Депутатите запушиха гласа на народа. Въпреки заричанията си, че ще чуят гласа на народа, който на референдума поиска по 1 лв. субсидия за глас, партиите в парламента си направиха оглушки. С невиждан консенсус депутатите решиха и през следващата година формациите, прескочили бариерата от 1% на последните парламентарни избори, да получават субсидия от 11 лв. на глас годишно. Сумата беше същата и в бюджета за 2016 г., когато след протести символично бе намалена с 1 лв. в сравнение с 2015 г.
В деня на балотажа Бойко Борисов обяви, след като гласува: „В ГЕРБ много ясно разчитаме сигналите. Разчетохме сигналите и на референдума, ще продължа и по-нататък - нула лева партийна субсидия." Депутатите му обаче се оказаха на друго мнение. Никой от тях не предложи да отпадне държавното спонсориране на партиите. Най-голямата парламентарна група гласува „шарено" идеята на реформаторите да се сложи таван от 1 600 000 лв. на годишната субсидия за партия - 34 бяха „против", а 35 се въздържаха. Само един от ГЕРБ подкрепи ограничителната мярка, предложена от Мартин Димитров и Петър Славов.
Славов обясни, че целта на партийните субсидии не е да се финансират странични дейности, а партиите да могат да се издържат и да се явяват на избори. „Идеята партиите да имат субсидия е не да си открият банкова сметка и да ги държат на влог, парите да се ползват за коли, пътувания в чужбина и всякакви други дейности, които нямат пряко отношение към партийната работа", заяви и Мартин Димитров. Той призова колегите си в пленарната зала да се включат в дискусията, но никой не пожела да откликне. В крайна сметка предложението на реформаторите събра едва 30 гласа „за". Не помогнаха и аргументите на Петър Славов, че подобно ограничение е нужно, особено при въведеното задължително гласуване. „От една страна, караме хората да гласуват, а от друга - няма таван на субсидията, това може да се нарече конфликт на интереси", допълни той. Предупреждението не притесни депутатите и те не реагираха.
Изчисления на „Труд" показаха, че в момента за една година от бюджета партиите, преминали бариерата от 1%, получават 34 584 418 лв. Ако субсидията беше намалена на 1 лв. за получен глас, както поискаха 2 516 791 българи, формациите щяха да вземат по 3 144 038 лв.
Имотите в София поскъпнали със 100 евро на квaдрат. Имотите в София са поскъпнали със 100 евро на квадратен метър от началото на годината до октомври, заяви Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties.
По данни на агенцията цените на имотите са се повишили до 900 евро през третото тримесечие, като в началото на 2016-а година са били 800 евро за квадратен метър. При новото строителство средните цени варират около 1000 евро за кв.м, а на вторичния пазар са с около 80 - 100 евро по-ниски.
„Все по-бързо се взимат решенията за покупка на жилище заради недостатъчното качествено предлагане", отчете Стойкова. По думите й ръстът на сделките за периода е около 10%.
Напук на референдума партиите запазиха големите си субсидии. Отиващият си парламент за пореден път показа надменно неуважение към избирателите, към морала и към парите на данъкоплатците. При гласуването на бюджета за 2017 г. депутатите отказаха да намалят неприлично високите субсидии за партиите, въпреки че на референдума на 6 ноември българите ясно изразиха волята си. Въпросът "Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалиции, да бъде 1 лев за един получен действителен глас" бе един от трите в националното допитване. И той получи подкрепата на 2 516 791 души, 72.16% от избирателите казаха "да". Срещу техните гласове обаче вчера застанаха стотина присъстващи и още над 100 отсъстващи депутати.
Високите субсидии оцеляха вчера почти без дебат, с подкрепата на 71 народни представители. Само 10 гласуваха "против", 21 бяха "въздържал се", а останалите до 240 народни избраници просто ги нямаше в залата. Партиите в парламента и две извънпарламентарни ще получат през 2017 година 35.6 милиона лева.
Гласуването идва на фона на "знаковото" изказване на премиера в оставка, който на 13 ноември се обяви за пълно отпадане на партийната субсидия. "ГЕРБ подкрепя да няма изобщо партийна субсидия, а не само да бъде намалена. Разчетохме сигналите на референдума. Партийна субсидия не трябва да има. Нула лева партийна субсидия трябва да има, защото през този 1 лев олигарсите и негодниците ще си изпират парите и ще казват: "Тези са от партийните субсидии". Нека играем на чисто - никакви партийни субсидии", изказа се категорично Борисов.
И преди парламентарните избори през 2014 г. Бойко Борисов обещаваше, че ако ГЕРБ се върне на власт, ще ореже държавното финансиране за партиите. ГЕРБ взе властта, но не пипна субсидиите. А през април т.г. Борисов дори обяви темата за орязването за популизъм. През пролетта на 2015 г. не ГЕРБ, а ПФ предложи схема за намаление - 6 лв. на глас и не повече от 3 млн. лева общ разход на хазната за подкрепа на партиите. През пролетта се появиха и проекти на реформаторите, но и те не стигнаха доникъде. Независимият Велизар Енчев първи внесе проект за смъкване на субсидията от 11 на 5 лева на глас.
Вчера само трима депутати се опитаха да защитят промяна в схемата за субсидиите, при това половинчата.
Петър Славов и Мартин Димитров от гражданската квота на РБ и Методи Андрев от ГЕРБ предложиха субсидията да остане 11 лева за действителен глас, но да има таван - сумата за една политическа сила да не надхвърля 1.6 млн. лв. годишно. Идеята им обаче събра едва 30 гласа подкрепа и бе отхвърлена, включително с гласовете на ГЕРБ и БСП.
А според сметките на тримата депутати налагането на лимит би могло да спести на държавата 20 млн. лв. на година. Според Петър Славов това е начин да се ограничи порочната практика партиите да получават милиони за организационни цели, а да ги харчат за други цели. ГЕРБ например правеше с тези пари дарения. В момента ГЕРБ прибира 12 млн. лева субсидия за година.
"Нямаше предложение от нито една политическа сила за намаляване на субсидията", отсече вчера Менда Стоянова от ГЕРБ, подминавайки и предложението на тримата депутати за налагане поне на таван. Когато журналисти й напомниха за това, шефката на бюджетната комисия саркастично коментира: "Предложителите на този текст са смятали тавана съобразно техните сегашни възможности на получаване на субсидия". И препрати темата за намаляването на партийните субсидии към все още неясния момент напред в бъдещето, когато ще се дискутират и другите въпроси от референдума - за мажоритарния вот и задължителното гласуване.
Метаморфозите на Борисов
април 2016
"Безспорно е, че като говориш, че ще се вдигнат пенсиите, ще се вдигнат заплатите, ще се махнат партийните субсидии, ще се намали броят на депутатите, това звучи добре. Всички биха го приели. Но всъщност, като махнеш партийната субсидия, партиите стават подвластни на бизнеса. И бизнесът ще е този, който ще определя политиките."
ноември 2016
"ГЕРБ подкрепя да няма изобщо партийна субсидия, а не само да бъде намалена. Ние в ГЕРБ ясно разчитаме сигналите, разчетохме сигналите и на референдума. Партийна субсидия не трябва да има. Нула лева партийна субсидия трябва да има, защото през този 1 лев олигарсите и негодниците ще си изпират парите и ще казват: "Тези са от партийните субсидии". Нека играем на чисто - никакви партийни субсидии."
Печалбата на банките вече гони 1.2 милиарда лева. Банковата система в България продължава да чупи рекорди, показва статистиката на БНБ до края на октомври. Два месеца преди края на годината печалбата на банките у нас вече наближава 1.2 милиарда лева. За сравнение - печалбата им за цялата 2015 г. бе 898 милиона лева.
Рекордно високи са и привлечените спестявания. Към 1 ноември граждани, фирми, финансови компании, държавни ведомства, неправителствени организации държат в банките почти 77 милиарда лева. Отпуснатите заеми също растат и са с почти половин милиард лева повече в сравнение с година по-рано. Данните в края на октомври показват, че има солидно увеличение при кредитите за бизнеса - с над 370 милиона лева, което е добър икономически знак.
Всички тези резултати идват на фона на рекордно ниски лихви - и по отпуснатите средства, и по привлечените. Затова пък таксите и комисионите вървят нагоре и стават все по-важен източник на приходи за банките. Това, както и фактът, че лихвите по депозитите падат много по-скоростно и решително от лихвите по заемите, до голяма степен обясняват защо банковата система в България отчита все по-високи финансови резултати.
Към 31 октомври банките у нас са спечелили 1.187 милиарда лева. При това положение е напълно възможно 2016-а да детронира досегашния годишен рекорд, който бе постигнат в предкризисната 2008 г. Тогава печалбата на банковия сектор достигна почти 1.39 милиарда лева.
Все по-близо до нулата
Данните на БНБ показват, че влоговете носят все по-микроскопична доходност. През октомври средната лихва по срочни левови депозити за граждани е 0.67%, а за суми в евро - едва 0.56 на сто. Може да се каже, че за година процентите са се свили наполовина. За бизнеса лихвите са още по-миниатюрни - 0.15% и 0.21% за срочни депозити, съответно в левове и в евро. Цяло чудо е, че въпреки това спестяванията в банките продължават да нарастват със стотици милиони всеки месец. Само през октомври домакинствата са "складирали" нови 285 милиона лева на влог.
При избори напролет няма време за мажоритарни депутати. Промените, с които да се въведе мажоритарен избор за депутатите, няма да бъдат приети за задаващите се напролет предсрочни избори. Това обясни в интервю за "24 часа" шефът на правната комисия на Народното събрание Данаил Кирилов.
Първият проблем е изискването на Венецианската комисия съществени изменения в изборните правила да не се правят в годината на вота. И второ - никой не внася проекта.
Само ГЕРБ е за чисти мажоритарни избори. БСП, ДПС, реформаторите и патриотите държат на т.нар. немска система, при която половината депутати са пропорционални. ГЕРБ внесе предложенията от референдума, но това не е достатъчно - групите трябва да постигнат съгласие на председателски съвет, обясни Кирилов.
И зададе срок - 15 декември, в краен случай 15 януари, за отваряне на процедурата. Но даде да се разбере, че това е много малко вероятно предвид напрежението, проличало при приемането на бюджета.
Летище София на концесия или няма 600 милиона лева за БДЖ. Нещо вехто, нещо бавно, нещо скърцащо, нещо с половин милиард дългове. Що е то? Влакове и БДЖ, разбира се. 20 години никое правителство не разсече гордиевия възел на овехтялата железница. Дали не им беше по силите, или просто не е приоритет?
А дамоклиевият меч на жп дълговете виси над главата на всеки транспортен министър. Всеки лев за и в железницата се изцежда и отива към 5 банки, влаковете стават все по-стари и несигурни, пътниците и товарите все по-малко.
От 2009 г. дългът от 850 млн. лв. е паднал на под 500 млн., но ще оцелеят ли влаковете, докато заемите бъдат погасени - без да се купуват нови, без да се правят ремонти. Търсят се над 600 млн. лв., за да има шанс железницата.
Каква е историята на концесията на летище София, кой проявява интерес и каква е ролята на БДЖ в сделката за столичното летище?
Скандал се разрази четири дни след оставката на правителството за концесията на летище София. Трима депутати от БСП - Жельо Бойчев, Георги Свиленски, Драгомир Стойнев, поискаха незабавното ѝ спиране. Те казаха тежки думи - ще считат, ако сделката е с турски оператор , че това е за отплата към Ердоган за гласовете за Цецка Цачева.
Министърът на транспорта Ивайло Московски светкавично реагира - удължи срока за подаване на оферти до 31 януари и каза - нека кабинет на новоизбрания президент Радев да каже кой да е концесионер. Огорчен, той нарече нагла лъжа допускането на сделка с турския президент. Пред "24 часа" министърът в оставка каза, че е негова идеята за концесия на летище София (с авансовата вноска от 640 млн. лв. за погасяване на дълговете на БДЖ и за нови влакове). Държи да се разбере, че правителствата на БСП на два пъти са теглили заеми, за да покрият съществуващи задължения на БДЖ.
Мотивът е, че ако не се намерят пари, в противен случай винаги е съществувала хипотезата БДЖ да изпаднат в несъстоятелност, което никой не иска", казва Московски. Първата цел на концесията е финансовата. Концесионерът да направи авансово плащане от 640 млн. лв., да брои по 10 млн. на година концесионно възнаграждение и да инвестира за 35 г., срока на концесията, 300 млн. лв.
"От тази база започва наддаването, това подарък ли е?", реагира Московски. Втората е да се осигури професионално управление на летището. Преди да се обяви концесията, се говореше, че едно от условията е обновяване на стария терминал или изграждане на нов. И ако пътниците надхвърлят 10 млн. на година, ще се наложи да се строи нова писта.
Министерството вкарва в Брюксел нотификация за държавна помощ за БДЖ от 602 млн. лв. Московски казва, че очаква до седмици ЕК да даде разрешение за нея и тя е най-голямата в историята на железницата. Брюксел трудно се е съгласил, искал е гаранции, че компанията няма да фалира. Преди обявяването на концесията (3 юни) Московски бе казал за "24 часа", че интерес проявяват операторите на европейски летищата - Цюрих, Мюнхен, Франкфурт, Лион, Дъблин, "Фиумичино" - Рим, френското "Венси", финансова група, която стои зад "Хийтроу", третият по големина летищен оператор в Китай, турският ТАВ.
Сега е ясно, че най-активни сред кандидатите са консорциум между "ВТБ капитал", турският холдинг "Лимак" и швейцарската "Флугхафен Цюрих", "Фрапорт" и турският летищен оператор ТАВ. По последна информация операторът на летището в Манчестър е поискал удължаване на срока на концесията, което означава, че проявява интерес.
Първоначално срокът за подаване на оферти бе 20 октомври. През септември министерството го удължи до 20 ноември, заради молба от 3 компании, а на 7 ноември срокът бе отместен втори път - към средата на декември. Седмица след това, на 14 ноември, след загубата на президентските избори правителството на Борисов подаде оставка. Четири дни по-късно (на 18 ноември) от трибунка в парламента трима депутати от БСП поискаха стоп на концесията.
"Националното летище трябва да бъде отдадено на концесия за 35 години, ние сме против", заяви Жельо Бойчев. Правителство в оставка не можело да се занимава с толкова важен въпрос. А и даването на националното ни летище на турска фирма е пробив в националната сигурност, казват от БСП.
Пред "24 часа" Московски заяви - нека те да изберат концесионера, нека назначат наблюдатели, но да не съсипват двегодишния труд на екипа. Те искат да се промени нещо толкова драстично, че да се дебалансира секторът и никой не им задава въпроса откъде ще намерят 600 млн.
Московски припомня, че при правителство на БСП е подарявана земя за завода на турската фирма "Шишеджам", продавани са на турски компании вецове, давани са лицензи на турски банки. По тяхно време бяха дадени на концесия летищата във Варна и Бургас. Това заплаха за националната сигурност ли е, пита министърът в оставка.
Аргументите на Московски за концесията са следните:
- Ще се погасят дълговете на БДЖ и ще останат 200 млн. лв. за нови влакове.
- Одобряването на държавна помощ за БДЖ от 602 млн. лв. е първата толкова голяма за железницата.
- С годишните капиталови трансфери от бюджета и с тези 200 млн. лв. за нови влакове БДЖ ще може да обновят подвижния си състав.
- Летището ще има професионален оператор, който ще го развие.
- Никой, който е дал 640 млн. лв. авансово, няма да си позволи да не изпълни условия на концесията.
- Летището остава държавно, собствеността не се сменя. След последните събития около концесията на летище София Московски е научил, че се пише сурово писмо от кредиторите на БДЖ.
Министърът в оставка Ивайло Московски: Депутати си позволяват да гонят чуждите инвеститори
Откъде накъде депутати ще си позволяват да гонят чуждите инвеститори от България. Кой ще го компенсира това. По какъв критерий оценяват кой е добър и кой лош инвеститор в България. Като говорим за турските компании, те са публични, в единия оператор 38% е собственост на френска компания. Искаме да кажем, че френските и швейцарските компании са по-глупави от нас и нямат проблем да работят с турски инвеститори, или примерно някой нещо против има "Фрапорт" ли, световен лидер в оперирането на летища. Не съм адвокат на никой, но думите, които бих употребил, са - абсолютно безотговорно за интересите на държавата поведение. На всичко отгоре - без да кажат алтернатива, която да покрие темата с железниците.
Сега, като съм удължил срока, могат да подменят цялата комисия, да си сложат техни хора, на които имат вяра. Ако мислят, че ние нещо манипулираме - изцяло да бъде подменен екипът. Нека те да изберат кой да бъде победителят в процедурата. Нямам претенции, имам претенции единствено към подхода им, че унищожават нещо, което може да даде устойчивост и сигурност на сектора, може да реши тежък проблем, наследен в годините, може да даде глътка въздух на БДЖ и да си купят подвижен състав.
Кабинетът в оставка управлява до 22 януари. Кабинетът "Борисов 2" ще управлява държавата в оставка поне до 22 януари. Това съобщиха за "Стандарт" депутати от управляващото мнозинство. Според тях този сценарий е най-вероятен, след като идеята за кабинет на Патриотите с подкрепата на ГЕРБ претърпя фиаско още преди да се осъществи. В този случай властта ще остане в ръцете на премиера Бойко Борисов, докато в длъжност встъпи новоизбраният президент Румен Радев.
Първата задача на новия стопанин на "Дондуков" 2 е да разпусне парламента и да насрочи предсрочни парламентарни избори след консултации с партиите, тъй като шансът служебен или програмен кабинет да се подреди в близките седмици е много малък. Това ще освободи настоящия държавен глава Росен Плевнелиев от подреждането на трети служебен кабинет.
"Кой иска да е министър за 20 дена", дори се шегуваха в кулоарите на парламента народни представители вчера. Според тях никой няма да приеме оферта на Плевнелиев за министерски пост, тъй като властта ще е за твърде кратко време в ръцете им. Това затруднява държавния глава в попълването на третото му служебно правителство.
Самият Плевнелиев призна многократно след заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) във вторник, че ще търси "с всички сили начин за подреждането на правителство в рамките на този парламент".
Въпреки заявената от държавния глава все пак готовност да се справи с кабинет сега и сондажа за министри през последните седмици, запознати с процедурата коментираха, че този път няма да сме свидетели на служебно правителство на Росен Плевнелиев.
Друга сериозна причина е фактът, че новият президент Румен Радев ще назначи още на 23 януари свои министри и така страната ни ще има само за няколко месеца два служебни кабинета. Именно заради това пред Плевнелиев стои опцията "да тупа топката" и да забави процедурата, в което време ще управлява в оставка сегашното правителство на Бойко Борисов.
Окончателното решение от "Дондуков" 2 обаче ще дойде след връчването и на третия мандат с опит за съставяне на правителство. Рулетката се завърта официално днес, когато при президента отива премиерът Борисов, за да получи своя мандат. Той обаче категорично заяви, че няма да го приеме. Това означава, че още в 11 часа може да има първи връчен и върнат опит за кабинет.
Втори са БСП, като по всяка вероятност техният ред ще е в първите дни на другата седмица. От "Позитано" 20 също заявиха, че връщат веднага мандата и искат предсрочни избори.
Неясен е все още третият избор на Плевнелиев. Той обяви, че ще го даде на "тези, които имат най-голям шанс да направят опит за съставяне на правителство в рамките на 43-тия парламент, защото това е волята му". Първоначално в този образ се разпознаха Патриотите. Те получиха за кратко и обещанието на Борисов за подкрепа от страна на ГЕРБ при гласуване на кабинета в пленарна зала.
Докато Патриотите търсиха своите министри, председателят на ПГ на ГЕРБ и зам.-шеф на партията Цветан Цветанов бързо върна нещата по старому. "Не сме наивници. Потвърждавам, че ще приемем мандат, ако ни се даде, но сме наясно, че шансовете за съставяне на правителство намаляват заради декларациите на ГЕРБ", призна съпредседателят на фронта Валери Симеонов.
Последният шанс за кабинет сега се падна в ръцете на Реформаторския блок, ако държавният глава ги посочи. При такъв развой реформаторите - особено СДС и хората на Меглена Кунева ще се обърнат с молби към премиера Борисов, за това да им даде подкрепа и да не се ходи на избори, разкриха за "Стандарт" източници от средите на Блока.
Самите реформатори обаче не си вярват, че това може да се случи. "Не мисля, че РБ има както електоралната тежест, така и организационното състояние, за да може да търси и да реализира мандат. За това трябва степен на доверие и мнозинство", отсече здравният министър в оставка Петър Москов. Реформаторите се събират днес на "Раковски" 134, за да си говорят какво биха направили, ако получат те третия мандат.
Стартират проверки на храните за празниците. В навечерието на Никулден и другите декемврийски празници Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) ще прави засилени проверки на ресторантьори, хотелиери и търговци. Това каза д-р Райна Иванова, началник-отдел "Контрол на храните" в Агенцията. От БАБХ призовават при съмнения за безопасността на храната или на нарушени нейни качествени характеристики, сигналите да се изпращат веднага на сайта Агенцията или на горещия й телефон, за да може да се реагира много бързо. "Ще извършваме много засилени проверки извън официалния контрол и извън заложените планови инспекции на обектите, на база направената оценка на риска. Практика в БАБХ е за тази цел всяка година да организираме предварителни срещи с бизнес операторите, на които отчитаме резултатите от предходния сезон и набелязваме новите мерки за недопускане на хранителни инциденти. Със започването на зимния туристически сезон започват и нашите засилени проверки", казва д-р Райна Иванова.
БАБХ предвижда засилени проверки по време на поредицата декемврийски празници, като се започне от Никулден, последван от студентския празник на 8 декември, Коледните и Новогодишните празници. За Никулден инспекторите смятат да проверяват не само търговците, но и производителите, всички развъдници и рибни борси.
"При "ол инклузива" най-честото оплакване е, че сиренето не е сирене, а имитиращ продукт. Затова проверяваме документацията, с която са получени тези храни в самия ресторант, и несъответствието, ако се докаже такова, подлежи на санкция. Тази санкция може да достигне 5-6 хил. лева. При повторно нарушение обаче тя става по-висока", коментира Иванова.
BG учени патентоваха лек срещу рак и мононуклеоза. Български учени патентоваха лек срещу рак на пикочния мехур. Новодиагностицираните с този тумор у нас годишно са не по-малко от 1000 човека. Екипът на проф. Павлина Долашка от Института по органична химия с център по фитохимия при БАН е направил разработката си на базата на протеина, извлечен от кръвта на градинските охлюви.
Въпросният протеин не само стимулира имунната система да създава антитела. Но и притежава особени въглехидратни вериги, които се свързват с протеини, които се намират върху туморните клетки и ги разграждат без остатък, обясни механизма проф. Долашка. Екипът й е открил още, че извлек от охлюви убива упорита бактерия, която причинява вътрешноболнични инфекции. Става въпрос за бактерията Stenotrophomonas maltophilia, която е изключително устойчива срещу всички класически антибиотици.
Екипът е установил още, че рапаните и раците в Черно море също имат вещества, полезни за лечение на рак и други болести. Тяхната кръв съдържа също вещество, което потиска до 90% развитието на подкожния тумор на Графи. Лечебен ефект има и при Епщайн-Бар вируса, който причинява мононуклеозата.
Откритието, макар и българско, е финансирано от научни организации в Тюбинген, Германия, и от Белгия. В момента клиничните изпитвания се правят в болницата по урология в Тюбинген.
„Изморихме се. Германците ще подадат проекти за финансиране, но от тяхно име, а ние ще бъдем само партньори", каза проф. Павлина Долашка. Преди няколко години тя е направила семейна фирма, чрез която също е финансирала някои от разработките на своя екип.
Независимо от откритието на екипа й, от общо седем млади учени докторанти, с които тя е работила в последните години, е останал само един. В БАН те са получавали 450 лв. Повечето са в частния сектор, а някои са заминали в чужбина.
Приблизително пет от седем млади учени напускат БАН по време на докторантурата си. Причината е ниското заплащане, заради което изследователите избират друг път на реализация - извън граница или в частния сектор. Това съобщи за "Монитор" председателят на научно-техническата федерация към КТ "Подкрепа" Здравко Здравчев, като уточни, че данните са на база вътрешна информация на синдикатите по отделни институти на БАН. Шефът на Академията акад. Стефан Воденичаров коментира, че той не разполага с такива изчисления и затова не може да потвърди тези данни. Относно изтичането на млади кадри зад граница, той обясни, че топдестинациите са Западна Европа в страни като Германия, Англия, Франция, както и САЩ и Канада.
Хранителни инспектори погват заведенията и рибните пазари. В навечерието на Никулден, 8 декември и Коледа Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започва засилени проверки на ресторантьори, хотелиери и търговци. Това съобщи д-р Райна Иванова, началник-отдел "Контрол на храните" в агенцията.
За Никулден инспекторите погват не само търговците, но и производителите, всички развъдници и рибни борси заедно с инспектори на Агенцията по рибарство и аквакултури (ИАРА). От ИАРА пък казват, че и тази година традиционно най-продаваната риба ще бъде дъговата пъстърва и шаранът. Засилените инспекции започнаха вчера и ще продължат до 6 декември включително. След това водоемите и обектите ще бъдат проверявани на принципа на официалния контрол, който регулярно инспекторите извършват.
През ноември експертите на ИАРА са извършили 1283 инспекции, при които са съставени 64 акта за установяване на административни нарушения. Иззетото количество риба за периода от 1 до 30 ноември е 953 кг. Инспекторите са конфискували 6970 метра мрежи и риболовни принадлежности, сред които шест лодки, десет въдици и два винтера.
От агенцията призовават при съмнения за безопасността на храната или за нарушени нейни качествени характеристики сигналите да се изпращат веднага на сайта на БАБХ или на горещия й телефон, за да може да се реагира много бързо.
Д- р Райна Иванова поясни, че преди да бъде одобрено едно предприятие за производство на храни по БДС, има дълга процедура, а тези за млечни продукти влизат в списък на Министерството на земеделието и храните. На този етап няма производител, на който да е отнето разрешителното, има само такива с прекратено производство по тяхно решение.
Всеки ден в агенцията постъпват сигнали от потребители. „Преобладават тези от "топлите точки" в търговските вериги за храни с изтекъл срок на годност за консумация и за неправилно или непълно етикетиране. За съжаление в много случаи потребителите не ни дават точни данни за храната. Сигнализират примерно, че преди три дни са се хранили в определен ресторант, след което са имали неразположения. Да, обаче така ние не можем да идентифицираме храните и да определим дали е коректен сигналът или не", обясни д-р Райна Иванова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |