Българската народна банка е подготвила специален проектозакон във връзка с казуса с КТБ. Целта е банковият надзор вече да бъде осъществяван от управителя на БНБ, а не от ресорния подуправител, както е сега. Подкрепа от политиците за тези промени поиска управителят на БНБ Иван Искров, който представи пред парламентарната комисия по бюджет и финанси всички факти около поставянето на Корпоративна търговска банка под специален надзор и резултатите от одита в нея.
„Съгласно действащия от 1997-а година и до момента Закон за БНБ, законодателят е вменил правата и отговорностите за функцията „Банков надзор" на подуправител, който и да е той, ръководител на Управление „Банков надзор". Управителят и другите членове на Управителния съвет на Централната банка нямат никакви директно възложени задължения, нито права по отношение на текущия банков надзор. Във връзка с това внасяме и законови промени, с които ще поемем такива отговорности, разбира се, ако бъдем подкрепени от вас", обобщи Искров.
Схемата, предложена от БНБ, предвижда депозитите от КТБ да бъдат преместени в дъщерната й "Креди агрикол България".
Сред предложенията за законодателни промени е и увеличение на лимита на дълга, който държавата може да поеме, за да се покрият загубите.
Председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев увери, че БНБ ще срещне подкрепа от парламента и правителството. „Мерките, които ще трябва да бъдат взети в тази посока, са свързани не само с участието на българския парламент, но най вече и с участието на българското правителство в лицето на финансовия министър", подчерта Цонев.
Схемата, предложена от БНБ, предвижда депозитите от КТБ да бъдат преместени в дъщерната й "Креди агрикол България". Сред предложенията за законодателни промени е и увеличение на лимита на дълга, който държавата може да поеме, за да се покрият загубите. „Вариантите за теглене на този нов дълг ще бъдат описани в предложенията за законодателни промени", обясни финансовият министър, като подчерта, че това ще е еднократен акт, валиден за настоящата година.
Менда Стоянова от ГЕРБ предупреди, че във фонда за гарантиране на влоговете има само 2.1 млрд. лв., а след оздравителната операция ще загуби 1.5 млрд. лв., което означава, че трябва спешно да бъде попълнен.
Стоянова призова и управителя на БНБ да сизира централата на одиторската компания KPMG, тъй като нейният български клон е правил одитите на КТБ. „Ще продължи ли KPMG да фигурира в списъка на БНБ, който препоръчва на банките кои одитори да ползва, след като има такива съществени пропуски с КТБ", попита зам.-председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Докато продължаваше извънредното заседание на парламентарната бюджетна комисия по казуса КТБ, нейният мажоритарен собственик Цветан Василев разпрати до медиите своята позиция, в която обвини ръководството на БНБ, че участва в конспиративен сценарий за разбиване на доверието в банката му и продажбата на безценица на активите, финансирани от нея. Василев увери вложителите, че ще съди институциите, съдействали или бездействали за това, за да защити техните спестявания.