10 опорни точки за кабинет на РБ. На третия ден от преговорите за съставяне на правителство екипите на ГЕРБ, РБ и Патриотичния фронт са постигнали вчера напредък, споделиха участници от всички партии. Кабинет с мандата на РБ ще има, за да работи по 10 приоритетни области. С такова впечатление се разделили пратениците на централите.
Преговорните екипи са водени от лидерите на депутатите на ГЕРБ Цветан Цветанов, на РБ Найден Зеленогорски и на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов и Валери Симеонов. Сред точките са нов Изборен кодекс, подготовка на председателството на ЕС, подход към мигрантския проблем, антикорупционният закон "Кунева", който миналата седмица не успя да мине на второ четене в парламентарната правна комисия.
"РБ е наследник на автентичната десница, от която са излезли много големи български политици, които са свършили много полезни неща за България. Естествено, че имаме хора и с подготовка, и с кураж да се справят с това." Така отговори Зеленогорски на въпроса могат ли реформаторите да извадят премиер.
Днес преговорите продължават с Бойко Борисов, който отказа да оглави кабинет на РБ, но даде да се разбере, че в парламента ГЕРБ ще го подкрепя. На срещата ще бъде определен министър-председател, папката с чието име зам.-председателят на СДС Румен Христов ще върне във вторник на президента Росен Плевнелиев.
Самият Зеленогорски е категоричен: "Аз нямам такова намерение. Мисля, че там, където съм - съпредседател на парламентарната група, съм изключително полезен и бих продължил в тази посока."
"Въпреки че в общественото пространство има скептицизъм, мандатът е приет и ние полагаме всички усилия в разговорите с колегите от ГЕРБ и ПФ. Важното е да има здрава основа, т.е. реформаторско мнозинство - антикорупционен закон, продължаване на съдебната реформа и 10-ина суперприоритетни акцента от програмата, със срокове за изпълнение. То ще стъпи на базата на програмата, с която беше създадено това правителство и по която за 2 години то свърши много полезни неща", обобщи Зеленогорски.
Очаква се утре зам.-шефът на сините и председател на парламентарната земеделска комисия Румен Христов да върне на президента Росен Плевнелиев папка с окончателното решение на реформаторите - име на премиера или отказ от мандата.
Везните клонят вече сериозно към реализирането му. Първи знак за светлина в края на преговорите даде Цветан Цветанов. "С мандат на Реформаторския блок ние ще подкрепим едно правителство, но разбира се, че министрите и премиерът ще бъдат допълнително уточнявани."
Това каза пред БНТ дясната ръка на Борисов. "Мога да кажа, че полагаме максимални усилия да изчистим различията, които има между ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт, за да може действително да се консолидираме в едно правителство, което да продължи политиката, която правихме две години", уточни Цветанов.
Той обясни, че се работи в посока на надграждане на постигнатото досега: "Положените усилия през последните две години дадоха действително добър хоризонт за страната ни."
Цветанов предупреди, че днес предстоят трудни разговори, на които "ще се сложат всички детайли, за да се види дали е възможно да се състави правителство". Най-голямото противоречие било по въпроса с пенсиите. ДСБ напуска групата в НС, подканва и Гражданския съвет 5-имата депутати от ДСБ са в готовност да съгласуват с колегите си от Гражданския съвет възможността заедно да напуснат парламентарната група на Реформаторския блок. Причината е, че от партията категорично няма да подкрепят ново правителство в този парламент. Това обяви във Варна лидерът на партията Радан Кънев.
Поведението на участващите в преговорите за съставяне на правителство било "неприлично и недостойно". Кънев определи себе си като най-разпознаваемия десен политик в България след премиера в оставка. "Големият въпрос е какво идва след Бойко Борисов. Ще допуснем ли да дойдат БСП, ДПС и популистки формации, или ще успеем да развием истинска дясна политика в България", добави Кънев.
Кунева: Няма смисъл за 2 - 3 месеца, ще е холограма на правителство Правителство с мандата на РБ, ако бъде излъчено такова, ще работи поне половин-една година. Това стана ясно от думите на вицепремиера в оставка и лидер на ДБГ Меглена Кунева.
"Ако няма воля за истинско управление, съставянето на правителство за два-три месеца е излишно. Не ни е необходима холограма на правителство", заяви тя вчера пред БНР. Така или иначе се върви към предсрочни избори, така че Реформаторският блок трябва да бъде в добра кондиция, смята Кунева.
Тя повтори тезата, че щом е получил от държавния глава проучвателен мандат, блокът е длъжен да поддържа диалога и да проведе консултации. Но дали ще се стигне до съставяне на правителство, е въпрос не само на математика, а и на воля и консенсус, допълни председателката.
"В РБ има колеги, които са по-оптимистични, че може да се състави кабинет, и други, които са по-малко оптимистични", описа ситуацията тя. И подчерта дебело, че отказът антикорупционният закон, изготвен от екипа ѝ, да се гледа на 2-о четене, е намалил шансовете за сформиране на реформаторско мнозинство в този парламент. Кунева бе категорична, че няма да се откаже от закона в името на това да се състави кабинет.
Вицепремиерката обясни още, че настоящата политическа криза поставя предизвикателства пред българското председателство на Съвета на ЕС - при избори в края на март един нов кабинет ще има едва половин година да се подготви за българския мандат от януари 2018 г. А именно през българското председателство ще се прави прегледът на единния цифров пазар на ЕС, което ще даде много възможности на нашата ИТ-индустрия.
Всеки трети ще купи онлайн подаръци за Коледа. Очаква се 29% от българите да платят онлайн подаръците и почивките си за Коледа и Нова година. Това показва проучване на картовия оператор "Виза". Така почти всеки трети ще избере електронното разплащане за празничните разходи.
Според проучването, 40% от потребителите у нас пазаруват онлайн по няколко пъти месечно. Това е ръст от 7 на сто спрямо резултатите от подобно изследване преди година. Подобни са и данните на националната статистика. Тя отчита ръст на поръчките по интернет с 6,6% през октомври спрямо същия месец на 2015 г.
Традиционно най-голям дял при онлайн пазаруването се пада на дрехите и обувките - 64%, което е ръст с 4% спрямо миналата година. Следват почивките с 40%, технологичните продукти - с 39%, и книгите - с 21%, като при тях за година има ръст от 5%.
Данните сочат, че жените купуват онлайн повече книги, а при мъжете водеща е техниката, поръчана по интернет. Също така силният пол обича да купува самолетни билети предимно онлайн, при жените това се отнася за почивките, битовите услуги, дрехите и обувките. Интернет продажбите се развиват с двойно по-високи темпове спрямо увеличението на оборотите в традиционните магазини, каза и съсобственикът на "Технополис" Божидар Колев.
При общ ръст за веригата от 10% през тази година продажбите на техника през интернет скачат с 20 на сто. Високите темпове на онлайн търговията се дължат и на ниската база у нас, от която стартирахме, смята Колев. Например за "Технополис" оборотите през интернет вече са колкото на среден магазин от веригата.
Големият проблем за интернет търговците по празниците е невъзможността куриерските фирми да смогнат с доставките на продуктите. Затова и в минали сезони често се случваше подаръкът за Коледа да пристигне чак след Нова година. Общо взето обаче, това се регулира и вече няма големи забавяния, твърди Колев. Традиционно най-продаваната стока при техниката по Коледа и Нова година са телевизорите.
Мнозина използват празниците да си направят семеен подарък с по-голям и хубав LCD телевизор. Много скачат продажбите за Коледа и на смартфони и всякакви джаджи за тях.
От година на сериозен интерес се радват и дроновете, и ховърбордовете. Сред другите стоки, които имат добри продажби по празниците, са игрови конзоли като "Плейстейшън" и X-box, всякакви игри и екшън камерите. Интересно е, че при бялата техника много скачат продажбите на миялни машини Онлайн магазинът ни бележи изключително голям ръст тази година, съобщи и управляващият съдружник на магазини "Зора" Пламен Стойков. Той уточни, че увеличението е двуцифрено и интернет продажбите вече влизат в топ 6 на магазините от веригата по оборот.
Интересно е, че българските клиенти изчакват до последния момент при покупка в търсене на промоция и най-добра цена, каза Стойков. Според него все още повечето хора искат да видят и да пипнат продукта, преди да го купят. Затова и се наблюдавала тенденция българинът да посещава физическите магазини, да слуша 20 минути обясненията на консултантите, да пробва продукта, но да не го купи. После се прибира вкъщи, търси в интернет най-добрата цена и го поръчва онлайн. Така ние играем ролята на шоурум, но после се случва потребителят да избере онлайн фирма "Иванчо" заради няколко лева по-ниска цена, обясни Стойков.
Това поставяло традиционните магазини в малко по-неизгодна среда, защото те имат разходи от стотици хиляди левове годишно за наеми, заплати, ток и т.н. Само такса смет за един физически обект в големия град била 10-12 хил. лв.
Например в момента "Зора" прави сериозни инвестиции за откриването на нови магазини с обновената визия на компанията, която стана на 25 г. Според Пламен Стойков е нормално по Коледа да се получават проблеми и забавяния с доставките. Такива имало и при "Черния петък".
Затова и веригата призовава клиентите си, които искат да получат подаръците до Коледа, да направят онлайн поръчките до 20 декември. Ако са по-късно, не се гарантира, че стоката ще дойде за празниците. Нали разбирате, че ако за 1 месец дадена произволна фирма има 4000 поръчки по интернет и те станат 6000 за 4 дни, то тогава няма кой да се оправи, каза Стойков.
Средната стойност на една покупка расте през последните години с увеличаване на средните доходи на потребителите. Ниските лихви по кредитите позволява хората да купуват и чрез заеми или на изплащане.
Храната ще излезе с 3 на сто по-скъпа
Храната за тази Коледа ще струва 2,9% по-скъпо от миналата година. Това показват данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. Само за последния месец повишението на индекса на тържищните цени е с 8,6 на сто до 1,399 пункта. Поскъпване е отчетено и през миналата седмица. Така според груби сметки коледната трапеза ще излезе около 260 лв. за четиричленно семейство, или с 10 лв. повече от 2015 г. От тях около 85 лв. ще отидат за постната Бъдни вечер, а останалите - за празничния коледен обяд.
Печеното прасенце излиза над 100 лв. По-евтиният вариант са свинските пържоли, които са по 8,50-10 лв. за кг. Те могат да се заменят и с пълнена пуйка. Цената на птицата, която идва най-вече от Бразилия и Канада, е около 6,50 лв. за кг. Най-евтината гарнитура към мръвките си остават картофите. Цената им сега е 90 стотинки за кг. Може да се вземат и готови салати, които са по 3,50 лв. за 250 грама.
Френски завод за самолетни части ще има до Пловдив. Втора западна компания планира да произвежда части за самолети в България. Френската Latecoere е избрала Пловдив за новото си предприятие. Пролетта и американската Woodward обяви старт на производство на авиокомпоненти. Така след бума на предприятия за авточасти страната вече привлича и доставчиците на Airbus, Boeing и т.н.
Френската новина
Новината, че базираната в Тулуза компания Latecoere, която е подизпълнител на производителя на самолети Airbus, иска да строи завод за самолетни части в Пловдив, дойде след среща на френския посланик Ерик Льобедел с кмета на града Иван Тотев. Според съобщението на сайта на общината преговорите се водят от около година, а новата фабрика може да заработи в края на 2017 г. От областната управа и кметството не потвърдиха точното име на компанията инвеститор, както и какъв ще е размерът на инвестицията, като коментираха само, че в производството ще бъдат ангажирани на първо време 200 служители и още 400 на по-късен етап.
В стратегията на Latecoere за периода 2017 - 2021 г., публикувана през юли, се вижда, че компанията смята да инвестира 100 млн. евро в производствата си, като се посочва, че смята да открие такова и в България. Нов завод ще бъде има и в Тулуза до стария, като инвестицията там ще е 20 млн. евро.
От "Тракия икономическа зона", където ще е заводът, потвърдиха, че става дума именно за Latecoere. Клиенти на базираната в Тулуза компании са големите фирми в самолетостроенето като освен за Airbus тя работи и за Boeing, Bombardier и Embraer.
"Тракия икономическа зона"
Новото предприятие ще бъде край Пловдив - в "Тракия икономическа зона", където вече работят десетки заводи. "Тракия икономическа зона" обединява шест индустриални парка в района- там работят над 20 000 души в компании като Liebherr, ABB, Schneider Electric, Magna Powertrain и др. Прогнозите за инвестициите през следващите десет години там са за още над 1 млрд. евро, които да отворят нови 30 000 работни места. През последните месеци инвеститорите имат трудности в намирането на служители, затова започват да търсят и от по-отдалечени региони.
Договорът с Latecoere за парцел в икономическата зона на Пловдив ще бъде подписан около Нова година.
Френската компания има доста широк спектър на производство. По неофициална информация в Пловдив ще прави уплътнения и допълнителни компоненти по вратите на самолетите, като идеята била е с помощта на други подизпълнители да се стигне до етап цялата врата на самолета да се прави в Пловдив.
Тази есен компанията е регистрирала две дъщерни дружества в София - "Латекоер България" и "Лателек България". Първата е с капитал от 200 хил. лв., а втората - със 100 хил. лв.
В началото на годината беше обявен първият завод за части за самолетите на световни производители като Airbus и Boeing - на американската компания Woodward, която се позиционира в София, до летището и за три години смята да инвестира 9 млн. лв. Цехът е за електромеханични компоненти и възли за сектора. Това ще са различни възли и части, свързани с управлението на горивната система на самолетите и контрола на задвижващите механизми като задкрилките на крилата и опашния сектор. Пред пролетта в предприятието вече работеха малко над 70 души, а при приключването на проекта се очаква броят да достигне 160-190.
Коя е компанията
Latecoere е основана преди век през 1917 г. от Пиер-Жорж Латекоер. До 1950 г. компанията произвежда собствени малки самолети. Впоследствие започва да се занимава с производството на различни части и системи за другите самолетостроители, като в сайта й е посочено, че е участвала във всички по-големи програми на големите в самолетостроенето през последните 30 години. За деветмесечието на тази година проходите на компанията са почти 500 млн. евро и растат с 8.6%. За 2015 г. приходите са били 712.4 млн. евро.
Основните производствени центрове на компанията са във Франция, Чехия, Мексико и Бразилия.
"Карлсберг България" е увеличила приходите си с 20% през 2016 г. През 2016 г. нетните приходи от продажби на "Карлсберг България" се увеличават с 20%. Това е най-големият ръст от присъствието на компанията на българския пазар от 2004 г. досега, съобщи изпълнителният директор Деян Беко. През миналата година общите приходи на компанията нараснаха с над 16% и достигнаха 109.3 млн. лв. Това означава, че оборотът за тази ще е над 130 млн. лв. Другите два големи производителя - "Загорка" и "Каменица" бяха отчели продажби за по около 140 млн. лв. през 2015 г.
От началото на годината до края на ноември "Карлсберг България" е най-бързо развиващото се дружество в бирения бранш в страната. Продадените количества са се увеличили с 26.6%, а пазарният дял е нараснал с 4.3% и достига 27% за 11-те месеца, съобщи Бранимир Братанов, маркетинг директор на компанията, като цитира данни на Nielsen A/S.
Марки и инвестиции
Марката "Пиринско" отбелязва 25% ръст на продажбите в обем и увеличава пазарния си дял до 16.4%. Тя е пазарен лидер при бирите и бира №1 в София, посочи Братанов.
"Шуменско" - другият местен бранд на "Карлсберг България", отбелязва 32% ръст в обем за 11-те месеца и достига пазарен дял от 8.8%. Успехите на "Шуменско" се дължат основно на новата стъклена бутилка от 0.33 мл - известната "Бомбичка", която компанията върна на пазара в началото на активния сезон по повод нейния 50-годишен юбилей. На практика тази бутилка отвори нов сегмент в стъклените опаковки за многократна употреба. "Поехме голям риск, но успяхме да обърнем нагласите и да върнем на хората навика да пият бира от 330 мл стъклена бутилка. Инвестицията в проекта е за 4 млн. лв.", коментира Теодор Несторов, бранд мениджър на "Шуменско".
Марките на "Карлсберг България" във високия ценови сегмент - Carlsberg и Tuborg, чешката Budweiser Budvar, германската пшеничена бира Erdinger и белгийската Grimbergen, също отбелязват ръст, като той е най-висок при Budweiser - 270%, уточни Бранимир Братанов.
Компанията продължава да е лидер на пазара на сайдер с марката Somersby, която държи 55.8% в обем и 63.1% в стойност от пазара на сайдери в страната, посочи Братанов.
През 2016 г. "Карлсберг България" е инвестирала 11.6 млн. лв. в двата си завода в Благоевград и Шумен, в пречиствателна станция и в подкрепа на марките си. От 2004 г., когато компанията стъпва на българския пазар, досега направените инвестиции са за 198 млн. лв., обобщи Деян Беко.
6% ръст на бирения пазар
За 11-те месеца на 2016 г. пазарът на бира в страната отбелязва 6% ръст в обем и 7% в стойност по данни на Nielsen A/S. Това е най-високият ръст, отчитан досега", съобщи Братанов, като се позова на данни на Nielsen A/S. По думите му това е резултат от слънчевото лято, силния туристически сезон и множеството нови предложения, направени от бирените компании в страната.
По данни на Съюза на пивоварите общият пазар на бира през 2015 г. е бил 5.3 млн. хектолитра, което е с 2% повече от 2014 г. Това означава, че 2016 г. е втора поредна на нарастване след няколко години на свиващи се продажби на бира в страната.
През 2016 продадените в заведения (т. нар. студен пазар) количества падат с 4%, но се задържат на нивата от 2015 като стойност, посочи Братанов. Консумацията на бира в домовете се увеличава и т.нар. топъл пазар отбелязва ръст от 8% като количества, съобщи Братанов.
Продажбите на бира в големите търговски вериги и хипермаркети отбелязват 18% ръст, а в кварталните магазини - 4%.
Нарастването на покупките на пиво по Черноморието изпреварва средния ръст за страната. По Северното Черноморие са отчетени с 14% повече продажби в сравнение с 11-те месеца на 2015 г., а по Южното - с 10%. Най-ниска е консумацията на бира в Северозападния регион, която се задържа на миналогодишните нива. Повече от половината от продадените количества са в София и Пловдив.
Данните на Nielsen A/S, цитирани от Бранимир Братанов, показват динамика и при търсенето според вида на опаковките. Продажбите на бира в кен нарастват с 26% в обем, а на пластмасовите (РЕТ) - с 5%.
Консумацията на бира в страната е 74 литра на човек от населението годишно.
Местните данъци в Ловеч и Сливен вече са по-високи от тези в София. Постоянно увеличаващите се местни данъци доведоха до парадокс - в редица бедни общини фирмите плащат по-високи налози от тези в столицата. Така например Ловеч и Сливен бият по скъпотия София, а за сравнение на икономическо развитие или доходи не може да става и дума. За периода от 2012 до 2016 г. две от всеки три промени в местните данъци и такси е в посока увеличение, а през 2016 г. най-чувствително поскъпва данъкът върху недвижимите имоти. Ако за двете години - 2014 и 2015 - има 58 случая на увеличаване на ключови местни данъци и такси, само през тази година те са 81.
Това са изводите от изследването на Института за пазарна икономика "Регионални профили: показатели за развитие" за 2016 г. В него се разглеждат три местни данъка, които влияят на бизнес средата - върху нежилищните имоти на фирмите, патентният данък за търговците на дребно, данъкът при прехвърляне на имуществото и върху колите, както и такса смет за фирмите.
Най-високата данъчна ставка за недвижимите имоти на фирмите тази година плащат в Сливен - 2.92 промила - с над 1 промил над средното за страната. "През 2016 г. местните данъци в област Сливен чувствително се покачват и стават едни от най-високите в страната. Данъчната ставка върху нежилищните имоти на фирмите се покачва от 1.86 до 2.92‰. Причината за резкия ръст е покачването на данъка в три от четирите общини на областта, като най-бързо се покачва данъкът в община Сливен - от 1.9 на 3.2‰", обясняват от ИПИ. Растат и останалите три вида данъци и такси.
В Плевен ставката за недвижимите имоти е 2.81 промила, а във Велико Търново - 2.22. Във Велико Търново не са намалили нито един данък за последните пет години въпреки спадането на ставките средно за страната. В Ловеч са сложили ставка от 2.19 промила за недвижимите имоти. Още в три области се минава границата от два промила. Средното ниво за страната е 1.86 промила. В столицата например е 1.88 промила. Средната данъчна ставка върху недвижимите имоти на юридическите лица в Благоевград е 1.35‰ и това е втората най-ниска в страната след тази в Русе (1.34‰).
При такса смет за фирмите творчеството на общинските съветници също е забележително. В Сливен фирмите плащат най-малко - по 3.27 промила, а в Пазарджик най-много - по 11.75 промила.
При налога за колите такива драстични разлики няма. Все пак най-скъпо излиза да имаш кола по морето - в Бургас и Варна, защото там данъчните ставки са съответно 1.54 лв./kW и 1.51 лв./kW. Средното за страната е 1.35 лв./kW за колите с мощност от 74 до 110 kW. Сравнително близки като ставки са общините по отношение на данъка при прехвърляне на собственост. Тук обаче област Добрич излиза на първо място непосредствено преди Сливен - със съответно 2.92 промила и 2.79 промила.
В Бургаска област са с по-високи налози от средните за страната, а пък през тази година правят и много промени. Община Поморие повишава три от разглежданите пет ставки, Сунгурларе - две, а Бургас, Созопол, Малко Търново и Руен - по една. Същевременно общините Бургас и Приморско намаляват таксата за битови отпадъци за нежилищните имоти на фирмите.
Във Видинско се съобразяват с икономическите реалности, защото за пета поредна година средният размер на патентния данък за търговия на дребно в областта е най-ниският в страната (4.61 лв. за кв.м), а от 2016 г. същото важи и за данъка върху превозните средства (1.13 лв./кW). Все пак тази година само Белоградчик от общините в областта увеличава данъци - върху недвижимите имоти за юридически лица и таксата за битови отпадъци.
През 2016 г. в нито една от общините в област Кърджали няма повишаване на местните данъци и такси, а дори в три има намаление. Ардино намалява данъка върху недвижимите имоти на юридически лица, Кърджали намалява таксата за битови отпадъци за фирмите, а Момчилград намалява данъка върху колите. На другия полюс са в област Търговище - там в община Опака тази година са повишили всички пет разглеждани данъка и такси, а в община Антоново - четири.
В област Монтана, където данъците са сред най-ниските, през м.г. таксата за битови отпадъци е увеличена в Брусарци и намалена в областния център. Община Монтана е една от малкото в страната, които през последните години се решават да увеличат патентния данък за търговия на дребно. Макар ставката да е удвоена, новият й размер от 4 лв./кв.м е близо 3 пъти по-нисък от средния за страната, пишат от ИПИ. Средното за страната е 12.74 лв./кв.м. В София обаче е значително по-висок - 20 лв./кв.м.
България изтърва още един важен ресор за еврокомисар. Зам.-председателят на ЕК, отговарящ за цифровия единен пазар, естонецът Андрус Ансип, ще стане и еврокомисар за цифровата икономика и цифровото общество, чийто титуляр Гюнтер Йотингер бе посочен за комисар по бюджета на мястото на подалата оставка Кристалина Георгиева, писа "Политико".
България губи шанс и за двата важни ресора и ще се надява председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер да отдели за нея периферен сектор от ресора на друг еврокомисар. Така стана при назначаването на Меглена Кунева през 2007 г., когато Еврокомисията вече функционираше с разпределени ресори. Подобна ситуация възникна и при първия мандат на Кристалина Георгиева, която бе назначена със закъснение заради провала на Румяна Желева на препитването в Европарламента.
София все още не е посочила новия си кандидат за еврокомисар. Премиерът Бойко Борисов обяви, че България иска ресор екология или регионално развитие, но няма да бърза да издигне кандидатура.
Гюнтер Йотингер ще бъде изслушан от евродепутатите за новия си пост на 9 януари. "Политико" не изключва да не бъде одобрен заради два скандала - пътуване до Будапеща със самолет на германски лобист и обидни коментари за китайска делегация.
Земя на лизинг е хит сред фермерите. Фермери все по-често окрупняват бизнеса си чрез покупка на земя на лизинг, показват данните на финансиращото дружество „Агрион Финанс". Заради ниските изкупни цени на продукцията тази година много от компаниите в агросектора нямат възможност да извадят пари накуп. Затова се обръщат към лизинговото дружество, което купува желания парцел и след това сключва договор с лизингополучателя, който започва да го изплаща на вноски. Щом изтече договорът, земята става собственост на фермера, който през цялото време има право да я стопанисва, отдава под наем и аренда, да получава евросубсидии за нея.
Спокойствието, че парцелът ще стане собственост на фермера, му позволява дългосрочно планиране и по-голяма смелост при инвестиции, обясняват експертите. Интересът на земеделците към лизинга ще продължи да се засилва и през 2017 г., категорични са от „Агрион Финанс".
Той е добра алтернатива и когато фермерите имат нужда от свободни пари. Те могат да продадат свой парцел на финансиращото дружество и да го откупят обратно на лизинг. Така си запазват правото за ползване на земята, която остава тяхна собственост, и получават пари в брой. „Агрион Финанс" предлага и такава услуга, като новото е, че осигурява 100% финансиране на сделката. Практиката досега е земеделецът да осигури поне 20% от стойността на земята под формата на първоначална вноска. Ако оценката на „Агрион Финанс" за желания парцел земя съвпада с неговата цена - фермерът не дължи първоначална вноска, а директно започва да погасява лизинговите вноски. Клиентите получават индивидуални погасителни планове, като вноските могат да се разсрочат за 10-годишен период.
Лизингът на земя има и инвестиционен потенциал за хора извън земеделието, които могат да се сдобият със земя на същия принцип като фермерите, без да влагат първоначални средства.
Врачанин спечели „Ауди" в Банско. Чисто ново луксозно "Ауди А3" зарадва Ивайло Тонов от Враца по време на откриването на зимния сезон в Банско в събота. 40-годишният мъж спечели автомобила в оспорвана битка в играта "Ловци на съкровища" на Бъндеришка поляна.
24 сандъка с уникални награди бяха заровени под снега в Банско, а над 400 души търсиха своя късмет в надпреварата. С печелившия сандък с №4 Ивайло Тонов взе голямата награда - бяло "Ауди".
"Имам бял автомобил, който веднага давам на съпругата ми и си тръгвам с бялото "Ауди", каза щастливият участник.
Три медальона и три монети, специално предоставени от Fibank, отидоха в ръцете на други шестима ловци на съкровища.
Дрон спечели Хюсеин от Якоруда, а едно от трите мобилни устройства от Мтел отпътува към Македония. Общо три награди бяха спечелени от македонци, а една от кафе машините на "Нестле" ще радва новия си притежател в Русия. Двама щастливци, изровили награди под снега, ще прекарат приказни уикенди в хотелското бижу на Банско "Кемпински Арена Банско".
Надуват цените преди намаленията. Търговци надуват цените преди големи намаления. Дори понякога се оказва, че с отстъпката стоката струва по-скъпо, отколкото се е продавала преди 2-3 седмици. Това е установила Комисията за защита на потребителите при проверки на сайтове за онлайн пазаруване около кампанията "Черния петък", съобщи шефът й Димитър Маргаритов в интервю пред "Стандарт". Той предупреди, че търговците могат да използват подобни хитрини и по време на голямото коледно пазаруване. Друго нарушение е обявяването на витрината на магазина на бомбастични намаления на всички стоки, а някъде с много дребен шрифт да се посочва, че има изключения. Маргаритов съветва потребителите да правят съпоставки на различен тип портали или магазини за сходни стоки.
Интервюто с председателя на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов
Дават на общините 219 млн. лв. повече. 2,881 млрд. лв. субсидии от държавния бюджет ще получат общините през следващата година. Това е записано в бюджета за 2017 г., който наскоро беше приет след инфарктно гласуване в парламента. Заделените средства за общините са с 219,2 млн. лв. повече от предвидената субсидия за настоящата година. Субсидиите за капиталови разходи на общините догодина ще бъдат 154 млн. лв., или с 12 млн. лв. повече от средствата за инвестиции, които ще получат през тази година.
Трансферът за местните власти за зимно поддържане на пътищата и снегопочистване ще бъде увеличен с 2,1 млн. лв. и ще достигне 30,22 млн. лв. В бюджета за 2017 г. е предвидено и общо увеличение на собствените приходи на общините във връзка с тенденцията за нарастване на постъпленията от имуществени данъци, включително данък върху превозните средства, както и заради въвеждането на нов патентен данък за такситата, който ще влиза в приходите на общините.
От концесии в общинските бюджети се очаква да влязат 43,1 млн. лв. за намиращите се на тяхна територия подземни богатства, минерални води и морски плажове. Относителният дял на общинските разходи за 2017 г. достига 5,3% от БВП, е посочено в актуализираната бюджетна прогноза за периода 2017-2019 г. Това означава, че общините ще разполагат общо с около 4,89 млрд. лв.
През общинските бюджети се предвижда да минат 13,3% от всички разходи на държавата през 2017 г. За настоящата година предвидените разходи на общините са на обща стойност близо 4,54 млрд. лв. Така реално се очаква догодина общините да похарчат 350 млн. лв. повече. Но за да се затегне финансовата дисциплина се въвежда ограничение, според което през 2017 г. средствата за представителни разходи за кметовете не може да бъдат повече от 2% от общия годишен размер на разходите за издръжка за дейност "Общинска администрация".
Парите за представителни разходи за общинските съвети пък не може да бъдат повече от 2% от общия годишен размер на разходите за издръжка за дейност "Общински съвети".
Продават по един кораб годишно заради дългове. По един речен кораб средно на година се продава заради невърнати дългове. Според статистиката на Камарата на ЧСИ-тата обаче закъсалите с просрочени борчове собственици на речни кораби са повече, но като се стигне до изпълнително дело, голяма част от тях вземат кредити и плащат дълга, за да не загубят плавателния съд, обясни пред „Монитор" частният съдебен изпълнител Иван Хаджииванов.
В същото време от Камарата на частните съдебни изпълнители съобщиха, че нивата на публичните продажби в страната се запазват през отиващата си година. През първите 6 месеца на 2016 г. има 4650 продажби на имоти, докато през същия период на м.г. броят им е бил 4850. Едни от най-големите продажби през 2016 г. са на най-големия хипермаркет „Карфур" в България - в The Mall на бул. „Цариградско шосе" в София. Той бе продаден за 32 млн. лв. Авиоремонтният завод „Авионамс" в Пловдив бе продаден за 28,9 млн. лв.
Продължава тенденцията все повече общини да се обръщат към ЧСИ за събиране на местните данъци и такси. След сключването на споразумение между Камарата на ЧСИ и ВСС от тази година то действа и частните съдебни изпълнители събират все повече вземания на съдилищата.
Има десетки милиони, които съдилищата не могат да си съберат, съобщи председателят на камарата Георги Дичев. В държавата пък има несъбрани публични вземания за милиарди. Общо през първото полугодие на 2016 г. ЧСИ-тата са събрали 630 млн. лв., което е със 155 млн. лв. повече в сравнение със събраната сума за същия период през 2015 г., която е била 475 млн. лв. Това се дължи на изпълнителните дела, образувани по искане на съдилищата и общините, обясни Дичев.
Полицай бил затрупан под развалините в Хитрино. 23-годишен полицай от участъка във Върбица е бил сред затрупаните в руините в Хитрино, след като ударната вълна след железопътната катастрофа на 10 декември сринала почти до основи къщата, в която живеел със семейството си, научи "Монитор". След час и половина под тухли, греди и прахоляк младши инспектор Борис Марков оцелял с незначителни контузии, но в тежко състояние с изгаряния и фрактури в болница в София е брат му, а майка му се възстановява с всеки изминал ден в шуменската болница.
Борко, както го знаят колегите му и феновете на футбола в Хитрино и областта се посветил на полицията преди 3 години. Живеел в Хитрино, но работното му място било в полицейския участък във Върбица, където бил квартален на една от махалите. Нощта срещу 10 декември си бил у дома при семейството си, вкъщи си били майка му и брат му, а баща му се спасил по чудо, защото точно тази вечер отсъствал.
"Легнах си малко след полунощ, бях заспал и в един момент как съм си в леглото нещо се срина. Отворих очи, но не стана по-светло, мислех, че сънувах. Нещо имаше отгоре ми, бях затиснат. Лежах на лявата си страна, усетих тежест върху кръста и краката, но успях да си размърдам едната ръка, да я раздвижа и даси направя дупка пред лицето за да мога да дишам." - разказа за първите секунди след взрива полицай Марков. В първите мигове си помислил за земетресение. "Чувах отнякъде гласовете на майка ми и брат ми да крещят, гледах да се сдържам и да не викам и аз, за да не ги притеснявам. Не знам колко време минаваше, на мен ми се стори час, час и половина под развалините." - спомня си още Борко.
През това време навън извън Хитрино вече се разнесла вестта за взрива и информацията, че най-тежко е пострадала фурната, където има двама загинали. Домът на Борко и семейството му бил в съседство с пекарната. Борко го нямало сред живите и ранените, у познатите му се загнездило съмнението, че се е случило най-лошото.
"По едно време чух някъде отгоре Стефан с пожарникарите (б. р. цивилният жител на Хитрино Стефан Нанев, който помагал на спасителите да намерят къщите, в които има останали хора). Разбрах, по-точно чувах че оказват помощ на брат ми и майка ми и затова спрях да викам, за да спасят първо тях. Когато разбрах, че са ги извадили, започнах и аз да крещя. Усетих, че някой стъпа отгоре ми, стана ми по-тежко, но намерих сили да изкрещя силно." - така го чули и го измъкнали и него от развалините.
"Навън - уж ме изкарват от дома ми, а не познах нито къщата, нито мястото, където се намирам, всичко беше непознато, не виждам къщата ми. Попитах за майка ми и брат ми, видях я цялата в кръв, със сцепено чело, чух, че брат ми е в по-тежко състояние. Качиха ме линейка като придружител на майка ми. Тогава ми казаха, че е имало катастрофа с влак." - пресъздава събитията от 10 декември полицай Марков. "Не знам, кои бяха хората, които ме спасиха, но от сърце им желаая да са живи и здрави, които и да са. " - не знае как да благодари на непознатите Борко.
В болницата се оказало, че самият полицай е в по-леко състояние, травма на рамото и доста драскотини. Там разбрал, че брат му е в тежко състояние - коляното му било натрошено, кракът обгорял, наложило се от клиниката по изгаряния във Варна да го транспортират в София. Борко, както и близките му "напуснали" дома си буквално с това, с което си били легнали. Под развалините останали униформата и документите му, успели да стигнат до металната каса, където съхранявал личното си оръжие и да го приберат в полицията. Оттам нататък няма дрехи, хигиенни принадлежности, няма я колата му, нито покрива над главата.
Всеки ден Борис Марков ходи на свиждане при майка си Гаяне Борисовна Маркова в шуменската болница. Тя и брат му са граждани на Руската федерация. В събота с колегата си от Върбица полицая Борко пътувал до София да види и брат си. В момента неговият благодетел е Георгиев, той го е подслонил, дал му е от своите дрехи и ще ги настани в своя къща, когато излезе от болницата и майка му Гаяне.
Шефът на полицейското управление във Велики Преслав Румен Симеонов пуснал миналата седмица писмо до всички полицаи в дирекцията да помогнат на младежа всеки според възможностите си. От 14-годишен Борко е футболист, бил е в детската школа на ФК "Волов", в отбора на ОДМВР в Шумен и е картотекиран като състезател на Хитрино. Средства събират и съотборниците му полицаи. Искат да му купят на първо време някаква кола, за да може с нея да пътува да вижда брат си в София.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |