Dundee започва 300 млн. лв. инвестиция в златото край Крумовград. Почти 20 години след началото на проучванията за злато край Крумовград първият проект за изцяло нова мина в посткомунистическата история на България започва да се случва след три месеца. Канадската Dundee Precious Metals (DPM), която държи концесията през българско дружество, обяви новата си оценка на проекта и подробен график на предстоящите стъпки. От документа става ясно, че общата инвестиция в миннообогатителния комплекс ще бъде 178 млн. долара, или 300 млн. лв. Строителните работи ще започнат до края на септември, а първите количества златно-сребърен концентрат, какъвто ще е крайният продукт, ще излязат от обогатителната фабрика през втората половина на 2018 г.
Кога и колко
Според предишната прогноза на компанията инвестицията трябваше да бъде около 164 млн. долара. Актуализираната оценка сега се базира на данните, получени след приключване на проектирането, и на последните цени на строителите и доставчиците на оборудване. "Имаме и значителен напредък в получаването на необходимите разрешителни, като остава единствено строителното разрешително, което очакваме до средата на 2016 г.", каза президентът и главен изпълнителен директор на DPM Рик Хаус. Компанията вече купи необходимата й земя и собствеността официално й беше прехвърлена миналия месец. До началото на строителството на съоръженията ръководството трябва да приключи подробностите по финансирането и планът да бъде одобрен от борда.
Проектът ще се финансира със собствени средства на компанията, както и с револвиращия кредит, с който DPM разполага. Преди три месеца канадската компания обяви, че е подписала споразумение за продажба на предприятието си в Капан, Армения, на Polymetal International. В момента тече процедура по одобряване на сделката от регулаторите и кредиторите, а приходите от продажбата ще помогнат за разработването на находището край Крумовград.
Икономика на проекта
"Дънди прешъс металс Крумовград" има концесия за цялото находище "Хан Крум" край града, но сегашният проект засяга само участъка "Ада тепе". От него компанията планира да добива и преработва по 775 хил. тона руда годишно в продължение на осем години. Средното съдържание на благородни метали в нея е 4.04 г/т злато и 2.22 г/т сребро. За целия период на проекта ще бъдат произведени 685.5 хил. унции злато и 309.9 хил. унции сребро. Инвестицията ще се изплати за 2.4 години след започване на производството при вътрешна норма на възвращаемост от 24.8%. Според прогнозата годишната печалба преди лихви, данъци и обезценки (EBITDA) ще бъде 66 млн. долара.
DPM не съобщава за промени в другите параметри на проекта. По предишни оценки в строежа на съоръженията се очакваше да бъдат ангажирани около 300 души, а 230 да работят по време на експлоатацията. Рекултивацията след приключване на добива се предвиждаше да отнеме между 2 и 4 години и да се изпълнява от около 50 души. Вместо хвостохранилище на територията на обекта ще има интегрирано съоръжение за минни отпадъци, което е много по-компактно и безопасно. Цялата площ на проекта ще бъде 80 хектара.
Дълга история
Проучванията край Крумовград започнаха още през 1997 г. по време на предишния собственик - ирландската Navan Resources, и продължиха, след като DPM купи компанията. Осем години по-късно дружеството представи проекта си, който предвиждаше рудата да се преработва до метал и включваше изграждане на инсталация в Челопеч, където работи другото дружество на DPM. В продължение на три години проектът беше блокиран от тогавашния министър на околната среда Джевдет Чакъров, който отказваше да подпише одобрения ОВОС. Междувременно концесията беше атакувана от екологичните организации, тъй като предвиждаше използването на цианидна технология. Впоследствие самата компания се отказа от предложението си и изцяло промени проекта, като крайният продукт стана концентрат. Серия от спънки имаше и на ниво местни власти. След като преди две години общинският съвет отказа да разреши разработването на подробен устройствен план, а съдът отхвърли решението на съветниците, канадската компания предупреди, че може да отложи инвестициите си.
Какво предстои
Получаване на строително разрешително - до края на юни
Окончателно одобрение от борда на DPM - трето тримесечие на 2016 г.
Начало на строителните работи - трето тримесечие на 2016 г.
Пускане в експлоатация на съоръженията - второ/трето тримесечие на 2018 г.
Производство на първите количества концентрат - трето тримесечие на 2018 г.
Стартиращата "Енхенсив" е на път да получи 1 млн. лв. финансиране. Сигурно неведнъж сте се чудили защо разпращате десетки CV-та, а отговори така и не идват. Дори отрицателните. Същият въпрос си задава и Волен Вълков, когато преди три години се опитва да си намери работа в Германия. И така открива отговора - неподходяща информация в скучна форма. Тогава му хрумва да си направи по-цветно, персонализирано за компанията и с повече лична информация CV. A равносметката три години по-късно е собствена компания, 400 хил. лв. инвестиция от Eleven и почти приключили преговори за нови 1 млн. лв. финансиране.
Създадената през 2014 г. "Енхенсив" развива едноименната платформа Еnchencv за генериране на автобиографии. "Такива извън стандарите", казват основателите. Простата идея, която стои зад бизнеса им, е, че - от една страна, подготвянето на CV е досадно за всеки, на когото му се налага да го прави, от друга - че често поради неопитност хората не знаят какво да напишат и как да го поднесат правилно. И не на последно място за компаниите е безкрайно тягостно да четат едни и същи неконкретни и несъдържателни резюмета в скован черно-бял формат.
Извън стереотипите
Волен Вълков и Георги Иванов се познават от години покрай предприемаческата организация StartItSmart и са студенти, когато решават, че в правенето на CV-та има бизнес. Започват да проучват какво съдържание и какъв дизайн привличат вниманието на HR отделите на компаниите. Отначало помагат на познати и приятели да си направят резюме, те ги препоръчват и така се завърта колелото. През ръцете им буквално минават около 300 автобиографии, всяка от които е направена след обстоен разговор с човек.
Скоро към тях се присъединява и програмистът Димитър Вулджев, на когото се дължи съществуването на технологичната платформа към днешна дата. Той пише софтуера, който днес позволява на потребителите на Enchancv да си генерират автобиография само като попълнят онлайн форма. Сред полезните инструменти са допълнителните въпроси, които софтуерът задава, за да може попълващият да конкретизира максимално данните и да му хрумне да вмъкне информация, която иначе би игнорирал - например че е бил доброволец в студентска организация или че хобито му е дизайн.
Въпреки че по думите на Вълков по света има минимум 100 компании с подобна дейност, екипът е уверен в успешния си продукт и модел. Изглежда, и инвеститорите са на това мнение. Първата инвестиция в компанията е при самото й създаване през май 2014 г., когато фондът Eleven влага 25 хил. евро срещу стандартната си политика да получи 8% от компанията. Следват още две вълни на дофинансиране - в края на същата година и през 2015 г., на обща стойност от 175 хил. евро, като за тази сума фондът купува конвертируеми облигации.
Сега "Енхенсив" водят преговори за следващ сийд рунд, в който търсят 1 млн. лв. Вече са договорили две трети от тях, а част от новите инвеститори са Саша Безуханова, директор на отдел "Публична администрация", Hewlett Packard за Централна и Източна Европа, до 2013 г. и основателка на платформата MoveBG, и съоснователят на купената от Progress софтуерна компания Telerik Светлозар Георгиев.
Средствата вече имат и конкретно предназначение - за доразвиване на продукта, за маркетинг, за по-стабилно стъпване на американския пазар и разрастване на 13-членния екип на компанията.
Амбиции за милион
"Енхенсив" са се насочили към четири основни целеви групи - току-що завършилите студенти, които търсят първата си работа, вече миналите през един стаж и търсещи първия си кариерен скок, сменящи работата си и мениджърите. Фокусът е главно върху първите две групи, където възрастта на потребителите е между 20 и 25 години. До момента с платформата са генерирани около 20 хил. автобиографии, твърди Волен Вълков, около 60% от които в САЩ, 15% в България, а останалите основно във Великобритания.
Именно към презокеанския пазар ще насочи усилия екипът на компанията. "Там всичко е различно. Хората имат готовност да плащат за всякакви услуги", обяснява Димитър Вулджев, който прекарва последните няколко години в САЩ.
А Enchancv може да се използва на така наречения fremium принцип - основната база услуги и инструменти са безплатни и само някои опции се заплащат. От ноември 2015 г., когато е добавена опцията за плащане на сайта, досега около 500 потребители са избрали платения модел - 15 долара абонамент. "Плащащите потребители са около 3-4%", обяснява Георги Иванов.
Целта на "Енхенсив" е да достигнат около 1 млн. потребители до края на годината, както и да постигнат устойчивост на бизнеса и компанията да започне да се самоиздържа.
И макар че всичко започва от чисто потребителски ориентиран продукт, четиримата съоснователи вече поглеждат към бизнес сектора и образователните институции с идеята в бъдеще да преминат към b2b модел. Например да предложат на компаниите софтуер, който достатъчно добре да пресява автобиографиите на кандидати за дадена позиция, за да не се налага човешка намеса. Идеите са още в зародиш, но Вълков и Иванов продължават да са твърдо убедени, че в CV-тата определено има бизнес.
Зрелостниците стигнаха ново дъно на матурата по български. С рекордно количество двойки по български език и литература ще се запомнят тазгодишните държавни зрелостни изпити. Дванадесетокласниците са показали най-ниските си резултати по този предмет, откакто изобщо се провеждат матури. Шоково се увеличават слабите оценки по география и философия, а по останалите предмети средното постижение се подобрява незначително спрямо миналата година. Само Варна успява да подобри представянето си от 2015 г., всички останали области у нас продължават по спиралата надолу. Това показват резултатите от държавните зрелостни изпити, представени от МОН.
Тази година на задължителната матура по български език са се явили 47 991 зрелостници, с близо 5 хиляди по-малко от миналата година. Средният успех по този предмет е 51.65 точки (от 100 възможни), което, както и през 2015 г., е равнозначно на "добър 4". През миналата година обаче средният брой точки на зрелостниците бе 53.3, а през 2014 г. - 54.9 т.
От явилите се на матурата по български "слаб 2" са получили 4189 души, което прави 8.73% двойки - най-много от 2008 г. досега. През 2015 г. процентът на скъсаните бе 6.4% (3394 ученици), а година по-рано - едва 4.8% (2608 души). Другата лоша новина е, че освен двойките са се увеличили и тройките по български - "среден 3" е получил всеки четвърти зрелостник. Добрите, много добрите и отличните оценки намаляват.
Зрелостниците продължават да се затрудняват с граматиката и правописа, масово не са се справили с лексикалното значение на "пъргаво" и "чевръсто", ниска е успеваемостта и на въпроса в кое произведение промените, настъпили с народа, метафорично са определени като "пиянство". 15% от учениците са получили нула точки на частта от въпросите със свободни отговори, а върху последната 41-ва задача текст са избрали да пишат около 28%. От тях 52% са писали интерпретативно съчинение, а 48% са предпочели есето.
Никой от просветното министерство, както и при изпитите след 7-и клас, не даде обяснение на какво се дължи слабото представяне. Образователният министър Меглена Кунева коментира, че автоматичната реакция на всеки би било да посочи, че сегашното поколение пише във "Фейсбук" и затова има проблеми с българския. "Не приемам такова обяснение, ще направя всичко възможно, за да прекърша тази тенденция в следващите години", заяви тя. По думите й новите учебни програми давали възможност да не се препуска по учебния материал, а да има повече време за писане на текстове и за практически занимания. Реално обаче одобрени нови програми има само за 1-ви, 2-ри, 5-и и 6-и клас, като през идващата учебна година по нови правила ще учат само първолаците и петокласниците. Кунева все пак обеща анализ на резултатите, който да обсъди публично.
На втора задължителна матура по предмет по избор са се явили 48 471 зрелостници. Двойките са 6460, което е 13%. Общо двойките на двата изпита са 10 649, но реално зрелостниците, които тази година няма да получат диплома за завършено средно образование, са 7466, или близо 15% от всички, тъй като на тазгодишните матури са се явявали и скъсани от предните години.
Най-много дванадесетокласници са избрали биологията като втори задължителен изпит, като средният резултат тук е 4.14 и бележи много слабо увеличение спрямо м.г. Резултатите тази година са по-добри по още 9 предмета - математика, история, физика, химия, английски, руски, немски, френски и италиански език. От графиките, предоставени от МОН, не се вижда с колко точно точки се подобрява представянето по тези предмети, но е видно, че то е най-значително на изпита по италиански. За сметка на това пък данните показват доста по-слаби резултати от миналогодишните по география и философия - отново най-ниски за всичките години, през които има матури. По география средната оценка е 3.40, като тук двойка е получил всеки трети от явилите се на изпит (близо 33%). По философския цикъл пък средното постижение е 3.92 точки, като скъсаните са 7.47%.
От МОН обаче предпочетоха да се съсредоточат върху отличните оценки. "Тази година имаме 4637 зрелостници, които са изкарали по две отлични оценки на двата изпита, т.е два пъти повече от тези, които имат по две слаби оценки - 2325", рапортува Кунева. Сравнението с м.г. обаче показва, че тогава учениците с успех над 5.50 са били повече от тазгодишните, освен това броят им е бил близо 3 пъти повече от тези с две слаби оценки. Данните действително показват увеличен брой шестици по ред предмети - математика, история, физика, химия и езици, но пък двойките по повечето от тях също скачат спрямо предходната година, което показва, че ножицата между отличниците и най-слабите ученици става по-голяма. Повече слаби оценки са регистрирани по български, история, биология, италиански и т.н.
По области
Както и миналата година, почти всички области у нас са сринали резултатите си на матурите. Единствено Варна е успяла да повиши средната си оценка с 0.05 стотни - до 4.38. От МОН нямаха обяснение и на този феномен, коментирайки единствено, че ще е интересно да се провери на какво се дължи дръпването напред на морската ни столица. Няма анализ и защо всички останали области в страната са се представили по-лошо от миналата година. Кърджали продължава да изостава с най-бързи темпове, въпреки че допреди 2 г. се гордееше с най-добрите резултати по български. Голям е сривът на успеха и в Благоевград, Пазарджик, София-област и Монтана. Иначе с най-висок успех, както и м.г., може да се похвали София-град (оценка 4.58), следван от Варна (4.38), Пловдив (4.27), Смолян (4.26) и Добрич (4.25).
По училища
Резултатите по видове училища показват, че най-добро обучение предлагат профилираните гимназии - езикови и математически. Средният постигнат успех при тях е 5.16. Най-зле по традиция се представят професионалните (3.78) и спортните школа (3.74).
АПИ и Столичната община признаха: Скоростното шосе на София е тапа. Скоростният път на София през северните квартали, така наречената скоростна тангента, не е изпълнен според проекта, не е завършен и в резултат на това се образуват тапи на входовете и изходите. За абсурдната ситуация бе принуден да признае и шефът на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Лазар Лазаров. Вчера при подлеза до кв. "Требич" се състоя пореден импровизиран протест на живеещите в кварталите и селата от район "Нови Искър".
Според протестиращите там тировете правят опасен завой, навлизайки в насрещното движение. В същото време, за да се премине през конфликтната точка, се чака по 40 минути, оплакаха се потърпевшите пред Нова тв. На място инж. Лазаров обясни: "Хората са прави, проблем има. Проектът не е реализиран в пълен обхват. Но той е на Столичната община, беше даден за изпълнение на АПИ. Целта на тангентата е да се прехвърли транзитният трафик. Този подлез е натоварен, но той не е основен. Връзката трябва да е на бул. "Рожен", на 100 м на изток. Тази връзка обаче още не е изградена от общината, а ние успяхме да направим по-бързо тангентата". И новият главен архитект на София Здравко Здравков призна, че тази проблемна връзка е временна, а планът за тази, която е по проект, се обжалва във ВАС.
Арх. Здравков не се ангажира със срок, в който проблемът може да бъде решен. Той очаква след среща с министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова да се отпуснат средства за довършването на кръгово кръстовище, което да замени подлеза на тангентата при кв. "Требич".
Северната скоростна тангента е една от големите гордости на премиера Бойко Борисов, на министър Лиляна Павлова и на столичния кмет Йорданка Фандъкова, които непрекъснато я дават за пример за бърза работа и за спасяване на европари. Участък от 13.2 км от трасето бе открит тържествено непосредствено преди Нова година, а още 3 км до голямата тапа - преди Великден, на 28 април. Както в. "Сега" писа, реално това трасе в момента не е ефективно, защото не е довършена връзката до магистрала "Люлин" и задръстванията са огромни, дори и при слаб трафик. Няма и изградени връзки от тангентата към центъра на София и близките квартали. Според информацията на АПИ проблемите ще се решат след пускането на западната дъга на околовръстното, която сега се довършва и ще бъде готова до края на септември.
Жителите на северните части на София готвят нови протести заради тапите. Утре ще има събрание на всички недоволни. Те ще поставят срокове на властите и ако те не бъдат спазени, предстоят протести със спиране на движението.
Първите истински дуални ученици започват от 2017 г. Учениците, които ще започнат осми клас в професионалните гимназии през учебната 2017/2018 г., ще са първите истински дуални ученици в България. Те ще учат теорията на професиите в класните стаи и ще практикуват срещу заплата в предприятия.
Новината обяви вицепремиерът Меглена Кунева, която представи промените в Закона за професионалното образование на втората национална дискусия "Учи, за да работиш". Тя бе организирана в "София Тех Парк" от в. "24 часа" и "Аурубис България" с партньорството на образователното министерство, Българската банка за развитие и компанията "Арексим Инжинеринг".
Втората дискусия "Учи, за да работиш" събра президента Росен Плевнелиев, вицепремиера Меглена Кунева, шефката на парламентарната комисия по образование Милена Дамянова с представители на бизнеса, кметове и училищни директори.
Над 100 души препълниха зала "Джон Атанасов" в "София Тех Парк". Плевнелиев специално благодари на в. "24 часа", че първи преди 2 години повдигна темата за въвеждането на дуално образование. Тогава вестникът започна с кампанията "Хора за работа", която от тази година се казва "Учи, за да работиш".
"Идеята, която "24 часа" подкрепи, бе да завъртим колелото и то се завъртя. Нови 14 професионални гимназии се включват в швейцарската програма, разкриват се 3 нови специалности", отбеляза Плевнелиев.
"По-добре да имаш професия, която гарантира сигурна работа, добра заплата и по-добър стандарт на живот, отколкото да си безработен с диплома за висше образование, каквато е например ситуацията в туризма, където едва 20% от завършилите си намират работа", каза пък образователният министър Меглена Кунева.
Тя представи новия закон и подготвената от МОН карта на професионалните училища, от която всеки работодател може да види къде какви кадри и по какви специалности се подготвят.
Картата е интерактивна и може да бъде осъвременявана.
С промените в закона се въвеждат нови изисквания за придобиване на професионална квалификация за ученици, навършили 16 г. Заличават се професионалните училища и се регламентира откриването, преобразуването и закриването на професионалните колежи, каза Кунева.
"Тук се разширяват функциите на общините, които да преценят какви кадри са най-нужни на региона, за да останат младите хора и да имат добър стандарт на живот. Младите няма как да бъдат задържани, трябва да бъдат убедени", обясни вицепремиерът.
"Обучението в професионалните гимназии трябва да е съобразено с бизнеса в съответния регион, с това какви специалисти са нужни в следващите години", каза Милена Дамянова. Тя се ангажира, че законопроектът може да бъде приет до края на юли преди парламентарната ваканция.
"Трябва да съобразим план-приема с потребностите на местния бизнес - водещ трябва да е бизнесът. Ако имаме изискване на бизнеса за професионалисти и предлагане на професионалните гимназии на обучение по тези специалности, няма да търсим хора. Родителите предпочитат децата им да имат бъдеще в населеното място, в което са родени", заключи Дамянова.
Дамянова поиска картата на професионалните училища, представена от вицепремиера Меглена Кунева, да се съобрази постепенно и с картата на местния бизнес и нуждата от работна ръка по места.
Дамянова обаче укори работодателите, които невинаги са достатъчно активни по отношение на конкретните изисквания към подготвяните работници. "Нямаме и достатъчна сигурност във взаимоотношенията работник-работодатели, което има отношение към модела. Училищата също закъсняват с новите учебни програми и планове за специалисти, които са нуобходими на икономиката ни в следващите 2 г. Ако бизнесът си даде заявките, ще е по-лесно за училищата да се адаптират", заяви тя.
"Трябва да отбележим, че до момента ние пропускаме и финансовата грамотност като ключово умение", каза още Дамянова и поиска да има такъв предмет във всички училища.
"Големите фирми могат да си позволят да работят по преквалификацията на свои специалисти. Малките и средните нямат този ресурс, затова трябва да бъдем на страната на малките и средните предприятия, кметове и общини, те изпитват нужда от добре подготвени специалисти", каза пък зам.-министърът на икономиката Любен Петров.
"Радвам се на инициативата на "24 часа", тя може да промени народопсихологията - не само в общините, но и във всяко българско семейство. Да бъде въпрос на чест и гордост всяко дете да се изучи, това да бъде промяната и в българското образование", заяви той.
"Радваме се на ръста на икономиката от 3% от миналата година, но ако искаме България да догони най-развитите страни, ръстът трябва да е над 5 и 6%. Колкото по-активно работим, толкова по-скоро икономиката ще догони световните стандарти, младите хора ще започнат да се завръщат тук. Имаме сектори, в които това става. Млади хора от IT сектора, които работеха във Великобритания, САЩ, Канада, се завърнаха, получават не по-малки заплати, издръжката е по-малка и си работят и живеят вкъщи. Тази икономика ще даде нови идеи. Бизнесът, българските кметове и учители, които са на пулса на този проблем, ще дадат нови насоки", даде пример Петров.
Зам.-министърът на икономиката Любен Петров обясни, че целта е да се помогне на малките и средните предприятия да намерят кадри.
9 млн. лв. от еврофондовете за повече професионални ученици
9 млн. лв. ще е бюджетът на проекта ДОМИНО-2, с който се цели да се повиши броят на учениците в професионалните училища. Това съобщи зам.-министърът на образованието Красимир Киряков.
1 млн. са за МОН - за анализи, за промяна на учебните помагала и учебните програми. 8 млн. ще бъдат насочени към одобряване на проектите, които кандидатстват. Минималната сума е 100 000 лв., максималната - 200 000 лв.
От октомври МОН ще приема предложения по ДОМИНО-2, които ще се реализират от учебната 2017/2018 г.
3 нови професии в 14 училища ще се изучават от септември, съобщи Петя Евтимова от Швейцарската програма за дуално обучение.
Първата - "Електрообзавеждане на производството", ще се изучава в професионални училища в София, Плевен, Бургас, Ст. Загора и Търговище. В София, Русе и Ямбол се въвежда обучение за газови техници, зад проекта стои "Овергаз". Третата - готвач, ще се учи в Бургас, Добрич, Ст. Загора, Перник, Банкя. На 16 юни на форума за дуално образование ще се вземе решение за професиите за 2017-2018 г., каза Евтимова.
Опита си в проекта ДОМИНО разказа и Марияна Демирева, директор на Професионална гимназия - Казанлък, която е едно от първите училища в България, които работят по швейцарския модел на дуалното обучение с 3 фирми - "Арсенал", "М+С Хидравлик" и "Гуала Туулс".
"Аурубис": Трябва да убедим родителите, че това образование е равно на академичното
Едва 10% от наученото в клас остава, ако не бъде затвърдено с практика
"Благодарни сме, че вече има рамкови условия за професионално образование. Сега е важно да се работи, да се активират родителите и учителите, да се подготви обществото, че дуалното образование е равностойно на академичното. Това е важно послание, което за първи път се извежда на преден план", заяви Тим Курт, изпълнителен директор на "Аурубис България" и председател на Германо-българската търговска камара, на дискусията на "24 часа", която е част от кампанията "Учи, за да работиш".
500 хиляди младежи тук, в България, живеят от парите на работещите в чужбина техни родители. Те нямат образование и не претендират да се образоват, а просто съществуват, живеейки от джоба на родителите си, посочи той. "Тази инициатива е важна, за да подтикнем младежите.
През 2017 г. ще има 400 хиляди свободни работни места, ще липсва работна сила в България, затова трябва да работим по този път, за да бъде събудена тази младеж", обясни Курт.
Едва 10% от получените в клас знания са ефективни и е нужно теорията бързо да бъде затвърдена с практика, посочи Анелия Димова, шеф на човешки ресурси в "Аурубис" за Югоизточна Европа.
Експертът Волф-Юрген Мюлер пък представи германския модел "Минден". Той показа шофьорската си книжка отпреди 40 г. и заяви, че когато полицията го е спряла, той я показал с гордост, че това е първият му успех в дуалното образование.
В Минден е направено сдружение, в което са училището, голямото предприятие и много малки фирми. Така един ученик има практическо обучение не само в голямата фирма, но и в малките. За тях ученикът дори може да бъде полезен с наученото в голямата компания. А като е практикувал и в малките, има по-голям шанс да намери по-лесно работа. Ефектът дойде от практиката, каза Мюлер.
"В Минден започнахме да работим с предприятията - едно голямо и едно малко ги събираме и обучението е разпределено както в голямото, така и в малкото. След 2 г. имахме повече желаещи да бъдат обучавани, отколкото бяха местата", посочи той.
Общините с просрочени дългове за 197 млн. лв. 150 общини продължават да трупат просрочия. Към края на март те са с 43,1 млн. лв. повече спрямо март 2015 г. и със 7,6 млн. лв. повече от декември м.г. Така общата сума на забавените плащания вече е 197,4 млн. лв.
Това показва анализ на финансовото министерство, обявен в понеделник. Повод е публикуването на закона за публичните финанси в "Държавен вестник". Той позволява на закъсали кметове да искат безлихвен държавен заем. Оценката се прави по 6 критерия - неспазване на фискалните правила, задължения над 15% от средния размер на разходите за последните 4 г., поети финансови ангажименти за над 50% от разходите за 4 г. назад, отрицателно бюджетно салдо в три последователни години, над 5% годишен ръст на просрочените задължения, под средната за страната събираемост на местните данъци. За да получи финансова помощ, трябва да са валидни едновременно 3 от условията.
Анализът на финансовото министерство показва, че към края на март 38 общини попадат в тази графа. Оценката обаче ще се прави в края на годината.
Данните сочат, че 64, или 1/4 от всичките 264 общини, са свили просрочените си задължения към март в сравнение с края на 2015 г. с общо 17 млн. лв.
Други 69 са натрупали нови забавени плащания за 58,6 млн. лв. за година. 115 кметства са завършили първото тримесечие без просрочия.
Общинският дълг и общинските гаранции към края на март са 1,251 млрд. лв., което е с 65,1 млн. лв. по-малко от края на 2015 г. 635,6 млн. лв. е вътрешната задлъжнялост и 616,2 млн. - външната.
42 общини са поели финансови ангажименти над 50% от допустимия размер, като при Сливен, Смолян, Родопи, Карлово и Девня превишението е с над 100%. 125 са общините, при които събираемостта на данъците е под средната за страната. Най-ниска е в Радомир, Бобовдол, Горна Оряховица. Само 38 кметства имат събираемост над средната, сочат данните от анализа.
Орязват 3000 легла в частните столични болници. С 3000 са намалени болничните легла в столичните частни болници след подписването на индивидуалните им договори за работа със НЗОК, съобщиха от Националното сдружение на частните болници. Драстично са орязани и леглата в 15 общински болници. Причината е прилагането на новата Национална здравна карта, обясниха лекарите.
В някои здравни заведения намаляването на леглата е между 20 и 90% или средно 65%. Със съкращаването на болничните легла се съкращават и дейностите - услугите, които лечебните заведения предлагат и извършват, обясни пред „Труд" д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници в България. Според Иван Димитров от федерация "Български пациентски форум" това неизбежно ще доведе и до двойно по-голямо чакане от страна на пациентите за операции, специалисти и т.н. По думите му една немалка част от хората ще се превърнат в здравни емигранти и ще се лекуват в други държави от ЕС.
За терапията им НЗОК ще плаща на чуждите каси стойността, която е определена у нас, а останалото ще се доплаща от пациента, както е и у нас. Разликата обаче ще е в липсата на чакане и във възможността за бързо лечение. Към момента обаче НЗОК дължи на чужди здравни каси в Европа 160 млн. лв, посочи Димитров.
Нашенци продават метеорити менте. Метеорити менте срещу 30 евро парчето продават българи на чужди колекционери. Това съобщи пред „Труд" Кирил Стаменов, председател на Асоциацията на търсачите на самородно злато и метеорити.
Нашенците са яхнали вълната на колекционерския интерес и са успели да напипат търговска ниша по интернет. Чрез обяви в аукционни сайтове те твърдят, че предлагат космически тела с извънземен произход, докато всъщност това са обикновени минерали.
„Метеоритите са много видове - железни, железно-каменни, каменни. Темата за тях не е много актуална в България, но е актуална в цял свят. Затова нашенци търсят и продават извън нашите граници, но го правят без нужните документи", разказа Стаменов и уточни, че много хора от Франция, Италия и Испания се дивят колко много находки има в България заради голямото предлагане и десетократно по-ниските цени.
Оказва се обаче, че „стоката" се доближа само на външен вид до истинските метеорни тела.
„Не можеш да намериш един магнетит, който прилича на метеорит и да го качиш в ebay за 30-40 евро и когато хората направят анализ, да се окаже, че изгарят с парите", възмущава се Стаменов на българската схема.
По думите му, за да бъде признато за метеорит едно тяло, то задължително трябва да съдържа желязо, никел над 1% и кобалт. Освен това то преминава през поредица изследвания, сред които и спектрален анализ.
Издава се документ, който удостоверява какъв е метеоритът, иначе всеки може да продава каквото си иска и да вади пари от това, категоричен е търсачът на извънземни находки.
Българите най-големи прахосници в Европа. Българите сме сред най-големите прахосници в Европа. 69% признават, че не могат да спестяват. Причината е, че обичат да ходят на почивки, по ресторанти и им остават малко пари за черни дни. Това показва изследване на "Провидент", представено от Таня Обущарова, експерт и главен секретар на Българската асоциация за потребителско кредитиране. По "широки пръсти" в харченето надминаваме всички съседни народи, включително и тези от бившите соцстрани. За сравнение, 53% от румънците казват, че не могат да спестяват, а в Унгария - 59%. Изследването показва още, че 35% от българите ще пътуват през лятото в страната, едва 9% ще си позволят да заминат в чужбина, а 31% ще си останат вкъщи. 25 на сто посочват, че нямат пари за почивка. На спестявания за лятната почивка ще разчитат 23%, а 14% са готови да вземат кредит, за да отидат на море. "Най-голямата тревога на българина е да не си загуби работата. Съответно, ако живееш от заплата до заплата, нямаш и спестявания", коментира Обущарова пред бТВ, където бяха обявени данните.
42% от българите теглят кредит повече от веднъж годишно, което е над средното за Европа, сочи още допитването. Най-много заеми се теглят за ремонти и подобряване на дома. Българите много държат на дома, тъй като повечето са собственици на жилищата си и влагат средства в тяхната поддръжка, обясни експертът. Българите теглят заеми за здравеопазване и образование в пъти над средното за Европа. За личното си финансово състояние близо 60% от хората казват, че са оптимисти за следващите 12 месеца, но като цяло за икономиката процентът е много по-нисък.
Прогнозират срив в цената на пшеницата. Изкупните цени на пшеницата от новата реколта ще стартират на едни от най-ниските нива за последните 7 г. Това предвиждат експертите от Института за аграрна икономика в бюлетина на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (САРА) към Института. От началото на годината цените на всички зърнени култури падат. През април цената на хлебната пшеница на място се е движела в рамките на 264 лв./тон, затова икономистите очакват изкупните цени за пшеница на място от новата реколта да започнат на нива около 245 лв./тон. Анализаторите предвиждат добра реколта за пшеницата и ечемика у нас. Такива са очакванията и на председателя на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Светослав Русалов. "Очакваме реколтата от пшеница да бъде добра", заяви той пред "Стандарт". По думите му обаче е имало голяма заболеваемост и много от посевите са били нападнати от жълта и кафява ръжда. "Това ще доведе до понижаване на добива, тъй като все пак е болестно състояние на културата", коментира Русалов. Той изрази надежда изкупните цени на пшеницата да са достатъчно високи и близки до миналогодишните от около 300 лв. за тон, за да може зърнопроизводителите да възпроизвеждат своите стопанства. "Положили сме нужните усилия за постигане на качество на хлебната пшеница, подхранили сме с качествени торове и сме напръскали, но периодичните превалявания влошават качеството й. Затова, ако преваляванията, които са почти всекидневни, продължат така, качеството може да е лошо. Но се надяваме това да не се случи", обясни той.
Според експертите от Института за аграрна икономика, добивите за новата 2016/2017 г. се очаква да бъдат не по-ниски от 4,25 тона/ха при пшеницата, 4 тона/ха за ечемика и около 2,43 тона/ха при рапицата. С оглед на засетите площи с есенни култури и високите очаквания за добива, производството на пшеница в страната ще надвиши 4,9 млн. тона. При ечемика се очаква реколта от над 760 хил. тона, а при рапицата над 370 хил. тона.
Последните предвиждания за глобалното предлагане на пшеница на земеделското министерство на САЩ (USDA) са за повишение с 2% спрямо пазарната 2015/2016 г. Очаква се производството на пшеница да достигне 727 млн. тона. А рекордно производство да има в ЕС, Русия и Украйна. Прогнозите са добрата реколта да повиши световните запаси до 257,3 млн. тона.
При царевицата се очаква силна реколта, като световното й производството може да достигне 1011 млн. тона. Прогнозата за световното предлагане на слънчоглед е то да бъде 39,36 млн. тона.
Молдовец купил БГ колата от атентата в Истанбул, ДАНС я разследва. Автомобилът с бургаска регистрация, който се озова на мястото на атентата в Истанбул от тази сутрин се оказа собственост на молдовец.
Както съобщи Агенция "Монитор" ДАНС проверява български гражданин, жител на Поморие, чийто "Форд" е бил паркиран на метри от мястото на кървавия атентат, където по последни данни бомба е убила 12 души и е ранила други 36.
Информацията бе потвърдена неофициално от агенцията. Според източници на „Монитор" мъжът е 50-годишният Григор Йорданов, като службите търсят данни какво е правила на мястото колата му - Форд Галакси, регистрирана в курорта Свети Влас и има ли връзка с атентата. Официално обаче от ДАНС отказаха да дадат повече информация, като се позоваха на следствената тайна. Знае се само, че по време на взрива Григор не е бил на мястото, а в магазина си в Поморие, където работи. Още вчера са били изпратени полицейски служители, които да го открият у нас, като по-късно вечерта пред „Монитор" той потвърди, че е бил разпитван. Пред ченгетата обаче обяснил, че е продал автомобила на молдовец преди 8 месеца, но го направил само с договор за покупко-продажба, без да бъде прехвърлена собствеността. За целта дал на молдовеца генерално пълномощно за срок от година, с което освен да ползва автомобила, да може да го препродава и съответно да го прехвърли. „Явно още не го е прехвърлил", каза той.
„Нямам представа какво е правил в Турция. Не го познавам добре. Виждал съм го няколко пъти", отговори той на въпросите на „Монитор", като посочи само, че нямали общ бизнес, както и че чужденецът не живее в Поморие. Самият Йорданов има два малки супермаркета - единият на къмпинг „Европа", а другият - на главния път край Ахелой. Има апартамент в Поморие, който наскоро е дарил на двете си дъщери, а през 2009 година за кратко е бил собственик и на жилище в Свети Влас. Само 4 месеца след покупката обаче го продал.
Първоначално се появи информация, че две млади жени от Бургас са паркирали на метри от взрива и са се разминали на косъм с кръвопролитието, тъй като вече не са били в автомобила, но в последствие бе отречена от полицията в морския град. От Външно министерство също бяха лаконични по случая, като се ограничиха до информация, че към момента няма данни за пострадали български граждани при взрива. По-късно през деня пък bTV съобщи, че турски студент е пратил снимка на още един български автомобил, пострадал при касапницата, който е със софийски номера.
Експлозията стана в близост до историческия площад „Баязид". Седем от жертвите са полицаи, четирима от загиналите са цивилни, уточнява АП. Атентатът стана в час пик в истанбулския район „Везниджилер", в европейската част на града. Наблизо се намират Истанбулският университет и историческият квартал. Мишена на бомбеното нападение е бил автобус на турските сили за бързо реагиране. На мястото бяха изпратени линейки, пожарни автомобили и сапьорски екип, а мерките за сигурност бяха повишени. Полицията е започнала евакуация на сградите в района. След взрива са били чути и изстрели, посочва Анадолската агенция.
Според CNN Turk взривното устройство се е намирало в лек автомобил и взривът в колата бомба е задействан с дистанционно при преминаването на полицейския автобус в 8,35 часа.
Европейският съюз изрази солидарност с Турция след вчерашната експлозия в Истанбул, предаде Асошиейтед прес.
"Отново заявяваме нашата непреставаща солидарност към Турция, нейното правителство и народа й и потвърждаваме ангажимента си да работим тясно заедно в борбата срещу глобалната заплаха на тероризма", заяви говорител на ЕС.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг осъди решително атентата в Истанбул, насочен срещу полицейски автобус и довел до жертви и пострадали.
По неговите думи турският народ отново е бил ударен от бича на тероризма. Столтенберг заявява, че тероризмът цели да подкопае основните ценности на Северноатлантическия съюз - демокрация, лични свободи, човешки права и върховенство на закона. Терорът никога не може да бъде търпян и оправдан. Съюзниците от НАТО са съпричастни с Турция срещу световната заплаха от тероризма, допълва генералният секретар.
Американският посланик в Турция осъди като терористичен акт вчерашното нападение с кола бомба в Истанбул, предаде Ройтерс. Той добави, че Вашингтон стои "рамо до рамо" със своя съюзник от НАТО. „Дълбоко опечалени сме от варварското терористично нападение в Истанбул. Подобно безсмислено насилие не би могло никога да бъде мотивирано с никаква кауза", написа Джон Бас в Туитър.
Турската полиция е задържала четирима души във връзка с кървавия атентат в Истанбул, предаде Анадолската агенция. Те са задържани от служители на отдела за борба с тероризма на истанбулското Управление на сигурността в рамките на продължаващото разследване.
Няма да има прошка за извършителите на днешния атентат в Истанбул, каза турският президент Реджеп Ердоган. Ние ще продължим да се борим срещу тероризма, докато не го победим окончателно", категоричен бе Ердоган. Той също обвини Кюрдската работническа партия (ПКК) в атентата до спирката на градския транспорт.
Турският президент посети част от пострадалите в местна болница.
Нашествие от змии, хапят по трима на ден. Нашествие от змии се наблюдава през последните два месеца, когато времето вече започна да се затопля. Влечугите изпълзяват дори в централните градски части и всеки ден хапят по трима души. Само от началото на годината на тел. 112 са постъпили близо 100 сигнала за пострадали в цялата страна. Най-много е имало през последните дни, когато температурите достигнаха летни стойности.
„Когато получим сигнал, го препращаме към пожарната или към общината. В повечето случаи обаче те си прехвърлят топката, която отива към РИОСВ", обясниха от спешния телефон пред „Монитор". В регионалната инспекция по околна среда в София обаче няма нито един сигнал за змии тази година, показа проверка на „Монитор". Районните здравни инспекции не следят за влечуги, ангажимент за това имат общините, казаха от РЗИ - София.
„През миналата година сме получили два сигнала от град Банкя, а другия - от кв. Симеоново, обясниха от РИОСВ. В крайна сметка на мястото винаги се отзовавали пожарникари, които със специални щипки опитвали да открият и заловят влечугите. След това те се пускат или в естествената им среда или се дават на някой зоопарк. Най-много се обаждали баби, на които им е поверено да гледат внучета. При вида на някакво земноводно те веднага грабвали телефона и се обаждали в полицията.
„Често се случва змиите да са домашни. Стопаните им не ги гледат в подходящи терариуми и те бягат. Тогава получаваме сигнал от жителите в блока, в който е живеят любителя на влечугите", обясниха още от полицията. Глоби обаче няма, тъй като и никой не си признавал, че змията е негова, за да не си навлече гнева на комшиите.
Освен за змии, пожарникарите ежедневно се отзовавали на стотици сигнали за други животни. От началото на годината е имало 136 оплаквания от оси, пчели и други насекоми. В повечето случаи се касаело за кошери, които хората не знаят, а и не смеят да премахнат сами. Рекорд по подадени оплаквания на тел. 112 има за кучета и котки, заключени в автомобили, или такива, които са се качили високо и не могат да слязат. Тези сигнали са 858 общо.
„Ежедневно се обаждат хора, които съобщават за безпомощно животно, заключено в автомобил. То скимти и те веднага звънят на телефон 112. Ние предаваме сигнала, а на място най-често отиват именно пожарникарите. Те започват да издирват собственика на автомобила и едва, когато той не бъде открит, а за живота на кучето или котето има опасност, тогава разбиват стъклото, за да го извадят", обясниха още от МВР. При такива случаи притежателите на автомобилите и стопаните на животните подавали жалба и искали да им се възстановят щетите.
Огромни влечуги изхвърлят коли от пътя. Огромни влечуги, които излизат на шосето, често изхвърлят коли от пътя. Много такива случаи има във Великотърновска област. Шофьори споделят, че тази година вече по няколко пъти са имали неочаквани срещи с влечуги по пътищата. Едно от местата, което е свърталище на огромни смоци от по над 1 метър, е т.нар. лясковски кантон. Дългите влечуги излизат и пресичат пътното платно. За да не се блъснат в тях, някои водачи са принудени да „паркират" в канавката. Според шофьорите срещата с огромен смок може да бъде много неприятна, защото може той да се навие около гумата и да причини катастрофа.
Освен в колите, сигнали за влечуги са получавани на спешния телефон и от частни адреси. В Търново най-често срещи със студенокръвните имат живеещите в старата част, по ул. „Гурко" и в кв. „Варуша". Там обаче наред с безобидните смоци и слепоци често се срещат и отровни пепелянки. Живеещите в тези части на старата столица се оплакват, че заради топлото време змиите започнали да изпълзяват още от март месец.
Пожарникари често били викани, за да вадят змии, влезли в автомобили. Само за няколко часа миналата седмица огнеборците са реагирали на 2 сигнала за влечуги в коли. В единия случай собственикът тъкмо се канел да седне в автомобила, когато забелязал на пода на задната седалка нещо тъмно, което бързо се шмугнало под седалката. Изплашен, той се обадил на тел. 112 и след минути пожарникарите дошли и изкарали влечугото отвътре. Оказало се, че то не е отровна змия, а еднометров смок.
Земноводно избяга от властите в Шумен
Змия, подплашила минувачи и живеещи по ул. "Странджа" в Тракийския квартал на Шумен, успя да се изплъзне на пожарникарски екип, дошъл да я залови, съобщи местната полиция. В края на миналата седмица граждани се обадили на 112, че влечуго се разхожда около павилион за зеленчуци. Когато обаче пожарникарите дошли, змията се провряла в процеп между павилиона и съседен склад, до който нямало достъп. Инструментът на ловците на змии, с който трябвало да защипят влечугото и да го измъкнат, не могъл да се промуши в процепа и екипът си тръгнал с празни ръце.
Нашествие на смоци плаши пловдивчани
Три змии само за ден хванаха служители на Гражданска защита в Пловдив, след като в края на май момиченце бе ухапано в парк в центъра на града. Змиите бяха от вида сива водна и голям стрелец, като последното е смок и също не е опасен за хората.
Притеснената майка на ухапаното детенце обаче объркала безобидната сива водна змия с пепелянка и откарала детето си в болница. Лекарите на свой ред й повярвали и дори били на момиченцето противоотрова, като го оставили за наблюдение два дни. Преди да заведе обаче детето си на лекар, майката направила видео на уж опасното влечуго. Благодарение на заснетото директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров бе категоричен, че не става дума за пепелянка, а за най-обикновена сива водна змия. „Това е абсолютно безопасен и безобиден вид, който не хапе, освен ако не бъде настъпен, дразнен или предизвикан", каза тогава за „Монитор" Тодоров. По думите му нямало нищо чудно в това, че водната змия се е отдалечила от река Марица и е била намерена в парк в центъра на Пловдив. Според него този вид безобидни змии могат да бъдат намерени и на отстояние 5 км от водна площ.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |