Армия данъчни дебне по морето. Стотици данъчни ще бъдат командировани по родното Черноморие тази година, за да следят за укриване на приходи от страна на ресторантьори, хотелиери и туроператори, заяви пред "Труд" говорителят на Националната агенция за приходите (НАП) Росен Бъчваров.
"В момента се осъществява мониторинг на летищата, за да се знае всеки турист към кой хотел е насочен и дали тези приходи се отчитат. От Министерството на туризма получихме база данни за всички места за настаняване в страната за по-лесен мониторинг. Кампанията е изцяло превантивна, за наблюдение, а не за санкциониране", допълни Бъчваров.
Той предупреди, че ще се следи изкъсо връзката на всеки един касов апарат с приходната агенция.
"Либерални сме към хората, които са допуснали не чак толкова големи неточности в данъчното си поведение, предупреждаваме и не наказваме, но сме изключително строги към организираните престъпници", подчерта Росен Бъчваров.
Практиката по морето е популярните заведения да се стопанисват от създадени само за един туристически сезон фирми. Данъчните разкриват, че схемата е едно и също заведение да се управлява от различна компания всяка година, а в същото време физическите лица, които стоят зад тези фирми, са едни и същи.
Преди две седмици НАП обяви, че погва 100 собственици и управители на фирми, които притежават дискотеки, ресторанти и барове, за които има съмнения, че укриват оборот от заведенията.
Всички фирми, на които ще бъдат извършени данъчни проверки, осигуряват персонала си на минималния осигурителен доход, а в същото време собствениците придобивали скъпо струващо имущество.
С неотчетените в заведенията си приходи шефовете си купували имоти, скъпи автомобили и яхти, обясняват от НАП. Например собственик на две фирми, стопанисващи губещи заведения, като но физическо лице е придобило имущество за 1,2 млн. лв.
Министерството на енергетиката преразглежда договорите с американските ТЕЦ. С преминаването към пълна либерализация на електроенергийния пазар договорите с двете американски ТЕЦ отново ще бъдат преразгледани, обяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която даде специална пресконференция по повод отправени от ръководството на АБВ въпроси, свързани с посещението на екип от енергийното министерство в Япония, сключения от БЕХ заем за мостово финансиране и развитието на арбитражното дело за АЕЦ „Белене".
По думите на Петкова, ако НЕК не беше се разплатила с двете централи, държавата трябваше да плати 3 млрд. лв. неустойки. По повод намерението на АБВ да сезира Европейската комисия за нарушаване на Закона за обществените поръчки при разговорите с корпорация „Тошиба" министърът каза, че няма стартирана обществена поръчка, защото не са поемани никакви ангажименти.
Тя окачестви твърденията на АБВ и Гергьовден като манипулативни и целящи смут в общественото пространство.
Енергийният министър обясни, че българска делегация е била на посещение в Япония на базата на подписан през 2012 г. меморандум за сътрудничество. В него е посочено, че всички срещи, които се провеждат съгласно този меморандум, са правно необвързващи. „Така че в рамките на това посещение не са поемани никакви ангажименти за обвързване на БЕХ по каквито и да било проекти", изясни Петкова. Тя категорично заяви, че служители на Министерството на енергетиката, както и на БЕХ и неговите дъщерни дружества, не са посещавали Сингапур.
От АБВ и „Гергьовден" ще поискат и информация за кредита, който БЕХ изтегли с основна мотивация да се плати на американските „Марици" - натрупано в годините задължение. По думите на Румен Петков ще бъде поискана информация как е избрана банката или банките, на базата на какви критерии, на какви условия е трябвало да отговарят кредитодателите, какви са разходите по този кредит.
В отговор енергийният министър беше категорична, че обвиняващите следва първо да се запознаят с изискванията на ЗОП, а не да се заканват да сезират ЕК за неспазването му. „БЕХ не попада в приложното поле на ЗОП, но има утвърдени правила за това как холдингът да извършва разходите си и тези правила са спазени", допълни Теменужка Петкова. По отношение на спекулациите, че заемът ще се отрази на цената на тока, тя поясни, че единствено лихвата по кредита се признава за разход, а тя е по-ниска от намалението по преференциалните цени, договорено с двете американски централи.
Петкова заяви, че е изненадана от поставянето на въпроса за необходимостта от правна защита по арбитражното дело за АЕЦ „Белене". „Става въпрос за търговски спор между две компании и няма нищо по-естествено от това да имаме адекватна правна защита. Ако някой не иска интересите ни да са защитени, нека го каже ясно", коментира енергийният министър.
По отношение на евентуалното изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй" министър Петкова отново заяви позицията на правителството, а именно - параметрите за нова ядрена мощност са ясно записани в програмата на кабинета. Там е предвидено, че такъв проект може да се реализира само ако не се изисква държавна гаранция, ако има стратегически инвеститор и без договор за преференциално изкупуване на енергията.
По думите й резултатите от работата на правителството в енергийния сектор са налице, но ясната визия за развитието на сектора не се харесва на всички политици в България.
Положителните резултати за стабилизиране на енергийния сектор са забелязани и от Европейската комисия. „Неотдавна при посещението си у нас комисарят по климат и енергетика Мигел Ариас Канете даде висока оценка на усилията ни в тази област", посочи Петкова. По нейните думи задкулисни разговори може и да са се водили в миналото, но не и в мандата на настоящето правителство. „Ние работим прозрачно и спазваме законите", подчерта тя.
Инвестиции за 100 млн. лв. в два нови завода започват в Димитровград. Икономиката на Димитровград ще е различна след две години, след като през следващите месеци там ще бъдат изградени две нови предприятия за авточасти, в които общата инвестиция ще бъде около 100 млн. лв. Проектите са на турската "Са-ба", която произвежда осветление за автомобили, и на японската "Язаки", която е специализирана в кабелите за коли.
Справка в Имотния регистър показва, че турската фирма вече е закупила парцел в района, а "Язаки" официално потвърди, че има напреднал план за Димитровград.
С откриването на заводите, което трябва да стане най-много до две години, в града ще бъдат открити общо 3800 работни места, повечето от "Язаки". Затова компанията е избрала терен в близост до пътен възел, което ще й позволи да наеме работници и от близките градове. От години в Димитровград има само едно голямо предприятие - торовият завод "Неохим". Новите два завода ще променят значително пазара на труда, а оттам и другите икономически показатели на региона.
Първият завод тръгва догодина
Чрез българското си дружество "Са-ба България", което беше регистрирано в края на миналата година, турската компания е закупила 30 дка земя в село Крепост (между Димитровград и Хасково) от физическо лице. Първоначално компанията разглеждаше по-малък общински терен, но в крайна сметка реши, че той не я устройва. Сделката сега е станала на цена от 15 евро/декар,или общо 450 хил. евро (880 хил. лв.) за парцела. Покупко-продажбата е вписана в Имотния регистър в началото на май.
В момента се прави проектирането на завода и текат съгласувателните процедури за електроснабдяване и т.н. Самото строителство ще започне до два-три месеца и ще приключи за година, така че предприятието ще започне работа до септември 2017 г., каза кметът на Димитровград Иво Димов. Инвестицията ще бъде от порядъка на 10-15 млн. лв. и ще създаде 300 работни места. Нещо повече - това е само първият етап на проекта, като турският инвеститор си е предвидил възможности за последващо разширение на завода.
По думите на Димов фабриката ще бъде много модерна и екологична. "Тя ще бъде оборудвана със соларни панели, дъждовната вода ще се събира в резервоари и ще се оползотворява", обясни той и добави, че компанията подготвя подробно представяне на проекта си скоро.
Турската Sa-ba Endustriyel Urunler Imalat ve Ticaret е създадена през 1976 г. и произвежда осветление за много автомобилни компании, сред които Ford, Renault, Volkswagen и Aston Martin. Продуктите й включват фарове, стопове, мигачи и т.н.
Временно в Стара Загора
Японският инвеститор, чието име доскоро се пазеше в тайна, вече официално е ясен. "Язаки" е започнала подбор на кадри за новия си завод, който се изгражда между Димитровград и Хасково, каза наскоро управителят на компанията Рома Будриене за "КапиталDaily". Тя добави, че предприятието ще работи за нов клиент, но не даде подробности. По информация на вестника именно новият договор на компанията е причината тя да наеме готова сграда в Стара Загора, където бързо да започне производството, докато заводът край Димитровград бъде построен. До момента клиенти на "Язаки България" са автомобилните производители Renault, Daimler и Ford.
Справка в Имотния регистър показва, че "Язаки" е наела помещенията на "Практикер" в града за период от 27 месеца с три месеца гратисен период. Самият хипермаркет ще се премести на ново място. Общата площ на сградата е малко под 6500 кв. м, а месечният наем е 31.3 хил. евро, или малко под 1.5 млн. лв. за целия срок на договора. Наемодател е софийската "Микс-транспорт", която е регистрирана като строителна и транспортна компания, и приходите й са почти изцяло от наеми. Собственици на компанията са Стамен Иванов и Пламен Христов, които притежават и строителната "Микс констръкшън" (с приходи от 61 млн. лв. за миналата година).
Японско производство в бг сграда
През двете години, докато работи под наем, "Язаки" трябва да завърши новия си завод. Според източник на "Капитал" компанията е подписала договор с плевенската "Хоризонт-Иванов", която да извърши покупката и окрупняването на земята, да построи фабриката и след това да й я отдаде под наем дългосрочно. "Хоризонт-Иванов" се занимава със строителство и развиване на имоти според нуждите на клиентите, а сред проектите,по които е работила, са заводът за авточасти на Nexans в Плевен, новият терминал на летище София и др. Собственикът на компанията Борислав Иванов не беше открит за потвърждение, а от офиса му казаха, че не могат да коментират.
Производственото хале на "Язаки" ще бъде разположено на над 30 хил. кв. м, а целият терен е с площ 60 дка. Инвестицията ще бъде от порядъка на 80 млн. лв., от които 60 млн. лв. ще вложи "Язаки" в оборудване, а останалите 20 млн. лв. са на "Хоризонт-Иванов" за покупка на земята и строителство на самата сграда.
В новия завод ще работят 3500 души и затова компанията няма да разчита само на работници от града. По тази причина е избрала терен близо до пътен възел Димитровград, до който лесно се стига от градове като Хасково, Свиленград, Харманли и Първомай.
Това ще бъде третият завод на "Язаки" в страната след тези в Сливен и Ямбол, където работят общо 5000 души. По данни на "Капитал" приходите на българското дружество за 2015 г. са нараснали с близо 40% до 298 млн. лв.
Офшорка на българин може да купи концесионера на находище "Галата". Базираната в Дъблин Petroceltic, която е концесионер на газовото находище "Галата" в Черно море, може да бъде купена от офшорка на българин или да изпадне в ликвидация. Решение за това ще вземе Върховният съд на Ирландия, след като в края на май служителите на Petroceltic, които се явяват и кредитори, отхвърлиха спасителния план на основаната от Анжело Москов и регистрирана на Каймановите острови Worldview Capital Management. Компанията е най-големият акционер и кредитор на Petroceltic и сега й е даден последен шанс в нова процедура.
Ирландската компания се движи на ръба на фалита, откакто през 2014 г. Dragon Oil оттегли офертата си за нея заради поевтиняването на петрола. Опитите на ръководството да намери купувач в края на миналата година също се провалиха.
Процедура по ирландски
Предложението на Worldview, която държи 29% от акциите на Petroceltic, е в резултат на процедура по проверка - подобна на процедурата по несъстоятелност възможност, която съществува само в ирландското законодателство. Целта й е да се даде последен шанс за спасяване на затруднени предприятия от фалит. Компаниите, които получат разрешение от Върховния съд да влязат в такава процедура, разполагат със 100 дни, по време на които са защитени от кредиторите. Разликата е в това кой може да поиска откриване на такава процедура, както и в това, че по време на проверката ръководството на компанията запазва управленските си функции.
Такава процедура по проверка беше поискана от Worldview в началото на март и одобрена от съда месец по-късно. За проверител беше избрана Grant Thornton, чиято задача беше да събере оферти от потенциални инвеститори. На 12 май компанията обяви, че избраният купувач е Worldview и че при евентуално приключване на сделката тя ще поеме контрол над цялата група, т.е. и върху "Петрокелтик България", която оперира находище "Галата". За да се случи това, планът на купувача трябваше да бъде одобрен от кредиторите.
Спасителен план
Срещите се състояха в края на май и повечето групи кредитори, включително обезпечените, сред които и Worldview, одобриха спасителния план, който предвижда отписване на част от дълга. Предложението обаче беше отхвърлено от всичките седем групи служители, тъй като според него те ще получат само 5% от дължимите им 4.5 млн. долара компенсации при смяна на контрола над компанията. Въпреки че при провал на спасителния план алтернативата е ликвидация на Petroceltic, което означава те да останат без работа, служителите се надяват, че по този начин ще могат да договорят по-изгодни условия с Worldview. Плановете на Worldview обаче така или иначе предвиждат смяна на ръководството и значително свиване на персонала.
Сега въпросът е в ръцете на Върховния съд на Ирландия, който трябва да реши дали да вземе предвид позицията на служителите или да одобри плана на оценителя. Ако предложението бъде отхвърлено, компанията ще влезе в ликвидация.
Стара битка
Worldview води битка с ръководството на Petroceltic от месеци и настоява за смяната му. Последният опит беше направен в края на февруари тази година, когато Worldview поиска главният изпълнителен директор да бъде освободен, а на негово място да бъдат избрани двама нови, единият от които Анжело Москов. Предложението обаче беше отхвърлено с голямо мнозинство от акционерите.
Веднага след това чрез звеното си Sunny Hill Worldview направи оферта да изкупи акциите на цена от 3 пенса на брой - доста под оценката от 44 пенса, която анализаторите даваха към онзи момент. Това на практика оценяваше Petroceltic на 6.4 млн. паунда. Въпреки че бордът посъветва акционерите да приемат офертата, Sunny Hill не можа да събере необходимото одобрение на 90% от тях. Междувременно Worldview изкупи по-голямата част от дълга на Petroceltic, който е в размер на 250 млн. долара, а компанията влезе в процедура по проверка.
Българска връзка
Worldview е частна компания за управление на инвестиции, регистрирана на Каймановите острови, която управлява няколко фонда с името Worldview. Създадена е през 2000 г. от българина Анжело Москов, а екипът й е част от фонда му Quantitative Value Trading (QVT), който беше сред най-големите облигационери на "Кремиковци". Според информацията на сайта й фокусът на фирмата е Централна и Източна Европа, Югоизточна Европа, Русия и други бивши съветски републики, Централна Азия и Африка. "Кремиковци" обаче не е единствената българска инвестиция на Москов. Преди няколко години QVT опита да завземе бившия "Елана фонд за земеделска земя". Битката продължи няколко години и завърши с извънсъдебно споразумение.
75 хил. престъпления са с неизвестен извършител. Извършителите на над 75 хил. престъпления през миналата година са неизвестни. Това сочи статистиката на МВР за миналата година. В същото време полицията отчита ръст в разкриваемостта на престъпления и я фиксира на 40.1%.
Въпреки сравнително високия общ ръст на разкрити престъпления нивото при най-масовите - кражбите - остава 28.1 %, т.е. по-малко от 1/3 от взломните, домови, джебчийски кражби и грабежи се разкриват. Статистиката сочи, че от общо 61 203 престъпления против собствеността са разкрити 17 191.
От данните става ясно, че на всеки 100 хил. души население се вършат 849 кражби. Най-много са взломните кражби (12 305), следвани от домовите (10628). Джебчийските кражби пък са 2213. Над 4000 са посегателствата срещу автомобили. Най-много престъпления се вършат от хора без образование, написа в отчета си МВР. Над 17 хил. престъпления са извършени от неграмотни. Близък е броят на хората с начално и основно образование, извършили престъпления - съответно 3281 и 3915. В близо 6000 случая пък за автор на престъплението се сочи човек със средно образование. Висшистите, заподозрени в престъпление, са 639, а тези с полувисше - 115.
Традиционно най-много престъпления се вършат в София - над 8500. Следват Бургас с 3618, Варна (3106), Пловдив (3209), Стара Загора (2081), Благоевград (2073) и Велико Търново - (1768).
С изключително висока разкриваемост пък може да се похвали Гранична полиция, която е регистрирала близо 1500 незаконни преминавания на границата и близо 300 превеждания на чужденци. Тяхната разкриваемост е 87%.
Срещу 63 организирани престъпни групи пък е работила ГДБОП през миналата година. Разкрити са 19 от тях.
Ниската разкриваемост в МВР от години е проблем. Ситуацията става още по-сериозна, тъй като над 90% от разследванията се водят от полицията. Ниската ефективност на МВР многократно е била обект на сериозна критика от страна на прокуратурата. В последния си годишен доклад от държавното обвинение посочиха, че е време да се въведе изискване за юридическо образование на разследващите полицаи. Освен това от прокуратурата отбелязаха, че в МВР има и сериозен недостиг на експерти. "Основни фактори, затрудняващи качественото провеждане на разследванията, са недостигът и неравномерното разпределение на квалифицирани специалисти, на които да се разчита за изготвяне на експертизи по наказателни дела. Казаното важи с особена острота за съдебномедицинските експертизи", пише в доклада.
ЕС наля 5 милиарда лева в българските общини. Българските общини са усвоили близо 5 милиарда лева от еврофондовете. Това е равносметката към средата на май 2016 г., направена от Института за пазарна икономика (ИПИ). Сумата обхваща средствата, изплатени и по приключилите оперативни програми, и по започналия нов програмен период - 2014-2020 година.
Ако се отнесат 5-те милиарда лева към населението, на всеки българин се падат по 689 лева, подарени ни от ЕС за подобряване на живота в общините. Това обаче е среден резултат, а картата на страната показва огромни различия. Местната власт в Созопол например отчита по 4773 лв. на човек от еврофондовете, а Грамада сякаш е останала извън Европейския съюз, защото не е взела и 1 евро. Очевидно някои общини трупат опит и все по-успешно се възползват от еврофинансирането, а други фатално изостават, коментират Явор Алексиев и Божидар Радев от ИПИ.
Оказва се, че няма строга зависимост между мащаба на населеното място и размера на усвоените европейски средства на глава от местното население. "Има малки общини, които достигат висока степен на усвояване като Костинброд, Пирдоп, Созопол, Луковит и др., има и големи градове като Пловдив, Пазарджик и Кюстендил, в които резултатите са под средните за страната, подчертават авторите на анализа.
Има 30 общини, които още не могат да прескочат по 100 лева на човек от населението. Те са основно малки и бедни, което означава, че особено силно се нуждаят от инвестиции, но очевидно местните власти не могат да се възползват от еврофондовете. Сред опашкарите са Кирково, област Кърджали, и Дулово, област Силистра, в които живеят съответно 21 400 и 28 000 души.
Тъй като българските общини са силно зависими от централния бюджет и не могат да водят самостоятелна фискална политика, често се оказва, че единственият начин да финансират местни проекти са еврофондовете, коментират от ИПИ. Това важи с особена сила за скъпи начинания като изграждането на модерно депо за отпадъци или на пречиствателна станция. Разбира се, не винаги голямото харчене означава добро и ефективно инвестиране - 1 млн. лв., оползотворени в една община, могат да имат по-голям ефект от 10 млн. лв., усвоени в друга. "Въпреки тази условност размерът на изплатените средства на общините по оперативните програми на ЕС е един от основните показатели за успеха или провала на местните администрации", подчертават експертите.
Изводи
Ножицата между общините, които постигат висок темп на усвояване на средства, и тези в дъното се отваря все по-застрашително, като подсказва, че няма как да се мине без териториално-административна реформа. Това означава, че трябва да има закриване и окрупняване на общини. Проблемите с усвояването на европейските средства се дължат и на административна немощ. Но има и други причини - например партийният фаворитизъм - когато правителството дели общините на наши и вражески, провал на фирмите - изпълнители на проекти, и др., посочват от ИПИ.
500 германци учат за лекари във Варна. 500 германци учат за лекари в Медицинския университет във Варна. Освен тях там медицина следват и 135 британци, а чуждите студенти във вуза са общо 1200.
В Медицинския университет във Варна от 40 години идват чужденци, за да станат лекари. С течение на времето кандидатите набъбват, а младежите от страни на Европейския съюз като Германия и Великобритания стават все повече.
"От общо 4500 студенти, 1200 са чуждестранни. Най-много са студентите от Германия - 500 човека, Великобритания е втора със 135, след нея се нареждат скандинавските страни. Освен тях има и студенти от Гърция, Кипър, Испания, Япония, Канада, САЩ, Бразилия, Египет, Индия, Израел, Ямайка, Турция, Македония, Молдова, Украйна, Швеция", каза Светлана Грънчарова, ръководител на учебния отдел в университета.
Според ръководството на учебното заведение чуждестранните студенти намирали пълна социална, културна и спортна интеграция.
"Това, в съчетание с добре подготвените преподаватели, модерната база за обучение и иновативните електронни методи за преподаване и самоподготовка допринасят за постоянното нарастване на броя на кандидат-студентите от други страни", добави Грънчарова.
Чуждестранните студенти избират да учат в Медицинския университет във Варна по изпитаната схема, основана на мнения от познати и приятели. Те споделят, че университетът им предлага модерна среда за развитие. Става дума за високотехнологично оборудвани лаборатории и учебни бази за практика, библиотека с електронни читални и осигурен достъп до най-добрите бази данни. Немците например са супердоволни от модерната спортна база и професионални треньори по футбол, баскетбол, волейбол и тенис.
Германците сформираха свой футболен тим, който стана шампион на университета. Чужденците могат да ползват зала за репетиции, да се включат в университетската рок група, в театралната трупа или в тази по народни танци.
Йоханна и Макс, студенти от Медицинския университет във Варна: В Германия студентите са просто бройки, преподавателите не ги познават, тук не е така.
И двамата ще се върнат в родината си, като завършат.
Йоханна Байер е родена в семейството на лекар кардиолог в Германия. "Като дете съм идвала в България в София, Несебър, Плевен. В Германия е много трудно да следваш - много кандидати, а местата не са достатъчно. Имаш шанс да получиш място, ако оценката ти от дипломата е 0,9 или 1", казва тя.
Макс Радлмайер пък е първокурсник, който вече е завършил химия и иска да придобие втората специалност на лекар. Преди да дойде у нас, знаел само за морето. "Да си осигуриш второ следване, в Германия е трудно. А за мен като химик е много важно за по-нататъшната ми реализация", обяснява младежът.
Броят на чужденците, които учат медицина в България, расте всяка година, показва статистиката. През 2016 г. само в МУ - София, първокурсниците чужденци са 600.
МУ - Плевен, прие рекордните 250 чуждестранни студенти от 36 държави, които учат на английски. Най-много са първокурсниците от Великобритания - 90. От Индия са 48, Германия праща 19, Испания 12, а Нигерия - 9.
В МУ - Пловдив, освен англичани в I курс са се записали младежи от Япония, Австралия и Нова Зеландия.
След 10 г. разследване 4-ма на съд за сградата убиец на "Алабин". В 19 ч на 19 септември 2006 г. централните емисии съобщават извънредна новина. Четириетажна сграда, паметник на културата, е рухнала в центъра на София - на ул. "Алабин" 39, преди минути. Хвърчат пожарни, полицейски коли и линейки. При срутването има и жертви.
Под развалините смъртта намират две момичета - 26-годишната Деница Ченишева и 24-годишната Петрина Христова. Те минават случайно с автомобил по ул. "Алабин", когато зданието се сгромолясва. Колата е премазана. Момичетата са затиснати. Пожарникари режат ламарини, за да извадят телата. Само по чудо няма още убити.
Разследването за сградата убиец продължи цели 10 г. и може да се посочи като типичен пример за бавно правосъдие. По делото се смениха 5-има прокурори, един от тях дори го прекрати. (Виж карето долу) Преди месец обаче обвинителният акт най-после бе внесен в Софийския градски съд.
На 7 юли съдия Величка Маринкова ще даде начало на процеса.
Обвиняеми са четирима - собственикът на сградата Георги Кирчев, управител на фирма "Хрисома", инженер Петър Петров, натоварен да контролира ремонта на сградата, Николай Симеонов, управител на "А3-Архитектура и изпълнение" и строителят Манчо Антонов, собственик на фирмата за ремонти ЕТ "Медия Манчо".
Те ще отговарят за причиняване смърт на повече от един човек поради незнание или немарливо изпълнение на работата. Ако бъдат признати за виновни, може да получат до 15 г. затвор.
Ето как се стига до трагедията.
На 3 септември 2003 г. Спасинка Пройчева, която живее в сградата, подава жалба, че тя се руши. Постройката е паметник на културата от 1978 г. Тя е построена през 1914 г. и е била собственост на акционерно дружество "Байт".
Специалисти от Института за паметниците на културата правят оглед и констатират, че сградата е занемарена. Таванската плоча е мокра и мухлясала. На последния етаж източната стена се е разделила от таванската конструкция, мазилката по тавана е паднала, има корозия на металните носещи греди.
Комисия, назначена от тогавашния кмет на район "Средец", дава указания на 3 декември 2003 г. сградата да се поправи. Ремонт обаче не започва.
Близо половин година по-късно, на 21 юни 2004 г., собствениците на сградата - братът и сестрата Исак и Линда Конфино, които живеят в Израел, я продават. Те са наследници на основния акционер в "Байт" Исак Конфино. Семейството си връща имота, построен от дядото, след 6 г. съдебни битки, които приключват през 2003 г.
Купувач е фирма "Хрисома" на Георги и Мая Кирчеви. Те са смятани за приближени до бившия премиер Иван Костов. Сградата е продадена за 750 000 евро. Преди 2 г. стана известно, че е купена с кредит от КТБ.
Кирчев влиза във владение на 5 август 2006 г. На 15 август същата година сключва договор за ремонт с "А3 - Архитектура и изпълнение", представлявана от Николай Симеонов. В него са поставени конкретни задачи, които фирмата да изпълни. Тя трябва да свали мазилка, да събаря стени, да демонтира дограма, ламперии, дюшеме и елинсталация.
В договора е посочено, че възложителят има право всеки момент да прави проверки на ремонта.
Кирчев и Симеонов се разбират, че ако е необходимо, ще се събарят тухлени стени и стоманобетонни конструкции, става ясно от обвинителния акт срещу четиримата.
Симеонов уверява собственика, че ще наеме хора, които всеки ден да се занимават с ремонта. Неговата фирма "А3 - А рхитектура и изпълнение" няма строители и той се обръща към Манчо Антонов Иванов, собственик на ЕТ "Медия-Манчо".
На 23 август 2004 г. "А3 - Архитектура и изпълнение" и ЕТ "Медия Манчо" сключват договор. Екипът на Манчо Антонов е натоварен със сваляне на мазилки на стени и тавани, демонтаж на леки преградни стени, окачени тавани, метални витрини, подови настилки и елинсталация.
В разговорите, но без да е посочено в договора, Сименов казва на Антонов желанието на Кирчев - при нужда ще се рушат и вътрешни стени.
Контролът на ремонта е поверен на инженер Петър Петров. Сименов сключва и с него договор на 28 август 2006 г. Инженерът се задължава да посещава всеки ден сградата, да наблюдава, контролира и докладва как върви ремонтът.
Манчо Антонов събира бригада. Той наема работници - Иван Антонов, Олга Юсеинова, Георги Биков и Николай Михайлов.
Между 30 август и 19 септември 4-мата, ръководени от Манчо Антонов, всеки ден от ранна утрин до късния следобед са в сградата на ул. "Алабин" 39. В зданието е въведен пропускателен режим. Охраната е поверена на фирма "Боду плюс". При влизане в началото на работния ден и при излизане имената на работниците се записват. Задължение на Манчо Антнов е да осигури къртачна техника, кирки и лостове.
Усърдно петимата махат дюшамето и свалят дървената скара под него, изчукват и къртят мазилка, демонтират вътрешни врати заедно с касите, отстраняват вътрешните дограми и елинсталации.
В употреба влиза и къртечната техника, с която събарят вътрешни прегради - зидове и тухлени стени на пърия и втория етаж.
Манчо Антонов стриктно търси Петър Петров, за да му докладва за ремонта. Самият Петров също посещава сградата и лично контролира, каквото е задължението му по договора.
При разговор с работниците Петров им съобщава, че ще махат и стени. Затова пред него настоявал Николай Симеонов, който пък изпълнявал нарежданията на Кирчев. Така се стига до 19 септември.
Собственикът Кирчев лично се появява в сградата около 9 ч. Там го виждат работниците от "Хидрострой П" ЕООД Николай Александров и Славчо Секиранов. Те пристигат на ул. "Алабин", за да донесат къртач "Хитачи".
Кирчев им нарежда да се захващат за работа и да помагат на бригадата. Чакала ги много работа през деня - махане на стени на 1-ия и 2-ия етаж.
Славчо Секиранов предупреждава Манчо Антонов, че рушенето е опасно и може да падне цялата сграда.
Кирчев го чува и му се скарва да не се помотват, а веднага с Александров да грабват къртача и да почнат да бутат стени. Това и сторили.
Собственикът си тръгва към 16 ч. Щом му вижда гърба, Секиранов отива при колегата си Александров. Подшушва му да не губят нито минута повече, а веднага да си тръгват, защото всеки момент сградата може да падне върху главите им. След тяхното тръгване за около десетина минути двама специалисти по геодезия и фотограметрия също идват да огледат сградата.
Към 16,30 ч си отива и инженерът Петров. Сградата остава празна.
Пред нея е само охранителят, който е на смяна. Той чува падането на различни предмети във вътрешността и си "плюе на петите".
Около 18,03 ч рухва южната фасадна стена, която е откъм ул. "Алабин". Точно в този момент до сградата в автомобил "Пежо" са приятелките Петрина Христова и Деница Ченишева. Те изчакват колона от автомобили.
Върху колата пада лавина от огромни парчета тухли, стъкло и хоросан. Съдебномедицинската експертиза доказва, че смъртта им е мигновена. Тухлите са се стоварили върху главите им, което е довело до деформиране на лицевия и мозъчен череп.
Преди ремонта сградата не е била саморушаща се, нито е била застрашена от рухване, категорични са експертизите. Тя е била неподдържана, но не и опасна. Експертизите показват, че при строителството преди близо век сградата е направена с 3 основни външни носещи стени. Четвъртата, източна калканна откъм ул. "Леге", която е трябвало да осигури носещата конструкция, не фигурира в проекта и не е направена. Според експертите това е изключително неблагоприятно за укрепването на южната фасадна стена, но Кирчев нямало как да го знае, защото изобщо не е потърсил становище от инженери.
Експертите откриват още грешки.
Кирчев не информира Института за паметниците на културата и няма разрешение за ремонт. "Всъщност той не прави ремонт, а строителни дейности, които променят сграда паметник на културата", посочват специалистите.
Работата започва без план за аварии, съгласуван с пожарната и "Гражданска защита" и районът не е обезопасен. Никой не се е интересувал от квалификацията на работниците, които правят ремонта. Кирчев е обвинен 6 г. след трагедията.
Кметове доплащат за санирането. Общините ще съфинансират санирането на сгради. Това обясни за "Стандарт" председателят на Комисията по енергетика към Народното събрание Делян Добрев. За една година от стартирането на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради са регистрирани над 2500 сдружения на собствениците, над 2200 от които вече имат сключени договори или подадени заявки в общините за саниране на блоковете им, посочи Добрев. Това означава, че ресурсът на програмата от 2 млрд. лв. за първите две години почти е изчерпан, обясни Добрев и запита: "Въпросът е какво правим след това?" Ясно е, че нямаме достатъчен финансов ресурс да продължим програмата със 100% безвъзмездна помощ. От друга страна, има риск още в момента, в който кажем, че се връщаме към варианта 75% безвъзмездна помощ и 25% съфинансиране, веднага да бъде изгубен интересът към санирането, каза Добрев.
"Ако минем на варианта 75% безвъзмездно финансиране и 25% самоучастие, във всеки блок има по няколко апартамента с възрастни хора и социално слаби, както и такива, на които не им пука", обясни той. Затова ще предложим програмата за саниране да продължи със 75% безвъзмездна помощ и 25% съфинансиране от общините, заяви Добрев. Общините ще платят 25% от средствата за саниране, а в срок от примерно 10 години ще си съберат парите обратно от хората чрез данък сгради, поясни Добрев. При 8000 лв. средна стойност за саниране на едно жилище 25% са 2000 лв., изчисли Добрев. Ако бъдат разсрочени за 10 години, данък сгради ще се увеличи от примерно 100 лв. сега на 300 лв., пресметна той. На пръв поглед това не е малко, но през тези 10 години домакинството всяка година ще спестява по неколкостотин лева от по-ниски сметки за ток и парно след санирането. Така на практика още след първите 3-4 години домакинството реално ще е спестило тези 2000 лв. от по-ниските сметки. Според мене само по този начин ще бъде успешно продължена програмата за саниране, без да се получи сътресение в нея, коментира Делян Добрев.
Програмата за санирането е изключително важна, тъй като нищо друго не може да намали сметките на хората с 45-50%, категоричен е той. Най-важното на програмата е това, че като спести едно домакинство 50% от разхода си за отопление, то превръща тези пари в потребление, с което стимулира търговията и производството. Ако пък реши да ги спестява, спестените средства се превръщат в кредити, така че и в двата случая печели икономиката, обясни Добрев. Не на последно място програмата създава работа на малките строителни фирми и една по-добра среда за живеене, коментира председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев.
Няма да спират тирове в жегите. Тировете няма да бъдат спирани от движение в почивни дни и при високи температури, съобщиха от Съюза на транспортните работници. Това е договорено в петък на среща с представители на пътната агенция, КАТ, Националното сдружение на българските превозвачи и Сдружението на международните превозвачи. Напълно ще отпаднат ограниченията за движение на камиони над 12 тона при температура над 35 градуса.
Транспортните работници са получили уверение, че ще се редуцират ограниченията за камионите с маса над 12 тона в дните петък и неделя, както и в деня преди празници и в последния празничен ден. До сега се спираше движението на тирове по основните направления при очакван трафик по празниците предимно от София към Гърция и към морето. Ще се въведат гъвкави ограничения на движението според трафика. Ограничения ще бъдат налагани в участъци с висок риск от ПТП и с висока натовареност на движението. За целта ще се изготви карта на сайта на АПИ. За магистралите обаче ограничения в празнични и почивни дни няма да има.
Дрипшопове въртят алъш-вериш със забранени стоки. Алъш-вериш със стоки, изрично забранени за продажба след употреба, въртят магазините за дрехи втора ръка, придобили известност и под името дрипшопове. Обувки, бебешки играчки и дрешки, лично бельо и бански са само част от асортимента на повечето квартални обекти въпреки разпоредбите в наредбата на Министерството на здравеопазването, показа проверка на „Монитор". Документът е от 2005 г. и налага категорично вето върху търговията с всички тези стоки втора ръка, като отделно разпорежда останалите продукти да се предлагат само след дезинфекция и срещу сертификат, че са минали през химическо чистене. Предвидените санкции обаче са буквално символични. Резултатът е, че собствениците на дрипшопове масово нарушават забраната и то поголовно в цялата страна. Магазини както в София, така и в Търново и по морето предлагат до един всички изредени в забраната на МЗ продукти, а форумите в социалните мрежи се превръщат в наръчник как собствениците им да заобиколят наредбата.
Продават моторница от трабант за 3 бона в нета. Ръчно направена моторница от трабант си търси нов собственик в нета. Интересното изобретение е публикувано на сайта olx.bg, като обявената цена за продан е 3000 лв. Плавателното средство носи името „Дарк Трабантула", а според автора на обявата моторницата е с двигател Johnson - с 6 конски сили и вместо регистрационен номер е изписано името „DARK". Офертата е публикувана на 23 май, като само за 2 седмици има над 25 хил. преглеждания.
Най-скъпата актуална обява в момента на сайта е на стойност 2,150 млн. евро, като за тази сума се продава хотел в Стария град на Несебър, съобщиха от сайта за безплатни обяви. Луксозната триетажна сграда е построена през 2005 г., а общата квадратура на обекта е 2050 кв. м. Модерният имот разполага с 26 стаи, от които 14 двойни, 10 студиа, апартамент и единична стая, както и ресторант, лятна градина, конферентна зала, бизнес бар и паркинг.
Според собственика луксозният интериор на хотела е с уникални дизайнерски решения и преоткрива красотата, съчетавайки архитектурни елементи от две напълно различни епохи.
По данни, предоставени от изпълнителния директор на olx.bg Спас Сливков, най-търсените стоки през май тази година са мобилните телефони. След тях се нареждат таблети и четци, телевизори, автомобили, навигация, бебешки и детски колички, както и детски играчки.
От компанията отчитат, че най-голям интерес сред потребителите на платформата има категория електроника, която обединява телефони, таблети, компютри и бяла техника.
Оттам допълниха, че потребителите вече нямат право да качват обяви за продажба на билети за различни събития и концерти с по-висока стойност от обявената на самия билет. Тази промяна се наложила след като масово родни тарикати започнали да препродават билети на поне двойно по-висока цена от първоначално платената.
Въпреки това в момента все още има активни обяви, които не са премахнати от администраторите на онлайн платформата. Всеки потребител пък има право да докладва за подобни нередности.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |