По доходи София вече е в Европа. България е преодоляла последиците от икономическата криза, но това се дължи на по-бързото развитие само на 9 области, докато останалите остават "под вода". Това се посочва в изследване на Института за пазарна икономика "Регионални профили: показатели за развитие 2016".
София продължава да концентрира все по-голям дял от икономическата активност в страната. В столицата се произвеждат около 40% от БВП на България и този дял расте.
Към 2014 г. БВП на човек е близо 25 000 лв., а в най-слабо развитата област - Силистра, БВП е 4 пъти по-малко - под 6000 лв. на човек. По този показател София е на средноевропейско ниво, докато в повечето области БВП на човек е между 20 и 40% от средното за ЕС.
Освен София само Стара Загора и Варна достигат или надхвърлят средното за страната ниво на БВП на човек, докато останалите изостават.
Област Пловдив отчита реално съвкупно производство с близо 9% повече от нивото преди кризата.
Кабинет с 3-ия мандат, ПФ и РБ наддават за него. Няма начин Бойко Борисов да е премиер в рамките на това Народно събрание, обяви самият той пред "24 часа" след Консултативния съвет за национална сигурност при президента. Борисов обаче би подкрепил правителство в рамките на този парламент, съставено от някого от досегашните му партньори - Реформаторския блок и Патриотичния фронт, "по начина, който те досега са го подкрепяли".
А за да има такъв кабинет, вместо да се разпуска парламентът, президентът Росен Плевнелиев ще направи всичко по силите си, обяви самият държавен глава.
"Ще връча третия мандат на тази политическа сила, която гарантира, че ще състави правителство", заяви той след края на извънредния КСНС, свикан от него. Обясни, че преди това ще направи още разговори, колкото са нужни, за да види кой има най-искрено желание да се спре кризата и най-големи възможности да бъде подкрепен. Категорично стана ясно, че ГЕРБ и БСП веднага ще върнат проучвателния мандат. Плевнелиев ще връчи първия - на ГЕРБ, още в петък. Президентът не посочи кого ще предпочете за третия мандат - ПФ или РБ.
Какво си казаха вътре
Дали да се ходи на предсрочни избори - това е бил големият въпрос на разговорите вътре, зададен от президента, разказаха участници пред "24 часа".
Противно на големите очаквания от продължилото повече от 3 ч заседание, партиите не са постигнали единомислие за излизане от политическата криза. Оформили са се два лагера: едните смятат, че потенциалът това Народно събрание не е изчерпан и има терен за съставяне на нов кабинет. А другите искат бързи парламенарни избори напролет.
За продължаване на мандата са били РБ, ПФ и по-малки парламентарни сили като БДЦ и "Атака". За ново правителство се обявили БСП и ДПС в лицето на лидерите си Корнелия Нинова и Мустафа Карадайъ. Въпреки че Борисов и заместникът му Цветан Цветанов не взели отношение по темата, очакванията се, че ГЕРБ е в кондиция и има интерес от бързи избори.
Партиите да превъзмогнат емоциите, да надскочат теснопартийните си интереси и да потърсят формула за работещо правителство без разпускане на депутатите, призова ги горещо Плевнелиев.
В противен случай ни грози провал на председателството на ЕС, което България трябва да поеме от януари 2018 г., предупреди Плевнелиев. Според него това е огромна отговорност за държавата и ако администрацията не се справи с подготовката, председателството може изобщо да не се случи.
Все пак участниците в съвета са се обединили около мнението, че евентуалният вот трябва да се състои в края на март - началото на април "Дълбоко не вярвам в прибързаните решения", каза Плевнелиев по повод идеята за спешни промени в Изборния кодекс. Той заяви, че трябва да се уважи волята на народа за промяна в избирателната система, изразена на проведения референдум. Но в същото време имал опасения, че устойчивите реформи не стават за ден-два, когато се правят промени в последния момент, съществува риск да се вкара държавата в трайна нестабилност.
Не бива да се прибързва само защото някой сценарист натиска за това, подчерта държавният глава. Той се обяви категорично против действията на парче, а в никакъв случай - на инат. За реформи в избирателната система са необходими много дебати, висок професионализъм, да се чуе мнението на колкото се може повече хора, каза още Плевнелиев. Той предупреди, че при грешни стъпки е налице вероятност някой да оспори валидността на следващите парламентарни избори.
Какво казаха навън
Не само по време на съвета, но и пред медиите Борисов обеща, че ще подкрепи правителство и на РБ, и на ПФ. Вътре премиерът в оставка казал, че ще върне жеста на реформаторите и патриотите като на партньори, които досега са подкрепяли него в управлението. "Това им го дължа и аз, ако решат те да направят правителство, да излъчат премиери, министри и всички останали", увери Борисов, без да дава превес накъде клонят симпатиите му.
Той остави изцяло на партньорите си от двете коалиции да решават. Засега само патриотите са обявили, че ще опитат да направят кабинет, за да не изпадне държавата в хаос.
На заседанието ПФ бе представен от съпредседателя си Валери Симеонов. По-късно той каза, че ако патриотите вземат мандата, биха запазили Петър Москов, Лиляна Павлова, Владислав Горанов, Николина Ангелкова и Теменужка Петкова. ГЕРБ няма да позволи сегашните му министри да участват в чуждо правителство, твърдят запознати.
Не е ясно обаче как ще реагират министрите реформатори, ако мандатът бъде реализиран от ПФ. По-скоро ще се изтеглят от пряко участие във властта, ако е лидирана от фронта. Все повече набира скорост идеята третият мандат да бъде връчен на реформаторите.
Очаква се президентът Плевнелиев да заложи по-скоро на тях, стига те да решат да носят отговорността. Това ще бъде решено на Изпълнителен съвет на блока днес или утре. Такъв не бе свикан веднага след КСНС, тъй като част от лидерите му били в чужбина.
Други пък коментират, че между патриоти и реформатори се заформя негласно съревнование кой ще получи третия мандат. Пред журналисти съпредседателят на РБ Найден Зеленогорски, който представляваше реформаторите на форума заедно с лидера на БЗНС и министър на отбраната Николай Ненчев, обясни, че в рамките на този парламент трябва да се търси ново правителство с десноцентристки профил. "Най-страшното би било да хвърлим България в жестока криза, да я оставим в безвластие 7-8 месеца в тази изключително тежка среда на големи предизвикателства", напомни Зеленогорски.
БСП иска избори на 26 март
Предсрочните парламентарни избори трябва да се състоят на 26 март, обяви лидерът на БСП Корнелия Нинова след заседанието. Тя препотвърди, че ако БСП получи мандат, ще го върне веднага. Социалистите не биха подкрепили друго правителство в това Народно събрание. Ако трета политическа сила направи опит за съставяне на кабинет, ние оставаме в опозиция, каза още Нинова. Но по думите ѝ това ще е мъчително, защото ресурсът и доверието към това Народното събрание са изчерпани.
Бойко Борисов: За референдума - който каквото е надробил, да си го сърба
Сега всички почнаха да говорят срещу резултатите от референдума, коментира с раздразнение премиерът в оставка Бойко Борисов на излизане от КСНС. Това обаче се случва, след като през последните 2 месеца насаждали теорията, че мажоритарни избори в два тура са нещо изключително хубаво.
"Никой тогава не си мръдна пръста да обясни за всякакви рискове от референдума. И ще ви кажа защо - защото това беше модерно и най-вече защото е срещу мен и ГЕРБ. Така си мислеха и се криеха. Сега обаче, като минаха изборите, трябва да кажат, че всъщност са "против". И някак си искат всички да сме заедно в "против", заяви Борисов пред журналистите. "Не. След първия тур, когато беше гласувано от над 2 милиона и половина "за" тези 3 точки, сме длъжни да ги приведем в сила", отсече той. Никак не е честно да се оспорва изборът на повече от 2,5 милиона избиратели, а на 1 800 000, избрали за президент ген. Румен Радев - не, обясни още Борисов. "Това, което са си надробили политическите партии, трябва да си го изсърбат сега. Затова нашата позиция е: има проведен референдум, сега да изпълним това, което 2,5 млн. българи са казали", заключи премиерът в оставка.
Той натърти, че чул на пленума на БСП Радев да оспорва референдума. "Беше им приятно, когато 2 г. в най-гледаното време по националната телевизия аз бях посочван за основен враг. Сега се надявам да бъдат така обективни към тези, които много бързо се отметнаха от това, което са взели като решение", очаква той.
ГЕРБ и РБ критикуват, че ген. Радев пропусна КСНС
На остра критика подложи премиерът в оставка Бойко Борисов новоизбрания президент ген. Румен Радев вчера. Причината бе отсъствието на бъдещия държавен глава от заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност. След продължилите близо 3 часа разговори Борисов показа раздразнението си от това, че победителят на изборите го е нямало. "Народът на него му вярва. Той трябваше да излезе и да каже: "Предлагам това, това и това", каза той с рязък тон. Според него не е редно Радев да ползва държавна охрана и да го наричат държавен глава, и изведнъж да не се появи на тези разговори.
"Да, не е удобно да участваш в такива преговори. Не е удобно да носиш отговорност. Най-добре е да се изказваш само по теми, които са удобни", дръпна критика на новоизбрания президент премиерът в оставка. И съпредседателят на Реформаторския блок Найден Зеленогорски отбеляза, че "не е въодушевен" от отсъствието на новоизбрания държавен глава.
"Бих искала, без да съм адвокат на г-н Радев, да заявя, че той по конституция все още не е встъпил в правомощията на президент. Смятам решението му за правилно - да не участва и да не става алиби за решения на политически сили, за които след това трябва да носи отговорност", одобри отказа му да влезе предварително на "Дондуков" 2 председателката на БСП Корнелия Нинова. Не е редно да се размива отговорността, категорична бе лидерката на социалистите.
"БСП спечели президентски избори, не парламентарни. Ще носим отговорност за действията на президента от 21 януари нататък. Парламентът в момента си има мнозинство, то си работи. БСП е в опозиция и ще носи отговорност, когато спечели парламентарни избори, вземе мандат и управлява", заяви още тя пред журналисти на излизане от заседанието.
Кабинет на споделената отговорност с Радев искал Плевнелиев
Заедно да наредят правителство на споделената отговорност - това е предложил Росен Плевнелиев на Румен Радев, обяви действащият президент след КСНС. Ден по-рано ген. Радев обясни във фейсбук, че отговорността не бива да се размива, а доверието, дадено на него и Илияна Йотова, не бива да се употребява като гаранция за чужди политически сделки.
Днешната ситуация била резултат от загубата на доверие между партньорите в управляващата коалиция. "Призовавам участниците в КСНС да вземат зряло и отговорно решение с мисъл за бъдещето на България. Заявявам готовността си като президент да се съобразя с всяко решение и да действам в съответствие с разпоредбите на конституцията", сочи той.
Фондове ще инвестират 150 млн. евро в млади и растящи компании. Нови фондове за дялови инвестиции в млади и растящи компании ще заработят стъпаловидно през следващите месеци. Те ще са с ресурс от 150 млн. евро и ще дойдат от вече върнатите средства по програмата Jeremie, управлявани от Европейския инвестиционен фонд. Първата порция от 50 млн. евро ще е налична за компании до седмици. Тя ще се разпредели към вече работещите фондове като Eleven, LauncHub, Neveq, Black peak и Empower. Те ще могат да вложат ресурс както във вече избраните дружества, така и в нови проекти. В близките месеци ще започне подбор и на мениджъри за два нови продукта - за R&D и рискови инвестиции, където ще бъдат насочени 80 млн. евро. Тук инвестицията е от порядъка 1-5 млн. евро срещу което фондът ще взима миноритарен дял. Реално компании ще могат да получат това дялово финансиране след около година.
Последно през 2018 г. ще се структурира регионален финансов продукт за растящи дружества, които търсят инвестиции от порядъка 5-15 млн. евро. Различното тук е, че фонд мениджърите ще трябва да набавят и частен допълнителен ресурс и че ще работят едновременно в България и Румъния. При новата порция фондове условията ще са по-гъвкави, защото ще се ползва рециклиран ресурс, а не публичен (първите бяха еврофондове).
Новината беше съобщена от представители на ЕИФ и българското икономическо министерство на единадесетата годишна конференция "Сделки и инвеститори" във вторник. Събитието се организира от "Капитал" съвместно с Kinstellar, Уникредит Булбанк и PwC. Партньори на форума през 2016 г са JEREMIE, Axxess Capital, "Елана" и Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране.
Реално тези 150 млн. евро ще запълнят вакуума в индустрията, който настъпи в края на миналата година, след като средствата по програма "Конкурентоспособност" бяха изчерпани и фондовете не сключваха нови сделки. А именно те бяха сред най-активните участници на пазара напоследък.
Средни сделки
Точно малките и средните сделки са доминирали пазара през последната година и така ще е и в бъдеще, прогнозираха участниците в конференцията. Другият общ знаменател е, че преобладават местни купувачи, а интересът от страна на чуждестранни инвеститори ще продължи да бъде по-умерен и по-предпазлив.
Сред основните очертана от участниците тенденция е и растящият брой на сделките, които се сключват между играчи в различни сектори, като очакванията са тя да се запази и през 2017 г. В следващите месеци една от водещите теми на пазара ще бъде и консолидацията в някои сектори, като например финансовият. Атрактивни за инвеститорите ще бъдат и компаниите, чиято дейност е в областта на индустрията, транспорта, технологиите и др. Като цяло прогнозите са за увеличаване в броя на сключените сделки, но запазване на относително непроменен спрямо 2016 г. общ обем на пазара. От ключово значение за своевременното приключване на някои от подготвяните в момента сделки ще е развитието на политическата ситуация в страната след оставката на втория кабинет "Борисов". Това със сигурност е валидно за концесията на летище София.
На фона на рекордния брой провалени сделки по сливания и придобивания (M&A) в глобален мащаб през 2016 г. за региона на Централна и Източна Европа (ЦИЕ) трудно може да се очертае такъв тренд, но характерното е, че размерът на сключваните сделки се свива, коментира управляващият съдружник на PwC за Югоизточна Европа Божидар Нейчев. Това се дължи както на все по-широкото разпространение на технологиите, така и на засилените регулации в различни сектори на икономиката, а също така и на появата на нови бизнес модели.
"Нашият регион продължава да бъде сред актрактивните, като все още има доста активи, които се продават, макар и по-голямата част от тях да са в страните в северната част на региона като Полша и Чехия", посочва Нейчев. Той припомня, че за изминаващата 2016 г. в България е имало минимален брой сделки на стойност над 100 млн. евро, а дори и в сегмента 20-50 млн. евро не е имало толкова сделки, колкото би могло да се очаква. Вместо това активността е в по-ниския сегмент - 5-10 млн. евро, като предстои да се види дали това ще се запази като устойчив тренд и в следващите години.
Наличието на такива сделки е добра новина, тъй като макар и обикновено да остават извън радара на медиите и на редица институции, подобни транзакции, които са много по-податливи на промени в конкюктурата, са точен индикатор за това как се развива пазарът, смята Илко Стоянов, който е партньор в българския офис на адвокатското дружество Schoenherr. "Нашият опит е, че такива сделки на стойност 1-5 млн. евро продължават да се случват и тази тенденция по-скоро се засилва", посочва той.
Наличието на множество малки сделки, които се случват на пазара, се дължи до известна степен и на създадената в редица малки сектори специфична екосреда, както и на все по-достъпното финансиране, включително и банково, с което те могат да се осъществяват, посочва от своя страна Таня Карагеоргиева, директор "Инвестиционно банкиране" в Уникредит Булбанк. "В началото на годината наблюдавахме по-малки сделки на пазара, но в това, което виждаме като подготовка и ще приключи през 2017 г., виждаме и няколко по-големи и значими сделки", споделя тя.
"Като цяло в региона на Югоизточна Европа (ЮИЕ) тенденците са сходни - в страни като Сърбия и Хърватия също има единични големи сделки, докато по-широкия регион на ЦИЕ, включващ Полша, Чехия, Словакия, Унгария, определено интересът е по-голям, но все повече и повече инвестититори се обръщат към ЮИЕ в търсене на повече предизвикателства, по-голяма възвращаемост или разширяване на диапазона си", обобщава регионалните различния и вицепрезидентът "Инвестиционно банкиране" в Citigroup за Централна и Източна Европа, Близкия изток и Африка Пламен Радков, който е базиран в Лондон и има фокус върху България и региона на Балканите.
Накъде ще гледат инвеститорите
"Пазарът през 2016 г. е доминиран от сделки с недвижими имоти и очакваме през 2017 г. този сектор отново да привлече значителни инвестиции", коментира старши мениджърът "Консултантски услуги" за Югоизточна Европа в "PwC България" Георги Цонев. Друг сектор, който според него и колегите му ще бъде сред двигателите на М&A пазара през следващата година, е финансовият, като активност се очаква "в цялата палитра - банки, посредници, компании за събиране на вземания, застрахователи и т.н.". Индустрията също ще продължи да се радва на инвеститорски интерес, като това се отнася особено за машиностроенето, където на българския пазар работят доста компании, които са иновативни и имат нужда от партньори и инвеститори, които да им помогнат да пораснат, смята мениджърът. Сред атрактивните сектори по думите му ще бъде и транспортът и логиститката.
Здравеопазването, където през изминалата година се случи една от знаковите за България сделки - придобиването на болница "Токуда" и веригата "Сити клиник" от турската Acibadem, също вероятно ще остане сред атрактивните за чуждестранни инвеститори. Интерес ще привличат и компании с дейност, насочена към различни потребителски стоки, търговия на дребно, енергетика, бизнес услуги и др.
Приходите от туризъм с ръст от близо 15%. България е постигнала значително увеличение и на броя туристи, посетили страната, и на приходите в сектора през първите 10 месеца на туризма. Същевременно ръст има и при международните пътувания, като се очаква годината да завърши с поредно увеличение от над 4%. Такива данни бяха представени във вторник по време на Конгреса на световните цивилизации и модерния туризъм в София. Във форума, който е в партньорство със световната организация по туризъм към ООН, участие взеха над 100 делегати от чужди държави, включително 12 министри и заместник-министри в сектора.
Повече приходи в България
През 2016 г. България е регистрирала рекордно висок брой чуждестранни туристи и приходи от индустрията, съобщи при откриването министърът на туризма в оставка Николина Ангелкова. За първите 10 месеца постъпленията в сектора са за над 5.5 млрд. лв., което е с 14.7% повече от миналата година. Пристигналите туристи в периода са били 7.5 млн., а до края на годината се очаква да достигнат 8 млн., съобщи още Ангелкова, допълвайки, че 2016 г. е една от най-добрите години за сектора въобще.
Същевременно генералният секретар на световната организация по туризъм Талеб Рифай съобщи, че растеж има и на глобално ниво. Данните на организацията показват, че международните пътувания през 2015 г. са били 1.2 млрд., а до края на тази година нивото ще бъде надминато. Очакванията са секторът да постигне увеличение от 4.5%, каза още Рифай. По думите му в момента 7% от световната търговия и 30% от световните услуги се дължат на този отрасъл.
За връзката между туризма и културата
Основен акцент на срещата беше връзката между туризма и културата. Според Рифай, за да се изгради такава, е нужно както запазване на културното наследство, така и създаването на устойчиви и творчески стратегии в отрасъла и развиване на партньорство между туризма и творческите структури. Част от държавите декларираха, че вече започнали дейност в тази насока. Пред участниците във форума зам.-министърът на културата и туризма на Турция Хюсен Йаман съобщи, че на правителствено ниво в страната са определени четири насоки за развитие на културния туризъм - определяне на обектите за това, интегрирането на сектора с други творчески сектори, както и международно сътрудничество и реклама. Според секретаря на румънското министерство на туризма Михаела Врабете трябва да бъдат положени целенасочени усилия за привличането на малки местни общности в развитието на туристическия продукт в страните. Подобно мнение изрази и представителят на Националната туристическа организация на Сърбия Мария Лабович, според която местните общности невинаги осъзнават ролята си в този процес. По време на форума генералният секретар по туризъм на Гърция Йоргос Циалис съобщи, че страната работи по развиването на алтернативни форми на туризма, като например медицинския и спа туризъм, както и че е необходимо туристическите продукти да се диверсифицират и спрямо интересите на потенциалните туристи.
Участниците във форума се обединиха около мнението, че участието на правителствата и изготвянето на политики на най-високо държавно ниво са необходимо условие за развитието на сектора.
Единствено София се доближава до европейско качество на живот. Само София се доближава до европейските показатели за качество на живот. За разлика от столицата населението на четири области в страната едва свързва двата края. Докато в София брутният вътрешен продукт на глава от населението се доближава до средния в Европа - близо 25 хил. лв на човек, то в Силистра, най-слабо развитата област в страната, БВП е под 6 хил. лв. на човек. Това сочи петото годишно изследване на социално-икономическото развитие на 28-те области в България, изготвено от Института за пазарна икономика на основата на 63 индикатора, като пазар на труда, доходи, усвояване на евросредства.
Средната годишна работна заплата в София надхвърля 10 000 лв. още през 2010 г., а през 2014 г. вече е 13 542 лв., при 9860 лв. за страната. В Силистра този показател е почти два пъти по нисък от софийския - едва 7215 лв. В 19 области БВП в реално измерение все още не е достигнал нивата си от началото на икономическата криза през 2008 г. Сред областите с най-слабо развита икономика са Кърджали, Силистра, Разград и Търговище. Според ИПИ там темповете на растеж вече трудно могат да се възстановят. "Това изоставане се отнася и за икономиката, и за социалното им развитие, там инвестиции общо взето няма, трудовият пазар е в изключително тежко състояние, там и хора вече почти няма. И за съжаление, в тези области според нас вече е достигната една критична точка, отвъд която бърз темп на растеж много трудно може да бъде достигнат", каза Десислава Николова. Към областите с лошо социално икономическо състояние според изследването вече се нарежда и Плевен.
В демографско отношение дори София не може да избегне проблемите. Естественият прираст в столицата е най-нисък от 2007 г. насам, а в четири области - Видин, Габрово, Кюстендил и Перник, хората над 65-годишна възраст вече са два пъти повече от децата до 14 години. Продължава да се засилва емиграцията. Само София, Бургас, Хасково, Варна и Пловдив все още привличат заселници от вътрешността на страната.
"Като цяло, наблюденията ни подкрепят изводите, че регионалната политика в България не дава реални резултати. Стратегиите и законите не постигат целите си, точно обратното - различията и проблемите между различните райони в страната се задълбочават. Нужна е обществена дискусия по тези проблеми", отчитат експертите от Института по пазарна икономика.
Крайградските влакове ще се движат по-начесто. Крайградските влакове по най-натоварените направления ще се движат на по-къси интервали. Това е предвидено в представената вчера нова транспортна схема на "БДЖ - Пътнически превози", която влиза в сила от 11 декември. Така например в сутрешните часове влаковете по направлението Перник - София ще се тръгват през 20 минути, а в следобедните часове и вечер композициите от София към Перник ще се движат на интервал от 40 минути. За направлението Лакатник - Своге - София в сутрешните часове влаковете ще се движат на интервал от 30 минути, а вечер в обратното направление движението ще се осъществява на всеки 60 минути.
В участъка Пловдив - Асеновград ще бъде запазено досега действащото разписание и движение на влаковете на интервал от 60 минути. На такъв интервал от време ще се осъществява и движението на композициите в сутрешните и следобедните часове по направлението Димитровград - Първомай - Пловдив. За участъка Пловдив - Септември ще се запази досега действащата схема в сутрешните часове, а в следобедните влаковете ще се движат на интервал от 40 минути. БДЖ предвижда в страната да се движат общо 586 влака. 352 от тях са крайградски.
С влизането в сила на новото разписание ще бъде възстановено директното движение в участъка Свиленград - София на международния влак от Истанбул. Запазва се връзката София - Крайова, която ще се осъществява със сутрешния бърз влак София - Видин и обедния бърз влак Видин - София. По направлението София - Букурещ директните вагони ще се движат само през летния сезон, като през останалото време пътниците ще се прекачват на гара Русе на и от мотриса до Букурещ. От юни до октомври е планирано да бъде запазено движението на сезонния влак Солун - София - Солун, който ще заминава от Централна гара София в петък вечер и ще пристига в Солун в събота сутрин. От Солун влакът ще тръгва в неделя вечер и ще пристигане в София в понеделник сутрин.
В новото разписание няма участъци, в които да се спират влакове. През миналата година БДЖ планираше да закрие десетки нискоефективни линии, по които има малко пътници, но след серия от протести тяхното обслужване бе възстановено.
Рулетката с мандатите тръгва от петък. Рулетката за нова власт се завърта в петък, когато президентът Росен Плевнелиев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство в рамките на 43-тото НС на ГЕРБ. Това стана ясно след заседанието на КСНС на тема „Актуалната политическа обстановка в страната и набелязване на мерки за излизане от политическата криза". След съвета стана ясно, че парламентарните партии не са постигнали съгласие по темата за предсрочните избори. От Патриотичния фронт продължават да твърдят, че са готови да вземат мандата и да се опитат да съставят правителство. Съпредседателят на ПГ на РБ Найден Зеленогорски обяви, че трябва да се търси вариант за използване на потенциала на 43-тия парламент и евентуално да се състави ново правителство с дясно-центристки профил.
„Мога да съм премиер само когато се съставя кабинет с мандата на ГЕРБ и когато партията е спечелила изборите", отсече Бойко Борисов. Той бе категоричен, че който иска да реализира мандат в този парламент, трябва да си излъчи премиера, министрите и да носи отговорността за управлението. „Преди две години предложихме коалиция на РБ и ПФ, те казаха „няма да влизаме в нея, а само ще подкрепяме дадени решения". Това им дължа и аз", каза още Борисов. Лидерът на БСП Корнелия Нинова бе категорична, че БСП няма да се възползва от мандата и че трябва да има предсрочни избори. Желаната дата от левицата е 26 март, от ГЕРБ искат вотът да е на 2 април.
След като Плевнелиев връчи мандата на ГЕРБ в петък, още същия ден Борисов най-вероятно ще му го върне. Това означава, че още на 5 декември президентът може да даде втория мандат на БСП, които също ще го върнат. Ако е решил да действа бързо още на 6 или 7 декември може да избере третата сила между патриоти и реформатори. Те ще имат седмица срок да направят опит за съставяне на ново правителство - т.е. трябва да са готови до 13-14 декември. Ако опитът се провали, каквито са прогнозите, правителството в оставка на Бойко Борисов ще трябва да изчака до 22 януари, когато Румен Радев ще встъпи в длъжност. След това той ще назначи служебен кабинет и ще насрочи дата за вота. Този сценарий е игран - правителството на Жан Виденов подаде оставка на 28 декември 1996 г., Желю Желев отказа да прави консултации за служебен кабинет, който бе назначен от Петър Стоянов на 12 февруари 1997 г.
Паламудът стига 10 лева за Никулден. След като търговците разбраха, че за никулденската трапеза тази година хората във Варна предпочитат паламуд вместо шаран, веднага му вдигнаха цената. На Голямата рибна борса седмица преди празника той вече се продава по 9 лв. за килограм. "Ще стигне и 10 лв"., категорични са на сергиите. Живият шаран е заковал на 6 лв./кг и ще запази тази конкурентно ниска цена, а толстолобът е 3 лв. Главите му се продават на бройка по 2 лв. Все още се намира чернокоп по 7 лв. за килограм, а вечер последните количества поевтиняват на 5 лв. Цената му също ще се вдигне, защото времето е лошо и лодките не излизат в морето, смятат търговците. В момента се предлага прясна гопа по 1,50 лв., лихмус по 7 лева и сафрид на същата цена. Каята удари 5 лв. за килограм, цацата - 2,50 лв. на кг.
В същото време община Варна и Варненската туристическа камара подготвят традиционния си благотворителен кулинарен фестивал под мотото "Да споделим Никулден", който ще е на 5 декември. Тази година очакваното празнично събитие ще се проведе в емблематичния и реновиран Юнашки салон, който е номиниран за "Сграда на годината" в националния конкурс. В него през 1929 г. се е провело първото лозаро-винарско изложение във Варна.
В надпреварата за най-вкусно и изискано блюдо ще се включат представители на ресторантьорския и хотелиерския бизнес, както и възпитаници на колежите и професионалните гимназии по туризъм от града и региона.
Дефицит на кадри в 77% от фирмите. 77% от работодателите не могат да си намерят специалисти с необходимата квалификация и умения, сочи изследване на агенцията за насърчаване на малките и средни предприятия. То беше представено от ръководителя на Националния център за оценка на компетенциите към БСК Томчо Томов по време на Финансов форум за образование, кадри и растеж, организиран от Асоциация "Банка на годината". Има няколко основни причини за липсата на специалисти. Първата група причини са проблеми с технологичните умения и познанията за бизнес процеси, обясни Томов. Интересното е, че има и физическа липса на кандидати за определени позиции. Някои градове като Пловдив, Варна и Стара Загора вече имат огромен проблем с намирането на хора, тоест проблемът е и с количеството, а не само с качеството. Друга причина за липсата на подходящи кадри са проблеми с т.нар. soft skills - умения за общуване, работа в екип и др.
Една четвърт от завършилите у нас през последните 5 години се осигуряват в чужбина, т.е. са заминали да работят там. 70% от завършващите средно образование изявяват желание за миграция към по-големи градове или към чужбина. Миграцията продължава да нараства, предимно млади хора напускат България. "След като се отвори възможността с Канада, ще видим нова вълна на напускащи, и то висококвалифицирани специалисти", каза Томов. "Младите хора съвсем естествено търсят реализацията и успеха си не само у нас, но и в чужбина. Това не е непременно лошо, защото е обратим процес, т.е. в момента, в който усетят, че в България има по-добър бизнес климат, могат да се завърнат". Това каза Левон Хампарцумян, председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк, пред БНТ. По негови думи след 10 години финансовата индустрия ще бъде много повече свързана с информационните технологии, така че финансистите и икономистите трябва да се замислят, че вече са им необходими по-широк набор от умения и знания.
Депутатите бламираха бюджета за пенсии. Депутатите от бюджетната комисия бламираха на второ четене бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2017 г. Те не приеха най-важната част на закона - член 1, в който са записани приходите и разходите на НОИ за 2017 г. В същото време подкрепиха чл. 2, който регламентира разходите на отделните фондове на НОИ - пенсии, безработица и др. Не беше приета и точката, според която законът влиза в сила от 1 януари 2017 г. Бюджетът бе подкрепен само от депутатите на ГЕРБ и Реформаторския блок с 9 гласа "за", а 9 депутати от останалите партии бяха "против" и "въздържал се". "Браво, значи няма да има приходи, ще я караме само на разходи", коментира председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова (ГЕРБ). По думите й от гласуването става напълно ясно, че сегашното правителство няма подкрепа.
Приемането на бюджета на НОИ беше минирано главно заради исканията на Патриотичния фронт и "Атака" за по-високи социални плащания. Макар и на косъм, депутатите отхвърлиха искането на патриотите най-ниската пенсия да бъде 300 лв., което щеше да струва на бюджета 808 млн. лв. годишно. Управителят на НОИ Бисер Петков каза, че ако не се приеме чл. 1 от закона, всичко друго няма смисъл, но предстои да се види как ще гласуват депутати в пленарна зала днес. Според Петков, ако бюджетът на ДОО не бъде приет, догодина НОИ ще работи всеки месец с 1/12 от разходите, разписани за 2016 г. Дори при такъв вариант обаче увеличението на осигурителната вноска с един пункт ще влезе в сила и тя ще стане 18,8% от 1 януари, посочи Петков. Той добави, че ако законът не бъде приет, предвидената актуализация на пенсиите от 1 юли 2017 г. може да се случи, ако дотогава бъде приет нов закон за бюджета на НОИ.
Всеки пети пътува по 40 км за работа. Всеки пети българин пътува средно по 40 км на ден, за да стигне до работното си място. По данни на Националния статистически институт (НСИ) в края на септември служители у нас са били над 2,3 млн. души. Според проучвания на синдикатите 500 000 от тях са трудови мигранти в собствената си държава. Най-много мобилни работници има в София, Стара Загора, Варна, Пловдив, Бургас и Ловеч.
„В последните години доста фирми се преместиха в околностите на столицата. И тъй като не могат да намерят нужните им хора в съответния регион, търсят кадри в населените места на радиус от 100 км", обясни обясни пред „Монитор" експертът по подбор на персонала Маргарита Николчева.
Според проучванията препитание в друг град или село търсят предимно мъже между 30 г. и 55 г. В последните години обаче броят на дамите, които търсят препитание в друго населено място, се увеличава. 2/3 от пътуващите служители са със средно образование и богат трудов опит.
25% от мобилните работници са висшисти, повечето от които са жени.
Вътрешните мигранти се трудят в сферата на преработващата промишленост, производството, търговията, строителството и транспорта.
Средно работниците изминават по 20 км в посока, което им отнема между 30 и 40 минути. Това означава, че 500 000 мобилни служители у нас трамбоват по 20 млн. км на ден, което им отнема общо половин милион часа.
„Има служители, които пътуват по час до работното място. Например около 100 шивачки пътуват всеки ден от Ихтиман до Елин Пелин т.е. по 88 км на ден", заяви Николчева. Повече от служителите използват безплатен транспорт, организиран от работодателя. Най-често това са фирми, които извозват много служители от едно населено място в друго или такива, в които производството е изнесено в индустриалните зони на града. По-малките фирми, които не предлагат служебен превоз пък раздават ваучери за гориво на пътуващите си служители.
„Стойността на тези бонове е между 40 и 60 лв. Идеята е чрез тях работодателят да компенсира неудобството и разходите за пътя", обясни Маргарита Николчева. Не рядко служители преминават десетките километри до офиса за своя сметка. Така опитен заварчик пътува всеки ден по 76 км от Пловдив до Пазарджик с личния си автомобил. „Работа има и в Пловдив, но за двойно по-ниска заплата. Така че дългото пътуване си струва", признава пловдивчанинът Марин Георгиев.
Магазини мамят с коледни намаления. Потребителите да внимават с големи плакати и подкани за намаления по витрините на магазините, защото около тях с дребен шрифт пише за кои стоки не важат. А обикновено намалението не важи за най-важните и търсени артикули. Това предупреди председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов.
Има подвеждане и с каталозите на големите вериги - пускат в брошурите евтини коледни стоки, като елхичка с размер от 1,50 м за 30 лева, а като се отиде на място в магазина, се оказва, че продуктът е изчерпан и човек си купува елхичка 1,80 м на много по-различна цена, каза Маргаритов.
Имало случаи дори, в които се разпространявали брошури в 200-300 хил. тираж, а проверките установявали, че от въпросната елха са доставени едва по 10 броя в два от обектите на веригата. Според председателя зареждането трябва да е в такива количества, че да може потребителите в съотношение, което е съразмерно на разпространената реклама, да бъдат в състояние да си го купят.
Той предупреди и да се внимава с пазаруването по щандовете в базари и временни изложения. Там често се предлагат коледни украси и предмети, които могат да бъдат и опасни, като коледни свещи под формата на плодове или лъскави ябълки например, от които лесно се отчупват малки парчета, които са опасни за децата. Или Дядо Коледа с телчета, които представляват опасност, даде примери шефът на ведомството пред Нова тв.
По думите му инспекторите се натъквали и на друг вид нелоялни търговски практики като т.нар. намаление в намалението. В този случай търговецът продава дадена стока с някакъв процент отстъпка, след това сваля още малко цената и събира двата процента. От комисията обясниха, че това не е редно, защото намалението следва да е направено от последната цена, на която е продавана дадената стока.
Проверките на регулатора установили и изкуствено завишени цени преди Черния петък, за да може върху тях да се прави намалението, което е подвеждащо за клиентите. Оказало се, че на самия Черен петък е имало стоки, които се продават с намаление, но доста по-скъпо, отколкото в седмицата преди деня на големите отстъпки. Така например даден артикул е струвал 100 лв., два дни преди кампанията обаче цената му се вдига на 130 лв. и така след обявеното намаление крайната цената е по-висока, отколкото е била преди десетина дни. Маргаритов обаче побърза да добави, че тези случаи не са масови и не са постъпили много сигнали.
Както „Монитор" вече писа, през първите 10 месеца на годината КЗП е направила над 31 хил. проверки, при които са съставени 2685 акта за нарушения, установени са 225 нелоялни търговски практики, а 123 туристически обекта са били временно затворени.
Проверяващите дори забранили 105 опасни стоки и са спрели три вида услуги. По-голямата част от опасните стоки са облекла и обувки за деца или продукти, които представляват риск за тях.
От януари до края на годината в комисията са постъпили близо 18 хил. писмени жалби и сигнали и още над 9 хил. обаждания предимно за консултации.
Институцията е сезирана от гражданите най-често във връзка с казуси в сферата на телекомуникациите, обществените услуги, покупки на черна и бяла техника, облекла и обувки. Най-малко са жалбите за туристически и финансови услуги.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.867680 |
GBP | 2.316980 |
CHF | 2.060070 |