Днес Европейската централна банка (ЕЦБ) публикува за публична консултация проект за Регламент на ЕЦБ относно надзорните такси, съобщи на сайта си банката. През ноември 2014 г. ЕЦБ ще поеме задачите по надзора над банките в еврозоната като част от единния надзорен механизъм (ЕНМ). ЕНМ ще извършва пряк надзор над близо 130 кредитни институции и ще работи съвместно с националните компетентни органи по надзора над по-малките банки.
Проектът за регламент определя реда и условията, по които ЕЦБ ще начислява годишна надзорна такса за разходи, направени във връзка с нейната нова роля от ноември 2014 г. насетне.
Регламентът на ЕС за единния надзорен механизъм (Регламента за ЕНМ) изисква ЕЦБ да начислява годишна надзорна такса на банките под пряк и непряк надзор, за да възстанови направените от нея разходи за надзор, които за 2015 г. се оценяват на около 260 млн. евро.
Макар че точният размер ще може да бъде потвърден едва през 2015 г., предварителният анализ показва, че през 2015 г. годишната такса за банките под пряк надзор може да бъде в диапазона от 150 000 евро до 15 млн. евро, като повечето биха заплащали между 0,7 млн. евро и 2 млн. евро. На същия принцип за около 75 % от по-малките банки под непряк надзор се очаква да плащат между 2000 евро и 7000 евро годишно, а на по-големите банки в тази категория може да бъде начислена такса около 200 000 евро.
Консултацията започва днес и ще продължи седем седмици, до 11 юли 2014 г.
ЕЦБ ще проведе публично изслушване по документите за консултация на 24 юни 2014 г. в централата си във Франкфурт.
След публичната консултация ще бъдат публикувани получените коментари заедно с оценка и отговори. Регламентът на ЕЦБ относно надзорните такси ще влезе в сила преди ЕЦБ да поеме надзорните си задачи на 4 ноември 2014 г.
ЕНМ е създаден, за да допринесе за сигурността и стабилността на банковата система в еврозоната и да спомогне за възстановяване на доверието в банковия сектор посредством независим, интегриран европейски надзор за цялата еврозона и за другите участващи държави членки. Той има за цел да засили финансовата стабилност и интеграция в Европа и да хармонизира надзорните практики, което е от полза за поднадзорните банки.