Георги Вулов
Парламентарната група на БСП не можа да свали председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов и да прекрати неговите пълномощия предсрочно, както беше записано във внесения от левицата иск. След близо два часа и половина дебати, народните представители запазиха Иванов на поста. От всички гласували депутати в пленарна зала, 125 бяха „против" предложението на БСП, 63 „за" и 3-ма „въздържали се".
След общо взето безсмислените пререкания за това колко и дали е независима КЕВР, от повечето изказвания стана ясно, че политиците не са загубили желанието си по някакъв начин да въздействат върху един много важен икономически регулатор, който има да изпълнява и социални функции, тъй като се произнася за цените на ток, парно и вода.
Най-много време от дебатите беше отделено на внесените от БСП 200 хиляди подписа в КЕВР срещу сделката за продажба на ЧЕЗ. Левицата получи упреци, че оказва политически натиск върху КЕВР, а опозицията обвини управляващите, че с приетите по внесени от ГЕРБ и Обединените патриоти промени е изменен Законът за енергетиката, така че всъщност да се развържат ръцете на регулатора, защото „комисията не може да работи без конкретни критерии, което каза и Иван Иванов от парламентарната трибуна", според лидера на БСП Корнелия Нинова. От управляващите се съгласиха, че трябва да има нова ревизия на Закона за енергетиката, който да определи критериите, които да ползва КЕВР при вземане на решения за по-големите сделки в енергетиката и водния сектор.
Не липсваха и персоналните нападки. Делян Добрев от ГЕРБ обвини колегата си от БСП Драгомир Стойнев (и двамата бивши министри на икономиката и енергетиката), че се е подписал срещу сделката за ЧЕЗ, като писмено е поискал от регулатора да не дава съгласие за разпореждане с имуществото на ЧЕЗ. В отговор Стойнев каза, че председателят на КЕВР е дал на Добрев листче с неговото име, за да може да го атакува от парламентарната трибуна. „Виждаме перфектно взаимодействие между управляващите и една независима институция", посочи Стойнев и допълни, че „това още повече показва, как председателят изобщо не е независим, а е зависим от управляващите".
Колкото и каквито спорове да се водят, самият факт, че ръководството на КЕВР и нейните членове се избират от парламента, решението кой да регулира най-чувствителните за населението цени е политическо. И в същото време, енергийният и водният регулатор е по-независим дори от съдебната система, защото няма кой да го контролира, тъй като според законодателството парламентът няма такива функции, освен да избира неговото ръководство. Докато в съдебната система някакъв вид контролен орган е Инспекторатът към Висшия съдебен съвет.
Друг е въпросът как работи този независим регулатор, от което, разбира се, се вижда доколко КЕВР е политически зависим. Нека за конкретния случай се доверим на Иван Иванов, който след заседанието каза пред журналисти в кулоарите на парламентаа, че КЕВР е напълно независим орган и „това беше заявено от мнозинството в Народното събрание и в нарочно писмо на ЕК, за което беше споменато по време на дебата в пленарната зала". На въпрос дали му е оказван политически натиск, Иван Иванов отговори: „Единствен опит за натиск беше този, който днес видяхте в пленарната зала." И уточни, че няма да вземе отношение по изказаните в дебата мнения.
За Иван Иванов по важна е подкрепата, която е получил през последните два дни от бизнеса -веднъж от работодателските организации, които настояват да се повишат плавно цените на електроенергията, топлоенергията и природния газ, и втори път от 7-те най-големи енергийни компании в страната, които пък искат драстичен скок. Всъщност тази подкрепа за председателя на КЕВР „означава, че ние наистина намираме балансираните решения, които да бъдат в интерес на обществото преди всичко", по думите на Иван Иванов.
Той не се притеснява, че омбудстманът Мая Манолова е внесла сигнал в прокуратурата срещу цените на тока и парното, които действат от 1 юли, а пък БСП персонално срещу него, заради „отказ да изпълнява задълженията си".
Равносметката от съдебната битка срещу КЕВР показва, че тя се печели от регулатора, тъй като досега не е издавана осъдителна присъда. Една бърза и може би непълна справка сочи, че миналагодишното обжалване на цената на природния газ беше отхвърлено на две инстанции от Върховния административен съд.
В няколко области съдът се произнася в полза на КЕВР по искане за отмяна на цените на ВиК услугите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |