В противоречие с националното законодателство, ръководителят на генералната дирекция „Вътрешен пазар и услуги" на Европейската комисия Джонатан Фаулс настоява в най-кратък срок България да осигури достъп на вложителите до техните гарантирани депозити в поставената под особен надзор Корпоративна търговска банка (КТБ).
В писмо до министъра на финансите в оставка Петър Чобанов и до Калин Христов, подуправител на БНБ, висшият чиновник от Брюксел императивно настоява да се приложи върховенството на европейското законодателство и по-точно „принципите на Европейските правила за управление на банковите кризи" и конкретно член 10 от Европейската директива за схемите за гарантиране на влоговете. Според тези нормативни документи, в случай, че се установи липса на достатъчно пари в банката за изплащане на депозити, държавата е задължена да задейства механизма за обезщетяване на клиентите, като предостави парите на граждани и фирми до 20 дни.
„Във взаимен интерес е тази ситуация да се разреши колкото е възможно по-бързо, без сериозно да се нарушава финансовата стабилност и при стриктно спазване на принципите на вътрешния пазар на финансови услуги на Европейския съюз", се казва в писмото.
Случайно или не, но в писмото се напомня, че вложителите биха могли да търсят правата си дадени им от европейската Директива за схемите за гарантиране на влоговете пред българските съдилища, а също и да предявят искове срещу България за нанесени щети, което би изложило страната на "много голям финансов риск".
Действащото българско законодателство не позволява да се прилага Законът за гарантиране на влоговете преди на банката да бъде отнет лиценза. Едва тогава трябва да започне изплащането на гарантираните до 100 000 евро депозити. На КТБ все още не е отнет лицензът, а на 31 юли 2014 г. управителят на БНБ поиска да бъде удължен специалният надзора, който по закон може да продължи до шест месеца. КТБ бе поставена под надзор от БНБ на 20 юни за три месеца, които изтичат на 20 септември.
Още преди да стане известно писмото от Брюксел, на среща с парламентарно представените партии за актуализацията на държавния бюджет и този на Здравната каса президентът Плевнелиев предупреди, че е време да се намери решение на казуса с КТБ и подчерта, че Европейската комисия следи внимателно случая с банката.
Като допълнителен аргумент за натиска си Джонатан Фаулс посочва, че България се стреми към Банковия съюз и разрешаването на казуса с КТБ „придобива още по-голямо значение".
Официална позиция от Министерство на финансите и от подуправителя на БНБ няма, които би трябвало да се съобразят с действащото българско законодателство. Според финансисти, посочената евродиректива не е въведена в Закона за гарантиране на влоговете в банките със знанието на Европейската комисия.