Голям оптимист съм за финансово-икономическата ни стабилност, ако не си объркаме държавата. Това каза министър-председателят Бойко Борисов на Десетата годишна среща на бизнеса с правителството. За разлика отпреди две седмици, той намали оптимистичните си очаквания, като каза, че ръстът ще е над 3%. Преди две седмици беше по-голям оптимист, като заяви категорично, че брутният вътрешен продукт през настоящата година ще нарасне с 4,5 на сто.
Днес Борисов обясни защо смята, че ръстът на икономиката през тази година ще е над 3 на сто. На първо място той посочи еврофондовете. През миналата година по европрограмите са влезли близо 7 млрд лв. и „тези пари сега ще работят за икономиката - ще се строи, ще се купуват машини, ще се наема работна ръка и тепърва, в 2016-2017 г. фирмите ще започнат да произвеждат по-качествено и конкурентно". „Затова съм убеден, че износът ще се увеличи, каза Борисов и отбеляза видимия ръст в строителството на промишлени сгради. От контрабандата са събрани близо 3 млрд. лв. повече приходи, а това подпомага българското производство и подкрепя социалните политики", посочи Борисов.
Мигрантите
Той коментира и кризата с мигрантите в Европа като каза, че месеци наред е защитавал тезата, че трябва да бъдат затворени външните граници на Общността за нелегални емигранти и в Европа да бъдат пускани тези, които са проверени от службите и тези, които са нужни на европейската икономика. "Този хаос доведе до тежък пробив в Шенген. Седем европейски държави затвориха границите си", не скри възмущението си Борисов.
"Питал съм и на Европейски съвет - като подхождаме така до къде и колко можем да приемем - един, два, десет милиона? Някои искат мигранните да се връщат там, от където са влезли, но като ни ги върнат, ние затвори ли ще строим, за да ги държим?", мотивира се Борисов.
По думите му "САЩ са си позволили да кажат, че ще приемат 80 000 души до 2018 г., до момента имат към 1200". Премиерът призова по този начин да се подхожда и в Европа. „Каква е горната граница? Сега европейски държави казват, че ще върнат мигрантите там, откъдето са влезли. Като ги върнат обратно, затвори ли ще строим, за да ги държим?", попита риторично премиерът и сам си отговори, че Европа действа бавно в тази криза, но ще бъде намерено решение.
Инфраструктурата
Министър-председателят изрази благодарност към президента Плевнелиев за това, че в годините, в които работят заедно, го правят в синхрон, в единомислие и единодействие. Където е бил той или аз, или външният ни министър, политиката е звучала по един и същ начин, а тя е била твърдо евроатлантическа, дори във времена, когато сме имали много проблеми, коментира Борисов. Той припомни проектите, за които се е наложило активно да лобира пред ЕК, за да не се загубят парите - магистрала "Люлин", Дунав мост 2, "Тракия", Северна тангента.
Енергийните проекти
Министър-председателят се спря и на енергийните теми, като припомни развитието на проблема около проекта "Южен поток" и заобикалянето на страната ни чрез "Турски поток", както и "мълчаливото съгласие на Гърция, Македония и Сърбия, за да бъде наказана България за това, че беше истински лоялен евроатлантически член и спази правилата на Европейската комисия". "Когато стриктно спазвахме санкциите към Русия, натовска Турция не ги спазваше, милиарди евро обороти. Сега, когато се сблъскаха двамата титани (най-вероятно е имал предвид президентите Путин и Ердоган), от нас се иска да заявяваме дали сме проруски или протурски. Не, ние не сме нито проруски, нито протурски. Ние имаме ясна евроатлантическа политика и искаме да имаме добросъседство с нашите съседи", допълни министър-председателят.
По думите на Борисов сега нещата са променени - усилено се строят интерконекторните връзки с Гърция, Сърбия, Румъния и Турция. „Надявам се много скоро да се осигури достатъчно количество газ от много източници за новия газоразпределител "Балкан. Нашата цел е действително България да бъде остров на стабилност на Балканите", каза министър-председателят.
Съдебната реформа
Според Борисов бизнесът и гражданите трябва да се почувстват равнопоставени с държавата, и то като се спазва законът. По думите на премиера, по съдебната реформа управляващите са си поставили целта пет закона да влязат в парламента - Законът за съдебната власт, антикорупционният закон, двата Кодекса и законът за борба с тероризма. „В същото време в Закона за съдебната власт трябва да се направи всичко, което донякъде не успяхме с промяната в Конституцията, и особено да разделим ВСС на две колегии, съдии да избират съдии и прокурори да избират прокурори, коментира Борисов.
"Това, че с две трети се избират от парламента не дава никакъв шанс да се кадрува, това, че засилихме ролята на Инспектората, според мен, също е нещо много добро, това, че главният прокурор ще го викат да се отчита в парламента също е крачка напред, но Законът за съдебната власт може да се направи така, че да се осигури независимост на прокурорите", мотивира се премиерът.
Предсрочни избори
Министър-председателят очерта картината при евентуална дестабилизация на управлението. "Президентът, предполагам, не му се прави за трети път служебно правителство, три месеца, избори, но този път няма да се направи лесно правителство", прогнозира Борисов по повод коментирания в последните дни вот на недоверие, за който опозицията събира подписи.
Премиерът предупреди, че ако се наложи смяна на кабинета, трудно ще бъде сформирано ново правителство и ще последват месеци на съставянето му, гарантиран по думите му провал на това бъдещо правителство и като цяло. За опозиционните сега партии в парламента той каза: "Те на моята порта няма да почукат, а и да почукат, няма да им отвори никой. Всеки, който вади ножа, трябва да знае, че от нож се умира."
Борисов каза още, че са много нещата, от които не е доволен, и които трябва да се променят. „Нима не мечтаехме да имаме метро и магистрали? Ние загледани в нас си не виждаме колко в положителен план се е променила държавата", посочи премиерът, като уточни, че цитира днешно интервю на Иван Костов в сутрешен блок на една от телевизиите. И добави, че правителството е готово да се бори и ще отстоява стабилността, но същевременно са готови и на други варианти.
Президентът не иска да прави трето правителство
Преди това президенът Росен Плевнелиев заяви, че не иска да прави трето служебно правителство и определи политическата ситуация в страната като "относителна стабилност" която имаме, спрямо катастрофата на "абсолютната нестабилност", която имахме.
„Интеграция и стартиране на нова вълна от евроинтеграционни проекти за България са нашата рецепта, за да можем да постигнем мечтата на поколения българи за европейска и демократична България", каза още държавният глава. Сред проектите, които той посочи, са присъединяването на България към Шенген, стартирането на процедури за влизане в преходния валутен механизъм ERM2 и последващо членство в еврозоната, активиране на Европейския енергиен съюз, най-вече в региона на Югоизточна Европа, присъединяване към Надзорния механизъм на Европейския банков съюз.
Европа на две скорости - една от кризите в момента
На въпрос за опасността за развитие на "Европа на две скорости", Росен Плевнелиев коментира, че това е една от кризите в ЕС и тази възможност може да се задълбочи покрай потенциалното излизане на Великобритания от ЕС. Според президента решението за България е само едно - старт на нова вълна от евроинтеграционни процеси и проекти за страната ни, колкото е възможно по-скоро.
Росен Плевнелиев посочи, че за 25 години преход България е постигнала три големи неща - членството в ЕС и в НАТО, и парламентарната демокрация. Президентът заяви, че ще продължава да отстоява принципната позиция, че членството на страната ни в ЕС и НАТО е сбъднатата политическа цел и е най-доброто, което сме постигнали и то трябва да се развива. Плевнелиев каза, че се гордее, че днес България има принципна позиция по всички въпроси и нашият глас се чува силно в Европа. „България е добър пример как заедно с Турция успяваме да пазим ефективно външните граници на ЕС. Ние бяхме тези, които имаха силен глас и по отношение на санкциите срещу Русия", посочи Плевнелиев.
Президентът каза още, че ЕС е най-добрият проект, който гарантира мира в Европа. "Мир може да има само тогава, когато правилата важат за всички - и за големи и за малки, за бедни и за богати, за силния и за слабия", подчерта Плевнелиев. Той заяви, че застава категорично зад българската позиция и зад националния интерес на България, дефиниран от Апостола на свободата, от възрожденци , будители, от патриоти - за достойното място на България в семейството на европейските народи.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |