Българските ученици са на дъното в ЕС по грамотност. България е на последните места сред страните от Европейския съюз по резултати на учениците на международния текст PISA, който беше представен във вторник от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD). Българските деветокласници са на последно място по четивна грамотност, на предпоследно по математика и на пред-предпоследно по природни науки в ЕС. Точките се увеличават леко през последните години, но страната остава на дъното на класациите.
Ниските постижения на PISA са изключително тревожен индикатор за българското образование, защото идеята на теста е да измери не запаметеното в училище знание, а уменията на учениците да приложат наученото на практика и готовността им да се справят в живота в края на задължителното образование. Данните говорят за това, че 15-16 годишните не са достатъчно добре подготвени да използват училищния материал в реални ситуации, да анализират информация и да виждат голямата картина.
Малко грамотни, много неграмотни
Според данните 30% от българските деветокласници (15-16-годишни) не достигат и минималното второ ниво и по трите предмета, което ги прави функционално неграмотни. Средно за OECD този дял е 13%. Само 7% от българските деветокласници достигат най-високите нива по един от трите предмета при средно за OECD 15%.
По четивна грамотност функционално неграмотните са 41,5%, което означава, че не разбират смисъла на прочетеното. По математика този дял е 42% и показва невъзможност за разбиране на задачи в елементарен контекст. Функционално неграмотните по природни науки са 38%, т.е. нямат адекватни познания, с които да обяснят или аргументират дадени научни казуси.
На ниво страни от OECD резултатите на българските ученици също са под средното ниво. По четивна грамотност България е в една група с Обединени арабски емирства (ОАЕ), Румъния, Турция и Черна гора, по математика - с Гърция, Румъния, Кипър и ОАЕ, а по природни науки - с Гърция, Чили, ОАЕ, Уругвай и Румъния.
Традиционно най-силни са източно-азиатските държави. Учениците от Сингапур са на първо място и по трите предмета. Естония постига огромен успех и е на трето място по природни науки сред всички участвали 72 държави. Финландия продължава да има една от най-добрите образователни системи и се класира на четвърто място по четивна грамотност.
България: където се родиш, там оставаш
PISA измерва и доколко социално-икономическия статус на учениците влияе на постиженията им в училище. По този показател България е една от държавите със стабилно лоши резултати. 16% от разликите в резултатите на българските деветокласници се обясняват с тези фактори, при средно за OECD 13%. За сравнение този дял в Румъния е 14%, във Виетнам - 11%, в Естония - 8%, а в Русия - само 7%.
За българските ученици от непривилегировани слоеве от обществото е много трудно да се измъкнат от влиянието на средата си. Само 13,6% е делът на тези, които постигат високи резултати въпреки тежкото си социално-икономическо положение. Средно за всички държави този дял е близо 30%, като първенец по този критерий е Виетнам със 75,5%. В трите най-добре представящите се по природни науки в PISA държави - Сингапур, Япония и Естония, близо половината от учениците от ниските социални слоеве успяват да постигнат високи резултати на изпита. Опитът на тези държави показва, че очевидно има начини да се скъса връзката между лошата семейна среда и ниските резултати в училище - нещо, което България години наред отказва да направи.
Какво (не) прави държавата
"Припознаваме проблема", заяви при представянето на резултатите на българските ученици министърът на образованието и науката Меглена Кунева.
Тя за пореден път повтори тезата си, че министерството "не може да промени семейната среда", но пък може да осигури условия в училищата, така че семейството да не е единственият фактор. Като такива условия тя изреди по-голямата подкрепа за учениците, новите съвременни и практически насочени учебни програми и квалификацията на учителите. "Учителят днес не е властелин на знанията", заяви Кунева и допълни, че новата му роля е да помогне на учениците да намерят решенията, да осмислят информацията, да преценят кое е добро и кое - зло.
Зам.-министърът Диян Стаматов продължи с това, че според него решения на проблема с ниските резултати на учениците са допълнителните занимания и индивидуалната работа, целодневната организация на учебния ден и извънкласните дейности.
Пловдивски фирми ще привличат служители от райони с висока безработица. Компании, които работят в "Тракия икономическа зона" край Пловдив, ще привличат необходимите им служители от райони с висока безработица. Идеята за инициативата е на JobTiger, а първите партньори в нея са едни от най-големите инвеститори в страната - АББ, "Кауфланд", "Сенсата технолоджис", "Либхер хаусгерете Марица" и "Белла". Със съдействието на община Пловдив и "Тракия икономическа зона" те започват кампания за насърчаване на трудовата миграция към града, който през последните години започна да изпитва недостиг на кадри заради откриването на много нови предприятия. Към момента в зоната работят близо 100 инвеститора, а производството формира половината от икономиката на Пловдив. По последни данни БВП на региона е 6.3 млрд. лв.
Първите пет града, в които компаниите се надяват да намерят бъдещи служители за пловдивските си предприятия, са Монтана, Ловеч, Сливен, Бяла Слатина и Стамболийски. На следващия етап инициативата ще обхване и други населени места, като в плановете влиза и привличане на етнически българи от Украйна и Молдова.
Стъпка по стъпка
Инициативата започва с информационна кампания, като свободните работни места ще се обявяват на специално създаден сайт за това - plovdiv.careerdays.bg, каза управителят на JobTiger Светлозар Петров. Следващата стъпка е организиране на дни на кариерата в общини, които имат висок потенциал за трудова миграция. Освен нивото на безработицата като фактори са отчетени наличието на професионални гимназии, както и това каква индустрия е имало, която по една или друга причина е била закрита. Инициативата започва от Монтана, Ловеч, Сливен Бяла Слатина и Стамболийски, където дните на кариерата ще бъдат организирани между 15 януари и 15 февруари догодина. На тези събития работодателите ще представят както отворени позиции в предприятията си в региона на Пловдив, така и възможностите и условията за трудова миграция.
Кампанията ще продължи с други 15 града в страната и чужбина. "Оглеждаме пазара на труда в Южна Украйна, в Молдова, където има компактно етническо българско население, дори в Северна Гърция, където безработицата е над 30%", каза зам.-кметът на Пловдив Стефан Стоянов. Инициативата ще продължи с обучителни програми, които се подготвят в момента, за да могат хората да получат необходимата квалификация преди започване на работа, уточни Петров.
Кой какво търси
В момента се търсят около 5000 нови работници, каза създателят на "Тракия икономическа зона" Пламен Панчев. От тях около 600 са нужните кадри с висше образование, предимно инженерно, а около 1000 са средните специалисти. Това, което работодателите предлагат, е в широк диапазон в зависимост от необходимата квалификация и длъжността. Като цяло заплатите на обикновените работници са между 500 и 1000 лв., но има свободни позиции за 3500 лв., уточни Панчев.
За първите пет компании включването в инициативата е стратегическо решение, което да им позволи да продължат да се развиват, след като другите възможности да си намерят работници са се изчерпали или пък е част от плановете им за разширяване на бизнеса. Такъв е случаят със "Сенсата технолоджис", която в момента има над 2800 служители в трите си завода в Ботевград, София и Пловдив. "Плановете ни за развитие включват увеличаване броя за следващите няколко години до 4000 души. Най-голям ще бъде ръстът в Пловдив, тъй като там планираме отворените позиции да се увеличат от 300 до 1500 - 2000 души", каза оперативният мениджър на компанията Чавдар Каменов. "Инвестиционната ни стратегия е дългосрочна, мислим за 10-15 години напред, което изисква ясна визия за развитието на пазара на труда", добави той.
Предстоящо разширяване на бизнеса стои и зад решението на "Кауфланд" да се включи в инициативата. В зоната край Пловдив веригата има изграден централен склад, който обслужва всичките й 56 филиала в страната. По думите на директора "Логистика" Емил Димитров през следващите 2-3 години компанията планира да отвори 10 нови търговски обекта и затова ще има нужда от допълнително кадри в логистичния център.
Условия за живот
Освен работните места инициативата отчита и много други аспекти като нуждата от жилища, детски градини и училища, каза Петров. По думите на Стоянов общината има готовност да осигури достатъчно места в училищата и детските градини за записване на децата при преместване на цели семейства. Преди няколко месеца пък "Тракия икономическа зона" обяви проект за изграждане на жилища за индустриални работници. Идеята е компании да наемат квартирите и да ги предоставят на свои служители, които да могат да ги купят, като теглят кредит с подкрепата на работодателите си.
Общината работи по различни програми, които подпомагат образователната система, включително програма за дуално обучение. "Редица технически кадри вече трайно липсват от пазара на труда и част от решението е професионалното образование", каза Стоянов. По думите му следващата година общината има намерение да открие минимум 10 нови дуални паралелки, зад които стои реален бизнес, който е готов да инвестира в образованието и да си подготви нужните кадри.
60 хил. бежанци са пресекли България за 3 години. Близо 60 хил. души са преминали през България от началото на бежанската криза през 2013 г. Само малка част от тях обаче са останали у нас, а повечето са продължили към Западна Европа и трудно ще бъдат върнати в България, където са регистрирани за първи път. Това съобщи вчера зам.-министърът на вътрешните работи Филип Гунев, според когото Дъблинското споразумение не работи. "Нали не си представяте как 1 млн. души, които са минали през Гърция, ще бъдат върнати там?", коментира Гунев. Тази година запитванията за връщане на хора от Западна Европа са били 8000, а върнатите - 400 души. Миналата те са били 250.
Следващата седмица в Афганистан ще бъдат върнати 50 души, съобщи другият заместник на Бъчварова Красимир Ципов. Те са участвали в безредиците в Харманли. Още 200 души чакат обработка на документите си, за да бъдат върнати обратно.
Гунев, вътрешният министър Румяна Бъчварова и депутатът от ГЕРБ Валентин Радев се възмутиха вчера от исканията на левицата за свикването на извънреден Консултативен съвет по национална сигурност, специално заседание на Народното събрание за мигрантите и изпращане на армията на границата.
"Още миналия ноември беше проведен КСНС за мигрантите, армията вече е на границата", посочи Бъчварова. Реакцията на ГЕРБ беше предизвикана и от твърдението на Илияна Йотова и Корнелия Нинова, че ЕК няма да отпусне обещаните 160 млн. евро на България, а само 108 млн. евро. "Нинова и Йотова от вчера насам ни направиха за смях в Брюксел. Йотова пита само за една част от тези пари и получава отговор за тези 108 млн. лв. Неудобно ни е пред гражданите, че ги занимаваме с тези сметки просто защото тези две другарки не могат да четат официални документи", обясни Бъчварова. Според нея някои от исканията показват, че в БСП не познават българското и международното законодателство. "Какво означава да закрием центровете? Означава да имаме мигранти на всяка една улица във всяко едно населено място. Това ли искаме? 2000 армия на българо-турската армия, какво означава според вас? Как си представяте тези 2000 души да застанат срещу жени и деца, които имат нужда от закрила? Ако не стрелят, ще стоят и ще гледат как умират замръзнали бежанци", заяви Бъчварова.
Валентин Радев допълни, че изпращането на толкова военни на граница означава струпване на 20 хил. турски войници от другата страна. "Румен Радев и Илияна Йотова още не са влезли в президентството, а ние вече започнахме да си мислим за импийчмънт", обяви той.
От БСП попитаха ГЕРБ дали обвинява еврокомисаря Димитрис Авромопулос в лъжа. Вчера Йотова продължи да настоява, че в отговора си той посочва, че отпуснатите средства са само на 101 млн. евро. Към тях се добавя 10% съфинансиране от държавата, с което стават общо 112 млн. евро. "Числото 160 млн. евро напълно липсва в отговора", заяви тя.
Протест
Жителите на ямболското село Лесово излязоха на протест срещу намеренията на правителството да изгради кризисен център за настаняване в близост до населеното място. Пред "Нова телевизия" кметът Димитър Бившев заяви, че научил за предстоящото строителство не от официален източник, а от познати, които му се обаждали по телефона. В селото живеят около 500 души, предимно възрастни, които се притесняват от чужденци. От 3 г. там нямало полицаи. Протестиращите заявиха, че не са виждали бежанци, но за всеки случай са против изграждане на лагер.
34% от домакинствата не успяват да платят тока си навреме. Българите масово срещат затруднения в плащането на сметките си за ток. Оказва се, че 34% от тях не успяват да покрият задълженията си навреме. В ЕС този показател е около 10 на сто, разкрива доклад на Европейската комисия за 2015 г. Данни на Института за пазарна икономика очертават още по-ясна картина - повечето българи имат поне едно забавено плащане, а около 7% са забавяли плащането на сметките си до шест дни. 3-4% от битовите потребители поне веднъж са оставали на тъмно заради неплатени задължения.
В същото време около 40% от българите признават, че не успяват да поддържат достатъчно топъл дома си, съобщи вчера Лияна Аджарова от Асоциацията на българските енергийни агенции по време на конференция за енергийната бедност. Тя цитира данни на Евростат от 2015 г., според които по този показател България е на първо място в ЕС. В момента у нас липсва дефиниция за енергийна бедност, а целевата помощ от социалното министерство е единствената съществуваща програма, подкрепяща уязвимите домакинства. Според Аджарова обаче бюджетната програма за отопление е неефективна, защото "енергийно бедните българи си остават бедни. Това не подобрява условията на живот и не реализира спестявания на пари, енергия или емисии", обясни тя. В момента 41% от българите се отопляват на ток, а 32% - на дърва. Процентът на газифицираните домакинства остава минимален - едва 2%.
Важно за енергийно бедните е и как точно останалите битови потребители ще излязат на свободния пазар на ток. Един от основните рискове пред либерализацията е липсата на достатъчно информация за това как може да се смени доставчикът на ток, обясни председателят на асоциация "Активни потребители" Богомил Николов. Той предупреди, че излизането на свободния пазар може да претърпи крах, ако се окаже, че пазарът е създал монополи и картели по веригата за производство и внос на електроенергия.
В метрото се счупи контактна релса, няма съмнение за тероризъм. Авария остави София над 5 часа без метро в понеделник вечерта. Влакчетата не се движеха от 17,46 ч до почти 23 ч по част от първата линия.
Повредата в час пик предизвика хаос в градския транспорт на столицата и остави стотици хора да чакат часове по спирките на метрополитена. Заради липсата на информация за инцидента социалните мрежи бяха изпълнени с различни предположения, дори за вероятен терористичен акт.
Паника обхвана майки с деца, имаше случаи на изпаднали в истерия пътници, съобщиха свидетели. По-късно вътрешният министър Румяна Бъчварова опроверга версията за връзка между инцидента в метрото и слуховете от Англия за готвен атентат след бежанския бунт в Харманли.
Аварията в метрото предизвика верижна реакция и блокира почти целия център на София. Всички, успели да излязат от метрото, са потърсили такси или автобус, в резултат на което задръстванията се прехвърли ха и над земята.
На всеки светофар се чакаше по 15-20 минути, а стотици пешеходци бяха принудени да мръзнат по спирките, коментира столичанка. Според първоначалната информация причината за аварията е технически проблем във влак между станциите "Софийски университет" и "Сердика", който трябваше да бъде изтеглен, за да се възстанови нормалното движение на мотрисите.
Впоследствие обаче се оказа, че аварията е много по-сериозна, а подобен проблем в метрото възниква за първи път в историята му, научи "24 часа". Назначена е комисия, която трябва да установи точната причина за блокадата под земята.
"Ще огледаме всички детайли. Вариантите са два - или проблем в токоприемника, който е под влака, или разместване на контактна релса. Възможна е повреда в стоманеното съоръжение, което се плъзга плавно по контактните релси и захранва с ток влака. Другият вариант е разместване на контактната релса, което е предизвикало късо съединение и включване на защитните механизми, които моментално прекъсват елзахранването към влака", обясни шефът на управление и експлоатация в "Метрополитен" ЕАД Огнян Георгиев.
Преди 4 години подобен проблем е бил породен от жегите. Тогава в един от откритите участъци на метрото се получило нагъване на контактна релса. Причината се оказала плексигласово покритие, което повишавало температурата двойно. "Ако навън е било 40 градуса, вътре става 80. Причината за сегашната авария обаче е друга", каза Георгиев.
Възстановяването на движението е отнело повече време, тъй като след отстраняването на проблема по разпореждане на кмета на София Йорданка Фандъкова е направена проверка на контактните релси по цялото трасе.
"Сигурността на пътниците е най-важна Затова се забавихме повече от очакваното. Г-жа Фандъкова беше с мен в диспечерския център и след като се уверихме, че по трасето няма проблем, в 22,55 ч пуснахме движението", добави Георгиев.
Той беше категоричен, че пътниците в блокираното влакче не са стояли в тунела между станциите 50 минути, без да знаят какво се случва. "Имаме запис на разговорите на машиниста и диспечера. Когато се появява проблемът и влакът спира, той първо уведомява диспечера. След това се е опитал отново да потегли, но не успял, и тогава съобщил на пътниците, че има проблем", обясни човекът, отстранил аварията.
По инструкциите за работа в такава ситуация машинистите имат 5 минути, за да се свържат с диспечер, да опитат да отстранят проблема и едва тогава да съобщят на пътниците, за да не се създават излишна паника и напрежение.
По разпореждане на кмета обаче това време ще бъде съкратено. Накратко хронологията на аварията е следната: Проблемът се появява в 17,46 ч, около 19,30 ч се спира двупосочно движението в участъка "Сердика" - "Софийски университет". Около 21 ч спират и влаковете от "Сердика" до "Младост I" и в посока центъра от "Стадион "Васил Левски" до "Сердика".
Заради аварията общината пусна извънредни автобуси от метростанция "Сердика" до метростанция "Младост 1", които се движиха по маршрута на влакчетата до полунощ.
Заради струпването на много хора обаче качването в тях беше затруднено. Пътниците, купили билет, който не са използвали заради аварията, ще могат да получат парите си обратно, обясниха от общината. Полицаи проверяват документите на техници, дошли да отстраняват повредата.
Димитър Радев: Следващата цел ни ще бъде еврозоната. "Новият акцент в работата ни ще бъде България- в еврозоната. Това заяви управителят на БНБ Димитър Радев на традиционния празник на банкерите - 6 декември. Банковият и финансов елит се събра на изискана церемония в столичния хотел "София". Да поздравят банкерите освен управителят на БНБ Димитър Радев, бе целият управителен съвет на централната банка, председателят на Асоциацията на търговските банки Петър Андронов, финансовият министър Владислав Горанов, председателят на комисията за финансов надзор Карина Караиванова, шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова, депутатът Петър Кънев и Румен Гечев, банкери и финансисти.
"Поздравявам ви с успешния финал на две сериозни изпитания - стрес тестовете и оценката на активите. И с това, че не се наложи държавна намеса за спасяване на банки", каза финансовият министър Владислав Горанов. И пожела на всички да пазят финансовата стабилност.
Шефката на финансовия надзор Карина Караиванова пък "благородно завидя" и на централната банка и на трезорите за това, че тяхното изпитание е зад гърба им и посрещат празниците спокойно, за разлика от застрахователите и пенсионните фондове, които в момента са под напрежение заради същия "изпит".
Председателят на банковата асоциация Петър Андронов сравни банкерите с алпинистите, които изкачват един от най-зловещите върхове - Анапурна, в подножието на който оставали завинаги останките на 40% от дръзналите да го покоряват.
"Много хора - и от Брюксел, и от вътре, предричаха, че стрес тестовете ще бъдат Анапурна за нас. Е, ние успяхме на 100% и никой не остана в подножието", каза Андронов.
Той припомни на финансовия министър Горанов, че преди една година на същото място, министърът сравнил изпитанията с прилива, който когато се оттегли се "виждало кой е с гащи, и кой е без гащи". "Всички сме с гащи", обърна се Андронов към Горанов. И добави: "Макар, че на някои не са вързани добре". Затова той пожела на БНБ да не отслабва регулациите и надзора над трезорите.
45% от българите нямат пари за топло. Почти 45% от българите нямат средства, за да се отопляват адекватно. Данните изнесе Лияна Аджарова от Асоциацията на енергийните агенции. 30 на сто от хората у нас се определят като енергийно бедни, тоест не могат да си покриват сметките за ток, парно или твърдо гориво. По този показател страната ни заема първо място в Европейския съюз. Средното за общността ниво е 9 на сто.
Всеки трети българин просрочва плащането на сметките си за топло, а 12,9% живеят в жилища с течове и влажни стени.
Красен Станчев от Института за пазарна икономика контрира, че у нас няма точна формулировка на енергийната бедност и от средата на 2013 г. е "изчезнало разумното говорене по проблема". Думите му подкрепи и Иван Хиновски от Българския енергиен и минен форум, който посочи, че над 1,5 млн. българи живеят под линията на бедност, но енергийни помощи получават едва 254 хиляди.
Според изследване на Института за пазарна икономика голяма част от потребителите имат едно забавено плащане на сметката. 7% са закъснели до 6 дни, а 4,5% са забавили плащане между два и пет пъти в годината. На 3-4% веднъж е спиран токът, а при 2% има спиране на тока два и повече пъти.
Като причини за възникването на енергийната бедност са остарелият сграден фонд и забавената газификация, заяви още Хиновски. И предложи да се създаде национален фонд "Енергийно подпомагане", както и да се въведат критерии за регистриране и категоризация на енергийно уязвими домакинства.
Социално слабите да се стимулират с парични помощи срещу инвестиции в енергийни спестявания или екологично отопление.
Бракът между ГЕРБ и реформаторите се отлага. Премиерът в оставка и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов поряза мераците на реформаторите за продължаване на брака по сметка - този път с мандат на остатъците от РБ. След продължил близо два часа и половина разговор в Министерския съвет представители на двете формации отчетоха, че разговорът бил в конструктивен дух. Освен Борисов на срещата били Томислав Дончев, Румяна Бъчварова и Менда Стоянова. Реформаторите били представени от шефовете на партии в блока и Найден Зеленогорски.
От участници в срещата „Труд" научи, че Борисов категорично отказал диалог по темата за ново правителство в рамките на 43-тото НС. Обяснил, че може да има дискусия, след като РБ получат мандата. От ГЕРБ коментираха, че не биха подкрепили идеята на реформаторите да правят експертен кабинет. Питаха Трайчо Трайков или Гроздан Караджов ще са въпросните експерти, които СДС и ДБГ ще предложат за министри.
Въпреки красноречивия отказ на ГЕРБ от РБ продължиха да упорстват. След срещата на „Дондуков" 1 здравният министър в оставка Петър Москов обяви, че ще продължат да търсят възможност за сформиране на кабинет. „Ще продължим да полагаме усилия", увери той.
Съпредседателят на парламентарната група на РБ Найден Зеленогорски подчерта, че двете формации са готови и в следващия парламент да си сътрудничат. Той призна, че предсрочните избори са най-реалистичният вариант и за ГЕРБ, и за Реформаторския блок.
„ГЕРБ счита, че е много рано преди връчен втори мандат на БСП, още по-малко преди връчен трети мандат, да се водят официални разговори за бъдещи коалиции и парламентарни мнозинства", коментира Менда Стоянова. Според нея БСП трябвало да докаже, че е отговорна партия, която няма да хвърли страната в хаос.
„Господин Радев (избраният за президент Румен Радев - б.а.) да си поеме отговорността пред хората", призова депутатката от ГЕРБ. Тя бе категорична, че Радев има задължение да се разбере с Плевнелиев и двамата заедно да създадат служебно правителство. Стоянова обяви, че в ГЕРБ не са съгласни евентуалният кабинет да бъде експертен, тъй като политиците трябва да поемат отговорност.
Купуваш кибритче, играеш за кола. Купуваш кибритче за 5 стотинки и играеш за кола от данъчните. Това е новият хит сред тийнейджърите, които участват в лотарията на Националната агенция за приходи и финансовото министерство. За нея вече са регистрирани 50 млн. касови бележки, а крайният срок за участие изтича в 16,59 ч на 9 декември.
Младите са най-запалени по лотарията, сочат данните на НАП. 34% от хората, които регистрират фискални бонове на сайта www.kasovbon.bg, са между 25 и 34 г. 28 на сто пък са от 14 до 18 г. Всяка седмица един щастливец получава смартфон, а всеки месец се дава по един телевизор. На 11 декември ще стане ясно кой късметлия печели лекия автомобил от лотарията. Любопитно е, че средната стойност на печелившата касова бележка е 8,13 лв.
МФ: Очаква ни по-добра 2017 г. По-оптимистични очаквания за икономиката на страната публикува Министерството на финансите в актуализираната си есенна макроикономическа прогноза. Ръстът на българската икономика през 2016 г. се очаква да достигне 3,2%, при 2,6% в есенната прогноза. Основен принос за това ще има вътрешното търсене - потребление и частни инвестиции. Новата прогноза се прави на база на последните данни на БНБ и НСИ. В резултат на ревизираните данни размерът на БВП за 2015 г. е повишена с близо 2,2 млрд. лв. По-добро от досегашните очаквания е и представянето на икономиката през първата половина на 2016 г. В резултат за 2017 г. растежът на БВП се очаква да бъде 2,9%, при 2,5% в есенната прогноза на МФ. Намаляването на растежа спрямо 2016 г. ще се дължи на по-слабото външно търсене в ЕС, което ще свие увеличението на износа до 3,2%.
По-високото потреблението ще бъде подкрепено от положителните тенденции на пазара на труда, както и от повишените очаквания на хората да купуват стоки за дълготрайна употреба, посочват от МФ. Новата прогноза е доходите през 2017 г. да нараснат с 4,6%. След като за 2016 г. средногодишната инфлация се очаква да е отрицателна - минус 1,2%, за 2017 г. прогнозите са тя да нарасне до 1,1%.
От МФ прогнозират и ръст в кредитирането. След като общият обем на отпуснатите заеми от банките отчиташе спад на годишна база през цялата първа половина на 2016 г., към края на декември се очаква да се отчете ръст с 0,9%. Това ще се дължи основно на кредитите за домакинствата, които ще нараснат с 1,2% за година, докато при заемите за бизнеса се очаква увеличение с 0,7%. Прогнозата за 2017 г. е ръстът на кредитирането да се ускори до 3,2%. По-голям принос за това ще имат заемите за бизнеса заради очакваното увеличение на инвестициите.
Мечки, линейки и украса от братски градове. Мечки, линейки, скенери и коледна украса са само част от армаганите, които сме получили по линията на побратимяването на БГ градове с 298 селища от чужбина.
Ползите от „роднинските връзки" са най-често културни, като се разменят посещения и делегации или пък наши ученици заминават на обучение зад граница. Цели 20 братя имат родните ни градове в Русия. Сред най-близките са и съседките ни - Гърция, Румъния, Сърбия и Турция. Щатите също са стъпили у нас и поддържат връзка с Търговище, София, Пазарджик, Велико Търново и Благоевград.
Техническа дружба пък е подписана между Плевен и Шарлотсвил в щата Вирджиния, докато Кърджали е побратимен с Индиана, а Кюстендил с Флорида. Шумен пък е роднина с щатите Маями и Филаделфия.
Партньорството всъщност означава поощряване на културните връзки между два града. София се е сприятелила с 18 населени места, а сред подаръците са две берлински мечки, кенгура от Белград, пеликан и лебед от Букурещ и рис и Гибон от Виена. Освен това в столицата са пристигнали 50 японски вишни и 22 000 лалета от Истанбул.
Над 300 русначета от Саратов пък прекарват ваканцията си в Балчик и Добрич. Сред тях са златни медалисти и деца от домове.
Приятелството между швейцарския град Шафхаузен и Добрич пък е донесло на многопрофилната ни болница там ремонт на отделенията по анестезия и интензивно лечение, ортопедия, урология, централна стерилизационна, неонаталогията и родилната помощ и хирургията. Също така са били внедрени нови методики в рехабилитацията на болни в неврологията и кардиологията. Плюс това над 200 млади медици са преминали специализация във водещи швейцарски клиники.
Така сътрудничеството с Шафхаузен е официално признато за модел на Световната здравна организация в Източна Европа.
Преди години пък германската провинция Северен Рейн-Вестфалия дари на Русе пожарни, линейки и 45-метрова пожарникарска стълба. А Русенският университет и домът за сираци в село Брестовица се снабдиха с автобуси. Друга два рейса пък заминаха за сиропиталището в Долен чифлик.
Истинска братска помощ получава и Смолян през 2005-а, когато градът е залят от проливните дъждове и получава 1 млн. форинта дарение от побратимения район в Будапеща "Кишпещ" за възстановяване на щетите.
Шест града у нас поддържат връзки с Китай. Това са Бургас, Добрич, Плевен, Русе, Сливен и Шумен. Любопитно е също така, че Силистра е успяла да стъпи на четири континента- Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Тя се е побратимила с 11 града - Хмелницки в Украйна, Лесковац в Сърбия, Кълъраш и Слобозия в Румъния, Кикинда в Сърбия, Люлебургаз в Турция, Ржев в Русия, Дунауйварош в Унгария, Промисао в Бразилия и Кетъринг в САЩ, както и Велес в Македония.
Кукери от Перник пък танцуват по улиците в македонския град Кавадарци, за да изплашат лошите сили по врем на „Тиквешки гроздобер". Миньорският град поддържа връзки и с Бурса в Туция, Пхенсон в КНДР, Дженин в Палестина, Рожае в Черна гора, Овар в Португалия, Люблин в Полша Орша в Беларуси, Ниш в Сърбия и др.
Студ сковава страната идната седмица, ще вали сняг преди Коледа. До понеделник, или най-късно във вторник следващата седмица ни очаква хубаво време. Предстои дори слабо повишение на температурите и ще бъде предимно слънчево. Сутрин е възможно да има мъгли и намалена видимост, сочи синоптичен модел на средносрочната прогноза за времето, представена от "Дарик". Хубавото време обаче ще продължи до 12 декември. След това Средиземноморски циклон ще се разположи над източното Средиземноморие, в частност над Турция, и ще докара снеговалежи над страната. Те ще бъдат главно над източните райони. Там ще духа и силен североизточен вятър. От 13-14 декември до към 20 декември ни очаква много студено време. В северната част на страната дневните температури ще бъдат под нулата. Предк коледните празници, след 20 декември отново ни очакват снеговалежи. Очаква се тази зима да е малко по-студена от миналогодишната.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.867680 |
GBP | 2.316980 |
CHF | 2.060070 |