Не знам дали ще се случи, може да е повече, може да е по-малко, но ние имаме реално основание за това. Така отговори председателят на парламентарната бюджетна комисия в интервю за БНТ по повод широко коментираната прогноза на премиера Борисов за ръст на Брутния вътрешен продукт (БВП) от 4,5% през настоящата 2016 година.
Като аргумент за позитивните си очаквания Стоянова посочи отчетените от ГЕРБ 2,8 млрд. лв. повече приходи през 2015 г., които дошли от повече събрани косвени данъци и преизпълнение на акциза. Според Стоянова в година на понижени цени на петрола това е удар срещу сивия сектор.
По думите на депутата от ГЕРБ, инфраструктурните проекти също дават основание за развитие на икономиката. „Въпреки това не трябва да разчитаме само на еврофондовете, те са солидна база за развитие", посочи председателят на бюджетната комисия.
Тя припомни, че има много готови пари, които може да се влеят в икономиката: „В българските банки има много спестени пари заради опасенията на бизнеса да тегли кредити. Предвидимостта може да стимулира компаниите да извадят парите от банките да започнат проекти за разширение на производството. Има инвеститорски интерес и 2016 г. ще го покаже", прогнозира още Менда Стоянова.
За данък „уикенд"
Председателят на бюджетната парламентарна комисия съобщи, че с началото на новата парламентарна сесия се очаква да бъдат проведени разговори за уточняване на механизма, по който данък "уикенд" действа. Става дума за промените в Закона за ДДС, които задължава собствениците на фирми да декларират коя част от закупените активи ползват извън работно време. Въпреки ме тези промени предизвикаха много коментари, много от които негативни, Менда Стоянова подчерта: Данък "уикенд" съществува откакто имаме ДДС. Сега се заговори за него заради няколко текста, които дават възможност този данък да се плаща."
Според народния представител от ГЕРБ, реакцията срещу закона не е нормална. „Не може ние като граждани да си купим автомобил с ДДС, а ако сме фирма - да го купим и зареждаме с бензин по-евтино, а същевременно да го ползваме за лични нужди", защити промените Менда Стоянова. Тя беше категорична, че ефективността при събирането на данъка ще дойде от доброволното спазване на закона.
„За първи път ще се декларира коя част от активите бизнесът ползва за лични цели. Трябваше да има механизъм, който да бъде по-прост и лесен за двете страни - данъчни и бизнеса, но предложените от финансовото министерство текстове отпаднаха. Сега пак се налага депутатите да обсъждат как да се улесни механизмът", обобщи Менда Стоянова. Тя подчерта, че промени в данъчната система няма да има.
За полицията и данъка върху вредните храни
По думите на Стоянов, в МВР трябва да се случат реформи, но след преговори, взаимни компромиси и стъпка по стъпка. „През януари - февруари ще имаме нов Закон за МВР с конкретни текстове, гарантиращи реформите", посочи тя.
За предложения от министъра на здравеопазването данък „вредни храни", Менда Стоянова беше лаконична: „Стимулите са с по-голям ефект от наказанията." Според нея, вместо данък, министерствата на здравеопазването, на образованието, на социалната политика да се заемат с разяснителни кампании за децата от най-ранна възраст за вредите от тези храни.
За държавния дълг
За записания в Бюджет 2016 г. таван на държавния дълг от 5,3 млрд. лв. Менда Стоянова поясни, че средствата ще покрият рефинансиране на стари дългове, както и предвидения дефицит.
За коалиционните партньори
„Поведението на реформаторите е странно, но това е техен вътрешнокоалиционен проблем и те трябва да си го решат." Така пък Стоянова коментира определилият се като опозиция лидер на ДСБ Радан Кънев. Тя очаква да има преформатиране на коалиционното споразумение: „Основният източник за разногласия е съдебната реформа, затова този въпрос трябва да бъде допълнен в споразумението. То е кратко и общо, включва темите, но не и начина, по който ще се решават."
Запитана след кризата в ДПС на кого ще разчита ГЕРБ - на Ахмед Доган или бившия председател Лютви Местан, Менда Стоянова отговори: „ГЕРБ не разчита на подкрепата на ДПС, която е опозиция. Това е ясно и личи по техните позиции в парламента. Наистина през изтеклата година имаше няколко ключови, знакови гласувания, особено в икономическата област. Тяхната либерална стратегия за развитие, мисля че подкрепя този тип данъчно-икономическа политика, която води правителството."