Вместо да отмени мораториума от 2012 година за замразяване на проекта за втора атомна централа край Белене, Народното събрание прие решение със 172 гласа "за", 14 "против" и двама въздържали се, с което потвърди решението на Комисията по енергетика и даде мандат на министъра на енергетиката Теменужка Петкова да търси стратегически инвеститор за изграждането на АЕЦ „Белене".
Още в началото на дебатите мнозинството отхвърли предложението на лидера на БСП Корнелия Нинова да бъде свален мораториума. „Няма да има държавни гаранции и няма да има дългосрочни договори, които ще са в ущърб на българската държава. Нека всичко да бъде на пазарен принцип, защото комунизмът си замина", аргументира решението на мнозинството да отхвърли предложението на нинов лидерът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Решението на депутатите
предвижда проектът да бъде реализиран с намирането на стратегически инвеститор, на пазарен принцип и без държавни гаранции. Активите и пасивите ще бъдат отделени в отделно дружество, а министър Петкова ще трябва да организира и контролира провеждането на преговори с потенциални инвеститори.
Действията за разработването на процедурата трябва да бъдат предприети до 31 октомври, а Петкова има и задължението периодично да информира депутатите за хода на преговорите.
След гласуването от парламентарната трибуна енергийният министър Теменужка Петкова изрази задоволство от факта, че съществува консенсус по основния въпрос - намиране на решение и демонстриране на политическа воля за проекта АЕЦ „Белене", който сои на дневен ред в българската енергетика повече от 37 години.
„Това е най-важното. Аз съм изненадана, че темата, свързана с необходимостта от отмяна на решението на парламента от 2012 г., се превърна в основна и сякаш това е основната разлика между двете решения", посочи Петкова.
„Ситуацията от 2012 г. и днес е коренно различна, обясни министърът. През 2012 г. нямаше яснота за структурата на проекта. Нямахме яснота как ще приключи арбитражното дело. Политиката на ЕС в областта на енергетиката беше различна от днес", обясни Петкова. Друга разлика, според нея, е наличието на реален инвеститорски интерес и то от компании, които са признати на световно ниво.
„Никой от нас няма интерес да се връщаме назад, да търсим вина, трябва да гледаме напред и с общи усилия да се опитаме да направим нещо добро за България, което ще гарантира и нашата енергийна сигурност, и ще даде възможност парите, които българските данъкоплатци са вложили в проекта - над 3 млрд. лв., да бъдат използвани по предназначение", каза в заключение министърПеткова.
От ГЕРБ аргументираха продкрепата си
на този вариант, тъй като намирането на стратегически инвеститор за реализация на проекта дава възможност на НЕК, БЕХ и българската държава да възстановят напълно направените през годините разходи, свързани с АЕЦ „Белене". Според вноситерите на решението, така ще бъде гарантирана в дългосрочен план енергийната сигурност на страната.
Основание за това им дава сериозният инвеститорски интерес към възможността за реализация на проекта.
Какво предстои
След приетото решение пред журналисти в парламента Теменужка Петкова каза, че ръцете на правителството по проекта АЕЦ "Белене" са развързани и „от тук нататък трябва да поработим доста сериозно, за да има наистина добри резултати за България".
По думите на министъра, екипът на енергийното ведомство трябва да изработи процедура за избор на стратегически инвеститор, която „да е добре конструирана, максимално публична, прозрачна, с обективни критерии, които да дадат възможност за избор на най-добрата оферта". Петоква уточни, че преди търга НЕК трябва да направи оценка на активите, които притежава по проекта.
Попитана кой е четвъртият инвеститор, заявил интерес към проекта, Петкова не пожела да отговори, но каза, че централата може да бъде готова до 7-8 години.
Не се размина без протести
Докато течаха дебатите в пленарна зала, пред Народното събрание се състоя пореден протест на противници на проекта.Те са категорични, че изграждането на централата е икономически неизгодно за страната. Недоволните обмислят и по-голям протест в четвъртък вечер, ако депутатите дадат ход на проекта.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |