят отстъпка. Според него трябва да се преработи енергийната стратегия и тя да бъде такава, че в средносрочен план да намали загубите и да започнат да се изплащат натрупаните задължения в системата през последните 4-5 години.
Очаква се в следващите седмици да се направят първите стъпки за създаване на енергиен борд, а след още няколко - той да заработи. В него ще се вземат предвид мненията и препоръките на всички участници в пазара.
В отговор на въпрос министър Щонов каза, че е добре проектът "Южен поток" да се осъществи и по него почти няма риск за държавата. Въпросите са свързани с това дали той отговаря на изискванията на Европейската общност, ние в момента работим как да го направим съвместим с тези изисквания и как да го структурираме така, че държавата да извлече максимални ползи от него, допълни той.
Предприети са мерки за защита на страната от евентуално спиране или затруднение на доставките на природен газ във връзка със ситуацията в Украйна, коментира министърът в отговор на въпрос.
Идеята е да се подготвим за зимата, когато се повишава консумацията на газ, допълни той. В момента газохранилището в Чирен е запълнено на 75 процента, което ще осигури пълните нужди от 60 до 120 дни, според атмосферните условия. В следващите няколко дни ще бъдат осигурени средства за максималното му запълване. Продължава работата и по газовите връзки с Румъния, Турция, Сърбия, добави министър Щонов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |