Възможно е цената на електрическата енергия да бъде намалена заради падането на цената на природния газ. В момента колегите от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) работят. Правят се съответните модел и изчисления. Очаква се и е възможно цената на електрическата енергия да бъде намалена тъй като виждаме, че цената на природния газ спада. Това каза в сутрешния блок на БНТ министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
По думите й, очакваното намаление е малко над 20 процента. Според Петкова, Това е основната причина, което би дало възможност на КЕВР да понижи цената на електроенергията, но трябва да се направят доста анализи и изчисления, докато се вземе правилното решение.
„Понижаването на цените би повлияло на ТЕЦ-овете, които работят на газ. Електрическата енергия, които те произвеждат е нормално да понижи своята цена, тъй като основният компонент - природният газ бележи тенденция на намаление. Едва когато КЕВР излезе със своето решение, ще разберем с точност за кого ще бъде това намаление", обясни министър Петкова.
Според нея, Българската независима енергийна борса (БНЕБ) работи успешно повече от месец с реални сделки в реално време. „Цената на БНЕБ не се различава от цената на борсите в региона. Това се дължи на спад в търсенето на ел. енергия, което е продиктувано от липсата на такова голямо потребление. Нашата борса работи в рамките и параметрите на пазара. Това, което покаже пазара, като търсене и съответно като предлагане на ел. енергия - това е основанието и цената да бъде такава", поясни Теменужка Петкова.
По нейните думи, скоро ще станем свидетели на процеса по пълна либерализация на електроенергиния пазар. „Към настоящия момент плащаме цена, съгласно регулираната цена от КЕВР и цената на борсата няма как да окаже пряко влияние на цената на ел. енергия за битовите потребители", допълни министър Петкова. Тя посъветва българските потребители да разберат, че това е процес, който е протекъл във всички страни-членки на ЕС. България е последната страна, която не е либерализирала своя пазар, а това създава дисбаланс във финансовата система на българската енергетика. „Ето защо ние имаме амбицията и желанието, и волята, да пристъпим към тази крачка. Това ще постави всички заинтересовани лица в качествено нова ситуация - както за производителите на ел. енергия, така за търговците и за битовите потребители. Но това е един процес, който не бива да плаши българските потребители, тъй като независимата енергийна борса означава конкуренция, нормални, реални цени", обобщи енергийният министър.
Тя каза още, че българските потребители трябва да знаят, че с либерализацията няма да се случи нищо фатално. Правителството е сключило договор със Световната банка, която работи по разработването на модел за пълна либерализация. Работи се и по компенсаторен механизъм, който е необходим в този процес. Работи се и по друга важна тема - защитата на уязвимите потребители. "Няма да се случи нищо, което на практика да доведе до сътресение в системата. Хората трябва да бъдат спокойни, че помощите, които съществуват за отопление, ще се запазят", подчелта Теменужка Петкова.
„Либерализацията означава две неща - цени, които са пазарни и възможност на избор на доставчик на енергия от страна на българските потребители. Всеки българин ще има възможност да избере своя доставчик, съобразно офертите, които тези доставчици ще представят и съобразно офертата, която е най-добра за съответния потребител", каза още министър Петкова.
Тя уточни, че не може да се каже каква ще е цената на електроенергията след либерализацията, но практиката в останалите европейски страни показва тенденция на леко повишаване. В Румъния това повишение е било между 3 и 7 процента. Много скоро след това цената е паднала на нива под тези преди либерализацията, което означава, че пазарът е изиграл своята роля.
Теменужка Петкова успокои и лицата от уязвимите групи, че ще продължат да плащат ел. енергия при по-благоприятни условия от останалите потребители. Правят се анализи, за да се прецени групата на тези лица. В момента Законът за социално подпомагане покрива 274 хиляди души. Броят им се очаква да се повиши при либерализацията.
Осем банки, обединени в два консорциума от по четири банки, са подали оферти за отпускане на заем за Българския енергиен холдинг (БЕХ), съобщи енергийният министър и уточни, че в момента работна група оценява предложенията, за да бъдат избрани най-добрите условия за отпускането на заем до 650 млн. евро и най-добрата цена на ресурса.
Енергийният холдинг ще изтегли заема в полза на НЕК, а със средствата дружеството трябва да се разплати с двете „американски" централи в Маришкия басейн - AES Гълъбово и КонтурГлобал, по силата на споразумението, постигнато през пролетта на миналата година. Тогава беше договорено намаление на цената за разполагаемост за двете централи, но срещу изплащане на задълженията на държавната електрическа компания. За това двете централи получиха специални разрешения от кредиторите си, а крайният срок за финализиране на споразумението беше удължен на няколко пъти - последната отсрочка е до 26 февруари.
Министър Петкова определи като много добра концесията на блок "Силистар", спечелена от „Шел". Енергийният министър потвърди, че до средата на тази година може да очакваме да бъде извършен първият сондаж на блок "Хан Аспарух" в северната част от българската акватория на Черно море.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |