Управлението до изборите: Месец при Борисов, два при кабинет на Радев. Кабинетът "Борисов" ще продължи да управлява в оставка - вероятно около месец, до встъпването на длъжност на Румен Радев, след което новоизбраният президент ще назначи служебен кабинет до провеждането на предсрочни парламентарни избори напролет. Това е развръзката на политическата криза, обхванала страната, след като Борисов сам реши да сдаде властта след загубата на президентските избори. В сряда Росен Плевнелиев взе непопулярното решение да отстъпи на новоизбрания държавен глава правото да назначи служебен кабинет, след като РБ върнаха неизпълнен последния мандат.
Притиснат между абсурдния вариант да посочи трето служебно правителство за броени дни между празниците или да преназначи кабинета "Борисов 2" като служебен - вариант, който обаче Борисов отказа да приеме, държавният глава предприе по-скоро очакван ход, който - макар и вероятно на ръба на конституцията, се очаква да гарантира институционалната стабилност и приемственост.
Плевнелиев подчерта, че за да избегне спекулации, че иска да удължи живота на правителството в оставка, е готов "във всеки един момент, когато Румен Радев дойде при мен със състав на служебно правителство, аз да го разпиша на секундата". Това обаче едва ли ще се случи, преди Радев да встъпи в длъжност. Самият той не коментира в сряда ситуацията, но вече веднъж отказа предложението на Плевнелиев за съвместни консултации за служебен кабинет след балотажа на президентските избори. Във вторник лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че левицата настоява Плевнелиев да назначи служебен кабинет, а след встъпването си в длъжност Радев да насрочи предсрочните парламентарни избори още в края на март.
Междувременно пък Борисов нареди на министрите си по време на правителственото заседание "да няма никакво отпускане до смяната" и им забрани да пускат обществени поръчки, за да няма поводи за критики.
Според държавния глава поемането на инициативата от Радев е най-добрият начин да се гарантира институционалната стабилност и приемственост в държавата и да се избегне изпращането на лош сигнал по света, който ще направи държавата за смях.
За мен не е проблем да назнача трето служебно правителство, но това ще бъде правителство за 20 работни дни между празниците, което дори няма да има ангажимента да подготвя следващите избори, заяви президентът. Според него същественото е какво послание ще изпратим на света с назначаването на две служебни правителства в рамките на месец и най-малко четири за последния политически сезон. "Как ще реагират световните пазари и борси на това", попита държавният глава.
Плевнелиев заяви, че заради отговорността си за бъдещето на България е положил всички усилия да се избегнат предсрочни избори и до последно се е надявал, че може да се състави нов редовен кабинет. Предложил е и на Румен Радев да назначи съставен от него служебен кабинет. "Запазването на институционалната стабилност и приемственост изискват плавен преход - от едно редовно правителство към служебно и после към ново редовно", каза Плевнелиев. По думите му преход между две служебни правителства е изключително рисков момент на скъсване на институционалната памет и не е добро решение за държавата.
Реакциите
Политическите коментари за решението на Плевнелиев варират от похвала, че е постъпил правилно и "най-нормално" до обвинения, че е нарушил конституцията.
Според председателя на парламентарната група на Патриотичния фронт Валери Симеонов това е съвсем "очаквано, естествено решение". Той подчерта, че Плевнелиев се е държал изключително отговорно и достойно през целия този период.
Подобна теза за новоизбрания президент застъпи и зам.-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цвета Караянчева. "Румен Радев дезертира от отговорността, която трябва да поеме като бъдещ президент", обяви тя.
Георги Първанов пък, който официално обяви, че ще се оттегли от лидерския пост в АБВ, обвини Плевнелиев, че "след един мандат на гафове, грешки, неудачни стъпки, на финала грубо наруши Конституцията на Република България". Според него Плевнелиев е спасен от импийчмънт единствено от липсата на време.
"Президентът без основание в конституцията създаде хаос, водейки безпринципни политически преговори и договорки, опитвайки се да състави правителство въпреки парламента и въпреки резултатите от изборите", коментира и народният представител от БСП Валери Жаблянов. На въпрос дали смята за сериозно съставяне на служебно правителство за 20 дни, той посочи, че Плевнелиев е могъл да назначи кабинет много по-рано, но умишлено е проточил сроковете.
"Дънди прешъс металс" откри още злато в Челопеч. "Дънди прешъс металс" е открила нова зона с високо съдържание на медно-златна минерализация в мината си в Челопеч. Това стана ясно от съобщение на канадския собственик Dundee Precious Metals (DPM). Откритието е направено в рамките на програмата на компанията за развитие на ресурсите. Като част от концесионните си договори всички добивни дружества правят проучвания, които често увеличават запасите им.
Високо съдържание
Новата зона е разположена в горните нива в западната част на обекта, като проучванията са започнали в средата на миналата година. Анализът на първите два сондажа показва високо съдържание на метали - до 22.09 г злато на тон руда и до 4.26% мед, а резултатите от други два ще станат ясни през януари. За сравнение - минималното съдържание, под което материалът не се смята за руда, е 3 г/тон златен еквивалент.
Откритието е важно за компанията, тъй като има потенциал да добави значителни ресурси в близост до съществуващите изработки, се посочва в съобщението. "Ще са необходими допълнителни работи, за да се определи пълният капацитет на новата зона и да се оцени въздействието й върху живота на мината в Челопеч", казва президентът и главен изпълнителен директор на DPM Рик Хаус. По думите му откритието е пример за потенциала, който съществува за удължаване живота на мината.
Канадският инвеститор
Канадската DPM купи предприятието в Челопеч през 2005 г. от ирландската Navan Mining, която фалира. Преди няколко години "Дънди прешъс металс" приключи инвестиционна програма за близо 180 млн. долара, която увеличи капацитета й за добив повече от два пъти до 2 млн. тона руда годишно. Направени бяха и редица други модернизации, включително въвеждането на системата "рудник без капак" (на базата на wi-fi свързаност), която все още е новост и съществува само в няколко обекта по света.
За деветте месеца на 2016 г. компанията в Челопеч увеличи нетните си приходи с 6.4% до 116.1 млн. долара, но оперативната печалба (EBITDA) намаля с 28% до 58.7 млн. долара заради по-ниските цени на медта.
Много данни за корумпирани политици - нула разследвания. Прокуратурата разполага с много данни за високопоставени корумпирани политици, но няма нито едно разследване. Държавното обвинение не действа в ключови моменти. Делата срещу силните политически фигури у нас се разследват в зависимост от успеха им на изборите. Това са най-скандалните констатации на независимата европейска ревизия на българската прокуратура според обобщения доклад, оповестен от Министерството на правосъдието. В анализа се препоръчва да се направят цялостни разследвания на скандалите с подслушване, в които беше намесен премиерът Бойко Борисов, както и да се създаде независимо звено по румънски модел, което да разследва корупцията.
Анализът, направен от четирима прокурори от Великобритания, Германия, Нидерландия и Испания, се спира върху скандалите с участието на премиера в оставка Бойко Борисов, които не бяха разследвани от държавното обвинение - "Яневагейт", записаните разговори от премиерската къща в Банкя през 2013 г., както и делото за смъртта на Тодор Димов-Чакъра.
Случаят с Чакъра е даден като пример как разследващите не спазват основни човешки права. През 2003 г. при полицейска операция, ръководена лично от Борисов, който беше главен секретар на МВР, къщата, в която се бе барикадирал Димов, бе обстрелвана с гранатомети. Впоследствие близките на загиналия заведоха дело в Страсбург и го спечелиха. Заради решението на съда прокуратурата възобнови делото и привика Борисов на разпит, но след това отново го прекрати.
"По делото "Димов и други срещу България" ЕСПЧ установи, че при полицейска операция, ръководена от висш полицейски служител, понастоящем политическа фигура, е била използвана прекомерна сила и не е бил защитен човешки живот. След постановяването на решението наказателното дело е било възобновено по искане на прокуратурата, но изглежда е било прекратено след изборите", пише в документа.
Случаят от Банкя бе през лятото на 2013 г. Тогава се появиха записи с участието на Борисов, тогавашния земеделски министър Мирослав Найденов и градския прокурор на София Николай Кокинов. В тях ставаше ясно, че Кокинов дава информация на Найденов за делото срещу него, което в крайна сметка бе прекратено. От записа излезе и паметната реплика "Не ми се подсмихвай, ти си го избра" на Кокинов към Борисов по адрес на главния прокурор Сотир Цацаров. Вместо да разследва участниците в разговора, прокуратурата се хвърли да проверява кой е направил записа. "Твърди се, че от записа става ясно, че тогавашният ръководител на Софийската градска прокуратура е споделил с бивш министър, заподозрян в корупция, определена информация по делото, водено срещу него. Очевидно, не е било проведено разследване относно съдържанието на записа, а само относно неговия произход", пише в доклада.
Отново с проверка за незаконни СРС-та прокуратурата замаза и скандала "Яневагейт". Според ревизорите трябва да се направи независимо разследване и на твърденията на бившата съдия Румяна Ченалова за корупция в съдебната власт. Досега прокуратурата отказва да се занимава с това. "Ние, разбира се, не сме в състояние да коментираме истинността на тези твърдения. Отбелязваме факта, че ВСС е гласувал да не започне по своя инициатива разследване по тези въпроси и че тези въпроси понастоящем остават нерешени. Ние сме на мнение, че след приключване на всички наказателни производства в тази връзка действително е необходимо цялостно разследване на тези твърдения било от независимо лице или орган, било от инспекторат към ВСС с повече правомощия в сравнение със сегашните", препоръчва докладът.
Наред с припомнянето, че прокуратурата е пропуснала да действа в ключови моменти, е направена и друга констатация - българските разследващи разполагат с много данни за корумпирани политици, но няма нито едно разследване. Според доклада 2/3 от информацията за подозрителни трансакции, която прокуратурата получава, се отнася за политици. Отчетите идвали от звеното за финансово разузнаване в ДАНС, но потъвали в прокуратурата.
"За 2016 г. има висящи досъдебни производства срещу заместник-началник на Генералния щаб на Българската армия и двама военни командири (твърди се, че става въпрос за значителни суми), но няма образувани производства във връзка с корупционни престъпления, извършени от политици по високите етажи на властта. Това е изненадващо, като се има предвид, че по наше разбиране 2/3 от подозрителните транзакции, за които звеното за финансово разузнаване е получило информация от финансови институции, се отнасят до местни видни политически личности. Изглежда ясно, че предоставянето на правоприлагащите органи на информация от звеното за финансово разузнаване, отнасяща се до видни политически личности, не води до образуване на наказателни производства. Препоръчваме на българските органи спешно да проучат какви са пречките пред това разузнавателните доклади, които правоприлагащите органи са получили от звеното за финансово разузнаване по евентуални случаи на корупция, да бъдат превърнати в доказателства за целите на наказателното преследване", посочват ревизорите.
"Ето защо е трудно да бъдат посочени случаи, при които е наложено наказание лишаване от свобода за продължителен срок и които да дават сигнали за енергична борба срещу политическата корупция по високите равнища на властта", гласи унищожителният извод за бездействието по темата корупция.
В доклада се отбелязва, че спецзвеното за борба с корупцията, създадено от Цацаров, засега не е показало сериозни резултати. То се нуждаело от още хора, затова резултати трябвало да се очакват до една година. В противен случай, препоръчват прокурорите, трябва да се мисли за независимо звено, което да разследва корупцията по румънски модел.
Порочна практика
Акцент в доклада е порочната практика на прокуратурата да прави предварителни проверки. Те масово се използват, за да се държат в зависимост неудобни хора. "Правомощието на прокурорите и на главния прокурор за разпореждане на предварителни проверки, преди да започне досъдебното производство, бе многократно споменавано пред екипа. Някои от нашите събеседници описаха това правомощие като "инструмент за контрол" от страна на прокуратурата. Бяхме изненадани да научим, че през 2015 г. е имало 302 541 такива проверки. Ползата от тях е под въпрос, тъй като, доколкото разбрахме, събраните данни ще трябва да бъдат събрани отново, ако бъде образувано досъдебно производство. Предвид големия брой на тези проверки и изразената загриженост от главния прокурор в доклада му относно делата пред ЕСПЧ във връзка с това, че доказателствата често се събират с голямо закъснение, ние считаме, че по принцип предварителните проверки от страна на прокуратурата и разследващите органи следва да бъдат преустановени", пишат проверяващите.
Бензинът стигна 2.10 лв. за литър в София. Българите продължават да купуват все по-скъпи горива. Цената на бензина в последните три месеца се е повишила с 3.54%, или 0.07 лв. за литър, показа справка на в. "Сега". За последните шест месеца бензинът е поскъпнал с 0.09 лв. на литър, или с 4.59%, сочат данните на fuelo.net.
Вчера средната цена на най-масовия бензин А 95 бе между 1.78 до 2.15 лева за литър, в зависимост от това в коя част на България се зарежда автомобилът. Запазва се и тенденцията цената да се вдига с отдалечаването от морето. Така, ако на част от бензиностанциите във Варна или Добрич А 95 може да се купи за 1.78-1.90 лв. за литър, то цената в София вече достигна до 2.10 лв.
Цената на дизела също варира. При тоз вид гориво разликата е дори още по-голяма и достига до 40 ст. Така например вчера литърът се продаваше между 1.77 и 2.17 лева. Отново най-евтино бе в морската ни столица, докато в София цената е значително по-висока, средно 2.06-2.07 лв. за литър, показва справката.
България продължава да бъде с високи цени на горивата и дори надминава по скъпотия част от по-богатите западни държави. Литърът А 95 у нас струва 0.484 евро, преди да се начислят акциз и ДДС, докато в Полша той е само 0.336 евро, в Чехия е 0.407 евро, а в Австрия - е 0.466 евро. По-евтино - без акциз и ДДС, купуват литър А 95 дори във Великобритания и Швеция, където средните заплати са далеч по-високи от тези у нас.
И до момента няма конкретно обяснение какво точно оскъпява горивата у нас. Тези дни шефът на "ЛУКойл България" Валентин Златев отрече да има картел на пазара на горива и заяви, че сходните цени при различните търговци са логични. Те били резултат от стойностите на международните пазари - като суровини, биокомпоненти и дори транспорт. Затова и нямало защо България да прави изключение от тях. "Откъде да дойде разликата в цената?", запита риторично петролният бос, който участва в заседанието на временната парламентарна комисия, създадена да разследва има ли картел при горивата.
Според Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е имало договаряне на цени през годините и част от най-големите петролни фирми на пазара са били част от схемата. Затова през октомври КЗК обвини шест фирми в картел - "ЛУКойл България", "Еко България", "Шел България", ОМВ България, "НИС Петрол" и "Петрол". Към момента обаче нито една от тях не е санкционирана. С "отворен финал" остава и производството за установяване на господстващо положение срещу "ЛУКойл Нефтохим", започнато през февруари. Според КЗК компанията е продавала по-евтини горива на партньори зад граница, отколкото на родния пазар, макар той да е с най-голям дял.
Едно към едно
За типична контрабанда - пренос на стоки през границата и неплащане на дължими такси и данъци към фиска, не може да се говори при пренасянето на горива с танкери, категорични са представителите на един от големите търговци на течни горива у нас - "Сакса". Проблем обаче е сивият сектор и неплащането на ДДС при търговията с горива, заявиха експертите на вчерашното заседание на временната парламентарна комисия. Според шефа на компанията Атанас Димов проблемът е в липсата на фискални устройства на ведомствените бензиностанции. Съакционерът на "Сакса" Светозар Димов допълни, че у нас има несъвършена конкуренция - олигопол с ясно изразен пазарен лидер - "ЛУКойл България".
Суха Коледа. Коледа и Нова година ще са сухи - няма да вали сняг, съобщи синоптикът от TV-MET Симеон Матев. След по-мрачните сряда и четвъртък в петък облаците ще намаляват и в по-голямата част от страната ще е слънчево.
Само по Черноморието ще остане предимно облачно със северен вятър. Температурите сутрин ще са от -8 до -3 градуса, а следобед в повечето райони от 2 до 7 градуса.
Мъгла, но бързо ще се разсее
Следобед от север ще започне да се заоблачава. Температурите ще са с 1-2 градуса по-високи и минималните ще са от -6 до 0, а максималните - от 3 до 8 градуса. За Коледа сняг няма да има в почти цялата страна с изключение на планините и малко райони в Централна Северна България и Предбалкана. Облачността ще бъде разкъсана, често значителна. В Дунавската равнина ще духа до умерен западен вятър.
Бавното повишение на температурите ще продължи. На 26 декември ще има повече слънчеви часове. Ще продължи да духа западен вятър и температурите ще се повишат по-осезаемо. Дневните ще са в интервала от 6-7 в най-студените места до 13-15 градуса - в най-топлите. Във вторник през по-голямата част на деня ще остане топло за сезона с температури почти навсякъде около и над 10 градуса.
Ще бъде ветровито с разкъсана облачност. Привечер от северозапад ще започне застудяване. Така в сряда и четвъртък ще настъпи чувствително понижение на температурите. Ще бъде ветровито и предимно облачно. Ще превали сняг, но към този момент условия за по-съществени снеговалежи с образуване на снежна покривка над 5 см ще има на малко места в страната - основно по северните склонове на планините и тук-там в Североизточна България.
Разбира се, поради очакваната динамика е възможно да настъпи промяна в разпределението и количеството на валежите, но засега горният вариант е с най-голяма вероятност да се случи, уточни метеорологът. През последните дни на годината времето ще бъде по-спокойно. Облаците ще намаляват до слънчево, вятърът ще отслабва.
Коледа и Нова година сухи, сняг на 5 януари
Сутрин ще е мразовито с минимални температури под -10 градуса, а следобед максималните ще са около и малко над нулата. В началото на 2017-а вятърът ще се усили. Ще има заоблачаване, но и затопляне.
Ново застудяване с валежи от дъжд и сняг ще има около 5 януари. "2016 г. ще остане в историята като вероятно най-топлата от началото на инструменталните измервания на Земята. В България бяха отчетени редица рекорди. През февруари имаше 28 градуса. Толкова топъл февруари не сме имали за повече от 130 г.", каза Матев.
КАТ: Най-опасно за шофиране в почивни дни - от 11 до 12 ч! Полицията ще дебне за пияни шофьори около заведенията
Най-опасното време за шофиране по празниците е от 11 до 12 ч, а най-много катастрофи стават между 17 и 18 ч, предупреди на брифинг комисар Бойко Рановски, началник на Пътна полиция. От 23 до 30 декември униформените ще подпомагат извеждането на трафика от София и големите градове, а на 26 декември, както и на 2 и 3 януари ще бъдат по входовете към тях.
"Нашите служители основно ще помагат на трафика и ще регулират. Но хората трябва да знаят, че ще има засилени проверки за алкохол и превишена скорост особено по курортите и около питейните заведения", каза комисар Рановски. МВР и Агенция "Пътна инфраструктура" създават организация за по-лесно придвижване на пътуващите по празниците.
Има заповед за спиране на тировете в последния работен ден преди почивните дни. На 23 декември камиони с товар над 12 т няма да се движат от 16 ч до 20 ч, както и на 26 декември и 2 януари между 14 ч и 20 ч, когато хората ще се прибират към големите градове.
София-Перник, пътят за Калотина, автомагистралите "Люлин" и "Струма" ще бъдат най-натоварени. Сериозен ще бъде трафикът и по "Хемус" заради продължаващите ремонти на два от тунелите. От Пътна полиция и АПИ призовават шофьорите за търпение, ако се получат колони. Създадена е организация и за повече ленти на движение преди празниците в посока изход от София и на входа в края им. 684 са убитите при катастрофи от началото на 2016 г., сочи статистиката на МВР. 9067 са ранените. В сравнение със същия период на миналата година пътните инциденти са със 178 повече.
Само за периода от 23 декември 2015 до 2 януари 2016 г. загиналите при катастрофи са 16, а са пострадали 272-ма. Най-много от инцидентите са при ясно време - 152, при които са починали 12 души. От Гранична полиция също се включват в организацията на пътуванията по празниците, като мерките за сигурност по КГПП-тата ще бъдат завишени. От МВР напомнят, че при пътувания на деца само с единия родител трябва да се носи декларация от другия, като копие на документа остава на граничния пункт, през който се напуска страната.
510 000 българи на туризъм за празниците. 500 млн. лв. ще изхарчат само за почивки за Коледа и Нова година
Около 400 хиляди пътувания ще направят българите за Коледа и Нова година в страната си. Това са само воаяжите с цел туризъм. Около 110 хиляди наши сънародници ще бъдат за празниците в чужбина, прогнозира Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. В същото време към 200 хил. души ще влязат в страната ни в последните 10 дни на декември и първата десетдневка на януари. Гостите от чужбина ще изберат ски, спа туризъм или културен. Причината за увеличението им са нискотарифните авиокомпании, които дават добри цени и хиляди туристи от чужбина в последните месеци посещават София и страната за 2- 3 дни.
На 23 декември ще бъде най-голямото изнасяне на хора към страната и чужбина. Доста от българите ще свържат почивните дни по Коледа и Нова година, казва Драганов. За Коледа повечето ще пътуват при близки и роднини, основната част от туристическите пакети ще бъдат за Нова година.
За посрещането на 2017 г. вече са резервирани хотели, къщи за гости в повечето курорти. От пътуващите за чужбина през декември основната част, около 65 хиляди души, са избрали Гърция, към 3 хил. българи са резервирали празниците си в Македония, към 6 хиляди ще са в Сърбия, има доста, които отиват в Германия, Италия и Испания.
Тероризмът в Берлин може да се отрази на туристическите пътувания, но практиката показва, че в такива случаи българите, които пътуват при други българи в Европа, не намаляват, коментира Драганов. Точно това станало и след серията атентати към Турция. Там намалели рязко българските туристи по организирани програми, но за гостуващите на роднини почти нямало спад.
Около 500 млн. лв. ще изхарчат общо българите за туризъм през декемврийските празници. 170 млн. лв. от тях ще са за почивки в страната, около 320 млн. лв. - в чужбина, прогнозира Драганов. Очаква се общо разходите за посрещането на 2017 г. да са 2 млрд. лв. Средно 420 лв. излиза пакет на човек за празник у нас, към 620 лв. - в чужбина.
От София тръгват 120 хил. души с автобус
120 000 души се очаква да напуснат София по Коледа и Нова година с автобуси от всичките автогари на столицата. Това прогнозира Галя Топалова, шеф на "Етап-Адрес" и "Груп", които пък са съсобственици на Централната автогара. Само оттам пътуващите са около 50 000.
Усиленото изнасяне започва от 22 декември следобед, върховото пътуване се очаква да е на 23 и на 24 декември до обяд, казва Топалова. Всички превозвачи пускат допълнителни автобуси, големите фирми и до 10 на ден. Извънредните коли са за всички посоки - Варна, Бургас, Русе, Велико Търново, Видин, Свищов, Кърджали, Пловдив, Плевен. Тази година е масово купуването на билети за връщане с дата 2 януари.
Заради ваканцията на децата хората сливали двата празника. "БДЖ Пътнически превози" пуска допълнително вагони с 12 200 места към 170 влака. Увеличените композиции са за най-натоварените влакове - за София, Пловдив, Варна, Бургас, казва Ивайло Георгиев, който отговаря за организацията на превозите.
Очаква се напливът от пътници да е на 23 и 24 до обяд, както е при автобусите. Тези 12 200 допълнителни места ще бъдат и за новогодишните празници. А от 23 декември до 2 яруари ще бъдат прибавени към влаковете допълнително спални вагони с общо 1000 легла.
София избира 49 мажоритарни депутати, чужбина - деветима. 49 мажоритарни депутати ще има София. Българите от чужбина ще излъчат 9-има, от тях 3-ма ще се избират от Турция. Това е разпределението според внесения вчера в парламента проект за райониране на страната на едномандатни райони, които да излъчват мажоритарните депутати.
Проектът е допълнение към представения преди месец проект за промени в Изборния кодекс, изготвен от омбудсмана Мая Манолова и инициаторите на референдума. След като никоя партия не се ангажира с придвижването му, независимият депутат Георги Кадиев го внесе миналата седмица. Основното за въвеждане на новата избирателна система е именно районирането. То е изготвено от екип математици от СУ.
Въпреки очакванията спецът по избори проф. Михаил Константинов не се включил в изработването на модела, съобщиха запознати. По предварителните разчети един район "тежи" около 30 хил. избиратели.
Най-голямата промяна е, че българите от чужбина ще имат свои депутати - деветима. Сега гласовете зад граница се преразпределят по сложна система и не излъчват отделни мандати. За да стане това факт, с внесения вчера от сценаристите на Слави проект се отнема по една бройка от 9 района в станата.
Така вместо досегашните 50 избраници София и София-област ще пратят в парламента общо 49. По 3-ма (от досегашни 4-ма) ще бъдат депутатите на Видин и Смолян, а от 5-има избираните от Ловеч и Монтана намаляват на 4-ма. По 1 мандат се взема още от Благоевград (досега с 11), Бургас (в момента с 14), Пазарджик и Плевен (досега с по 9), а в Русе ще избират 7.
Сред математиците, работили по модела на райониране, са доц. Никола Янев, проф. Йордан Митев и Стефан Манов от СУ. "За разглеждане и приемане на районирането депутатите имат достатъчно време", каза Тошко Хаджитодоров от екипа на Слави.
Сценаристът напомни, че дни преди президентските избори депутатите промениха кодекса. Аргументът, с който миналата седмица премиерът в оставка Бойко Борисов допусна съставяне на нов кабинет с мандата на реформаторите, бе именно въвеждането на мажоритарната система. Но с обрата - курс към предсрочни избори, в парламента вече никой не говори за вот по новите правила още напролет.
Основният мотив на противниците на промяната сега е, че първо трябват дълги и внимателни разчети. Районирането е съобразено с данните от последното преброяване, а в чужбина е взета предвид избирателната активност на българите по държави на последните избори, обясни Хаджитодоров.
България в компютрите на терористите от Мосул. При бойните действия за осбобождаването на иракския град Мосул от Ислямска държава са открити компютри с информация, че се подготвя поредица от атентати в няколко държави, сред които и България. „Разбра се, че и ние заедно с Русия, Франция, Германия, Турция и Италия сме в пъклените планове на терористите" заяви пред „Труд" бившият шеф на разузнаването ген. Кирчо Киров. Сигурен източник от тайните служби потвърди думите му, че тази информация не бива да се подценява.
Интервю с ген. Кирчо Киров - четете в утрешния брой на вестник «Труд».
Христо Бисеров оправдан окончателно за неплатени данъци. Върховният касационен съд (ВКС) потвърди окончателно оправдателната присъда на бившия зам.-шеф на ДПС и на парламента Христо Бисеров. През 2012 г. той напусна всички постове и излезе от политиката.
Съставът с председател Павлина Панова се произнесе само по едно от трите обвинения срещу Бисеров - за неплатени данъци в особено големи размери - близо 19 000 лева. Протестът на прокуратурата не включваше другите две обвинения, по които долните инстанции оправдаха бившия политик - за нарушаване на валутния закон и за недеклариране пред Сметната палата на около 700 000 лв. в Швейцария.
Делото срещу Бисеров се провали, защото властите в алпийската страна на два пъти отказаха да изпълнят съдебна поръчка да разкрият сметките му. От ВКС потвърждават извода на Софийския апелативен съд, че само по информация за превод на суми от една в друга банка (суифт съобщения) не може категорично да се приеме, че Бисеров е титуляр и че съответно той дължи данъци. Според магистратите това не са първични счетоводни документи, а в тях фигурира само името на клиента наредител. Той може да е на всяко лице, упълномощено да се разпорежда със средствата по сметката.
Отхвърлен е окончателно и гражданският иск на финансовото министерство срещу Бисеров за 18 965 лева.
20 000 тира карат из страната по галоши. Около 20 000 тира бродят из пътищата на страната по галоши - с изтъркани гуми и без вериги. Това е общата бройка на камионите, които работят в сивия сектор - т.е. нямат нужните разрешителни да извършват превоз и съответно в масовия случай не покриват законовите изисквания. Това научи „Монитор" от председателя на Националното сдружение на българските превозвачи Красимир Лалов. По думите му това са обикновено тирове, които превозват товари във вътрешността на страната, например камиончета, които пътуват от Смолян до Пловдив, да речем. Според него там нещата не са като хората, като обикновено става дума за собственик с един камион или две по-малки превозни средства.
Именно заради липсата на нужното зимно оборудване по време на студените месеци у нас всяко денонощие закъсват по 30 тира, като повечето от тях са български, обясниха от КАТ пред „Монитор". Причината са предимно износените гуми. Поради тази причина преди година от регионалното министерство настояваха да се въведе закон, който изисква поне 4 милиметра грайфер и задължително зимни гуми и за камионите и автобусите, каквото изискване вече има за леките коли, както и 150 лв. необжалваема глоба, ако нарушават изискванията. Промените обаче не бяха приети. В момента действащият закон изисква 2 милиметра грайфер за гумите на тежкотоварните машини. Усложнения създават и регистрирани у нас превозвачи, които обаче не са на български фирми. Те са македонски и гърци и тяхното ниво не е добро и има проблеми, допълни Лалов. По думите му най-често превозват товари между България и Македония и България и Гърция.
Въпреки високата бройка на тировете, които закъсват заради липсата на нужното зимно оборудване и изтъркани гуми, едва малко над 400 са актовете заради подобно провинение, съставени тази година от инспекторите на ИА „Автомобилна администрация". От началото на 2016 г. към момента при извършване на превоз на товари с тирове, на които има една или повече гуми с разкъсвания по протектора са били санкционирани 154-ма водачи, а още 264 акта са съставени за превоз с износени.
Справката, дадена от институцията по искане на „Монитор", показва, че основните причини за общо съставените актове са не само износени или разкъсани гуми, а също нарушена цялост на стъкла, неизправна спирачна уредба, неизправни светлини.
Сред другите чести провинения са шофьори без удостоверения за психо, липса на аптечка, пожарогасител и триъгълник, както и камиони без технически прегледи. Инспекторите са хванали още водачи с актове или наказателно постановление по Закона за движението по пътищата, както и различни нарушения при използването и отчитането на тахографите.
10 години зад решетките за кражба на фирма. До 10 години затвор за кражба на фирма предвиждат промените в Наказателния кодекс, които правителството прие. Част от промените са свързани с въвеждането на по-тежки наказания при кражба на фирми. Новите текстове предвиждат затвор от 1 до 10 години и възможност за конфискация в случаи на претърпени имуществени вреди в особено големи размери. Освен това, при документно престъпление, с което се установява контрол върху юридическо лице, лишаването от свобода ще е от една до шест години. В сега действащия кодекс извършването на едно или съвкупност от документни престъпления с обект - частен документ, се наказваше максимално с лишаване от свобода за срок до две години, а ако извършителят е неосъждан, той се освобождаваше от наказателна отговорност с налагане на глоба от 1000 лв. до 5000 лева.
С предложените изменения в НК се засилва и наказателноправната защита на средствата от публични фондове. Обичайният механизъм на този вид престъпления включваше досега използването на представляващи, които нямаха качеството на управляващи на съответното юридическо лице, и НК не предвиждаше наказания за тях. Сега наказателната отговорност ще се носи както от този, който управлява юридическото лице, така и от онзи, който само го представлява, вкл. и като пълномощник.
Новите разпоредби предвиждат още засилване на мерките срещу пазарната злоупотреба и инкриминиране на най-тежките й форми. Така например, при злоупотреба с вътрешна информация и манипулиране на пазара от работещ във финансовия сектор или в надзорен или регулативен орган наказанието, което се предвижда, е до четири години затвор. С тези текстове България на практика въвежда изискванията на Директива 2014/57/ЕС относно наказателноправните санкции за пазарна злоупотреба.
С промените в НК се въвежда и Директивата относно защитата по наказателноправен ред на еврото и на другите парични знаци срещу подправяне. Включват и се по-широк кръг от престъпления, като, например, приемане и превозване на парични знаци в нарушение на установения ред.
В съответствие с евродирективата за атаките срещу информационните системи, с новите текстове в НК се синхронизират съставите и размера на наказанията. Към изпълнителните деяния се включват също пренасяне, повреждане, влошаване, скриване и спиране на достъпа до компютърни данни в информационната система. Целта на въвежданата директива е предотвратяването на тези престъпления и подобряването на сътрудничеството между съдебните и другите компетентни органи.
По-ефективно противодействие на тероризма, а именно - инкриминирането на финансирането и по отношение на други престъпления, свързани с тероризма, са част от другите предложения в НК. Съществуващата уредба се допълва, като се включват текстове за финансиране с цел набиране, обучаване и пътуване с цел тероризъм. Също така се разширява обхватът на подбуждането към и закана за извършване не само на тероризъм, като се включват и свързани с тероризма дейности. Допълнения се правят и при документалната измама, която цели освен извършване на терористично престъпление и финансиране на тероризъм, и пътуване с такава цел. Изменени са текстовете за кражбата, като се въвежда квалифициран състав, когато деянието е извършено с цел тероризъм.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.857390 |
GBP | 2.325430 |
CHF | 2.069000 |