Собственици на близо 300 малки централи от ВЕИ от цялата страна проведоха пореден протест пред Министерския съвет. Поводът за недоволството им са орязаните миналата година от парламента изкупни цени на т.нар. зелена енергия и неуредиците с финансирането на зелените централи по Програмата за развитие на селските райони. Те настояват парламентът да отмени Параграф 18 в Закона за енергетиката.
Според Мирослав Тошкин, собственик на малка фотоволтаична централа, проблемите му са започнали в средата на миналата година, когато правителството с желанието си да намали тарифния дефицит в Националната електрическа компания (НЕК), въвежда въпросният параграф 18, който прехвърля малките ВЕИ централи към ценово решение от 2014 година, съкратени с процента на инвестицията. Реално обаче инвестициите са извършени в периода между 2009 и 2012 година, когато инвестиционната цена е била по-висока. „При това положение сметките не се връзват. Вече 4 месеца 274 фирми работят на административно определената изкупна цена на параграф 18 и ефектът е загуба между 7000 и 10 000 лв. на фирма", подчерта Тошкин в интервю за БНР.
По неговите думи централите от ВЕИ продават под себестойност и не могат да си осигурят дори гарантираната им от енергийния регулатор минимална възвращаемост на капитала в размер на 9 на сто. „Не само че нямаме норма на възвращаемост, ние нямаме покритие на разходите за единица продукция", подчерта собственикът на фотоволтаична централа. Той призова управляващите да поправят грешката и да дадат възможност на малките централи да живеят и да имат някакъв разумен доход, да могат да си плащат кредитите и да имат нормативно признатата от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) възвращаемост върху собствените им инвестиции в размер на 9 на сто.
Протестиращите призоваха законодателите да не се приемат закони на принципа „проба-грешка" и да е ясно на обществото, че малките централи от ВЕИ произвеждат едва 0.8% от електроенергията в страната, което не може да повлияе на крайната цена на тока за потребителите.
Същото каза и председателя на парламентарната Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове Светлин Танчев. Според него, дупките в енергетиката няма как да бъдат запълнени от минималното количество от т. нар. зелена енергия, който влиза в общия енергиен микс.
Малинка Николова, председател на Българската соларна асоциация, посочи, че доста ВЕИ производители вече залагат своите жилища, за да спасят бизнеса си. „Нито един от ангажиментите, които България е приела за развитие на възобновяемата енергия, не е изпълнен до момента. Това за съжаление е истината и с подобни, а с подобни удари като този, записан в Парграф 18 на Закона за енергетиката няма да доведат до нищо положително. В резултат ще фалират близо 300 фирми, което ще лична загуба за 300 български семейства, тъй като това са малки семейни фирми", предупреди Николова. Според нея, ако не се отмени тази порочна практика да се започва работа при едни условия и те да се променят два пъти в годината, освен че ням ада си постигнем целите за възобновяема енергия, централите ще бъдат демонтирани и ще бъдат изнесени някъде другаде. „За да не се допуска подобно нещо, трябва да има диалог и да се вземе стратегическо решение за българската енергетика", призова председателят на Българската соларна асоциация.
„Протестирам заедно с моите колеги срещу Параграф 18, който ни обрича на фалит. Ние сме тук, за да се борим КЕВР да има право да определи изкупните ни цени, които да гарантират нормална възвращаемост на нашите инвестиции", заяви Светла Радоева. По нейните думи, в момента приходите на малките централи от ВЕИ са нулеви, защото изкупната цена на енергията от тях е намалена с 80%.
От ВЕИ бранша коментират още, че депутати са им отправяли предложения да изкупуват малките им централи от ВЕИ на цени, които са 10 пъти под стойността на активите. Протестиращите предупреждават, че при фалит на фотоволтаиците България ще трябва да върне на Брюксел 100 млн. лв. по линия на Програмата за развитие на селските райони 2007-2013, по която са реализирани проектите им.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |