От парламентарната трибуна двете най-големи парламентарно представени партии - ГЕРБ и БСП, се обвиниха взаимно, че стоят зад сделката за активите на ЧЕЗ в България.
Обвиненията на ГЕРБ
Не просто БСП, а БСП и ПЕС стоят зад сделката за активите на ЧЕЗ в България. Сделка, зад която се опитахте да ни наклеветите, за да повторите метежа от зимата на 2013 г. Това обяви в декларация от името на парламентарната група на ГЕРБ депутатът Спас Гърневски.
Поводът за неговото твърдение се оказала „писмена следа, която ясно показала кой стои зад доскоро анонимната компания "Инерком". Проучване на вестник „Капитал" показва, че ПР компанията на Моника Йосифова, съпругата на Сергей Станишев, е разпространила прессъобщение до медиите, което се потвърждава от автора на прикачения файл, съдържащ въпросното прессъобщение.
Това даде повод на Гърневски да се обърне към социалистите в пленарна залата с думите: "Сега стана ли ви ясно кои са гадовете? Вчера Корнелия и шайката й ги търсиха на площад "Независимост", а те се оказаха отново на "Позитано", по-цинични и по-нагли от всякога."
Според Гърневски, станало ясно също, че по време на управлението на кабинета "Орешарски" шеф на отдел в ЧЕЗ е предлагал два пъти на тогавашния енергиен министър Драгомир Стойнев българското правителство да изкупи компанията обратно. „Защо това не е направено, само вие знаете", продължи представителят на ГЕРБ. „Но Стойнев, подчерта Гърневски, дължи на обществото отговор кога е искрен - сега, когато се обявява за връщане на държавата в ЕРП-та, или тогава, когато е имал възможност да го направи и е отказал."
В заключение, Гърневски обвини за пореден път БСП в лицемерие, което според депутата от ГЕРБ, трябвало да има някакви граници. Той обърна внимание на поредния успех на третото правителство на ГЕРБ, изразяващ се в отпадането на България от списъка на икономиките в ЕС с прекомерни макроикономически дисбаланси, „място, където страната ни е попаднала заради колапса на КТБ при премиера на БСП Пламен Орешарски".
Според декларацията на ГЕРБ, причините за това решение на ЕК са устойчив икономически растеж над 4 процента, което е над средното за Съюза, подобрени условия на пазара на труда, рекордно ниска безработица, отличните фискални резултати, отговарящи на всички критерии за присъединяване към еврозоната.
„Този път оставки няма да има, защото доказано управлението на България е "с чувство, което партизанските ви души не разбират, и основната ви цел да саботирате българското европредседателство ще претърпи поредния си крах", обяви Гърневски.
Защитата на Драгомир Стойнев
В отговор депутатът от левицата и зам.-председател на парламентарната група на БСП Драгомир Стойнев също в декларация от името на групата и в отговор на декларацията на ГЕРБ, каза: „Жалко е, че парламентарната трибуна се е превърнала в място за фалшиви новини." Той отрече категорично, че докато е бил министър, ЧЕЗ не се се продавала. „Уверявам ви, държавата щеше да я купи на пазарен принцип, не с национализация, както вие се опитвате да плашите хората, а изцяло на пазарен принцип - държавата влиза в икономиката, съревновава се с частните обекти", уточни той.
От БСП попитаха още кой казва истината за ЧЕЗ - българският премиер или чешкият. "2016-2017 г. според г-н Плескач е имало конкретни разговори. Защо тогава държавата не се е намесила", попита Стойнев.
Освен това БСП категорично не приема в договора за покупката на активите на ЧЕЗ в България да има клауза, в която бъдещият купувач да трябва да сътрудничи срещу България в арбитража. "Къде се намират те? Как така жена като Гинка Върбакова се съгласява с подобна клауза? Кой е този българин който се съгласява на подобна клауза", попита Стойнев.
Разкритията на чешката преса
Преди дни чешкият вестник „Лидове новини", близък до премиера Андрей Бабиш, разкри, че арбитражното дело, което води ЧЕЗ срещу държавата, зарди това, че не е защитила чешките инвестиции в България, е повод да има специална клауза в договора за продажбата на ЧЕЗ. В нея е записано, че се изисква от дружеството купувач да окаже сътрудничество по делото срещу България в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове. Ако искът на ЧЕЗ срещу българската държава в международния арбитраж на Световната банка във Вашингтон бъде удовлетворен, обезщетението може да достигне 600 млн. евро. посочва изданието.
Според него, това е основната причина чешката компания да не желае да продаде бизнеса си в България на правителството в София. "Сега си представете как ще се съгласим собственик на българската ни компания да стане някой, срещу когото водим арбитражен спор за такава сума - просто не можем да го позволим", посочва източникът на чешката медия.
Позицията на БСП
От парламентарната трибуна Стойнев каза, че БСП многократно е заявявала, че е за такава сделка. Но или държавата изцяло изкупува ЧЕЗ, или не участва. „Това, което вие в момента правите, е скандално", подчерта депутатът от левицата. Според него целта на управляващите е да затворят сделката. „Когато държавата влиза в тази сделка, тя привлича финансиране, пред международните инвеститори казвате "елате, финансирайте, държавата стои зад тази сделка", коментира Стойнев. По неговите думи, в момента управляващите изчистват образа и на Гинка Върбакова. "Това е изцяло неприемливо. Държавата трябва да се върне в икономиката като пазарен играч, а не да мачка", каза Стойнев.
В заключение той посочи, че интереса на България трябва да се брани от българските народни представители, а да не се говорят клевети. „Срам е, че в тази зала продължавате да не знаете за какво сте тук и какво защитавате", обърна се той към мнозинството.
По-късно от пресцентъра на БСП разпространиха съобщение по повод твърденията на ГЕРБ, че Моника Станишева е свързана с дейността на купувача на ЧЕЗ. „Заявяваме, че БСП не носи отговорност за ничии бизнес дела. Внушенията, които обвързват партията с едни или други частни интереси, са абсурдни, защото БСП е с ясна и последователна позиция - не някой, а държавата да изкупи ЧЕЗ", се посочва в прессъобщението на БСП до медиите.
Моника Станишева ще си търси правата в съда
В съобщение до медиите Моника Станишева се възмущава от „технологията на черния ПР, който се използва от някои политически сили да се разтоварят от огромното гражданско напрежение". По думите на Станишева, е учудващо, че една политическа сила, която претендира да бъде сериозна, може да използва медийни спекулации, неосновани на факти, за своя политическа декларация.
Тя уточнява, че вестник „Капитал" публикува информация, в която замесва нейното име и името на компанията, която управлявам - „Актив Груп", с "Инерком България" и сделката с ЧЕЗ. „Длъжна съм категорично да заявя, че нито аз лично, нито „Актив Груп" като агенция имаме нещо общо с ПР-обслужването на г-жа Върбакова или притежаваната от нея компания. А опитът да бъда замесена с фирма „Инерком" категорично е фалшива новина", пише Станишева и допълва: „Добре известно е, че всеки човек с по-висока компютърна грамотност може да промени мета данните на документите във всеки файл."
В заключение Станишева категорично заявява, че няма да позволи нейното име да бъде замесвано в подобни нелепи сценарии и „всеки, който разпространява неверни твърдения за мен, ще трябва да ги докаже в съда". Това може да означава съдебни искове към вестник "Капитал" и политическа партия ГЕРБ.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |