Българската държава няма намерение по какъвто и да било начин да участва в придобиването, частично или изцяло, в започналата и неприключила сделка при оформянето на собствеността на активите на ЧЕЗ на територията на България. Това каза министърът на финансите Владислав Горанов по време на заседанието на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства във връзка с приватизацията и планираната продажба на дружествата на ЧЕЗ Груп в България в Народното събрание.
„Позицията, която представям е на министъра на финансите, съгласувана с министър-председателя", обясни Горанов и допълни, че в последните седмици с премиера Бойко Борисов са се обединили около мнението, че участие на държавата е нецелесъобразно. „Не бихме участвали в такава сделка. Имаме достатъчно механизми от гледна точка на законодателното равнище, затова не е необходимо българската държава да придобива и притежава активи на дружеството по тази сделка", подчерта министърът на финансите.
„Дали сделката ще се реализира или не, е извън регулаторните функции на държавата. Нямаме намерение като изпълнителна власт да се намесваме в частно-правни отношения", каза още Горанов.
Той не пожела да коментира детайли по сделката за ЧЕЗ, защото изявленията му биха могли да окажат влияние на арбитражното дело, водено от ЧЕЗ срещу България. „Това е написал в писмо премиерът Бойко Борисов", обясни председателят на временната комисията Жельо Бойчев от БСП.
Горанов уточни, че неговата позиция е съгласувана с премиерa Бойко Бориков. Финансовият министър припомни, че преди месец е имало среща между Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев и финансовия министър със собственика на "Инерком" и тогава беше изразено желанието на правителството да купи контролен дял във фирмата. След това собственичката на „Инерком" замина за Прага, за да информира ЧЕЗ Груп за това намерение. „И започнаха анализи дали този ход е приемлив за чешката страна. Върбакова не е получавала правомощия да представлява държавата в тези преговори, а само да изрази желанието за участие в сделката. Необходимостта за воденето на този разговор е изискването в предварителния договор акционерната структура на купувача да не бъде променяна за срок от пет години. Все още няма отговор на това запитване", информира още Горанов и допълни, че и самата сделка все още е хипотеза, защото няма прехвърляне на акциите.
По време на заседанието стана ясно, че депутатът от БСП Желю Бойчев е изпратил писма до службите да бъде разширена информацията относно участниците и финансирането на сделката, включително и по линията на партньорските служби. Той е изпратил писмо и до чешката страна за това какви са били изискванията към купувачите на активите на ЧЕЗ в България.
Във временната комисия ще бъдат изслушани позициите и на други държавни институции, сред които на главния прокурор и на енергийния регулатор по казуса.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |