5% от приходите от продажбите на ток ще внасят производителите и вносителите на електрическа енергия в страната в новосъздадения Фонд „Спасение на електроенергийната система". Това е записано в приетите от народните представители на второ четене промените в Закона за енергетиката.
Във Фонда ще постъпват средства от продажбата на квотите въглеродни емисии, както и лихви от просрочени вноски и дарения. Средствата от продажбата на квоти ще се изразходват само за развитие на ВЕИ.
Целта на новия Фонд е да се намали тарифния дефицит в Националната електрическа компания (НЕК) и е част от обещанията на правителството за мерки за енергетиката, които да не позволят увеличение на цената на тока. Според Делян Добрев, измененията трябва да бъдат обнародвани в Държавен вестник, за да могат да бъдат взети предвид от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), коят трябва до края на месеца да определи цените на тока за новия регулаторен период (до 30 юни 2016 година). Решението беше отложено с един месец.
"Заради отлагането на ценовото решение с 1 месец дефицитът в НЕК се е повишил с още 70 млн. лева", посочи от парламентарната трибуна депутатът от ДПС Рамадан Аталай. За да не бъде губено повече време, той оттегли предложението си вноската на производителите да не е фиксирана в размер на 5%, а да се определя от енергийния регулатор на базата на инсталираните мощности.
Новият фонд ще се управлява от седем членове на управителния съвет. Те ще бъдат назначавани от няколко министерства. Председателят ще бъде определен от министъра на енергетиката. По двама членове ще назначават министрите на енергетиката и на финансите, а един - от министъра на околната среда и водите. Седемчленната квота ще се допълни от двама представители на производителите на електроенергия.
Ръководството на Фонда ще определя и как ще се разходват средствата, които се набират в него.
„Американските" централи няма да внасят средства във Фонда, защото в договорите им е предвидено, че всички нови такси, непредвидени в подписаните споразумения, се поемат от НЕК. Очакванията са приходите във Фонда да бъдат 211 млн. лева, от които трябва да бъдат извадени 52 млн. лева от AES Гълъбово и КонтурГлобал, тоест през новия регулаторен период средствата за НЕК от този спасителен фонд ще бъдат 159 млн. лева.
Плащанията към Фонда не могат да бъдат прихващани и са несеквестируеми, решиха още депутатите.
Не беше прието предложението на Таско Ерменков от БСП, който предложи освен производителите и всички лицензирани лица в енергийната система да внасят вноски във Фонда, като се изключат износителите, за да не бъде ограничен износът. Ермеков предложи да се намали размерът на вноската - от 5% на 4%, заради повече вносители, но и това не беше прието от мнозинството.
Очаквайте още подробности!
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |