Става дума за сложна тристранна сделка. Руските компании разчитат на политически решения и рядко са готови да изминат половината път до компромиса с партньора. С Иран положението не е много по-добро. Освен това става дума за актив, който не може да бъде поверен на когото и да е. Така коментира пред БНР бившият министър на икономиката Трайчо Трайков проблема с АЕЦ "Белене" и опитите на правителството да го реши.
Трайков припомни, че предишния кабинет на Борисов е настоявал продажбата да стане на по-ранен етап, за да се минимизират щетите, които "Атомстройекспорт" е твърдял, че търпи.
„Няма значение колко сме големи, а колко сме силни в отстояване на решенията си. Собственик сме на този актив и е въпрос на експертен труд, но и на необходимата политическа кооперативност от руска страна", каза още бившият министър на икономиката.
Според него, това, което досега България е успявала да постигне в продажбата на стар реактор, не е обнадеждаващо. „При предишния случай от 230 милиона долара в крайна сметка бяха платени 70 милиона. Това беше сделка от времето на Тройната коалиция, дело на енергийни гении, които ни набутаха в тази каша. Надявам се, че сега ще бъдем на необходимата висота. Надявам се експертните и морални качества на преговарящите да гарантират нашия интерес", обясни Трайков.
По неговите думи, продажбата е най-добрият вариант. „Приватизацията звучи правилно, но ядрена централа не е като всеки друг проект, който може да съществува отделно от държавата. Такава мощност е свързана с енергийната стратегия на страната. Такъв вариант минава през ревизирането на осъзнатите дългосрочни интереси на страната", отбеляза още Трайков.
Той призна, че не е чел решението на Арбитражния съд, е категоричен, че НЕК не разполага с тези средства и това е ясно и на руската страна. „Може би това ще помогне на тяхната кооперативност. Правилният път е този, по който изглежда, че правителството вече е тръгнало - този актив да бъде продаден и с парите да бъде решен въпросът за плащането по решението на Арбитражния съд. Така нещата ще приключат без по-нататъшни разправии", прогнозира Трайчо Трайков.
Той подчерта, че Иран е на трето място по залежи на природен газ. Сега, при възраждането на иранската газова индустрия след санкциите, това може да донесе точки, които са от полза и за Иран, и за България.
Правителствена делегация, начело с премиера Борисов, замина за Иран, за да проучи интереса към ядрения реактор. Преди това той поиска месец, за да разреши сложния казус.
"Полагаме усилия, поне в три варианта, включително и да продадем проекта, ако се намери инвеститор, които да не иска от нас държавна гаранция, но това е въпрос на седмици, в които ще бъде решено", посочи премиерът Борисов, преди да отпътува за Иран.
Вчера на извънредна пресконференция министърът на енергетиката Теменужка Петкова обяви, че се работи по различни варианти след решението на Арбитражния съд в Женева по търговския спор между НЕК и „Атомстройекспорт" във връзка с проекта за АЕЦ "Белене". Тя призова всички политически партии да обединят своите усилия за намирането на прагматично решение.
„Националната електрическа компания е била защитена адекватно от правна гледна точка. Арбитражният съд в Женева призна иска на руската компания "Атомстройекспорт", свързан със заплащането на реално произведеното оборудване, предназначено за изграждане на атомна централа "Белене", каза министър Петкова. По нейни думи арбитражният съд е решил НЕК да плати 535 млн. евро от предявените седем иска от "Атомстройекспорт" на обща стойност от около 1,2 млрд. евро.
„Исковете, които касаят претенции по отношение на ескалация на цената, претенции за неустойки и пропуснати ползи, за разходи, направени извън предмета договора и за разходи за демобилизация, са отхвърлени от арбитража", допълни енергийният министър. По отношение на хонорарите на адвокатите по делото, Петкова обясни, че техният размер се пресмята на база на изработените часове, определени в рамковото споразумение между Министерството на финансите и правната кантора White and case, определена за процесуален представител на страната ни при арбитражни дела. Министър Петкова подчерта още, че размерът на дължимите лихви по проекта АЕЦ „Белене" е съгласно законоустановения лихвен процент у нас.
Енергийният министър бе категорична, че не са били подписвани никакви договори в рамките на посещението на българска делегация в Япония. Визитата е била по покана на компанията Тошиба и на базата на сключен Меморандум между Българския енергиен холдинг и компанията японската корпорация. По повод заведените от EVN и „Енерго-ПРО" арбитражни дела срещу страната енергийният министър обясни, че делата са заведени през лятото на 2013 г. и те са свързани с ценови решения на бившата Държавна комисия по енергийното и водно регулиране (ДКЕВР).
„През месец юни бяха депозирани четири заявления по реда на Закона за достъп до обществена информация от господата Румен Петков и Драгомир Стефанов. На всички тях Министерството на енергетиката е предоставило исканата информация", каза министър Петкова. Тя уточни, че ръководеното от нея ведомство е поискало информация по законоустановения ред от трети лица, заради което е бил удължен срокът за отговор. По думите на Петкова след като бъдат платени таксите, регламентирани в ЗДОИ, информацията може да бъде получена на хартиен носител в енергийното министерство.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |