След половин час почивка, след като бяха приети основните промени в Закона за енергетиката, народните представители започнаха дебатите по измененията на същия закон, вписани в преходните и заключителни разпоредби. С тях се променя Законът за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ). Дебатите по тях бяха още по-оспорвани, заради предлагания текст, според който НЕК ще изкупува тока, произведен от възобновяеми източници, до лимитите, определени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Освен това, вносителите на промените предлагат излишъците да бъдат изкупувани по цени на излишък на балансиращия енергиен пазар. Производителите ще имат право да продават своята енергия при свободно договорени цени или на балансиращия пазар.
Опозицията атакува точно тези разпоредби. Според Жельо Бойчев от БСП промени били правен нонсенс, защото в момента няма работещ свободен пазар, а и производителите имат право да избират или да работят само на свободен пазар, или само с преференциални цени, определяни от КЕВР. По думите на депутата от левицата няма и цена на излишък от балансиращ пазар.
Таско Ерменков (БСП) предложи излишъкът на ВЕИ централите да бъде изкупуван по средната цена на свободния пазар за предходния месец, определяна от КЕВР, но и това предложение не беше прието.
Другият дискутиран казус бяха преференциите за централите на биомаса. Мартин Димитров (от Реформаторския блок) предупреди, че се задава нова заплаха за дефицита в НЕК, именно заради централите от биомаса, които работят с над 60% животинска тор. Според писмо на електроразпределително дружество, което Мартин Димитров цитира, има проекти за 60 мегавата мощности от такива централи, които биха коствали нови 189 млн. лв. разходи за НЕК.
В предишните промени в ЗЕВИ не е бил предвиден срок за преференциите за централите на биомаса, тъй като не се е очаквал такъв бум. Затова Димитров обяви, че настоява да се въведе срок, но той да важи само за започнати проекти, а за нови - да няма никаква преференция. Още повече, че било много трудно да се контролира количеството животинска тор, използвана в централите.
Рамадан Аталай (ДПС) опроверга Мартин Димитров ката се позова на приети национални цели, според които може да има централи на биомоса с мощности най-много в размер на 35 мегавата. „Това е определено на базата на броя на животните в страната и съобщенията за планирани мощности от 60 мегавата не са истина", подчерта народния представител от ДПС.
Досега ЗВЕИ ограничаваше преференциите за нови фотоволтаични, вятърни и водни централи, но нямаше лимит за централите на биомаса с цел да бъде стимулиран секторът, защото тези мощности са под 10 мегавата.
С редакционна поправка на Делян Добрев беше даден едногодишен срок - до 1 юли 2016 година, да бъдат довършени започнатите инвестиции в биоцентралите и инвеститорите да получат преференциални цени от регулатора.
Чавдар Георгиев от БСП Лява България поиска да се премахнат сроковете за преференциите, тъй като „енергетиката върви към все по-голямо участие на възобновяеми източници, тъй като това е екологосъобразно". Депутатът дори обвини управляващите, че като не приемат предложението му, обслужват интересите на „американските" централи - AES Гълъбово и КонтурГлобал", които спирали развитието на ВЕИ сектора.
Депутатите приеха ВЕИ централите, които са имали двойно субсидиране (със средства от европейските фондове и с преференциални цени от регулатора) да имат преференциални цени, но само върху размера на собствените инвестиции. Против другите преференции се обяви Делян Добрев. Той каза, че евопейското законодателство забранява да се субсидира услуга или продукт, за който е получено финансиране по линия на евопейските фондове. „От Европейската комисия вече е изпратено запитване как ще бъде преодоляна тази несправедливост", каза Добрев и предупреди, че ако не бъдат предприети действия, Брюксел може да поискат връщане на средствата. Ако това се случи, тези пари ще трябва да бъдат поискани от бенефициентите.
Депутатите отхвърлиха предложението на Валери Симеонов (Патриотичен фронт) Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) в срок от една година да извърши проверка дали преференциалните цени за ВЕИ централите не са прекомерна държавна помощ, съгласно насоките на Европейската комисия.
В крайна сметка след продължили около 6 часа дебати бяха приети измененията в Закона за енергетиката, така както бяха предложени от правителството и допълнени от енергийната парламентарна комисия. Те ще бъдат публикувани в петъчния брой на Държавен вестник.
По повод приетите изменения, председателят на КЕВР Иван Иванов каза пред Дарик радио, че очаква цените на тока от началото на август за бита и бизнеса да са по-ниски от тези, които Комисията беше разчела да влязат в сила от 1 юли. „В никакъв случай няма да се стига до обратната тенденция - на повишаване на цените за бита и за бизнеса", подчерта Иванов. Той допълни, че членовете на КЕВР ще имат достатъчно време, за да се отразят промените, които настъпват в параметрите на ценообразуващите елементи, тъй като няма да се създава нов ценови модел.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |