Службите са свалили от интернет 19 хил. екстремистки съобщения. "Ал Кайда" и "Ислямска държава" са в социалните мрежи. 19 хил. съобщения с екстремистко съдържание са изтрити от интернет миналата година по заявка на ГДБОП и други европейски полицейски служби, които си сътрудничат с Европол, става ясно от годишния отчет на МВР.
Съобщенията са свалени от 53 отворени интернет платформи - социални мрежи, сайтове за видеосподеляне и др. Те са били публикувани на над 10 езика, съобщиха за "Сега" от ГДБОП. Публикациите са били достъпни за всички потребители. Сред изтритите няма на български език, а ГДБОП не разполага с информация за съпричастност на български граждани към публикациите, пропагандиращи насилие. Също така се отчита ръст на екстремистките публикации. В края на 2016 г. на страницата на Европол е посочено, че през изминалите 12 месеца са премахнати 11 хил. съобщения на 8 езика.
Премахването на съобщения, които пропагандират насилие, се прави от специализирани звена в службите в различните страни. Тяхната работа се контролира от Европол. Запознати с технологията на премахването обясниха пред "Сега", че често се случва една полицейска служба да прави заявка заради съобщение, което е засякла. Тази заявка обаче се изпълнява от друга държава, тъй като сървърът със съобщението се намира на нейна територия. Например съобщението е засечено от българска служба, но действия по премахването му се правят от германска.
Наблюдението за екстремистко съдържание се прави от специализирани звена, точки за достъп, във всяка национална полицейска служба. Техните действия се координират от звеното Internet Referral Unit в Европол (EU IRU).
"По силата на споразумение с държавите членки EU IRU се фокусира върху сезиране за съдържание, публикувано от "Ал Кайда" и "Ислямска държава". Идентифицираното екстремистко или терористично съдържание се посочва на платформите на социални медии, които действат в съответствие със собствените си правила за премахване на съдържание. Посочването на терористично и екстремистко онлайн съдържание на засегнатите онлайн доставчици на услуги не съдържа принудителен акт, решението за премахване на съдържанието се взема от доставчика на услугата. EU IRU не премахва съобщения, тъй като това не е част от правомощията му. В крайна сметка около 85% от посочените съобщения биват унищожавани", съобщиха за "Сега" от Европол. Оттам не отговориха каква част от заявките за премахване са направени от България, тъй като не дават данни за отделните държави.
Последната голяма операция на специализираното звено бе в края на април. Тогава от Европол съобщиха, че са атакували "информационната агенция" на ИДИЛ Amaq News Agency. В операцията участваха службите на България, Белгия, Франция, Холандия, Румъния, Великобритания и Канада. Според съобщението на Европол действията на отдел "Киберпрестъпност" в ГДБОП са довели до "изземване на дигитални доказателства". Холандската полиция пък е иззела сървъри на ИДИЛ в Холандия. Такива са били иззети и в Канада, и САЩ. Тогава директорът на Европол Роб Уейнрайт заяви, че акцията е направила пробойна в способността на ИДИЛ да разпространява пропаганда и да радикализира младите хора в Европа.
Наблюдението на интернет пространството се извършва повече от 10 години, става ясно от отговора на ГДБОП. Още през 2007 г. в Европол е започнат проектът Check the Web, който впоследствие прераства в Специализирано звено на ЕС за проследяване на незаконно съдържание (EU IRU). То се съсредоточава върху отворени за всички онлайн платформи.
Профилактика
ГДБОП и ДАНС непрекъснато наблюдават интернет пространството, заяви наскоро вътрешният министър Валентин Радев. Поводът бе привикването за "профилактика" на граждани покрай посещението на руския патриарх Кирил у нас. Тогава полицията поиска обяснение от Олена Коцева, председател Сдружението на украинските организации. Тя изрази възмущението си във "Фейсбук" от казаното от руския патриарх Кирил в интервю за БНТ. "Това се прави винаги, не само сега заради патриарха. Тези неща се правят и за всеки друг наш гост, не само гост, имаме си процедури, проверяваме си", заяви Радев. Няколко месеца по-рано ГДБОП привика гражданина Васил Коцев за обяснения, защото бе писал заплахи срещу премиера Бойко Борисов във "Фейсбук". Премиерът лично му се извини.
Синдиците на КТБ вече подновяват заличени обезпечения. Синдиците на КТБ вече са започнали да подновяват обезпечения по заеми, които са били заличени от квесторите след поставянето на банката под специален надзор. Справка в отчета им за април показва, че в службите по вписванията са внесени 4 молби за обявяване за нищожни на отписани ипотеки. От фалиралата банка отговориха на въпрос на в. "Сега", че по част от подадените молби заличените ипотеки са подновени, а по други все още се чака решение на съдията по вписванията.
Мярката стана възможна след последните промени в Закона за банковата несъстоятелност от март т.г. Те позволяват също така да се развалят прихващания и сделки, сключвани след 20 юни 2014 г. - датата, когато КТБ бе поставена под специален надзор. Промените бяха предложени от депутатите от ДПС Йордан Цонев и Делян Пеевски, който е и бивш бизнес партньор на собственика на фалиралата КТБ Цветан Василев. Четири години сред рухването на банката те се обявиха за спиране на "вторичното й разграбване". Един от мотивите, с които законът бе одобрен, бе, че синдиците очакват да върнат 1.4 млрд. лв. в масата на несъстоятелността. Към момента те са успели да съберат и разпределят на кредиторите около 600 млн. лв. Само за изплащане на гарантираните влогове в КТБ Фондът за гарантиране на влоговете плати 3.6 милиарда лева.
Промените в Закона за банковата несъстоятелност бяха приети с мощната подкрепа на ГЕРБ въпреки критиките на водещи юристи и ветото на президента заради обратното действие на разпоредбите. Според експертите това е в разрез с правовата държава и има опасност да създаде хаос в правната система, от което ще пострадат и добросъвестни лица. Зад възможността за разваляне на сделки, сключвани след 20 юни 2014 г., мнозина съзират и други интереси за "спасяването" на разграбеното от КТБ - овладяване на атрактивни дружества като "Дунарит" и "Петрол".
В момента работим по множество молби за подновяване на обезпечения, заличени в периода от поставянето на банката под специален надзор до датата на откриване на процедурата по осребряване на имуществото на банката, отговориха синдиците на запитване на в. "Сега" какви действия вече са предприети след влизане в сила на законовите промени. Те имат 6-месечен срок да поискат подновяване на обезпеченията, заличени по време на квестурата.
Веднага след влизане в сила на промените юристите на КТБн (в несъстоятелност) са направили анализ на новите норми и са дали препоръки за конкретни действия. Прецизирани са всички сделки, извършени от трети лица, които може да бъдат атакувани в съда, твърдят в отговора си от КТБн. Това са прехвърлени вземания на банката, срещу които не е постъпило имущество - парично или актив, съразмерно на прехвърленото вземане. В момента се събирали доказателства и предстои да се предявят искове пред съда такива сделки да бъдат обявени за недействителни. От КТБн обаче не дадоха по-конкретна информация.
Преглеждали се и сделките по прехвърляне на акции или дялове от търговски дружества, извършени от длъжници на банката след 20 юни 2014 г. Следваща стъпка е предявяването на искове за разваляне и на тези сделки.
Предвид обема, правната сложност и обусловеността на подновяването на обезпеченията от Службите по вписванията, Търговския регистър и Централния регистър на особените залози, липсата на релевантна съдебна практика и необходимостта от компетентна и задълбочена работа, действията се извършват поетапно с разполагаемите в банката ресурси и в интерес на всички кредитори с приети вземания, очакващи да бъдат удовлетворени чрез изпълнение на частични сметки за разпределение, обясниха синдиците на КТБ.
Оспорване
ВКС атакува пред Конституционния съд част от новите разпоредби, с които се придава обратно действие на прогласяването за недействителни на всички прихващания на кредитори с техни задължения към банката, възникнали след 20 юни 2014 г. Според ВКС предвиденото обратно действие в тази разпоредба е противоконституционно, защото накърнява придобити права, не е обусловено от защита на важен обществен интерес и не отговаря на принципа за стабилност и предвидимост. Още при разглеждането на законопроекта в Народното събрание юристи предупреждаваха, че обратното действие на закона е противоконституционно, което важи и за анулирането на сделките с прехвърляне на акции или дялове, извършени от длъжници на банката след поставянето й под специален надзор, както и обявяването постфактум за нищожни заличаванията на обезпечения в полза на банката. Юристи обаче напомнят, че дори Конституционният съд да се обяви срещу разпоредбите, за които бе сезиран от ВКС, решението му ще действа занапред и няма да обезсили вече извършени от синдиците действия по анулиране на прихващания.
Печалбата на банките намалява, но ипотеките растат. Печалбата на банките намалява на годишна база за трети пореден месец, показват данните на БНБ за състоянието на банковата система към края на април 2018 г. Запазват се и другите тенденции в сектора - продължаващо свиване на нетния лихвен доход, увеличаващи се приходи от такси и комисионни и по-ниски разходи за обезценки. Кредитирането отчита ръстове във всички сегменти.
12.6 % ръст на ипотеките, но с ниски лихви
В края на април тази година печалбата на банковата система е в размер на 396.5 млн. лв. На годишна база намалява с 4% (или с 16.5 млн. лв.). През март годишното й намаление беше със 7.64%, а през февруари се сви с 2.5%. На месечна база обаче финансовият резултат е по-висок. Само за април печалбата е 129.3 млн. лв. (при 78 млн. лв. за март).
Това се случва в условията на ускоряващо се кредитиране, но при ниски лихви. Така основният източник на доход за банките остава с негативен принос за финансовия резултат. Нетният лихвен приход към края на април е с 3.1% по-малко спрямо година по-рано или с 27.7 млн. лв., достигайки 864 млн. лв. Данните показват, че темпът на свиване при лихвения доход е намаляващ. Предходния месец свиването беше малко по-голямо (3.7%). Така беше и през февруари (4.4%), като такъв беше темпът им на свиване - около 4.5% годишно, през втората половина на миналата година.
Въпреки на практика подобряването на приходите от лихви, основната причина за размера на този доход - ниските лихви по кредити, все още е валидна в пълна степен. Това не може да бъде преодоляно и с увеличаващото се кредитиране.
Кредитите на годишна база показват растеж във всички сегменти. Тези за бизнеса се увеличават с 1.7% до 34.1 млрд.лв., жилищните с 12.6% до 9.996 млрд. лв., а потребителските - с 4.4% до 9.2 млрд. лв. Увеличаващото се кредитиране допринася и за ръст на активите на банките - те се повишават с 5.1% на годишна база до 97.8 млрд. лв.
Спасителните такси
Кредитирането допринася за видимия ръст на другия източник на приходи за банките - таксите и комисионните. Те донякъде компенсират спада в лихвения доход. През април приходите от такси и комисионни се увеличават с 5.9% годишно или с 18.3 млн. лв. до 328.2 млн. лв.
Продължават да намаляват и разходите за обезценки - през април годишното им свиване е 19% или с 30.6 млн. лв. по-малко и са били 131.3 млн. лв. Спрямо предходния месец, когато са били 106.4 млн. лв., се увеличават. И през 2017 г. тези разходи се свиваха в сравнение с предходната година, когато банките се готвеха за стрес тестовете и проверката на активите, но спадът беше едноцифрен, докато сега четвърти пореден месец той е двуцифрен.
Капиталът също надолу
В съобщението на БНБ се посочва, че собственият капитал в баланса на банковата система през април намалява със 194 млн. лв. или с 1.6% до малко над 11.8 млрд. лв., основно под влияние на динамиката на неразпределената печалба.
От началото на тази година банките прилагат нови стандарти в провизирането (МСФО 9, Международен стандарт за финансово отчитане). Те въведоха нов начин на класифициране на експозициите, носещи кредитен риск, отчитайки вече и очаквани загуби. Директният ефект е върху неразпределената печалба, която е основен елемент на базовия собствен капитал от първи ред (най-качествения капитал).
В съчетание с влиянието на регулаторните промени, ръстът на кредитите (основна част от рисковите експозиции) и намалението на собствения капитал, капиталовата адекватност на банковата система към края на март (данните са публикувани в края на април, публикуват се на тримесечна база - бел.ред.) отчита понижение в сравнение с края на декември 2017 г. Така съотношенията на базовия собствен капитал от първи ред, на капитала от първи ред и на общата капиталова адекватност са съответно 19.34%, 19.79% и 20.91%, което е значително над минималните регулаторни изисквания.
Вятърните паркове са недоволни от новия модел за цените на енергията. Малко преди да излязат на борсата, ветропарковете скочиха срещу основния компонент на новата търговия - начинът за определяне на цената.
Методиката, по която ще се определят премиите за ВЕИ, след като започнат да продават енергията си през борсата, е твърде общо дефинирана, липсва конкретика за параметрите и тяхната тежест при ценообразуването. Това твърдят от Българската ветроенергийна асоциация (БГВЕА). Въпросният модел ще се обсъжда публично на 6 юни.
Последните промени в Закона за енергетиката предвиждат всички производители на електрическа енергия от възобновяеми източници с обща инсталирана мощност 4MW и над 4MW, да започнат да продават от 1 юли тока си чрез борсата, а не както досега - по преференциални тарифи на НЕК. Тогава те ще получат договори за премия, които да компенсират разликата между постигната борсова цена и тази, която имат в дългосрочните си договори с НЕК. Именно предложеният от Комисията за енергийно и водно регулиране начин на определяне на тези премии не се харесва от вятърните паркове.
Без рискове, ако може
Методиката на КЕВР съдържа риск за производителите, тъй като според нея регулаторът определя референтна прогнозна пазарна цена на тока за година напред и според това фиксира премиите. В случая за централи на вятър се предлага прогнозната борсова цена да бъде 67.06 лв./мВтч в периода 1 юли 2018 г. - 30 юни 2019 г. Съответно премиите ще са в размер на разликата от настоящите преференциални тарифи и тази цена от 67.06 лв./мВтч. Ако обаче цените на свободния пазар се окажат по-ниски, отколкото е прогнозирала КЕВР, ВЕИ производителите ще реализират по-малко приходи.
Според членовете на асоциацията новият режим трябва да е равностоен като възвращаемост и съответно като приход. "Подкрепяме либерализация на електроенергийния сектор, но считаме, че това трябва да се осъществи при съблюдаване на принципа за защита на вече направените инвестиции", обявиха в отворено писмо те.
Или поне с компенсация
От БГВЕА настояват още да бъде предвиден метод за корекция на разликите между прогнозната пазарна цена и постигнатата реална пазарна цена с цел запазване на настоящите приходи по дългосрочните договори на ВЕИ производителите.
Предложението им е да се въведе компонента или коефициент за компенсиране на всяко отклонение между прогнозната пазарна цена на КЕВР и постигната действителна такава. "Според нас включването в Методиката на подобна компенсираща компонента е абсолютно оправдано, тъй като това е единственият начин да се осигури еквивалентност на приходите/възвращаемостта от съществуващите инвестициите", се казва още в становището на асоциацията.
В момента е предвидено регулаторът да може да прави ревизии на размера на премиите само ако е налице 30% отклонение в прогнозата. Според вятърните паркове обаче този праг е прекалено висок и те биха изпаднали в тежко финансово състояние, много преди достигането му.
Слънчев бряг като Сървайвър. Дойде юни, стане време за море и Слънчев бряг току открие сезона с някоя кървава "атракция". Тази година курортът, който следва да се прекръсти на Сървайвър, се отчете с убийството на хазартен бос. Вярно, разстрелът няма общо с бизнеса на Коста Николов- Миджурина, явно става дума за любовна рулетка. Това обаче по никакъв начин не променя факта, че за пореден път най-големият ни курорт затвърждава славата си на Содом и Гомор на родното Черноморие. Не е тайна за никого, че Слънчака е предпочитано място за почивка от тези, които търсят евтина пиячка на корем, секс и разгул до припадък. Затова и тук рядко ще срещнете семейства с малки деца или организирани групи пенсионери. Най-честата гледка са тумби чужденци в почти тийнейджърска възраст или малко отгоре, които обикалят баровете в алкохолни турове или практикуват опасната мода "балконинг". Разбира се, трябва да има и такива места, по цял свят е така.
Те са магнит за младите, купонджиите и почитателите на забавленията. Въпросът е защо сред "атракциите" Слънчев бряг трябва да предлага и кървави убийства. Разстрелът на Миджурина далеч не е първият случай, в който курортът влиза в криминалните хроники. Само преди две години, отново в началото на юни, небезизвестният Митьо Очите беше надупчен с пет куршума и по чудо прескочи трапа при стрелба в заведение в Слънчака. Един от бодигардовете му нямаше неговият късмет и загина.
Слънчев бряг обаче не е само свидетел на подобни тежки криминални сюжети. Понякога далеч по-невинни на пръв поглед случки избиват в тежка агресия. И не говорим за пиянски сбивания по барове и механи - ако бяха само те, с мед да ги намажеш, както се казва. Спомняте ли си как бивш военен и настоящ общински полицай стреля по английски туристи, които си карали велосипеди по път недалеч от курорта. Вярно, карали по средата на пътя и имало реален шанс някой по-разсеян шофьор да ги прати в спешното на местната болница. Двамата чужденци обаче явно били далеч от прословутото спокойствие на английските джентълмени, ядосали се на забележката на полицая, сбили се и той директно извадил пистолет.
Единият турист, който със сигурност ще запомни ваканцията си в България, се оказа ранен в крака. Стрелецът обаче също не излезе невредим от цялата история, защото явно от стреса получи сърдечна криза. Откъдето и да се погледне обаче, случаят имаше сравнително щастлив край, защото никой не загина. Но така или иначе допринесе за имиджа на Слънчака като място, подобно на Дивия Запад - не знаеш кой, кога и по какъв повод ще извади пищова и ще раздава лично правосъдие.
Защо обаче да се ограничаваме само до Слънчев бряг? Подобни на неговите атракции се предлагат и в други български курорти и оставят незабравими спомени на туристите, независимо дали са родни, или чужди. Спомнете си само младият бабаит, който налетя да бие група незрящи летовници насред стария град на Несебър. Явно са му пречели да си пробие път през оживената търговска улица, закачил групичката и тъй като една от жените имала неблагоразумието да удари стъклото на колата, станал въргал. Както и чудесна "реклама" за отношението на средностатистическия българин към хората в неравностойно положение. След това иди обяснявай на чужденците, че са добре дошли в България. Както и че не всички българи са бабаити, които налитат на бой, стрелба и газене на хора. Само че нали знаете как е - една лъжица катран разваля цялата каца с мед. Независимо колко са ни хубави курортите, колко гостоприемно се отнасяме към туристите и какви удобства и забавления им предлагаме, един-два такива случая пращат по дяволите всичките усилия. Не бива обаче да се отчайваме - някои от чужденците на такива неща са се нагледали в собствените си държави, че нашият Слънчев бряг им се струва като глуха английска провинция!
40 убийци от ревност влизат годишно в затвора. Ревност праща по около 40 убийци всяка година в затвора. Това сочи статистиката на влезлите в съда присъди по членове от Наказателния кодекс, с която „Монитор" разполага. В мотивите по издадените наказания там е записано, че престъпленията са извършени от ревност и в повечето случаи са с „особено голяма жестокост".Именно зверска ревност според разследващите е и причината за убийството в Слънчев бряг в събота.
Въпреки това убийците, които в над 90% от случаите са мъже, получават най-често наказания между 5 и 10 години затвор. Толкова са получили 22 от всички осъдени килъри за последната отчетна година. От тях повече от половината са убили половинките си заради съмнения, че им слагат рога. Има едва няколко души, които са били наказани с до 30 години затвор зад решетките, следвани от тези, които ще трябва да търкат наровете до 20 години.
Според разбивка по възраст на пратените в зандана рогоносци те са най-често мъже между 18 и 29 години, като цифрите са в полза на по-младите.
Такъв е и случаят с 28-годишния Илиян Рангелов от Куртово Конаре, който е обвинен, че през 2016-а година е заклал годеницата си от ревност. Мъжът все още очаква присъдата си в ареста, тъй като делото не е приключило. Според обвинителния акт обаче максималното, което може да получи, е 20 години затвор. Именно заради това бяха направени и няколко протеста от близки на жертвата - 26-годишната Милена Димова, които настояваха за доживотен затвор. Трагедията в Куртово Конаре стана дни преди Рождество през 2016-а година, малко след като тя получила пръстен с предложение за брак от Илиян.
Вместо тежка сватба обаче роднините й трябвало да подготвят погребение. Те намерили заедно с колеги й тялото на младата жена на метри от дома й.
Милена трябвало да отиде на работа в месопреработвателно предприятие в съседното Ново село. Пет минути преди да пристигнат с колата, колегите й позвънили по телефона да излезе на обичайното място в селото, откъдето трябвало да я вземат. Тя им отговорила, че излиза. Когато пристигнали на мястото на срещата, Милена не била там. Колегите й свили с колата по уличката към дома й. На 20 метра от къщата я открили заклана. Извикали Илиян Рангелов, той излязъл сънен от дома си. На следващия ден годеникът е обвинен за жестокото престъпление. 28-годишният мъж признава, че е убил приятелката си заради ревност. В ареста Рангелов е опитал да се самоубие. Той чака в килия делото му да влезе в съда.
В края на миналата година пък бруталният убиец Стефан Станев получи 25 години затвор за зверското убийство на приятелката си - 29-годишната Виола. Момичето беше пребито със стик за голф и ръгано с три различни ножа, а главата й беше почти отрязана от Стефан, който бил дрогиран. Ревнивецът тогава сложи любимата й плюшена играчка на мястото на главата й. Стефан се призна за виновен и в момента се намира в килията. Той се афектирал от предположенията, че Виола му изневерява.
Родителите на момичето не останаха доволни от наказанието за палача на дъщеря си. Те поискаха той да лежи повече зад решетките. Въпреки че ги помоли за прошка, близките на младата жена са категорични, че той е неискрен и че е играл театър пред съда.
Очакваме 4 милиарда лева от туризъм през летния сезон. В Москва премиерът проведе изключително добри срещи в дух на добронамереност, прагматичност, желание да се засилят взаимоотношенията между България и Русия. И това е особен важно по отношение на туризма, защото Русия е един от нашите ключови пазари за привличане на максимално много туристи". Това обяви министърът на туризма Николина Ангелкова пред Канал 3.
„Важно е да имаме добри взаимоотношения във всяка една област, но искам да подчертая, че по отношение на туризма ние винаги сме ги имали, и отново благодарение на добрия контакт и добрите взаимоотношения между премиера Борисов и президента Путин ние успяхме през 2016 г. да имаме рекорден ръст на руските туристи в страната - около 30%. Също така тогава, благодарение на разговор, който беше проведен между двамата лидери, се стартира едно много тясно сътрудничество по отношение на сигурността. Така че резултатите от тези усилия се виждат и наистина, според мен, това посещение беше много ключово и важно и смятам, че премиерът и президентът Путин изразиха ясно своето желание за засилване на взаимоотношенията, за тяхната прагматичност и изобщо да вървим напред, така че максимално да реализираме проектите от взаимен интерес", каза министърът на туризма.
В какво се изразява обаче успехът на разговорите по отношение на туризма, Ангелкова поясни:
„За първи път, отново благодарение на подкрепата на премиера Борисов и президента Путин, ние ще имаме следващата година - година туризма на Русия в България и година на България в Русия - през 2019-а. Това се случва за първи път и на практика дава възможност на цялата руска администрация да работи целенасочено към направление България. Това е много важно, защото така ще привлечем допълнително интереса на руските туристи, към това, което предлагаме".
Ангелкова коментира и прогнозите от бранша, че през идния летен сезон се очаква драстичен отлив на руски туристи.
„Не смятам, че се очаква чак толкова песимистична картина по отношение на руските туристи. Това, което коментирахме и по време на форума в Санкт Петербург, на който присъствах, и по време на срещите, на които присъствах по време на визитата на премиера Борисов, всъщност отново подчертахме засиления интреес на руските туристи към България, и това, че България се превръща във все по-устойчива дестинация по отношение на руския пазар. Защото се увеличават значително и редовните самолетни линии, за сметка на намаление на чартърните. Което показва устойчивост и постоянен интерес.
Това, което е предизвикателство е изключително агресивната ценова политика от страна на Турция, която е нашият пряк конкурент по отношение на руския пазар. Там има и държавни гаранции и по информации от руски туроператори - в Турция се предлага олинклузив в 5-звезден хотел за 10 дни, за около 250-270 долара. Ние няма как да се борим с тази агресивна ценова политика и затова разчитаме на стабилните взаимоотношения, които имаме в сектора в момента. Ако изобщо има спад, защото е рано да се говори за това, нашите прогнози са да е около 4%. Това е много малко и ако успеем да задържим тези нива, ние пак ще посрещнем 550 хиляди руски туристи", обясни министърът.
„Общата картина, която имаме обаче показва ръст с около 5%, което ако успеем да реализираме, ще покаже, че страната наистина става много устойчива и разпознаваема. Защото оценката, която имаме е, че рядко се случва в 3 поредни години да има такава устойчивост на един и същ пазар, особено предвид цялата геополитическа обстановка около нас".
Извън пазара Русия, Николина Ангелкова обясни, че страната ни има изключително голям ръст по отношение на туристите от Германия - над 48% за 2016 и 2017 г. Това компенсира спадове от други пазари, тъй като именно Германия е на първо място по отношение на летния туризъм в България. Тя поясни, че има ръст и по отношение на полския и чешкия пазар. Румънците, пък са на първо място, заедно с гърците, общо - за целогодишен туризъм.
„Обръщаме се и към други пазари с потенциал. От резервации и заявки за полети правим анализ, че общият ръст ще бъде около 5%. Приходите от летен туризъм през миналата година бяха 3,7 милиарда лева, значи очакваме това лято да стигнат 4 милиарда и да ги задминат", каза още министърът на туризма.
И добави:„Никога България не е била мантра за алкохолен туризъм. България основно е позната като дестинация за семеен туризъм".
Тя поясни, че курортът Сълнчев бряг дава най-много приходи в държавната хазна - почти 1 милиард лева и според нея не бива да бъде разрушавано с лека ръка нещо, което носи толкова приходи.
По отношение на акциите за разрушение на преместваеми обекти и други подобни по родното Черноморие, Ангелкова коментира:
„Нека не бъркаме спазването на закона с предприемането на едни или други действия, които биха навредили на туризма. Това, което би навредило на туризма, е въвеждането на някакви правила, норми, без те да бъдат обсъдени с обществото - в началото на летния сезон, например. Нещо, което да създаде хаос. Примерно - продажбата на пакетите за 2019 г. започва сега - и ако има неяснота и несигурност по отношение на това какво се предлага и че рязко може да има промяна в правилата, без те да бъдат обсъдени, това ще доведе до несигурност и до отлив. Но спазването на правилата категорично подобрява качеството на продукта".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |