ДАНС иска да вербува агенти от фирми и министерства. ДАНС ще вкарва свои агенти на прикритие в министерства и други институции, както и във фирми и фондации, без изобщо да уведомява техните ръководства. Служители на агенцията ще могат да бъдат внедрявани сред адвокати, счетоводители, одитори, нотариуси, архитекти, частни съдебни изпълнители, зъболекари, лекари, артисти и др. Ще могат да се вербуват и хора, които вече са на щат в съответните фирми или ведомства.
Това ще стане, ако бъдат приети предлаганите от ДАНС и премиера Бойко Борисов промени в правилника за прилагане на закона за агенцията, публикувани в портала за обществени консултации. Така полицейщината на днешните управляващи ще надмине тази на комунистическите тайни служби.
В момента, за да може да се вкара служител на агенцията на прикритие, е абсолютно задължително уведомяването и съгласието на ръководството на фирма или пък на ведомство. Става дума за използването на агент на самата ДАНС, който се назначава като служител в съответното министерство или търговско дружество. Целта е да няма безконтролна намеса в работата на министерство или фирма, както и агенти на различни структури да не се разработват взаимно, без да знаят.
Сега ДАНС настоява за пълна конспирация, като се оправдава с "динамично променящата се среда за сигурност и породената от тази промяна необходимост за своевременно и адекватно противодействие на посегателства, насочени срещу националната сигурност". "Самият институт на прикриване на служители се прилага едва след като е налице доказана оперативна необходимост, а съгласно правилника такава оперативна необходимост е налице, когато възложените със закон задачи и дейности на агенцията не могат да се изпълняват по друг начин освен чрез назначаване на служители на прикритие", пише ДАНС. Според ДАНС това поставя въпрос за своевременност на организирането на прикритие на служителите й.
Изобщо не става ясно как точно ДАНС ще вкарва хора без знанието на ръководствата на фирми и ведомства. Както и какво ще стане, ако шеф на фирма откаже да вземе на работа агент, за когото дори не знае, че иска да се внедри. Още по-заплетена става ситуацията с държавните ведомства, където конкурсите са задължителни, и сега този въпрос се преодолява с различни чиновнически врътки и чрез намесата на ръководствата. Най-вероятно част от проблемите ще се преодоляват с друго искане на ДАНС - да могат да се вербуват като агенти на прикритие хора, вече работещи във ведомствата или фирмите. Изрично е посочено, че тези хора ще бъдат назначавани като агенти в ДАНС и договорите им ще бъдат секретни.
Проблем за ДАНС пораждал и кръгът от структури, откъдето могат да се подбират хора. Затова погледът й е насочен към свободните професии - адвокати, счетоводители, одитори, нотариуси, архитекти, частни съдебни изпълнители, зъболекари, лекари, артисти, художници и много други, които в момента са извън обхвата й. Всичко това може да породи проблеми и дори скандали, като се има предвид, че много от тези професии са обвързани с пазенето на някаква професионална тайна. Например адвокатите нямат право да разпространяват информация, станала им известна от клиент. Същото се отнася до лекари, зъболекари, счетоводители, одитори, нотариуси и т.н. В момента агенти на прикритие може да има в държавните институции, частните фирми и неправителстветните организации.
Държавата призна, че контролът върху хазарта е неефективен. Контролът върху хазартната дейност, осъществяван от Държавната комисия по хазарта (ДКХ), е неефективен, а нарушенията се установяват и наказват с голямо закъснение. Не навреме се извършват и предварителните проверки на игрално оборудване, необходими при издаване на лицензи, както и унищожаването на негодно игрално оборудване.
Това става ясно от мотивите и съпътстващите оценки на въздействието към проекта на Министерския съвет за промени в устройствения правилник на Държавната комисия по хазарта, публикувани за обществено обсъждане. Те са внесени от финансовия министър Владислав Горанов. С тях той предлага създаване на ново специализирано звено "Лицензионна и контролна дейност", на мястото на сегашните две дирекции "Лицензи, игрално и комуникативно оборудване, информационни системи и анализи" и "Контрол и правни дейности".
Разделянето на лицензирането и контрола в различни дирекции затруднявало изключително много "своевременното констатиране и санкциониране на нарушенията", тъй като двете звена не си обменяли информация, пише в мотивите.
През февруари финансовият министър смени без обяснения председателя на комисията Огнемир Митев, избран от правителството на Пламен Орешарски през 2013 г. На негово място бе назначена юристката Мария Филипова, която преди това е работила в министерствата на финансите и на правосъдието.
Една от целите на промяната в устройствения правилник на комисията е увеличаване на приходите от държавните такси и наложените санкции върху хазартните оператори. През 2017 г. ДКХ е събрала от такси 138.315 млн. лв., което в сравнение с 2016 г. е увеличение от 10%. Този ръст е направо скромен на фона на бума на игри на късмета в предходните три години. Организаторите на хазартни игри вместо данък върху печалба плащат държавни такси, които се определят на базата на направените залози. Манията по лотарийните талони, които вече се продават в почти всеки магазин, както и вкарването на онлайн залаганията в регулация, са основна причина за високите ръстове от 2014 г. насам. През 2016 г. скокът бе 32%, през 2015 - 60%, а през 2014 г. - 800%. Принос за бурното развитие на хазартната индустрия има и едногодишното неволно "освобождаване" на лотариите от облагане през 2012 г., както и допускането лотарийни талони да се продават почти навсякъде.
През миналата година ДКХ е направила 734 проверки, половината от които са по сигнали, жалби и писма на други институции, става ясно от отчета на комисията. Съставени са обаче едва 20 акта за административни нарушения. Най-прясната проверка, станала известна на обществеността, е на рекламата на игрите на щастието в най-гледаното време по трите най-големи телевизии. От ДКХ обаче не видяха проблем в това. Единственото констатирано нарушение бе за рекламата "Шоколад", в която участват бивши състезателки от националния отбор по художествена гимнастика.
Завишаване на щатовете заради промяната в структурата на ДКХ не се предвиждат. Напротив, досегашните 49 щатни бройки намаляват с три. Те обаче ще бъдат пренасочени към финансовото министерство.
Съпротива
Заради манията по лотарийните игри вицепремиерът Валери Сименов предложи промяна в закона, която рязко да ограничи освен пряката и непряката реклама, както и местата за продажба на лотарийни билети. Новите текстове бяха внесени неотдавна в парламента от депутатите от групата на НФСБ. Въпреки уверенията на различни парламентарно представени партии за подкрепа досега движение по тях няма. За сметка на това започна мощна кампания, включително и от спортни клубове, срещу готвените промени.
В името на чистия въздух ще се затегнат правилата за продажба на въглища. Още от тази зима държавата се кани да въведе изисквания за качеството на твърдите горива, които се използват за битово отопление - предимно въглища и брикети. Ще има контрол при пускането им на пазара, съхранението, пакетирането и разпространението им. За нарушителите пък са предвидени доста строги глоби - до 50 хил. лева.
Всички тези мерки са включени в проект на екоминистерството за изменение на Закона за чистотата на атмосферния въздух, който е публикуван за обществено обсъждане в края на миналата седмица в портала strategy.bg със срок до 8 юни.
Целта е да се намали основното градско замърсяване - това с фини прахови частици, което през зимата редовно е над допустимите норми. "Ограничаването на съдържанието на сяра и пепел във въглищата и брикетите е една от мерките, които могат да бъдат взети на национално ниво за подпомагане на общините в усилията им да постигнат нормите за качество на атмосферния въздух", пише министърът на околната среда и водите Нено Димов в мотивите към предложенията за промени в закона.
Правилата за прилагането обаче ще засегнат доста пряко местната власт: в закона ще бъде записано, че кметовете носят отговорност за изчистването на въздуха, и ще понасят глоби, ако това не се случи.
По-чист, но и по-скъпо
Конкретните изисквания към твърдите горива все още не са ясни, тъй като предстои да бъдат подробно разписани в Наредба за качество на твърдите горива, която трябва да бъде приета от Министерския съвет най-късно три месеца след гласуването на закона. Отсега обаче е известно, че при по-строги норми цената на въглищата и брикетите ще се повиши, което в крайна сметка ще засегне потребителите.
Въпросът е дали това ще е стимул за използването на алтернативи за отопление като ток и природен газ, или ще засили нерегламентираните продажби и изгарянето на всевъзможни други неща, които са по-евтини, но и по-замърсяващи.
Търговците на твърди горива за отопление, с които "Капитал" разговаря, са изненадани от предложенията за законодателни промени, тъй като въглищата са акцизна стока и контролът върху тях и сега е голям. Цветомир Антонов, управител на софийската "Топливо - Братята 2004", казва, че пазарът основно се захранва от вносни въглища - от Украйна или Русия. "Те са много по-добри от българските, по-калорични са и замърсяват по-малко. Ако обаче новите правила ограничат по някакъв начин възможностите за внос, това ще се отрази пряко на потребителите, тъй като вероятно ще доведе до повишаване на цените", обясни той.
Също така според Антонов въглищата не са основният проблем за качеството на въздуха, поне в столицата, тъй като през последните години близо половината от клиентите са преминали към пелети, а и като цяло в София използващите твърдо гориво не са толкова много.
ДАМТН в действие
Контролът върху въглищата и брикетите ще бъде възложен на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор - институцията, която следи още асансьорите, язовирите, бензиностанциите, крановете, кантарите в магазините и т.н. Предвижда се създаването на регистър на всички лица, които опаковат, етикетират и пускат на пазара въглища и брикети, като за да бъдат вписани в него, те ще трябва да докажат, че имат необходимите за тези дейности условия.
ДАМТН ще може да извършва проверки за качеството на течните и твърдите горива, като взема проби и прави анализи. Агенцията ще има право и да съставя констативни протоколи и да пише наказателни актове. Глобите за търговците, които продават въглища и брикети, без да са вписани в регистъра, стигат до 50 хил. лв. Толкова е и максималната санкция за предлагането на твърди горива, които не отговарят на стандартите.
Проверките при търговците на дребно за качеството на въглищата и брикетите обаче като цяло са безсмислени, твърдят търговци, тъй като това са стоки, които не могат да се набавят лесно - основно количествата идват от внос. "Трябва да се следи партидата при вноса. Ако там не се допусне отклонение от нормите, няма как ние после да променим нещо по въглищата. И обратно - ако се допусне внос на по-некачествена суровина, каква вина имат за това търговците на дребно", казва Антонов.
Кметове на прицел
Промените в Закона за чистотата на атмосферния въздух засягат пряко кметовете на съответните населени места, където замърсяването е над нормата. "Към момента планираните и изпълнявани от местните власти мерки не могат да бъдат приети за достатъчно ефективни за справяне с наднорменото замърсяване на атмосферния въздух", твърди министър Димов. Като една от причините за това е посочена слабата ангажираност на кметовете с този проблем.
Поради което се предлага разширяване на съществуващият санкционен режим, така че глоби да се налагат дори когато има програми за намаляване нивата на замърсителите, но не се постигат задоволителни резултати. Наказанията ще са лично за кмета и могат да стигнат 10 хил. лева.
Делът на емигриралите в ЕС българи нараства до 12.5% през 2017 г. Българите в работоспособна възраст, които са емигрирали в други държави от ЕС през 2017 г., представляват 12.5% от населението на страната. Справка с националната статистика показва, че процентът се равнява на над 880 хил. души. От тях близо една пета са с висше образование, а 68.7% работят, показват данни на Евростат. В сравнение с 2007 г. българските емигранти в други държави от ЕС се увеличават с 8 пр. пункта.
Тенденцията не е само българска - все повече европейци се възползват от правото си да живеят и работят свободно в държава от ЕС, различна от родината си. Средно 3.8% от хората в работоспособна възраст в ЕС са се преместили в друга държава от съюза. За сравнение - преди десетилетие делът им беше 2.5%. Най-много напускащи регистрира Румъния, където на всеки пети в страната отговаря по един емигрант. В другата крайност е Германия, където емигрантите между 20 и 64 г. заемат едва 1% от населението на страната.
Връзката миграция - образование
В повечето държави висшистите са тези, които масово напускат страните си. Във Франция например диплома от университет имат една трета от хората, докато сред французите, живеещи в други държави от съюза, този дял нараства до 62.5% през 2017 г.
Малко са страните, където емигрантите са с по-ниско образование от сънародниците си - това са балтийските държави, Португалия, Хърватия и България. Сред българите 26.3% от работоспособното население имат диплома от висше учебно заведение, докато при емигрантите процентът е с 1.7 пр.п. по-нисък.
675 хил. играчки менте спипаха митниците. 675 хил. фалшиви играчки са хванали Агенция „Митници" само в рамките на година и половина. Така се оказва, че детските стоки попадат в топ 3 на най-фалшифицираните артикули, като за 18 месеца в Европейския съюз са задържани близо 7 млн. ментета.
Най-често подобни предмети се вкарват от Турция и Китай като 68% от спрените стоки са менте, а останалите 32 на сто - контрабанда. Основно митничарите конфискуват тротинетки, топки за софтбол, спинъри и ховърборди.
Александър Димитров, началник на Митническо бюро София-Изток заяви, че само за миналата седмица спрените фалшификати са 6 хил.
Както „Монитор" вече писа в складовете на Агенция „Митници" е пълно както с детски играчки, така и с парфюми, алкохол, дрехи и дори и лютеница.
В контейнер пристигащ от Китай митничарите се натъкнали на стоки включващи почти всичко необходимо за едно детско парти - украса, покривки, салфетки, чаши и чинийки, костюми и игри.
Артикулите са с картинки на „Фроузен", „Маша и мечока", „Аз проклетникът", „Спайдърмен", „Мечо Пух", „Колите"; „Супермен" и други известни сред малчуганите анимации.
Освен обаче че нарушават права върху интелектуалната собственост част от артикулите може и да са опасни, обясниха експертите. Така например пластмасовите шарени чинийки, които можем да си купим във всеки един магазин за едно левче, могат да навредят на здравето на малчуганите, ако пуснат мастило.
За да избегнат такива случаи инспекторите от Държавната агенция за метрологичен и технически контрол (ДАМТН) започват масови проверки в навечерието на Деня на детето - 1 юни.
При проверките първо ще се следи за т.нар. видими несъответствия, а след това се извършват и лабораторни тестове, обясни в ефира на bTV Мирослав Йотов от държавната агенция.
Той уточни, че един от тестовете е за натиск - експеримент показва, че бебешка залъгалка веднага се пропуква и вече е опасна, защото от нея се отделят малки частици.
Експертите предупреждават да се внимава и с балоните - при обработка може да се отдели опасен химичен елемент, който да предизвика мутация на ДНК.
Ще се правят и тестове на играчките и за наличието на тежки метали както и ще се следи за звука, който издават играчките - той не трябва да надвишава 60 децибела.
Йотов поясни, че има постъпил сигнал за играчка продавана по сергиите в парковете, която причинила на дете алергична реакция. Играчката представлявала топче, от което излиза течност при натиск. Тепърва обаче ще се проверява както точно е веществото и дали този вид стока е разрешена и отговаря на изискванията.
Съставиха 7 акта за мръсотия и затвориха 3 басейна за един сезон. Седем акта за замърсена вода на басейни и с отклонения в показателите за химични съединения в нея са съставили инспекторите от Столичната регионална здравна инспекция през миналия сезон. Други три обекта са спрени, съобщи „Нова телевизия". Направени са и 24 предписания. Общо 508 са направените проверки през 2017-а, като са проверени общо 127 водни съоръжения.
Най-честите нарушения се отнасят до качеството на водата.Засилени проверки на всички басейна в столицата е започнала инспекцията. Те са планови, но ще се повтарят и през цялото лято. Столичната регионална здравна инспекция ще изпраща веднага на място свои хора и по сигнали на граждани.
Инспекторите измерват приоритетно количеството хлор. За да е в норма, то не трябва да е по-малко от 0.3 и повече от 0.5 мг на литър. Проверяват и показателите за замърсяване на водата - изследва се дали във водата има амониеви йони. Ако количеството им е над нормата, значи басейнът е сериозно замърсен. Измерва се и киселинността на пробите като се следи Ph-показателя. Водата се проверява и на мирис като се загрява до 60 градуса. Ако басейнът е по-силно хлориран, тя мирише много натрапчиво. Резултат от експеримент на телевизията показва, че само една от трите изследвани в лаборатория проби е в нормите. Това обаче са само първоначалните проби. На практика се взимат три, като се проверява сградната инсталация, канализацията и наличието на пречиствателни съоръжения.
От РЗИ уверяват, че като цяло, през летния сезон басейните поддържат добро качество на водата и случаите на замърсявания са относително редки.
РИОКОЗ проверяват не само в началото, но и по всяко време на сезона водата във водоемите. Един от най-честите проблеми, които могат да се появят при плуване в замърсена вода, са гъбични.
Откритите басейни в страната отварят на 1 юни. В София те са 200, като от тях закритите са 125.
Предстои всеки открит плувен басейн да бъде обхванат с трикратни последователни вземания на проби и огледи и оценки на сградната инсталация, ВиК, наличието на пречиствателни съоръжения, заяви Марияна Петрова, главен инспектор в РЗИ - София.
Гражданите, които се усъмнят в чистотата на водата, могат да сигнализират на телефон (02) 832 71 11.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899050 |
GBP | 2.356620 |
CHF | 2.089120 |