Продължаваме да действаме за реализация на проекта "Южен поток" в координация с Европейската комисия. Нашето отношение продължава да бъде същото. Ние сме "за" проекта. Думите са на вицепремиера Томисалв Дончев по време на извънредна пресконференция в Министерския съвет по повод изявлението на руския президент Владимир Путин, че газопроводът „Южен поток" се спира заради България.
Ще загубим ли, ако той не се реализира? Зададе риторичен въпрос н поток" на икономиката Божидар Лукарски и сам си отговори: Да, ще загубим.
Още в началото на пресконференцията Томислав Дончев припомни, че България е в наказателна процедура от Европейската комисия заради проекта Южен поток и правителството не може да направи нищо в тази ситуация. Освен това в декларацията на правителството е посочено, че проектът Южен поток ще продължи, но при спазване изискванията на ЕС. „Това ще се случи, но на този етап не може да стане", уточни Дончев.
Той призова всички политически сили, тъй като ситуацията е сложна, да се направи опит България да има една позиция по темата. Позиция не само на правителството, на мнозинството, а позиция на България. Дончев каза още, че ще бъдат положени всички усилия в парламента и извън него да се защити българският интерес.
Вицепремиерът посочи, че днес е водил серия от разговори с Европейската комисия, в които е поставил въпроса, че евентуалното спиране на проекта „Южен поток" в страната ни предизвиква тревога. В разговорите Дончев е уверил, че у нас проблемът е и икономически, и юридически.
Теменужка Петкова, министър на енергетиката, също обясни, че при стартирала наказателна процедура срещу България, е невъзможно правителството да направи каквото и да е, за да започнат отново разговори.
Комисията ще бъде въздържана, докато няма всички парчета от пъзела, поясни резултата от разговорите си Дончев. Той обяви, че комисарите са му пояснили, че като йерархия на приоритетите на ЕС най-високо стои въпроса за сигурността на доставките и солидарността. В разговора с комисаря по Енергийния съюз Марош Шефкович Дончев е получил уверение, че България може да разчита на съдействие за изграждането на алтернативно трасе с Гърция. "Приех го с благодарност, но категорично уверих, че подобен ход в никакъв случай не може да бъде считан за алтернатива на "Южен поток", може да е само първа крачка, но не и алтернатива", обяви Дончев.
Вицепремиерът подчерта, че в спора или разногласията между Русия и Европа разчита на адекватни координирани действия между двете страни, което означава България да бъде добър партньор на ЕС, но и наред с това ЕК, водейки преговори и разговори с Русия, в максимална степен да защитава интереса на България. Темата ще бъде основна при посещението на премиера Бойко Борисов в Брюксел през следващата седмица. Ще действаме по правилния начин, честно и открито, но в същото време при всички срещи ще отстояваме на първо място интереса на България, която може да се окаже губеща от подобно развитие на ситуацията и това не трябва да се допуска, обеща Дончев.
"Сепаративни действия нито могат да направят проекта възможен, нито невъзможен. Ситуацията не може да бъде решена чрез сепаративни преговори. Това е проект, чието бъдеще зависи от Европейската комисия. Сепаративни действия, на която и да е държава не са решение на ситуацията", подчерта на няколко пъти по време на брифинга Дончев. На въпрос дали е провел разговори и с руската страна, за да чуе лично от тях позицията им, Дончев отговори, че приема достатъчно сериозно всяка публична изява на Владимир Путин и било проява на много лош вкус да му се обади, за да го попита дали е вярно казаното след срещата с Ердоган.
Според Томислав Дончев посочената от Владимир Путин сума за загуба от бъдещи такси в краткосрочен план не е реалистична. Той отказа да коментира параметри на евентуалните загуби от нереализация на проекта, но призна, че страната ни със сигурност ще загуби, ако това се случи. "Щетите трудно биха могли да бъдат изчислени като конкретна сума. Ако проектът го няма, това е загуба за България", каза той и обяви, че ще се стараем всеки ден оттук нататък да работим заедно с ЕК така, че позицията на комисията да отразява спецификата на българския интерес. "България не може да бъде разменна монета в тази сложна геополитическа ситуация", настоя Дончев.
Безспорно проектът е заложник на сложната ситуация, най-вече в Украйна, призна Дончев в отговор на въпрос каква е била позицията на Брюксел преди няколко седмици, когато той е имал възможност да се запознае с нея лично. "Може да е политически некоректно, но това е истината. Дали ЕК беше готова на преговори с Русия преди две седмици - краткият отговор е да", добави той./БГНЕС
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |