Данък "бюрокрация" ще расте и догодина. Агенции и ведомства ще продължат и през 2017 г. да натоварват българския бизнес с всевъзможни такси. При голяма част от тях размерът не е съобразен с разходите за услугата. Прекомерно висока остава регулаторната тежест. Изключително високи са и нивата на корупция, престъпност, сива икономика. През тази година бизнесът е увеличил задълженията си към бюджета и към финансови институции, сериозно са нараснали просрочените несъбрани вземания от контрагенти, държавна и обществена администрация и държавни предприятия.
Това сочи тазгодишното издание на анкетата "2016 г. през погледа на бизнеса" на Българската стопанска камара (БСК). В анкетата са участвали над 700 фирми.
"През миналата година приходите от такси, които влизат в бюджета, са нараснали с 11.02%, а в бюджет 2017 е заложено те да се увеличат с нови 7.6%. Тук са включени само държавните, но не и общинските такси", коментира изпълнителният председател на БСК Божидар Данев. Около 4.5% от приходната част на бюджета в България се формира от такси. За сравнение - в Словения този процент е 0.2. "От агенции за обслужване държавните структури са се превърнали в приходни агенции. Не може Агенцията по вписванията да има печалба, при положение че тя работи на разходен принцип и таксите трябва да са съобразени с това", даде пример Божидар Данев. Той отбеляза, че и догодина таксите ще растат и ще създават нов натиск върху фирмите. Това се случва въпреки изричното законово изискване те да се формират на разходоориентиран принцип.
Според оценките на бизнеса за изтичащата вече 2016 г. изключително високи остават нивата на корупция (46%), престъпността (42%), сивата икономика (45%). Най-голяма тежест за фирмите обаче представлява регулаторното бреме (55%).
Държавните институции са сред основните пречки за подобряване на бизнес средата. Традиционно високо е недоверието в съдебната система - 71%, при само 9% одобрение. За първи път тази година обаче в класацията по негативно отношение излиза Народното събрание - неговата работа не се одобрява от 75% от анкетираните фирми, одобрението е едва 8%. Пак по традиция негативния "вот" на бизнеса обират президентството - 69%, и Министерският съвет - 62%.
Данъчните, митниците и инспекцията по труда са сред най-одобряваните институции от българския бизнес. Обяснението за приходната агенция вероятно е в електронизацията на нейната дейност.
На фона на политическите сътресения фирмите не са притеснени за бъдещето си. За тази година те все пак отчитат леко подобрение на бизнес средата и изразяват умерен оптимизъм за идната година. Намеренията на бизнеса за 2017 г. са свързани най-вече с увеличаване на производството, разработването на нови продукти и търсенето на нови пазари. Почти 40% от фирмите очакват развитие на икономиката догодина, ръст в обема на производството си очакват 65%, а други 55% ще развиват нови продукти.
Всичко това неминуемо се отразява и върху плановете на мениджърите за наемане на нови работници, както и за увеличаване на заплатите. Тук обаче най-голям проблем продължава да бъде квалификацията на работниците. "Да говорим за безработица е смешно и наивно. Има хиляди работни места - търсят се тесни специалисти и дори изпълнителен състав", коментира Данев.
Повечето шефове се оплакват от дисциплината на хората си. Често пъти те не владеят чужди езици или нямат желание за учене през целия живот. Работното време трябва да се спазва, пушенето на работното място трябва да е ясно регламентирано и дори не бива да се водят лични разговори, посочи Божидар Данев. Затова и в част от фирмите дори се вземат телефоните преди започването на работното време, за да не се разсейват хората, обясниха експерти.
Псевдо
Като пример за зрял социализъм Божидар Данев определи инициативата за саниране на сградите. "Да ти санират сградата, без да връщаш парите, за сметка на останалите данъкоплатци - това не е дясна политика", коментира той.
Преселението на гръцки фирми у нас продължава. През 2006 година гръцките фирми, регистрирани в България, са били едва 1000, а вече са повече от 14 000. Това констатира изследване на Университета в Бристъл, Великобритания, цитирано от в. "Катимерини". Само около 3000, или една четвърт, от изнеслите се в България компании обаче имат реален бизнес, подчертава гръцкото издание.
Макар че "Катимерини" се позовава на проучването и твърди, че повечето новорегистрирани в България фирми са "фантоми", без дейност, всъщност хората зад тях са работещи, просто са намерили начин да плащат по-малки данъци и такси. Според въпросния британски доклад 67% от гръцките бизнесмени в България признават, че са се преместили, защото се притесняват от високите данъци и от икономическата несигурност в родината си.
"Катимерини" коментира, че "преселението" на гръцки предприемачи у нас е тръгнало още преди кризата през 2008 година, но сега има видим бум заради вдигането на данъци и засилването на финансовите проверки в Гърция под натиска на нейните кредитори. За да спре това преселение, Атина дори се опита да обяви България за офшорна зона и да въведе допълнително облагане за гръцки предприемачи, които местят данъчните си регистрации у нас. Еврокомисията обаче обяви, че това противоречи на законодателството на ЕС и на добрите отношения между държавите - членки на общността.
Още в разгара на лятото гръцки медии писаха, че броят на фирмите, изнесли офисите си в България, е нараснал с 20-30% нa cтo, след като през юни в Гърция влязоха в сила данъчни повишения. Cпopeд дoклад на nеwmоnеу.gr повечето "бегълци" са от Северна Гърция и са предимно малки и средни предприятия, като представят най-различни сфери - от производство до услуги.
В самата Гърция процъфтява бизнесът на консултантските фирми, които помагат с формалностите по пренасянето на регистрацията в България. Те се разширяват и на юг, като предлагат услугите си в Tecaлия, Цeнтpaлнa Гъpция и дopи в Пелопонес. Според nеwmоnеу поне 30 компании вече се занимават с такива консултации съобщи Money.bg.
Счетоводните фирми в южната съседка също имат повече работа във връзка с т. нар. данъчен туризъм в България. Nеwmоnеу.gr дори цитира пример с гoлямa cчeтoвoднa кaнтopa в Пирея, която получила 20 заявления от компании от сектора на търговията, готвещи се да се пpeмecтят в Coфия и Bapнa.
Плюсове
В проучването на nеwmоnеу.gr се посочва, че се увеличават и oнлaйн peкламите, които пocoчвaт предимствата на българския бизнес климат. В тях се набляга на ниското фирмено облагане - 10% данък върху печалба, 5% данък върху дивидeнтитe, избягвaнeтo нa двoйнoтo дaнъчнo oблaгaнe, възможността фирма да бъде учредена с 2 лева капитал и да бъде вписана срещу 50 евро такса в държавния регистър. Като плюс се изтъква и стабилността на бaнкoвaтa cиcтeмa в Бългapия, за paзлика от тaзи в Гъpция.
Ковачки може да загуби голям дял от "Топлофикация Русе". Бившият собственик на "Топлофикация Русе" - руската "Мечел интернешънъл холдингс", е обявила за продажба 49% от акциите на компанията. Причината за странната оферта е, че руската група не е получила пълната сума при сделката, с която преди четири години прехвърли централата на свързаната с енергийния бизнесмен Христо Ковачки "Топлофикация Плевен". "Мечел" има залог върху въпросните акции и сега пристъпва към осребряването им.
Освен това не са платени и стари доставки на въглища към "Мечел", заради което вече са предприети действия за получаване на сумите от плащанията на НЕК към русенската централа и ТЕЦ "Бобов дол". Това може да влоши още финансовото състояние на "Топлофикация Русе", която работи на загуба и приходите й се свиват (виж графиката).
Преди месец, вероятно като защитна реакция, е вписан нов залог върху "Топлофикация Русе" като търговско предприятие, който е в полза свързана с Ковачки компания. Това може да отблъсне интереса на потенциални купувачи на пакета.
Дълг след дълг
Регистрираното в Швейцария "Мечел интернешънъл холдингс", чрез което руската компания притежаваше българската централа, е обявило за продажба общо 13 891 084 обикновени поименни акции с право на глас от капитала на "Топлофикация Русе". Това представлява 49% от капитала на дружеството. Продажбата ще стане чрез пряко договаряне, като кандидатите могат да заявят интерес до края на януари 2017 г. в адвокатското дружество "Джингов, Гугински, Кючуков и Величков". Акциите са заложени в полза на "Мечел" покрай продажбата на ТЕЦ-а преди четири години. Сега се предлагат, тъй като купувачът "Топлофикация Плевен" не е погасил пълната сума, обясни адвокат Георги Цветков, който е ангажиран с продажбата. По думите му неизплатената сума е приблизително 1.3 млн. евро без лихвите.
Договорът за продажба на 100% от акциите на "Топлофикация Русе" беше сключен в края на 2012 г. Според него "Топлофикация Плевен" трябваше да плати общо 29 млн. евро за акциите.
Отделно купувачът се е ангажирал да покрие стари задължения на централата към "Мечел карбон" за доставка на въглища на стойност 18.8 млн. долара. "Този ангажимент също не е изпълнен, като дължимата сума е значително по-голяма от тази за акциите. Задълженията към "Мечел карбон" са обезпечени с други активи и по тях също е започнало принудително изпълнение", обясни Цветков. Това са вземанията на русенската централа и на "ТЕЦ Бобов дол" от НЕК. Тези суми изглеждат по-лесни за събиране, тъй като едва ли интересът към миноритарния дял ще е голям. Ако бъдат взети, бизнесът на дружеството ще се влоши допълнително.
"Вътрешен" залог
В същото време преди месец в Търговския регистър е вписан залог върху "Топлофикация Русе" като предприятие в полза на "Про терйд финанс консулт", макар че договорът за залог е от юни тази година. С него се обезпечава задължение на централата по договор за заем в размер на 10 млн. лв. и срок на изплащане 10 години. От протокола на съвета на директорите става ясно, че средствата са предвидени за изграждане на сероочистваща инсталация - нещо, което централите бяха задължени да направят преди години.
Самата "Про трейд финанс консулт" е еднолична собственост на "Бултрейд корпопрейшън", която от своя страна е на физическото лице Борис Методиев. Всички тези фирми са регистрирани на адреса в индустриална зона "Орион", на който са регистрирани повечето дружества, контролирани от Ковачки. Затова и този "вътрешен" на практика заем вероятно цели да затрудни изпълнението на другите залози. Или поне да направи покупката на миноритарен дял още по-непривлекателна за външни компании. Управителят на "Топлофикация Русе" Севдалин Желев не беше открит за коментар.
Енергийните компании от орбитата на Ковачки по правило водят до анонимни собственици. След като в началото на 2014 г. в сила влезе закон, който забранява на офшорни дружества да развиват определени дейности (например да имат концесии за добив или енергийни лицензи), част от фирмите бяха пререгистрирани от дружества на Сейшелите в британски компании с ограничена отговорност. Други формално станаха български с адрес в индустриална зона "Орион". Самата "Топлофикация Плевен", която притежава русенската ТЕЦ, е с официален собственик британската "Каталанд".
Регулаторът: Газът да поевтинее с 2.23% от януари. Цената на природния газ да бъде намалена с 2.23% от януари, което означава, че ще струва 280.21 лв. за 1000 куб. метра без такса за пренос, акциз и ДДС. Това предлага Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която в понеделник публикува ценовия доклад, който трябва да бъде обсъден на открито заседание на 27 декември. Окончателното решение за цената ще бъде взето на 30 декември.
Голямото разминаване
Предложението на КЕВР драстично се различава от поисканото от "Булгаргаз" увеличение на природния газ с 13. 53%. То беше по-високо и от прогнозираното от самата компания поскъпване месец по-рано от 10.23%.
От доклада на регулатора става ясно, че от "Булгаргаз" са обосновали искането си с поскъпването на алтернативните горива през последните девет месеца. Според доклада през първото тримесечие на 2017 г. те ще са с 13.9% по-високи спрямо тези през последното тримесечие на 2016. Върху цената на газа влияе също така нейната калоричност, която през последните три месеца е била малко по-висока от тази, заложена в договора между "Булгаргаз" и "Газпром". Курсът на лева към щатския долар също влияе на цената, тъй като газът се плаща в долари. Според заявлението на "Булгаргаз" средно за последните 45 дни преди да внесат заявлението си, той също се е увеличил с 2.96%.
От доклада на КЕВР става ясно, че през последните две тримесечия на 2016 г. "Булгаргаз" е имала по-ниски разходи за доставката на газа от предвидените, което на практика им е осигурило по-високи печалби в този период. Според регулатора такава тенденция може да се очаква и през 2017 г. Точно затова върху цената за първото тримесечие се прави корекция от 22.50 лв. за 1000 куб. метра, която да компенсира по-големия приход на "Булгаргаз" през последните шест месеца. Това е и основната причина цената да падне минимално от януари, вместо да се увеличи, както искаше "Булгаргаз". Това едва ли ще влоши сериозно финансовото й състояние. През последната година компанията е едно от най-печелившите държавни енергийни дружества. За деветмесечието нейната печалба е 36 млн. лв.
Зимно отлагане
Решението на регулатора да намали цената на газа на практика ще донесе спокойствие на потребителите през зимните месеци, когато потреблението е най-високо. Ако предложението на "Булгаргаз" за поскъпване с над 13% беше прието, цената на топлофикациите щеше да се вдигне, защото газът е основна суровина за тях. Това едва ли щеше да се възприеме добре от потребителите. Със сигурност поевтиняването на газа е добра новина и за големите индустриални консуматори, основно от химическата индустрия, за които това също е основна суровина. Така тенденцията за поевтиняване на газа, която започна в началото на 2014 г., ще се запази. По всичко изглежда, че през 2017 г. едва ли ще има резки поскъпвания, тъй като анализаторите предвиждат цената на петрола на международните пазари да се запази на около 50 долара за барел. През следващите години обаче може да се очаква тя да достигне и 70 долара за барел, което ще се отрази и на цената на природния газ.
Разходите за транзита
За първото тримесечие транзитните такси, които "Булгаргаз" ще плати на румънската "Трансгаз", са малко над 3 млн. евро. Те са с 3.6% по-ниски спрямо договора за транзит, който действаше между двете компании до септември тази година. След неговото изтичане "Булгаргаз" купува капацитет на организираните от "Трансгаз" търгове, с което се изпълняват условията на ЕК за по-конкурентни условия на газовия пазар. Ако частната "Овергаз" обаче реши в последния момент да заяви количества газ от "Булгаргаз", държавната компания ще трябва да участва на нови дневни търгове, за да купи капацитет за допълнителните количества, което ще увеличи разходите й. Общото количество газ, заявено от компанията за първото тримесечие, е 950 млн. куб. метра, от които 200 млн. ще бъдат добити от газовото хранилище "Чирен".
Застреляха руския посланик в Анкара. Руският посланик в Турция Андрей Карлов бе прострелян в гърба и почина при нападение срещу него в Анкара, съобщиха световните агенции. Дипломатът беше откаран в критично състояние в болница, където умря. Ранени са още трима души. Нападателят е убит. Инцидентът стана по време на реч на посланика, който откривал фотоизложба "Русия през очите на турците" в галерията за съвременно изкуство в Анкара. Нападателят открил огън по дипломата и крещял: "Махайте се". Пред в. "Хюриет" руски официални лица заявиха, че нападението е извършено от радикални ислямски терористи.
Присъстващите на изложбата побегнали след първите изстрели. Спецчасти обградили сградата, за да елиминират нападателя. 62-годишният Андрей Карлов е дипломат от кариерата, който преди е бил посланик в Северна Корея. Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова обяви, че ведомството ще излезе със съобщение. Източници в руското посолство потвърдиха атаката. Нападението е извършено ден преди турският външен министър Мевлют Чавушоглу да отпътува за Москва за разговори с колегите си от Русия и Иран за Сирия.
Влакът, дерайлирал в Хитрино, се движел с два пъти над позволената скорост. Влакът, който дерайлира в Хитрино, се е движел с висока скорост - почти два пъти над позволената, съобщи bTV, позовавайки се на свои източници. Това сочи експертизата, която трябваше да установи точната скорост на композицията.
Машинистите на влака, катастрофирал на гарата в Хитрино, са изведени от русенска клиника, където са били лекувани и са отведени на разпит в русенското следствие. Това пък научи БНТ от свои източници. Нищо не мога да коментирам, не съм виждал експертизите, бе лаконичният коментар на първия машинист Димитър Михнев.
Съдебно-техническата експертиза за скоростта на влака и пожаро-техническата експертиза за експлозията са готови. Повече подробности ще бъдат представени на брифинг тази вечер.
Седем души загинаха, а 29 бяха ранени след като цистерни с пропан-бутан се взривиха на гарата в центъра на Хитрино на 10 декември. Композицията от 26 цистерни е трябвало да направи отбивка, за да пропусне по трасето пътнически влак. 12 от цистерните обаче дерайлират и се взривяват.
Все още не е ясно кога жителите на Хитрино ще се върнат в домовете си. Все още тече операция по обезвреждане на опасните цистерни.
Реформаторите провалят Борисов. ГЕРБ декларираха, че са готови да дадат свои кадри за министри в бъдещия кабинет с мандата на реформаторите. За първи път в партията на Бойко Борисов не се съобразяват с ретроградния Меркурий, който от вчера отново навлезе в такава фаза. Планетата ще е ретроградна до 8 януари. При сформирането на кабинета "Борисов 2" преговорите продължиха твърде дълго, а от ГЕРБ обясниха, че целта е Меркурий да излезе от позицията, която крие рискове.
Преди президентските избори "Труд" писа, че най-голямата партия в парламента бави номинацията си за президент заради ретрограден Меркурий (от 30 август до 21 септември). Астролозите обясняват, че тези периоди се случват 3-4 пъти в годината. Смятат се за критични, тъй като през тях възникват комуникационни недоразумения и решенията, взети по време на ретрограден Меркурий, най-често се налага да бъдат преразгледани.
След вчерашните преговори на ГЕРБ с реформаторите Цветан Цветанов заяви, че "има ясно изразено парламентарно мнозинство за ново правителство с мандата на РБ". Той обясни, че разговорите ще продължат и днес в търсене на пресечни точки за сформиране на кабинет. Цветанов коментира, че имало сближаване по програмата. Твърдението му прозвуча доста странно, тъй като между ГЕРБ и РБ има подписано коалиционно споразумение с приоритети още преди съставянето на правителството и нищо не налага тяхната промяна.
Шефът на парламентарната група на ГЕРБ нищо не каза за промените в изборните правила. Именно те бяха анонсирани от премиера в оставка Бойко Борисов като мотив за подкрепа на правителство в рамките на 43-тото НС. "Заслужава си да се оттегли малко времето с толкова, колкото да се приеме избирателният закон съгласно референдума. В противен случай изборите няма да са легитимни", каза Борисов и подчерта, че трябва да се приеме 100% мажоритарен вот. Реформаторите обаче се опитват да провалят Борисов.
"Мажоритарният вот, по начина, по който мина на референдума, би нанесъл огромни поражения върху българската демокрация и няма да подкрепим подобно обстоятелство", категоричен бе Найден Зеленогорски.
Мистерия откъде Марешки купува горива. „Лукойл-България" не продава горива на фирми на Веселин Марешки. Петролната компания обяви това във връзка с изявление на бизнесмена, че купува от „Лукойл", „Полисан" и „Сакса".
„Самият Веселин Марешки отказа да влезе в преки договорни отношения с „Лукойл-България", въпреки че такива му бяха предложени", допълниха от компанията.
Българската петролна и газова асоциация (БПГА) от своя страна заяви, че „феноменът" Марешки е проблем на държавата. От бранша отново поставиха въпроса колко са данъците, платени на хазната от бизнеса на Марешки с горива през последната година.
„Категорично настояваме държавата да отговори пред българското общество - защитила ли е своя интерес и кои са държавните органи, извършили проверка и излезли с окончателни актове за дейността на г-н Марешки в бизнеса с горива?", заяви асоциацията.
По-добра 2017 г. очаква бизнесът. По-добра 2017 г. очаква бизнесът. Това показва проучване на БСК за бизнес климата. Налице е слабо подобрение на оценката на мениджърите за настоящия бизнес климат спрямо изследването от края на миналата година. Отчита се и умерен оптимизъм за 2017 г. Притесненията на предприемачите обаче са свързани с очаквано повишение на енергийните цени и на фискалната тежест - данъци, такси и осигуровки.
Що се отнася до общото развитие на икономиката, всеки трети анкетиран е по-скоро оптимист, но 25% остават песимисти, а други 31% не очакват промяна. Спрямо миналогодишното изследване е налице известно увеличаване на оптимистичните прогнози. Намеренията на анкетираните за 2017 г. са свързани най-вече с увеличаване на производството, разработване на нови продукти и търсене на нови пазари. Всичко това се отразява и върху плановете за наемане на нови работници, както и за вдигане на заплатите.
Над половината от участниците в анкетата не смятат да увеличават кредитната си задлъжнялост, а всеки четвърти дори смята да намали обема на заемите си (вкл. банкови и лизинг). И през 2017 г. работодателите планират да поставят акцент върху инвестициите си за развитие на човешкия капитал, като спрямо предходната година е налице сериозен ръст в това отношение. Нещо повече, рязко намалява делът на колебаещите се - през 2015 г. 23% са отговорили "не съм решил" относно инвестициите в развитие на персонала, а тази година така са отговорили едва 5%. Увеличават и намеренията за инвестиции в нови мощности.
По отношение на 2016 г. всяка трета компания посочва, че се подобрява финансовото й състояние. Година по-рано такъв отговор са дали само 12% от фирмите. Все още, обаче, е висок делът (35%) на компаниите с влошаващи се показатели. Всеки трети анкетиран е заявил, че през годината е намалил броя на работниците си. Това, обаче, е за сметка на заплатите, тъй като над 40% от фирмите са ги повишили. През 2016 г. най-голям ръст бележат инвестициите в човешки ресурси, следвани от новите производствени мощности и създаването на нови продукти. През 2016 г. нарастват задълженията на бизнеса към бюджета и към банките. Но слабо намаляват дълговете към персонала. 37% от фирмите са увеличили просрочените си вземания от контрагенти, при 17% през 2015 г.
Данъчните приходи с 600 млн. над плана. Данъчните приходи в държавната хазна за 2016 г. се очаква да са с 3,3% над планираното, а спрямо миналата година да нараснат с 8,8%. Това е посочено в Доклада за изпълнението на мерките в Националната програма за реформи за 2016 г., който преди дни беше приет от Министерски съвет. Това означава, че данъчните приходите в бюджета се очаква да са с поне 600 млн. лв. повече от заложеното в закона за бюджета. Повишаването на приходите в бюджета се дължи на мерките срещу сивата икономика.
Сред предприетите мерки с най-голям ефект са посочени разширяване обхвата и усъвършенстване на механизма за контрол върху движението на стоки с висок за бюджета риск; усъвършенстване контрола върху движението на течни горива; и постоянен контрол на длъжници с просрочени задължения над 100 хил. лв. (200 хил. лв. за София-град). Сред мерките срещу сивата икономика, които предстои да бъдат предприети, са разкриване на нови фискални пунктове на ГКПП и вътре в страната, на които екипи от НАП проверяват стоката на камионите. В доклада се посочва, че вече има 138 фискални пункта на ГКПП и на големи борси и тържища. Извършени са 156 639 проверки на транспортни средства. Ефектът от това е ръст на декларирания внос от страни от ЕС с 590,5 млн. лв. (16%) за периода от януари до октомври 2016 г., както и увеличение приходите от данъци и осигуровки със 115,9 млн. лв. (11,6%).
Сред вече предприетите мерки е засилен контрол в конкретни данъчни складове за производство и складиране на енергийни продукти, етилов алкохол и алкохолни напитки, което се изразява в 24-часово присъствие на митничари в обектите на фирмите и проверка на всички въвеждани и извеждани акцизни стоки и суровини за тяхното производство.
По отношение на друга основна точка в програмата за реформи - стрес тестовете на банките, застрахователите и пенсионните фондове, се посочва че в процес на подготовка е Наръчник на банковия надзорен процес, за чието разработване е проведена техническа мисия от МВФ. В парламента е внесен и проект за законодателни промени за ограничаване на инвестициите на пенсионните фондове в свързани лица. Сред мерките за подобряване на здравното обслужване на хората пък е посочено, че ще бъдат създадени "мобилни аптеки", които ще може да доставят лекарства в населени места, в които няма открита аптека.
14 958 празни места в университетите. 14 958 места са останали незаети в държавните и частните университетите през настоящата учебна година. Това показва справка на Министерството на образованието и науката, изготвена за „Монитор".
С решение на правителството през април стана ясно, че ще се субсидират 49 596 студенти от държавата през тази учебна година, а отделно още 16 373 бяха одобрените бройки в частните университетите. Така от общо 65 969 места 14 958 са останали празни. В сметката не влизат само отпуснатите бройки за платено обучение в държавните вузове.
По-голямата част от незаетите места е в частните вузове - 8802, а останалите 6156 в държавните. И макар че Министерският съвет одобри по-малко места в сравнение с предходната година, за пореден път се затвърждава тенденцията, при която висшите училища раздуват план-приема си въпреки малкия брой зрелостници и в крайна сметка обявените места остават незаети.
Арести и обвинения за машинистите от Хитрино. Двама от тримата машинисти на влака, който дерайлира в Хитрино бяха арестувани и се сдобиха с обвинения. Това съобщи в понеделник вечерта говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова. По думите й, това е станало веднага след като са излезли резултатите от назначените експертизи. Според съдебно техническата справка те са карали влака със 78 км в час при позволени едва 40. Именно превишената скорост е довела до дерайлирането на композицията. Според пожаро-техническата експертиза пък удара е довел до изтичането на пропилен, който се е разпространил в района. Той се е взривил, след като е достигнал до детската стая на близка къща, в която е горяла печка на дърва и въглища. От взрива се е образувал огромен катер.
Веднага след получаването на резултатите двама от тримата машинисти са били приведени в ареста. До това време Димитър Михнев и Радослав Петков са се намирали в психиатричната болница в Русе, където са били настанени с диагноза раздвоение на личността. На въпрос на „Монитор" защо третия машинист не е бил задържан, Арнаудова отговори, че той не е имал отношение към поддържането на скоростта и за това е разпитан само като свидетел. Според експертите до взрива се е стигнало малко след повече от 2 минути след инцидента. В сградата, в която е горяла печката са загинали двама души. Едно дете е пострадало, а друг човек е с опасност за живота.
„Арестът на двамата машинисти определено не е края. Кръгът на заподозрените и на бъдещите обвиняеми определено няма да спре да се разраства", категорична беше Румяна Арнаудова, която се позова на информация от разследващите прокурори. Разследващите отчитат като фактор за трагедията и вятъра, като е разнесъл изтеклия пропилен във всички посоки, за да го докара именно до горящата печка в детската стая на близката къща.
При инцидента в шуменското село Хитрино загинаха седем души, а 29 бяха ранени след като цистерни с пропан бутан се взривиха на гарата в центъра на селото на 10 декември. Композицията от 26 вагона е трябвало да направи отбивка, за да пропусне по трасето пътнически влак. 12 от цистерните обаче дерайлират и се взривяват. Все още не е ясно кога жителите на Хитрино ще се върнат в домовете си. Още тече и операция по обезвреждане на опасните цистерни.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.856860 |
GBP | 2.351940 |
CHF | 2.087550 |