Цената на природния газ може да падне с над 20% от април. С над 20% ще поевтинее природният газ от април 2016 г. Това сочат предварителните данни на държавната "Булгаргаз", които бяха обявени в сряда. Това е двойно по-голямо намаление от прогнозата, направена от изпълнителния директор на дружеството Петьо Иванов през декември.
През изминалата година цената на природния газ непрекъснато падаше, но не и толкова рязко. За цялата 2015 г. общото намаление беше близо 30%. От януари природният газ поевтиня с едва 2.32%, като цената в момента е 405.56 лв. за 1000 куб. метра.
Ако сегашното предложение на "Булгаргаз" се запази, от началото на април природният газ в България ще струва 321.87 лв. на 1000 куб. м (без акциз и ДДС), което е с 83.69 лв. по-малко в сравнение с цената през първото тримесечие. Окончателното ценово предложение на "Булгаргаз" трябва да бъде внесено в енергийния регулатор на 11 март.
Причините за намалението
От "Булгаргаз" обясняват, че предложеното намаление се дължи на очакваните по-ниски доставни цени на природния газ през второто тримесечие на 2016 г. Това не е изненада, като се има предвид, че през януари цената на петрола, която започна рязко да пада от средата на 2014 г., удари историческото си дъно, като мина под психологическата граница от 30 долара за барел.
Цената на природния газ, който "Булгаргаз" (който от началото на годината е единственият доставчик за страната) купува от "Газпром", е тясно обвързана с цените на алтернативните горива за 9 месеца назад. Това означава, че в близките месеци тенденцията за поевтиняване ще се запази. Друга причина за сериозното намаление от април е, че "Булгаргаз" ще изчерпи запасите от газовото хранилище "Чирен", които са на по-висока цена, беше обяснил Иванов.
Кой ще усети по-ниската цена
От по-ниската цена на природния газ ще могат да се възползват най-вече предприятията от химическата индустрия, за които това е основна суровина. Тя е от значение и за топлофикациите, независимо че ще дойде в края на отоплителния сезон. Цената на природния газ е важна за тези дружества, тъй като тя е определяща и за стойността на произвежданата от тях високоефективна електроенергия, която също се фиксира административно от енергийния регулатор. Последната от своя страна пък е компонент от цена "задължение към обществото", която влиза в сметките на всички потребители на електроенергия. Това означава, че пролетта може да се очаква и ново понижение на цените на тока.
При намалението на природния газ с малко над 14% от началото на октомври 2015 г. тарифата на високоефективната електроенергията на топлофикациите също беше понижена, което доведе до икономии за НЕК от 40 млн. лв. (причината е, че НЕК е длъжна да изкупува тази енергия). Така от началото на ноември сметките за електроенергия намаляха с 2.8% за всички потребители.
КЗК отсъди в полза на "Овергаз"
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) се произнесе в полза на "Овергаз мрежи" по жалба на неин клиент за злоупотреба с монополно положение на пазара. Според фирма "ДИК - 2000", която има фабрика за производство на захарни изделия, някои от клаузите в общите условия на "Овергаз мрежи" са злоупотреба с господстващо положение на пазара. Става въпрос за изискванията на газовото дружество клиентите да заявяват месечно прогнозните минимални количества за доставка и да ги заплащат авансово. Друго изискване, атакувано пред КЗК, е клиентите да плащат неустойка при неспазване на заявените прогнозни количества за доставка.
От КЗК обаче са се произнесли, че въпросните клаузи са широкоразпространени и обичайни практики в газовия сектор и че "Овергаз мрежи" не е извършила нарушение. Подобни клаузи има и в договора за доставка на газ между "Булгаргаз" и "Газпром". Друг е въпросът, че по неофициална информация те никога не са прилагани.
"Теленор" расте, а "Близу" подсилва резултатите на "Мобилтел". След период на спадове на приходите и печалбата през 2015 г. се появиха първите признаци за стабилизиране на телеком пазара, като тенденцията се доказва и от сега излезлите отчети на два от трите големи телекома. За цялата година всички финансови показатели на "Теленор" растат, макар и с малко. "Мобилтел" отчита малък спад в приходите и брутната печалба, но заради "Близу" последното тримесечие е по-силно.
Част от промяната в тенденцията идва през едри корпоративни събития за трите телекома - "Мобилтел" придоби кабелния оператор "Близу" за 119.7 млн. евро, "Теленор" пръв от големите пусна мобилна мрежа от четвърто поколение (4G), а в края на годината стана ясно, че БТК за пореден път ще има нов собственик. Разликата в отчетеното дотук е, че подобрението при "Мобилтел" е резултат от покупка на бизнес, докато при "Теленор" става въпрос за органичен растеж.
Годишните финансови отчети на телекомите показват, че в края на годината "Мобилтел" успява да запази лидерската си позиция по брой мобилни абонати и дори да увеличи преднината си пред втория "Теленор". А след сделката за кабелния оператор вече е с най-много клиенти на фиксиран интернет и втори при доставката на телевизия.
Ефектът "Близу"
"Мобилтел" обяви спад на приходите през 2015 г. от 1.8% на годишна база до 712 млн. лева. По-силно е понижението на печалбата преди данъци, лихви и амортизации (EBITDA) за периода, която се свива със 7.2% на годишна база през изминалата година до 259 млн. лева, показват данните на отчета на компанията майка Telekom Austria.
Информацията от австрийската група е по-интересна в частта си за четвъртото тримесечие на изминалата година, когато към резултатите на "Мобилтел" се добавят и тези на придобитата тогава "Близу". Приходите се увеличават на годишна база от 185 млн. лева на 201 млн. лева, което е ръст от 8.4%, а печалбата преди данъци, лихви и амортизации се увеличава с 6.5% на 62 млн. лева. В отчета на Telekom Austria са дадени и данните само за "Близу", които са генерирани през последните три месеца на 2015 г. Постъпленията на бившия кабелен оператор за периода са 22.8 млн. лева, а EBITDA е 6.4 млн. лева. За сравнение - годишните приходи на "Близу" през 2014 г. бяха 106 млн. лева и печалба преди данъци, лихви и амортизации 21.5 млн. лева.
Така, ако се извадят резултатите на "Близу", приходите и печалбата на "Мобилтел" биха показали и по-голямо свиване. В отчета на Telekom Austria е добавено, че интегрирането на кабелния оператор е повишило с 6.6% оперативните разходи на българското звено през последното тримесечие на миналата година.
Ефектът от консолидацията е най-видим при абонатите за фиксиран интернет и телевизия. След включването на "Близу" в резултатите потребителите на двете услуги на "Мобилтел" са се учетворили. Абонатите на фиксиран интернет скачат от 145 хил. през четвъртото тримесечие на 2014 г. на 413.8 хил. през същия период на миналата година, а потребителите на тв услуги отчитат дори по-голям растеж - от 84.3 хил. на 462.8 хил съответно за същите периоди. При телевизията не целият ръст идва от "Близу". "Мобилтел" пусна и възможност за сателитен достъп, което увеличи значително абонатите на тв услуги и през третото тримесечие на 2015 г. те достигнаха 124.1 хил.
Това поставя "Мобилтел" като потенциален номер едно доставчик на фиксиран интернет, тъй като към третото тримесечие досегашният и дългогодишен лидер в сегмента БТК разполага с 377 хил. абоната според отчета на дружеството за периода, и втори при тв разпространението след "Булсатком", които в края на 2014 г. имат 599 хил. абонати, показва статистиката на Комисията за регулиране на съобщенията. От БТК не дадоха информация за броя клиенти по сегменти и обясниха, че всички числа ще са в отчета, който все още не е публикуван.
Северното сияние
"Теленор" обръща негативната тенденция и приключва годината само с положителни резултати. Постъпленията на мобилния оператор са се увеличили с 0.6% през изминалата година до 642 млн. лева, а EBITDA се вдига с 1.6% до 248 млн. лева, показват данните от финансовия отчет на компанията майка Telenor. През последните три месеца на 2015 г. ситуацията е още по-оптимистична - приходите се увеличават с 1.2% до 170%, а EBITDA расте с 6.5% до 62 млн. лева.
От данните се вижда, че "Теленор" постига малко по-висок марж от "Мобилтел", дори след добавката "Близу" "Мобилтел" има повече постъпления, но брутните печалби са еднакви.
Българското подразделение на норвежкия гигант отчита свиване на мобилните си потребители с 8% през четвъртото тримесечие, което се дължи на натиск от страна на конкуренцията, както и консолидация на SIM картите, се посочва в доклада на компанията майка. Така останаха неизпълнени амбициите на "Теленор" да станат лидер по брой GSM потребители през 2015 г. Но пък от клиентите си постига по-добър финансов резултат.
България ще ползва и въоръжена армия срещу наплива от бежанци. МВР подготвя промени в плана за изпълнение на спешни мерки по справяне с бежанската криза, който предвижда изпращане на въоръжена армия за охрана на границата в случай на кризисна ситуация. Това обяви вчера след заседанието на Съвета на управляващата коалиция вицепремиерът Румяна Бъчварова. Използването на войската ще бъде записано в поредните промени в Закона за отбраната, както и в новата национална отбранителна стратегия.
Предвижда се военните да се използват само в краен случай, когато полицията не може да се справи с опитите за влизане в страната на нелегални мигранти. Военните и полицаите ще бъдат в съвместни екипи. За първи път обаче се допуска, че на армията ще й бъде позволено да носи и оръжие. "Ще носят оръжие при много строги правила за употреба", обясни пред "Сега" Бъчварова.
С развитието на кризата с бежанците през последните години се правят последователни стъпки по връщане на армията на границата. Първоначално това ставаше доста плахо заради опасност от скандал с Турция при евентуално изпращане на войска по границата. В момента съгласно Закона за отбраната сухопътната граница се пази от вътрешното ведомство в мирно време, а небето - от военновъздушните сили. Изпращането на войска на границата е възможно само при учение или за логистична помощ на МВР.
В началото на февруари миналата година бяха инициирани промени в правителственото постановление за определяне на стратегическите обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност. С тях охраната на държавната граница бе определена като стратегическа дейност и е част от критичната инфраструктура. В същото време чл. 57, т. 2 от Закона за отбраната сочи, че въоръжените сили в мирно време могат да изпълняват и задачи по участие в охраната на стратегически обекти, на обекти и системи от критичната инфраструктура.
По-късно МВР и МО приеха и промяна в инструкция от 2011 г. за взаимодействие между двете ведомства. Там ясно се казва, че въоръжените сили при необходимост оказват съдействие на органите на "Гранична полиция" за наблюдение и контрол на държавната граница срещу незаконен трафик на оръжие и въоръжени провокации на държавната граница.
Включването на армията в охраната на границата вероятно е една от стъпките към подсилване на южната граница и създаване на "втора гранична линия" на ЕС, за която настоява Вишеградската четворка. Решението на коалицията идва само дни преди срещата в Прага на Чехия, Полша, Унгария и Словакия, на която ще присъства и българският премиер Бойко Борисов. Там ще стане ясен конкретният план за справяне с бежанците, който четирите държави и България искат да предложат на Европейския съвет на 18 и 19 февруари.
От понеделник и Австрия ще започне да прилага по-строг контрол по държавните граници и граничните пунктове, като в охраната ще се включи и армията. Австрийският министър на отбраната Ханс Петер Доскоцил съобщи, че министерствата на отбраната и на вътрешните работи са изготвили общ план за защита на държавните граници, предаде БГНЕС.
Военните министри от НАТО, които заседават от вчера в Брюксел, също ще обсъдят овладяване на имигрантската криза по искане на Турция. Това стана ясно от изявлението на генералния секретар на пакта Йенс Столтенберг. В понеделник, по време на визитата на германския канцлер Ангела Меркел в Анкара, стана ясно, че Турция и Германия ще поискат помощ от НАТО за охрана на турското крайбрежие и овладяване на бежанския поток, както и за наблюдение на границата със Сирия и в Егейско море заради руските въздушни удари в региона. Столтенберг каза още, че е постъпило искане и от САЩ за използване на натовски разузнавателни самолети АУАКС, които да подготвят и подпомагат ударите на западната коалиция срещу позиции на "Ислямска държава" в Сирия. Столтенберг не се ангажира какъв ще бъде резултатът от дискусиите по двете искания, но напомни, че в края на миналата година алиансът вече взе решение в отговор на молба от Турция да се включат самолети АУАКС и да се увеличи военноморското присъствие в Средиземно и Черно море, както и да се продължи разполагането на системи Пейтриът в подкрепа на турските ВВС.
В отговор на въпрос за охраната в района на Черно море, Столтенберг каза, че самолети АУАКС изпълняват разузнавателни мисии и присъстват в Румъния и България.
В навечерието на натовската министерска среща британският "Дейли мирър" писа, че на нея ще се обсъди план за изпращането на военноморска мисия в Средиземно море, за да пази турско-гръцката граница. Британският "Телеграф" пък съобщи, че министрите ще дискутират и план за укрепване на сигурността по източния фланг на пакта, като подразделения от 500 до 1000 военни могат да бъдат изпратени в Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния и България. Голяма част от тях ще бъдат военни от САЩ, Великобритания и Германия. Тези сили ще бъдат разполагани на ротационен принцип и вероятно ще включват специални части, разполагащи с ракети земя-въздух, щурмови самолети и хеликоптери.
Дългове за парно под 50 лева може да не стигат до съд. Юридическите услуги при дело за неплатена сметка за парно до 300 лв. да не надвишават нейния размер, предлагат столични общински съветници. Така, ако длъжникът има сметка от 8 лв., той ще плати юридически разноски също за 8 лв., обясни председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков. Тримата общински омбудсмани, от своя страна, предложиха "Топлофикация-София" да не завежда дела срещу длъжници за суми под 50 лева. Вчера защитниците отчетоха първите си шест месеца работа и внесоха доклада за свършеното в Столичната община.
"За събирането на тези суми трябва да се намери друг начин", каза омбудсманът Деян Дянков. Според Герджиков въпросът е в ръцете на юристите. "Ако има възможност да не се търсят суми под определен праг, това трябва да стане. Но трябва да бъде по закон", заяви той. Високите такси за юридически услуги при съдебните дела бяха оспорени и от националния омбудсман Мая Манолова, която сезира и Конституционния съд.
"Искаме при фактурите на неизрядните платци да бъдат включени и ясни срокове за това кога се преминава към събиране на задълженията по съдебен път. В момента хората просто не знаят какво се случва", каза още Деян Дянков. Затова от следващия месец фактурите на столичното парно ще бъдат с гриф "просрочено" и "предстои съдебно производство" за тези, които системно не плащат за отоплението на дома си.
В момента от дружеството често пъти предупреждават по телефона своите неизрядни абонати. Проблемът обаче е, че звънят между 9 и 17 часа, когато най-често хората не са вкъщи, а на работа, и на практика не разбират за действията на дружеството, обясни Деян Дянков. Код "платец" пък ще замени досегашния абонатен номер. Целта е всеки клиент да се води с номер и име, така че задълженията да се свързват и с името му, а не да се губят при смяна на партидата, при продажбата на имота например.
Указател
Столичното парно започва кампания за обновяване на клиентските данни, като към момента това са направили около 60 000 абонати. Ако данните се актуализират, "Топлофикация" има готовност за есемес известяване за дължимите суми, каза Валя Чилова от стопанската комисия на общината. Тя поясни, че няма и не може да има краен срок за това, тъй като обновяването на данните е доброволно.
Цигарите с отвратителни картинки. Цигарените кутии да бъдат със стряскащи картинки, показващи пораженията от тютюнопушенето, решиха депутатите, като гласуваха на първо четене промените в Закона за тютюна и тютюневите изделия. Предупредителните илюстрации трябва да са върху кутиите от 20 май 2016 г. Опаковките, които са без такива, могат да се продават до изчерпване на количествата, но не по-късно от 20 май 2017 г.
65% от цигарените кутии трябва да са заети от стряскащите снимки и предупредителни надписи. Те трябва да са от двете страни и върху тези на стековете.
Приетите предложения предвиждат още забрана на продажбата на цигари с добавени вкусово-ароматни качества и на цигари и тютюн за ръчно свиване с добавени аромати. Такива не може да се съдържат и в електронните цигари. В тези изделия не трябва да има и добавки като витамини, които създават впечатление, че изделието представлява намалена опасност или е полезно за здравето.
Те трябва да бъдат продавани с надписи за опасността за здравето и с листовка, в която да има инструкция за употреба и списък на съставките. Забраняват се и съставки като кофеин и таурин, както и други съединения, които са свързани с идеята за енергия и жизненост.
На всяка потребителска опаковка на бездимните тютюневи изделия като тютюн за дъвчене или смъркане също трябва да се поставя здравно предупреждение, което да покрива 30% от съответната повърхност.
С промените се задължават производителите и вносителите на нови тютюневи изделия да уведомяват шест месеца предварително Министерството на икономиката за всяко ново тютюнево изделие, което пускат на пазара. Те трябва и да представят негово подробно описание, указания за употреба, информация за съставките и емисиите, резултати от научни изследвания и т.н.
Течностите, съдържащи никотин, могат да се пускат на пазара само в специални контейнери с обем не повече от 10 мл. В електронни цигари или патрони за еднократна употреба обемът не трябва да превишава 2 мл, както и да не съдържат повече от 20 мг/мл никотин.
Община сама си прави пейките - излизат й 6 пъти по-евтино. Шест пъти по-евтино излиза на община Смолян, ако сама си прави пейките и кошчетата за боклук, а не ги поръчва на фирма. Освен това изделията са здрави и вандалите не могат да ги чупят. Такава е равносметката след изработката на първите 1000 пейки и 500 кошчета.
В предишния мандат пейките били купувани на цена до 246 лв. с ДДС. Пейките собствено производство излизат на общината 37 лв. Освен това в Смолян проучили, че и в други райони на страната имало случаи, когато производители и доставчици нарочно чупели пейките, за да имат работа.
"Когато влязох в общината, разбрах, че 350 пейки са били купени на книга. Никой обаче не знаеше къде са, а се водят на отчет и са платени", казва кметът на Смолян Николай Мелемов. Правил ги местен производител, но са купени чрез фирма, което допълнително ги оскъпявало. Впоследствие чиновниците така и не ги открили, а щетата била сериозна.
Сега всички изделия се описват, картотекират и снимат. Следи се за състоянието им.
"Поръчваме поотделно всички части - бетонните, дървените (кадрони), крепежните елементи. И си ги сглобяваме тук", разказва Ефрем Велинов, главен специалист в "Административно обслужване" към общината.
По нареждане на управата за тази дейност са били разчистени два големи общински гаража. Нужната техника също излязла без пари. Към онзи момент се сменяла пароцентралата и оттам свалили настолна бормашина, електрожен, метални маси - оборудване, което иначе трябвало да иде на боклука.
"Старите машини вършат работа. С тях действат работници по програмите за временна заетост - когато е нужно и са свободни, вместо да се шляят. За дейността, която изпълняват, не е нужно да са големи специалисти. Всичко се прави с шаблони, с готови елементи, фактически само сглобяването е при нас. Събираме детайлите, които ни осигуряват смолянски фирми, директно на доставна цена на едро", обяснява Велинов.
"Мисля, че успяхме да създадем евтин, красив и устойчив продукт. Сложили сме пейки на всички обществени места - на стария и новия център, пред детски и учебни заведения, пред държавни и общински институции, във всички села", допълва той.
Колко пейки са нужни, определят кметовете и кметските наместници. Според Велинов в едно голямо село като Момчиловци например е редно да има поне 30-ина - пред кметството, читалището, паркове, гробища, училища и т.н.
Покрай спестеното от пейките в общината решили да си правят сами и кошчета по същата схема. Металната част я доставили от местна фирма. В работилницата пак измислили противодействие срещу вандали и крадци - започнали да слагат дървени елементи около металния кош, а стойката прикрепяли към земята с анкерни болтове. Така кошът ставал хем по-красив, хем дървото го предпазвало. Досега са произведени над 500 бройки по 10 и 18 литра.
"Обемът не е произволен. Когато се направи 18 л кош от стандартен лист ламарина, има излишък, затова пуснахме и по-малки", обясняват общинските майстори.
Освен по спирки, площадни пространства и по улиците в града общината решила и в малките села с под 350 жители да поставят по 5-6 кошчета. В по-големите те са по 10-15.
Сега общинарите са измислили устойчиви стикери, които да се лепят на кошовете.
На тях пише: "Аз обичам Смолян." Целта е да се подтикнат хората да пазят общинското имущество. Във всяко едно от кошчетата има монтирана метална платформичка за гасене на цигари, така се избягвали и пожарите. Ефектът се видял на събора на Рожен през лятото, когато не е възникнал нито един пожар от монтираните тогава 70 коша.
Според Велинов общинската манифактура е успешна и в друго. Понеже монтажът не ставал много бързо, а и не във всеки момент кметството разполага с много работници от временна заетост, поръчват елементите поетапно, за да няма натрупване на материали.
"Ако сметнем, че 500 кошчета са по 26 лева, това прави 13 000 лева. Но тези пари ние не ги даваме за един месец, а в порядъка на близо половин година. При това старите кошчета не ги хвърляме, а ги събираме и ползваме всички здрави детайли от тях, когато трябва да се правят нови, или да се ремонтират повредени", казва Велинов.
Циганска борса за булки обслужва бежанците. Наши циганки сключват брак с мигранти, за да им осигурят свободен коридор към Западна Европа. Това е най-новата далавера на мургавите ни сънародници в Гърция. След женитбата двойките пътували до Австрия или Германия, научи „Труд".
Фиктивната сватба струвала 5000 долара или 5000 евро, като булката получавала само около 3000 лв. Всички останали отивали за разходи - преводи и легализация на документи, адвокатски хонорари и подкупи, разказаха запознати. Според тях брачният бизнес се разраснал от миналата есен заради проблемите на много от мигрантите да излязат от Гърция. Документите за брака подготвяли наши и чужди адвокати, а подкупни гръцки попове и кметове ги подписвали и подпечатвали.
Ролята на циганите била да доставят жени от България. От малки градчета с около 4000 жители като Угърчин и Луковит, където хората се познават, по този начин вече били „омъжени" по 40-50 циганки. Новите им съпрузи били главно сирийци или иракчани. Но все по-често по ромския начин се женели тунизийци, алжирци, пакистанци или иранци, които нямали шансове да получат статут на бежанци.
„Бракът" отнемал по около 3 седмици. За да започне процедурата, в Гърция се пращали името и паспортните данни на бъдещата булка. У нас в общинската служба ГРАО циганката или неин адвокат изваждали свидетелство за правоспособност или брак, както и за удостоверение за раждане. В Гърция жената трябвало да се яви с тези два документа плюс медицинско за брак, преведени на гръцки и легализирани. Трябвали само още двама свидетели за кумове. Вариантите за брак били два - в църква или в кметство. Свещениците обаче искали и документи за кръщение, включително от кумовете. Имало случаи, в които и циганите, и женихът, обикновено мюсюлманин, приемали православна вяра преди самата венчавка. Попът или чиновникът в кметството издавали свидетелство за брак и взимали пари на ръка, за да не го вписват в регистрите.
С документа циганката и младоженецът тръгвали на „сватбено пътешествие" през няколко европейски граници.
Мамят и в уредената Германия
Далаверата с циганска булка минавала гладко и в уредената Германия, където се признавали документите и за църковен, и за светски брак в Гърция. Нещо повече - наши ромски кланове вече работели и по схема за фиктивни сватби в самата федерална република. За същите тарафи младоженецът получавал по-висок статут от бежанския. Услугата се търсела много от такива мигранти, които планират да стигнат до Великобритания, Дания или Швеция, където има ограничен достъп.
Според непотвърдени сведения мигрантите в Гърция получавали парите за брака с циганка от свои роднини, пристигнали с по-предишните вълни в Германия, Австрия или Белгия.
Очевидец: Викат „Джъст мерид!", докато ги пуснат граничарите
„Пътувах до Солун с минивана на двама братя от Угърчин, които караха две булки и ми обясниха как стават сватбите с бежанци." Това разказа пред „Труд" млад нашенец, работещ в Гърция, който пожела анонимност.
„Гърците искали циганките все да са различни, защото ако някъде ги регистрират за два брака, може да ги осъдят на затвор и да се разбере цялата далавера до адвокатите, поповете, кметовете и т.н. Братята се подписвали като кумове. С преводи на документите от гръцки качвали бежанците и булките в минивана и отивали с ферибота в Италия, после в Австрия и Германия. Или не ги спирали по границите, или показвали свидетелствата за брака и викали: „Джъст мерит!", „Джъст мерит!" (от англ. - току-що женени), докато ги пуснат. Тези от Угърчин завиждаха на циганите от Луковит, че са по-отдавна в Германия и там пак за фиктивни бракове получават същите пари, ама без толкова разходи за рушвети и пътувания. Самите булки също мислят само за парите - те у нас си имат и мъже и по 2-3 деца. Гледат да се върнат с 3000 лв. Парите се изкарват за една седмица, ама хвръкват за три дена - купува се кола или нов телевизор, изяждат се, изпиват се и... готово", каза още младежът. Той слязъл в Солун, а братята и булките продължили към град Лариса, където имали среща с други цигани и адвокат.
Фиктивният брак не е престъпление
Брачният съюз не по любов, а по сметка или срещу заплащане, наречен още „фиктивен" или „симулативен", не е криминализиран в Наказателния кодекс на България. Това казва адвокат Венцислав Петров, който е експерт по семейно право и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски". Той допълва, че органът по гражданско състояние - кметът или овластено от него лице, не проверява мотивите кой и защо се жени, тъй като те нямат правно значение.
„Ако решим да се бракосъчетаем с чужденец в държава от Европейския съюз, бракът ще е валиден автоматично и у нас заради т.нар. екзекватура - признаване на чуждестранни актове в друга държава членка на ЕС. Това следва от Регламент №1215/2012 на ЕС, който казва, че актовете за брак се признават в друга страна членка на ЕС, без да е необходима легализация или някаква друга процедура", казва адвокатът.
Някои юристи твърдят, че симулативният брак може да се преследва наказателно, но, при условие че заблудиш някого с цел имотна облага, например Агенцията за социално подпомагане, НАП и т.н.
Властите в САЩ например вървят по петите на съмнителните брачни двойки, понеже често чужденци се женят фиктивно заради американското гражданство. Ченгета наблюдават дали младоженците носят пръстени, дали ходят по улицата, хванати за ръце, заедно ли прекарват уикендите и т.н. Имиграционните служби могат да привикват на интервюта, на които да разпитват по няколко пъти женените как са се запознали, дали са силно влюбени, приемат ли взаимно да имат и други връзки.
НАП проверява сметките на политици и магистрати в КТБ. Националната агенция по приходите (НАП) проверява списъка със сметките на политици, магистрати и фирми, с влогове и кредити във фалиралата КТБ. Това заяви пред БНТ говорителят на НАП Росен Бъчваров.
Съдържанието на техните сметки беше оповестено вчера от синдиците в банката. Какво ще покаже проверката на НАО за произхода на оповестените пари, кога и дали ще бъдат представени публично резултатите от нея не е ясно.
От прокуратурата обявиха, че нямат информация дали държавното обвинение ще се сезира по случая.
Отправено е и запитване към финансовото разузнаване към ДАНС - дали и кога те също ще започнат проверка за произхода на парите в изнесените сметки, и дали има съответствие между списъците и годишните декларации на публични личности, магистрати и партии.
Изнесените данни коментираха и депутатите. Според Десислава Атанасова, която ръководеше парламентарната комисия по казуса КТБ, списъците показват, че това е банка на съдебната власт.
Както Труд днес писа тотално сбъркан се оказа списъкът с партийните пари в КТБ, който синдиците на фалиралия трезор разпространиха вчера.
ДПС с настоящ лидер опозиционера Радан Кънев е имала два депозита съответно 1.065 милиона лева и 1.367 млн. лв. Скъп клиент на КТБ е била и НДСВ с три влога - 1 млн. лв., 1 332 964 и 4045 лв.
Милионерите пак се множат. По 23 нови депозита за над 1 млн. лв. са се появявали в банковата система средно на месец за периода от октомври до декември 2015 г. Броят на милионерските депозити се увеличава с 69 през последното тримесечие на годината и достига 680 броя, сочат данните на БНБ. След като на 20 юни 2014 г. КТБ беше поставена под особен надзор започна тенденция милионерите да раздробяват депозитите си на няколко по-малки суми в различни банки, тъй като са гарантирани влоговете до 100 хил. евро. От юли 2015 г. обаче тенденцията се обръща и вече две поредни тримесечия има ръст на милионерските влогове. В края на март 2014 г. (преди затварянето на КТБ) влоговете за над 1 млн. лв. са 749 броя, до юни 2015 г. те падат до 587 броя, а към края на миналата година нарастват до 680 броя. Общата сума в тези милионерски депозити е 1,68 млрд. лв. при 1,49 млрд. лв. в края на юни 2015 г., и 1,819 млрд. лв. преди затварянето на КТБ.
Общата сума на депозитите на домакинствата през 2015 г. нараства с 3,3 млрд. лв. (+8,5%) до 42,58 млрд. лв. Броят на влоговете на граждани обаче намалява за година с 646 хил. до 10,8 млн. броя. Причината за това е закриването на малките депозити със суми до 2500 лв., и увеличаването на по-големите влогове. Депозитите на бизнеса за година нарастват с 2,87 млрд. лв. (+18,7%) до 18,22 млрд. лв. Като фирмените влогове за над 1 млн. лв. скачат с 445 броя и достигат 2 568 броя. В тези милионерски влогове има 9,88 млрд. лв.
Длъжници горят с един милиард. Луксозни вили, къщи, апартаменти, мезонети, цели кооперации, хотели, яхти и множество автомобили са обявени за продажба в публичния регистър на Частните съдебни изпълнители (ЧСИ), показа проверка на "Стандарт". Сумите, които се очаква да бъдат възстановени в полза на гражданите и бизнеса, надхвърлят 1 млрд. лева по предварителна оценка. За сравнение, през изминалата година събраната сума от длъжници е 920 млн. лв. Освен към обикновените граждани, бизнеса и банките, се наблюдава трайна тенденция на образуването на изпълнителни дела в полза на държавата и общините. Банковите дела представляват едва 16% от всички новообразувани дела. В сравнение с 2012 г. този спад е размер на 45%. Обратно - делата в полза на граждани не само не намаляват, но и леко се увеличават. Ролята на ЧСИ в този сегмент расте. Приключените дела за изминалата година са 440 000. Една от най-интересните оферти е от Враца. Частен съдия-изпълнител сложи на тезгяха печатницата, издала вулгарните романи на Христо Калчев. Пазарната оценка на имота, който се намира в топцентъра на града е над 916 000 лв., но в момента се търгува за малко над 687 000 лв. Това е пореден търг, който обявява съдебният изпълнител, но до момента мераклии да закупят административната сграда няма. Масивната сграда, в която има 70 производствени помещения, се разпростира върху площ от близо 1000 кв. м. Печатницата е обявена за продан, за да се удовлетвори вземане на Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол. Преди да хлопне кепенците, третата по големина печатница у нас е издавала десетки вестници, книги и учебници. В София пък на търг за 2 732 400 лева се продава административната сграда на бившата "Транспортна полиция" на бул. "Мария Луиза" 110А. За 9 652 80 лева пък на публичен търг е обявена цялата фабрика на популярните до неотдавна сладоледи и сладкарски цехове "Феникс" в кв. "Овча Купел 2" на улица "Феникс" 15. Цяла Автоматична телефонна централа може да се купи също в столицата. Намиращата се АТЦ на улица "Коста Лулчев" в Слатина е обявена за продан срещу 6 283 560.72 лева. На тезгяха е и хлебозаводът в Княжево на улица "Дамяница" 6, който се продава за 2 393 632.62 лв. Срещу 255 303.75 лв пък може да си купите офис на улица "Панайот Волов" 33 - 37, в който доскоро се е помещавала фалиралата КТБ.
Общо в столицата към момента се продават 628 имота, сред които две фабрики, хотел в Банкя, множество магазини, апартаменти, офиси и складове. Хотел за 11, 5 млн. лева се продава на Златни пясъци. Във Варна пък на търг може да се закупи луксозен "Мерцедес" МЛ 350 ЦДИ 4 МАТИК с регистрационен номер В2045НВ срещу първоначалната тръжна цена 33 613.80 лв.
Сред офертите има множество ресторанти, магазини и апартаменти във Варна и региона. Хотели се продават още в курортите Банско, Пампорово, Рибарица и Балчик. Добри оферти има също и от Южното Черноморие - Равда, Несебър и Китен. Към автомобилите, предимно се продават такива от среден и нисък клас. Има множество камиони и бусове, които са на приемливи цени и предизвикват интерес сред потенциални купувачи.
В Бургас и региона се продава всичко - от селски ниви до лъскави хотели. Включително яхти, моторни лодки и други плавателни съдове, използване за увеселителни дейности. В дългия списък фигурира и огромният мол "Странд", който хлопна кепенци преди повече от година. Гигантският търговски център, който се намира в комплекс "Изгрев", е изваден на тезгяха с начална цена от 15 милиона лева. Сумата е нищожна като се има предвид, че за градежа му потънаха над 70 млн. евро. Общо над 200 жилищни имота в Бургас и морските курорти са извадени на тезгяха в момента заради дългове на собствениците им. От тях най-голям е броят - 109, на двустайните жилища. Това са предимно апартаменти, купени с ипотечни кредити в годините на строителния бум, когато цените хвърчаха нагоре. Заради неплатени дългове се продава и цяла фабрика в промишлената зона на Айтос, собственост на "Термолукс - радиатори" ООД. Новопостроената сграда от 1450 квадратни метра е обявена с начална цена 723 хиляди лева. Най-голям е делът на обявените за продажба апартаменти в Добрички регион от частните съдебни изпълнители, показва справка. Апартаментите били към момента едни от продаваните, но винаги на последваща продан, когато падне цената. От бранша обаче заявиха, че в последната година значително е намалял делът на броя дела, образувани от банкови институции за сметка на увеличените междуфирмени задължения. От местната структура на частните съдебни изпълнители заявиха, че значително се отчита ръст на междуфирмената задлъжнялост, като се продават активи, които да погасят задълженията. Сред делата има и такива, образувани за неплатени трудови възнаграждения.
В Добричка област освен апартаменти за продажба има обявени цели апарт комплекси, дворни места и ниви. Интересът към земеделската земя винаги е голям и рядко тя остава за втора продан, защото все още търсенето в региона е по-голямо от предлагането. Търсени са предимно големи парцели, но се купуват и по-малки. В публичния регистър на ЧСИ също има доста обяви за оборудване за фитнес зали, хотели, кухни и фризьорски салони. Продават се включително усилватели, телевизори и лаптопи. Дори има оферта за 2486 метра релси от вътрешно заводски релсов път от бившия "Вагонен завод - Интраком" в Габрово срещу сумата от 20 347.29 лв.
Прокурорите без служебни стикери на личните си коли. Със заповед на окръжния прокурор на Варна Владимир Чавдаров е разпоредена проверка за наличие и незабавно премахване на отличителни стикери на прокуратурата, обозначителни знаци и надписи върху служебни и лични автомобили, използвани от служители на Окръжната прокуратура, Окръжния следствен отдел при Окръжната прокуратура и районните прокуратури във Варна, Девня и Провадия. Това става ден по сигнал на варненци и публикация в местния сайт topnovini.bg, подкрепена със снимки.
Там се визира нарушение на Закона за движение по пътищата на варненската прокурорка Здравка Задгорска. Тя е заснета демонстративно да навлязла в насрещното движние по ул. "Ангел Кънчев" зад Съдебната палата на площад "Тракия" и да паркира на забранено място. „Очевидно прокурорският стикер, залепен на предното стъкло на личния автомобил на Задгорска, е достатъчен мотив, за да кара като джигит", коментират четирима свидетели на ситуацията, които са се постарали да я заснемат всеобхватно.
По разказа им, около 9,40 часа във вторник Задгорска навлязла с личния си автомобил "Рено" срещу посоката на движение и след това паркирала колата пред тунел за подземни гаражни клетки. Така вероятно е предизвикала негативната реакция на "затапените" шофьори от жилищната кооперация, които са сигнализирали за нарушението.
„След като е прочел какви ги вършат подчинените му, чест прави на Владимир Чавдаров, че веднага е реагирал с тази заповед. Така тези, които трябва да защитават закона, няма да се чувстват привилегировани и да го нарушават безнаказано", коментираха вчера съседи, живеещи близо до съдебната сграда. Контролът по изпълнението е възложен на административните ръководители на районните прокуратури във Варна, Девня и Провадия и на заместник-окръжния прокурор в Окръжната прокуратура - Варна.
Уведомен е и директорът на ОД на МВР във Варна, органите на сектор „Пътна полиция - КАТ" да изпълняват стриктно задълженията си и при нарушение на Закона за движение по пътищата от страна на магистрати или съдебни служители, да ги санкционират наравно с всички граждани.
Венецианският търговец олеква с имоти за 1,3 млн. лв. Италианският бизнесмен Лино Тонан, който е познат в Пловдив с прякора Венецианския търговец, олеква с един куп атрактивни имоти у нас на обща стойност 1 312 617 лева. Сред тях са седем апартамента в Пловдив, цехът му за печене на кафе в село Цалапица, четири ниви и три стопански постройки както в Цалапица, така и в селата Йоаким Груево и Чешнегирово.
Това реши апелативният съд в Пловдив, който уважи изцяло иска на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) срещу италианския гражданин. Със същото решение избягалият отдавна в родината си Тонан остава без левовата равностойност на дяловете си във фирми, които междудругото той успял да прехвърли на други лица още преди години, както и на три свои автомобила.
На 9 юни 2009г. Лино Тонан бе признат за виновен в укриване на данъци за 2, 398 млн. лв. и водене на двойно счетоводство. Италианецът получи 4 години затвор на последна инстанция, но още преди окончателното съдебно решение, Тонан изчезна.
По информация на „Монитор", след като се върнал в родината си, започнали неговите здравословни проблеми - имал байпаси на сърцето и не се чувствал никак добре. Затова, чрез адвоката си тогава поискал да лежи в затвор в родината си, става ясно от внесена през юни 2011г. молба в пловдивския съд. На 25 октомври 2011 г. пловдивските магистрати излизат с определение, че присъдата може да бъде изтърпяна в Италия, но това на практика се оказало невъзможно. Причината била, че в италианското законодателство не било въведено рамково решение 909/JHA от 2008 г., което означавало, че няма правно основание Тонан да бъде вкаран в затвор в родината си, станало ясно от факс на ресорното министерство на Италия от август 2012г. до българските власти.
КОНПИ започна да проверява бизнесмена още през септември 2006г. Проверката установила разминаване между приходите и разходите на Тонан с 1 010 000 лева. Искът срещу Венецианския търговец бе внесен в окръжния съд в Пловдив през април 2010г. Седемте апартамента в Пловдив, които ще му бъдат отнети, са с площ между 58 кв метра и 98,37 кв метра в целия град. Сред имотите са още: складова база за промишлени стоки с площ 1,750 дка, четири ниви и стопански двор с площ от 2,680 дка в село Цалапица, масивна сграда и склад в имот за стопанска дейност с площ близо 2 дка в село Йоаким Груево, както и 550 кв м дворно място с 90 кв м жилищна сграда в село Чешнегирово. С решението на съда Тонан остава без един камион „Фият Дукато", както и без левовата равностойност на лека кола „Аустин Ровер" и „Порше Кайен С". Отнемат му се 255 дяла от капитала на „Вера Фурс" ООД, както и 30 дяла от капитала на фирма „Арка" ООД.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |