Има предпоставки за по-голямо увеличение на цената на тока от предлаганите от ругулатора 10%, но обществото няма да приеме по-висока цена и едва ли някой ще предложи нещо друго. Това заяви в сутрешния блок на bTV председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Светла Тодорова.
Тя уточни, че предложените 10% са лимитът, с който обществото може да се съгласи.
Тодорова смята, че увеличението на цената на тока може да достигне и до 50%, като подчерта изрично, че това може да се случи единствено ако всички дефицити, които ще бъдат натрупвани, се покриват само с цената на тока.
„Не мисля, че на утрешното окончателно обсъждане ще има някаква промяна в предложението с колко да се вдигне цената на тока и то едва ли ще е повече от 10 процента", категорично обяви Тодорова.
Според нея, трябва всички участници на енергийния пазар да се съберат и със сериозни обсъждания да се предприемат мерки и взаимни отстъпки, за да може да се стабилизира секторът. „Другото ще означава, че държавата е абдикирала от това проблемите в сектора да се решат", подчерта Тодорова.
Председателя на ДКЕВР смята, че атаката от миналата седмица, когато на заседание на Комисията членовете й бяха замервани с яйца, е била предварително и преднамерено подготвена, но отбеляза, че тъй като хората не я познават лично, едва ли атаката е била насочена лично към нея. „Не е приятно да се връщам към случилото се миналата седмица по време на заседанието на ДКЕВР, когато бяхме замеряни с яйца от представители на неправителствени организации", каза Тодорова.
Председателят на енергийния регулатор каза още, че когато се налага да се увеличава цената, няма политически сили, които да се обаждат на членове на ДКЕВР и да ги съветват да увеличават цената. „Не знам дали аз бих била употребена като бушон от следващата власт и да изгърмя заради сегашното увеличаване на цената на тока, но е факт, че в последните два и повече месеца предишното ръководство на регулатора не правеше нищо по отношение на цената и това допълнително влоши ситуацията", обобщи Тодорова.
Тя не прие обвиненията в конфликт на интереси, тъй като е била член на Комисията от 2001 до 2006 г. Приватизацията на трите електроразпределителни предприятия (ЕРП) се осъществи през 2004 година.
„Когато беше решено да се приватизират ЕРП-тата преди години, държавата се намираше в особена ситуация - имаше липса на законови разпоредби по отношение на приватизацията им, а същевременно такава се налагаше. Тогава съм се водела единствено от интересите на държавата и не мога да приема обвиненията в конфликт на интереси. През годините енергетиката винаги е била употребявана за политически цели и това много е спомогнало за сегашното й трагично положение. Затова се надявам следващото правителство, а и партиите, които ще влязат в следващия парламент, да седнат и да се обединят около няколко приоритета и мерки, които да бъдат взети по отношение на сектор "Енергетика", за да бъде той най-сетне стабилизиран. Иначе ситуацията там ще продължи да се влошава все повече и повече", обобщи в заключение председателят на ДКЕВР Светла Тодорова в интервю за bTV.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |