Коледен кабинет реди Росен Плевнелиев. Коледен кабинет реди президентът Росен Плевнелиев. Това стана ясно от думите му след връщането на втория мандат от БСП. Държавният глава подчерта, че при изчерпване на конституционната процедура и невъзможност политическите сили да съставят ново правителство в рамките на 43-тото народно събрание е готов да назначи трето служебно правителство в рамките на своя мандат.
"За съжаление сме в ситуация, в която възможността 43-тото народно събрание да излъчи устойчива формула за съставяне на правителство е минимална", заяви Плевнелиев.
Третият мандат ще бъде връчен на Реформаторския блок идния понеделник 12 ноември, в 11 ч. Лидерите на партиите в него още във вторник отидоха при премиера в оставка Бойко Борисов, за да търсят подкрепа. Пред журналисти депутатката Менда Стоянова, която бе поканена на срещата с РБ, обяви, че разговори за подкрепа ще се водят, след като бъде връчен мандатът. Народни представители от ГЕРБ обаче бяха категорични, че няма да подкрепят правителство, предлагано от реформаторите. Това означава, че РБ, дори и да получат мандата в началото на следващата седмица (на 12 или 14 декември), ще трябва да го върнат най-късно на 21 декември. Още на следващия ден Плевнелиев може да представи третия си служебен кабинет. В парламента усилено се коментира, че той ще бъде оглавен от главния секретар на "Дондуков" 2 Росен Кожухаров. Екатерина Захариева, за която доскоро се твърдеше, че има амбиции да оглави поне едно служебно правителство, отказала. Причината е, че се надявала да запази поста правосъден министър и в следващ кабинет на Борисов. Премиерът в оставка предупреди, че негови министри не бива да участват в други правителства. Плевнелиев вероятно ще заложи и този път основно на секретарите и съветниците си в президентството. Постове се очаква да заемат и Анна-Мари Виламовска, секретар по здравеопазване и иновации, и Румяна Коларова, секретар по образование, наука и гражданско общество, както и съветникът по икономика и иновации Евгени Ангелов.
В конституцията няма срокове нито за връчване на мандатите, нито за съставяне на служебно правителство. Нищо не задължава Плевнелиев да реди кабинет, чийто живот ще е около месец. През декември 1996 г. тогавашният държавен глава Желю Желев не връчи мандати и остави това на следващия президент Петър Стоянов.
Без строителни забрани в район „Младост". Главният архитект на София Здравко Здравков информира, че преди дни в дирекция „Архитектура и градоустройство" е постъпило искане от кмета на „Младост" Десислава Иванчева за създаване на нов подробен устройствен план на района.
„Това ще означава спиране на всякакви дейности в комплекса през следващите години", обясни Здравков. Според него до подобна ситуация би довело и изпълнението на искането на жители на „Младост" за мораториум върху строежите.
Главният архитект на столицата говори на организираната от Камарата на архитектите среща, касаеща строителството в „Младост". На нея не дойде кметът на „Младост" Десислава Иванчева.
Здравков обясни, че единственият вариант за действие е прилагането на настоящия устройствен план, приет през 2009 г. след много обществени обсъждания. Защото смяната му би довела до блокиране на строителството на цялата територия на района. Архитектът обяви, че трябва да се гради по непроблемните терени, а проблемните, които са 10-20, да се дефинират от Иванчева и да се обсъдят.
„Към момента над 117 хил. кв. м частни имоти са в режим на озеленяване в „Младост", каза още арх. Здравков и добави, че е възложено на ГИС-София да направи анализ на собствеността в района.
„Общинската администрация е за баланс между частната собственост и интересите на гражданите в района", обясни и главният архитект на „Младост" Весела Тасева.
В същото време се разбра, че предприемачи са събрали 400 подписа срещу кметицата Иванчева, която се опитва временно да спира строежи.
„Те ще бъдат пратени до главния прокурор Сотир Цацаров", съобщиха присъстващите инвеститори.
Бюджет 2017 на Столичната община: Същите приходи, по-малко нови проекти. Първите числа от бюджета на София през 2017 г. показват, че той ще е почти копие на тазгодишния - столицата ще преразпределя около 1.2 млрд. лв., показва проект, с който "Капитал" разполага. Силно се свиват разходите за изграждане и ремонти на улици. Очакванията за приходите на столицата остават сходни с тазгодишните. От държавния бюджет се вижда, че субсидията към София ще е по-голяма - 362 млн. лв. догодина при 333 млн. лв. през 2016 г. Това са средства за делегирани дейности като образование и здравеопазване и заа капиталови разходи. Така излиза, че от еврофондове могат да се чакат малко над 200 млн. лв., т.е. почти колкото тази година.
Повече приходи от имотите, данъци и такси
Общината планира собствени приходи от 612 млн. лв., или с 18 млн. лв. повече от плана за 2016 г., който поне към средата на годината леко се преизпълняваше. Основната част от допълнителните средства трябва да дойдат от данъка върху продажба на имоти и автомобили (около 10 млн. лв. допълнителни приходи) и данъка върху недвижимите имоти (2.7 млн. лв.), както и от нововъведения от Народното събрание данък върху таксиметровия превоз на пътници (5 млн. лв.). Ръстът идва не от промяна на данъци и такси върху имотите, а заради оживлението в строителството и сделките. Общината се надява и на допълнителни два милиона лева приходи от глоби, санкции и наказателни лихви.
Планираните приходи за 2016 г. вероятно ще бъдат събрани почти 100%, показват сметките на общината. Добро изпълнение има при данъците върху превозни средства и недвижими имоти. Изоставане се отчита при таксите за детски градини, административни и технически услуги.
По-малко за улици и лампи
За изграждане и ремонти на улици догодина има предвидени 65 млн. лв. при 95 млн. лв. за тази. Тъй като дотук общината не е похарчила предвиденото, за догодина се залага колкото е изпълнено през 2016 г.
Ще има и значително по-малко капиталови разходи за осветлението на града, както и за нови паркове, показва проектът на Столичната община. Капиталовите разходи за уличната мрежа се свиват двойно - от 61 млн. лв. през 2016 г. на 30 млн. лв. В действителност едва 33.4% от планираните за тази година инвестиции са били изпълнени към края на септември. Вероятно това е и причината за свитите амбиции на общината в следващия бюджет. Над седем пъти намаляват и капиталовите разходи за улично осветление - от 18 млн. лв. на 2.5 млн. лв.
Общината работи и по инициативата "София - европейска столица на спорта", твърди заместник-кметът по финансите Дончо Барбалов. За 2016 г. беше заделила бюджет от 400 хил. лв., но се очаква догодина финансирането да се удвои. Вече има изградени 29 открити фитнеса, ремонтират се физкултурни салони и се предприемат стъпки за стимулиране на масовия спорт, защото всички трябва да спортуваме повече, коментира Барбалов в интервю за БНТ.
Повече цветя и измити улици
Таксата за битови отпадъци в Столичната община няма да бъде променяна през 2017 г., а София ще влезе в поредна година, в която приоритет ще бъдат засаждането на цветя и миенето на улиците, показва и по-детайлната план-сметка за отпадъците на града. В момента документът се разглежда от общинските комисии и трябва да бъде одобрен преди бюджета за следващата година. Планираните разходи са 172.8 млн. лв., или с един милион лева по-малко от 2016 г.
С пет милиона лева ще се увеличат разходите за лятно улично почистване - от 41 млн. лв. на 46 млн. лв., показва документът. Допълнителни около 50 хил. декара улици трябва да бъдат мити чрез цистерна с маркуч общо 12 пъти през летните месеци, предвиждат плановете на общината. 2016 г. беше първата, в която общината увеличи честотата на миене на улиците като мярка срещу замърсяването с фини прахови частици. Улиците с масов градски транспорт трябваше да се мият не 3, а 13 пъти, а важните вътрешноквартални не 2, а 13 пъти. "Затова сега бихме искали кметът Фандъкова да ни обясни средно по колко пъти са били мити улиците в София през миналото лято", коментираха в сряда от БСП - София.
Гуверньорът на БНБ Димитър Радев: България поема курс към еврозоната. Сега е моментът да потвърдим ангажимента си за финансова интеграция на България в европейската финансова инсфраструктура и да работим за неговото реализиране, заяви гуверньорът на БНБ Димитър Радев на празника на банкерите. Влизането на страната в чакалнята на еврозоната беше ангажимент на второто правителство на ГЕРБ и преди месец финансовият министър в оставка Владислав Горанов заяви пред "Капитал", че се провеждат неформални консултации за влизане в механизма. Но заради оставката на кабинета процесът се стопира.
"Аз съм убеден привърженик на тезата да се присъединим поне към чакалнята на еврозоната - ERM II. Провеждаме неформални консултации с нашите партньори - членове на еврозоната, тъй като влизането във валутния механизъм е политическо решение и зависи от склонността на членките и на ЕЦБ да се разширява еврозоната", заяви в интервюто Горанов. В отговор на депутата от Реформаторския блок Мартин Димитров преди дни пък финансовият министър поясни, че усилията на страната са насочени към изпълнението на структурни реформи, чрез които да бъде постигната по-голяма конвергенция на страната, а след това и влизането в ERM ІІ. Той обаче заяви, че е отказал среща на 12 декември с Волфганг Шойбле, тъй като е преценил, че "няма голяма перспектива" пред себе си, за да му губи времето.
В момента България отговаря на всички числови критерии за членство в еврозоната. Но въпросът е и политически и често се обвързва първо с приемането на страната в Шенген.
Заявката на БНБ от 6 декември, че ще продължи да се работи по въпроса, дава оптимизъм, че следващото правителство може да придвижи членството. "Този ангажимент е лесен поне на думи, в добри времена, но много труден в трудни времена. Ние се намираме именно в такива времена, когато и европейските институции, и европейският проект като цяло са под много силен натиск. Сега е моментът да потвърдим ангажимента си и да работим за реализирането му," обясни Радев.
Банки с печалба и едно наум
Рекордна печалба от 1.4 млрд. лв. очаква да постигне банковият сектор през тази година, което би било най-високият резултат за индустрията от осем години насам. Прогнозата почива на октомврийските резултати и бе обявена на празника на банкера от председателя на браншовата асоциация Петър Андронов.
Още пред октомври бе ясно, че по размер на печалбата през тази година банките може да подобрят рекорда си отпреди осем години, когато отчетоха 1.22 млрд. лв. Последните данни показаха 1.19 млрд. лв. при високо ниво на капиталова адекватност, и то в година, през която участниците на пазара имаха по-високи разходи заради AQR-проверката и новите регулации. "Печалбата е субстанцията, с която ние гарантираме стабилност на банковия сектор", посочи Петър Андронов и добави, че за разлика от годините преди кризата сега резултатът е постигнат в много по-трудни условия. "Тогава е постигната при ръст от 70% на кредитния портфейл. Сега ръстът е 1%." Обяснението на Андронов е в подобряването на ефективността чрез намаление на разходите. По думите му обаче със спада на лихвените равнища инструментът за корекция на ефективността с поевтиняване на пасива е изчерпан. "Тези 1.4 млрд., които вероятно ще отчете банковият сектор на база октомврийските резултати, не са разпределени поравно между всички банки. Само че ние знаем, че понякога да изкараш 1 милион е по-трудно, отколкото да изкараш 100 милиона", добави банкерът.
Да съживим кредитирането
За новата ситуация, в която от първостепенно значение за банките е да продължи процесът на възстановяване на кредитирането, говори и гуверньорът на БНБ Димитър Радев. Той призова гилдията да постави на първо място управлението на кредитния риск, а не самоцелното преследване на ръстове. "Трябва да положим усилия да консолидираме този напредък, който постигнахме до момента. Това обаче няма да е лесно поради общата несигурност - вътрешна и външна", каза Радев.
Апел да кредитират повече, но отговорно, отправи на банкерския празник и финансовият министър в оставка Владислав Горанов. "Бъдете активни и търсете бизнеса. В годините, когато виртуалните пари са реални, а реалните - виртуални, предизвикателствата в банкирането стават още по-сложни. В бурни води се люшка европейската лодка. Положителното е, че на повечето места тестът на популизма не издържа. Европа показва имунитет срещу популизма. Това ми дава основание да смятам, че не всичко е загубено. Трябва да сте малко по-активни, да се пазите от популизма. Всяко правителство ще ви помага, защото вие управлявате не вашите пари, а парите на хората", каза още Горанов.
Приходите от плоския данък ще минат 3 млрд. лева догодина. Нови данни на Министерството на финансите показват как са се качвали през годините доходите на българите и какво се случва с приходите от т. нар. плосък данък - със ставка от 10% за всички. През миналата година всички приходи от облагането на доходите на физическите лица са били 2.153 млрд. лева, показва справка на МФ. За отиващата си 2016-а се очаква постъпленията от плоския данък да надхвърлят 2.8 млрд. лева. А догодина, ако няма някакви катаклизми, приходите от десятъка за първи път ще надхвърлят 3 млрд. лева. Това е записано в бюджет 2017. Данъкът върху доходите на физическите лица е третият по важност приходоизточник на хазната - след ДДС и акцизите. Точно заради това специалистите не препоръчват с него да се правят експерименти.
Друга справка на МФ ясно илюстрира как постъпленията от "десятъка", който замени прогресивното облагане, растат през всички години от въвеждането му, дори и в най-критичните. През 2007 г. с до 2400 лева годишен доход за облагане са били близо 1.5 милиона души, а през 2015 г. в тази група влизат по-малко от 685 хиляди. За същия период данъкоплатците с доход за облагане над 7200 лева са се увеличи от половин милион на 1.176 милиона, сочи таблица, представена от министър Владислав Горанов по повод на депутатски въпрос. Доходът за облагане включва заплати, хонорари, наеми и др. и се получава, като от сумата се извадят различните удръжки - пенсионни и здравни осигуровки, вноски за майчинство, безработица, злополука и др.
Хората с доходи между 2400 лева и 3000 лева също намаляват значително - от 383 хиляди през 2007 г. на 135 хиляди души през миналата година. Увеличават се и лицата с доход от 3000 до 7200 лв.
Числата ясно казват, че плоският данък постига изсветляване на доходите, коментира вчера пред в. "Сега" депутатът Мартин Димитров, задал въпроса към министър Горанов. За съжаление досега МФ не е предоставило анализ до каква степен неотклонното повишаване на приходите се дължи на ефекта на изсветляване, доколко е свързано с ръста на икономиката, на възнагражденията и на работните места и какво е влиянието на административното вдигане на минималната заплата.
Повод за питането на Мартин Димитров, който е от Гражданската квота на Реформаторския блок, са атаките на БСП срещу плоския данък. Поредният щурм на социалистите бе покрай приемането на пакета от данъчни закони за 2017 г. Социалистите лансираха скала с необлагаем минимум, базиращ се на минималната заплата, с няколко "етажа" и с 27% ставка за най-високите доходи. Дори експерти, които подлагат на съмнение "справедливостта" на плоския данък, коментираха, че "скалата" на БСП е вид популизъм.
Министерството на финансите изчисли, че предложението на социалистите гарантира 1.2 млрд. лева срив на приходите от подоходния данък при 420 лева минимална заплата, а при 460 лева, колкото става минималната заплата от 1 януари, загубата за бюджета би била около 1.5 млрд. лв.
Факти
"На фона на резкия спад на общите данъчни приходи в републиканския бюджет през 2009 г. приходите от данъка върху доходите на физическите лица продължиха да растат - и това, при положение че над 100 000 работни места бяха закрити само през 2009 г. Единственото обяснение за разминаването между динамиката в приходите от данъка върху доходите и тази в броя на работещите е изсветляване на икономиката, и то точно при трудовите доходи", се посочва в доклад на Института за пазарна икономика.
Токът от "Белене" щял да се продава само на свободния пазар. Евентуален бъдещ инвеститор, който реши да купи АЕЦ "Белене", няма да може да разчита на държавно изкупуване на тока от централата. Той ще доизгради съоръженията без договор за гарантирано изкупуване на електроенергията, а ще я продава на свободния пазар в България или в съседните страни. Това съобщи вчера вицепремиерът Томислав Дончев, който разясни плановете на правителството в оставка за бъдещия проект по време на блиц контрола в парламента. За Втора атомна ще има приватизационна процедура, а играчите в търга ще могат да наддават.
"Не допускаме възможност да се инвестират държавни средства в този проект. Информирали сме, че инвеститорите не могат да разчитат на договори за изкупуване на електроенергия, което е друг вид държавна подкрепа", каза Томислав Дончев.
По думите му евентуална препродажба на оборудването би имала за цел единствено да минимализира щетите. "Който и да е заинтересован, дали Ислямска Република Иран, или самата руска страна, при опит за препродажба ще настоява за цена, много по-ниска от тази, която сме заплатили на производителя", обясни той. Успоредно с това на България ще се наложи да доплати за реакторите - единият от тях е готов, но вторият е изграден на 90%. Дончев увери, че не са водени "директни преговори" с руската "Атомстройекспорт" (АСЕ) за обратно изкупуване на реакторите. Потенциален кандидат, с който са водени разговори, е само Иран, изтъкна той. В началото на седмицата интерес към "Белене" заявиха и от Китайската национална ядрена корпорация, наследник на китайското Министерство на атомната енергетика.
Сделка
"Ден-два" делят България от сделката за беленските реактори, стана ясно от думите на министъра на енергетиката в оставка Теменужка Петкова вчера. Те ще бъдат съхранявани на площадката на централата. "Ние разполагаме с такива условия, които да дадат възможност оборудването да се съхранява по най-добрия начин, но затова, за да имаме гаранция по отношение на неговото качество, предвиждаме да бъдат проведени преговори и да бъде сключен договор с АСЕ по отношение консервацията на оборудването", каза още Петкова.
1000 лв. глоба за 130 км/ч в града. И 1000 лв. глоба ще отнасят джигитите, които карат бясно в града. Това предвиждат промени в Закона за движение по пътищата, които ще бъдат гласувани от депутатите до края на седмицата.
"Най-големи са санкциите за превишаване на скоростта с над 50 км в час. В населено място - 700 лв., извън населено място - 600 лв., а за обществен превоз на пътници и опасни товари - 1000 лв.", обясни Настимир Ананиев, шеф на транспортната комисия в парламента.
За всяко следващо превишаване с 5 км глобата се увеличава с 50 лв. Така при шофиране със 130 км в час в града при разрешени 50 км глобата стига 1000 лева. Ако предположим, че някой кара с 90 км над ограничението в населено място - глобата стига 1100 лв.
Дали много хора могат да си позволят да я плащат всяка седмица, посочва Ананиев. Колата ще се спира от движение, ако шофьорът бъде хванат след употреба на алкохол или без книжка, гласят други промени.
29 хил. напуснали страната, 25 хил. се заселили - миграцията почти занулена. Отрицателният баланс в нетната миграция на България през 2015 г. почти е изчезнал, а съотношението е само минус 0,1 промила. Това пише в правителствен отчет за изпълнението на демографската стратегия на България през миналата година. Докладът бе публикуван от социалното министерство за обществено обсъждане тази седмица.
Нетната миграция е показател, който отразява съотношението между напускащите страната и заселващите се с постоянен адрес в нея. През 2015 г. България са напуснали 29 470 души. Това е най-високото ниво на емиграция от 2012 г. насам, показва сравнителна статистика на Националния статистически институт. В същото време през миналата година в България са се заселили 25 223 души.
52,1% от напусналите са мъже На възраст 20-39 години са 43,6% от емигрантите, а в групата 40-59-годишни попадат 25,3%. Най-младите емигранти (под 20 години) са 17,5%, а тези на 60 и повече години - 13,5%.
През 2015 г. българите са се заселвали главно в ЕС. Най-предпочитани дестинации са Германия (23%), Обединеното кралство (14,3%) и Испания (11,5%). 25 223 души пък са дошли да живеят в България от други държави, твърди правителственият отчет на демографската стратегия. В това число се включват както завърнали се българи, така и имигранти, обясняват от социалното министерство.
10 722 са завърналите се от други държави българи
Чуждите имигранти са 14 501 души. 13 066 от тях са от държави извън Европейския съюз. Близо 55% от имигрантите през 2015 г. идват от Турция, Сирия и Русия. Най-висок е делът на дошлите да живеят в България от Турция, почти една четвърт от всички имигранти.
На второ място с 15,9 на сто са сирийците, а на трето с 14% са граждани на Руската федерация, сочи отчетът на правителството. Относителният дял на имигриралите в България мъже е 53,5%, а на жените - 45,5%, посочва още документът.
Най-многобройните имигранти са на възраст между 20 и 39 г. - 35,4 на сто от всички. Още една трета са във възрастовата група 40-59 г. Възрастните и децата са по 17%. 1342 са бебета на възраст от 0 до 4 години. Това е и възрастовата група, в която България отчита най-благоприятна нетна миграция. При 903 напуснали страната малки деца това прави положителен баланс от 403 души.
119 202 българи пък са сменили населеното си място през 2015 г. и участват в т.нар. вътрешна миграция, показва още отчетът на демографската стратегия. По-често сменят населеното си място жените - 52,3% от всички преселили се.
Документът отчита процеси на завръщане на население от градовете към селата - 37,6% от всички вътрешни мигранти. Въпреки тази тенденция към 31 декември 2015 г. в градовете са живеели 5 227 182 души, или 73,1% от населението на страната, а в селата - 1 926 602 души, или 26,9% от населението.
Преселенията от един в друг град са на второ място като дял във вътрешната миграция с 35,8%. София е най-притегателният за вътрешни преселници град в България. През 2015 г. в столицата са се преселили 17 800 души. В тази бройка обаче не влизат хора, които са дошли да работят в София, но не са променили своя адрес по лична карта.
Най-много преселници
София поема от заобикалящата я Софийска област, Благоевград, Пловдив и Враца. Най-непривлекателна е София пък за вътрешни мигранти от Разград и Силистра, откъдето идват под 1% от новите столичани. Най-мобилните вътрешни мигранти са на възраст 20-39 години. 35,3 на сто от сменилите местоживеенето си от тази възрастова група.
Вътрешните мигранти от групите под 20 г. и 40-59 години пък са 21-22% за всяка от тях. През 2015 г. правителството е закрило 10 населени места и са създадени две нови - с. Свети Спас, община Долна баня, и с. Попови ливади, община Гоце Делчев. Към края на годината селищата без население са 159.
Най-голям е техният брой в областите Габрово, Велико Търново и Кърджали - съответно 61, 54 и 10. В 1 133, или в 21,5% от населените места, живеят от 1 до 49 души включително.
Пловдив с най-висока помощ за раждане на дете - 5000 лв.
Пловдив е общината, в която младите получават най-висок материален стимул за раждане на дете. Според отчета на демографската стратегия родителите получават еднократно 5000 лв. Излащаните от общините средства за млади родители са инструмент за насърчаване на раждаемостта, посочват от социалното министерство. Тази финансова подкрепа обаче е в много широки граници в зависимост от финансовите възможности на всяка община.
Едва 50 лв. на родено дете получават родителите от Лясковец, докато в Панагюрище, Копривщица и Стрелча помощта от общината стига и 600 лв. на бебе. При раждане на второ и трето дете пък финансовата подкрепа варира от 100 лв. за Свищов до 800 лв. в община Чавдар.
"Не са малко и общините, които предоставят финансова помощ за отглеждане на дете на самотни майки - Пирдоп, Стрелча, Копривщица, Куклен, Свищов. Благоевград, Чавдар и Панагюрище отпускат еднократно средства за близнаци. Помощ за майки студентки в размер от 2880 лв. дава Благоевград", посочва правителственият доклад.
1000 лв. отпускат в Чипровци при раждане на първо дете (и близнаци), ако и двамата родители са с настоящ и постоянен адрес на територията на общината.
В Асеновград, Етрополе и Търговище пък подпомагат раждаемостта с безплатни детски градини. Еднократна помощ за раждане на дете дава и държавата през агенцията за социално подпомагане. За първо дете размерът ѝ е 200 лв., за второ дете е 600 лв., а за трето - 300 лв. За близнаци държавата пък плаща 1200 лв. На 1000 мъже се падат 1073 жени в градовете и 1014 по селата През 2015 г. мъжете в България са били 3 477 177, а жените - 3 676 607. Това означава, че на 1 000 мъже се падат 1 057 жени, посочва правителственият отчет за изпълнението на демографската стратегия.
"Неравномерно е разпределението на мъжете и жените по възраст. Запазва се тенденцията с нарастване на възрастта да се увеличават броят и относителният дял на жените от общото население на страната. Това води до феминизация на социалните проблеми и предизвикателства в по-високите възрастови групи на населението", пишат експертите на социалното министерство.
Разпределението мъже-жени било неравномерно и в завимост от населените места. В градовете на 1000 мъже се падат 1073 жени, а в селата на 1000 мъже имало по 1014 жени. Това водело до проблеми в социалните отношения - икономически, трудови, професионални, семейни и др., твърди правителственият документ.
Продължава и негативната тенденция за застаряване на населението, посочва още правителственият доклад.
В края на 2015 г. българите на 65 и повече години са 1 461 786, или 20,4% от населението на страната. В сравнение с 2014 г. делът на населението в тази възрастова група нараства с 0,4 процентни пункта, а спрямо 2001 г. - с 3,5 процентни пункта.
КНСБ с кампания "Искам още 100 лв. към заплатата". КНСБ започва кампания "Искам още 100 лева към заплатата си". Това съобщи лидерът на синдикалната организация Пламен Димитров. Той заяви, че брутната добавена стойност на един зает у нас е 45% от средната за ЕС, а компенсацията за наемен труд е 40 на сто. "Тоест тези 5-6 процента отварят една доста сериозна дупка и показват, че към 2015 г. минимум 888 евро годишно е допълнителната възможност за доплащане на един зает", заяви Димитров. Той изчисли, че разпределено по месеци, това прави около 145 лв. на месец за един нает. Според него това доказва, че икономиката ни в момента позволява да бъдат изплащани 145 лева повече към дохода на всеки нает работник. Дори ако се приспаднат осигуровките за работодателя, стават около 123 лева. Димитров отбеляза също, че едно такова увеличение би означавало и десетина процента ръст на средната работна заплата.
Директорът на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ Любен Томев коментира, че според данни на Евростат по показателя "производителност на труда, коригирана с работната заплата" България е на една от челните позиции в преработвателната промишленост. Същото се отнася и за показателя "рентабилност". Заплащането на труда в преработвателната промишленост обаче е между 50 и 80% по-ниско спрямо новите страни членки, а спрямо старите разликите достигат от три до десет пъти. Томев даде пример, че заплащането в тази сфера в България е 395 евро, а в Испания например е 2211 евро. Според него в България има социален дъмпинг и ниска цена на труда, която не съответства на производителността. Тенденцията при заплащането на труда в сектора на услугите е сходна и изводите са аналогични - страната ни изостава с пъти като равнище на заплащане, а производителността на труда не е толкова различна. КНСБ призовава работещите да изпратят коледни картички до работодателите, които ще бъдат достъпни на Фейсбук страницата на синдиката, с надпис "Искам още 100 лева към заплатата ми! За по-добра 2017 г. Весела Коледа и Честита Нова година!".
Борисов: Излязохме виновни за 200-те млн. за границата. Излязохме виновни, че сме издействали 200 млн. лева по сметките ни за охраната на границата. Чакаме и другите. С тези думите премиерът в оставка Бойко Борисов коментира вчера задочния спор между ГЕРБ и БСП колко точно пари ни дава Европа в битката с бежанската криза и поемали ли сме конкретни ангажименти срещу тях. Темата повдигна в понеделник новият вицепрезидент Илияна Йотова, която заяви, че България ще вземе 108, а не 160 млн. евро, и то срещу обещанието да построи три нови бежански центъра от отворен тип, както и да трансформира един от вече съществуващите. Часове по-късно вицепремиерът и МВР шеф Румяна Бъчварова обясни, че става въпрос не са нови лагери, а за три площадки по границата, и то от затворен тип, на които ще се поставят фургони за мигранти.
Въпроса продължи във вторник и лидерът на БСП Корнелия Нинова, но от ГЕРБ опровергаха твърденията с пресконференция и увериха, че получаваме 160 млн. евро от Европа за охрана на границата. "Положихме усилия да дойдат пари в България - дойдоха. Който може повече, всеки ден настояваме да дойде и да докара повече", заяви Борисов в началото на правителственото заседание.
Премиерът в оставка е продължил коментара си по темата и в хода на заседанието на министрите, се вижда от стенограмата. "Можеше спокойно да кажат (БСП - б.р.) - "ГЕРБ са успели 202 млн. лв. да докарат за страната, ние ще докараме примерно 500 млн.". Да ги осигурят - ние ще ги аплодираме. Нека да надграждаме", посочва Борисов.
И напомня на министрите си, че шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер обяви в Братислава, че България получава 160 млн. евро - първите 202 млн. лв. веднага по сметките ни, а останалите ще дойдат след това. "Внимателно я слушах г-жа Нинова, която вече започва да говори по темата за бежанци да се постигнело съгласие. Ами ние една година настояваме за съгласие по темата бежанци. Молехме, пари издействахме, ежедневно работехме. А те изведнъж се сетиха - "ами дай да се помиряваме по тази тема", заявява Борисов.
И продължава - "ние ви искахме помирение много пъти, сега ще носите отговорност и ние по същия начин ще ви питаме, и ще чакаме да видим как по-добре ще се справите и с какви по-различни методи от нашите". "Популизма в цялата предизборна кампания да ни се обяснява как г-н Радев (Румен Радев - б.р.) ще прати армията на границата и ще пази границата, чакам да го видим в действие и тогава с министър Ненчев ще преценим дали сме грешали, като не сме изпратили Сухопътните войски да стоят с танковете и артилерията на границата", коментира още Борисов.
Пред министрите премиерът е повдигнал и въпроса за референдума и резултатите от него. "Двойният стандарт, лъжите, измамите рано или късно лъсват, както при референдума. Всички мислеха, че това е атака срещу нас, а то е срещу държавността", коментира Борисов. И напомня, че той лично е обяснил какви са рисковете от изцяло мажоритарна система и от орязване на партийните субсидии.
"Г-жа Нинова на КСНС каза, че не са говорили за рисковете, защото тогава били в предизборна кампания. Ненчев беше там - чу, и Горанов беше - и той чу. Сиреч, когато е предизборна кампания - може да лъже, когато не е предизборна кампания, може и да търси помирение", се възмущава Борисов.
И заключава - "не че не съм за помирение, не че не съм за национална отговорност, но не можеш да рушиш, рушиш и когато трябва да градиш, да кажеш: "Ама ха сега всички да градим."
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |