Източник: www.darikfinance.bg
Много е важно да се каже, че в този доклад няма някои неща, които преди това се говореха, най-вече от прокурори - няма изнесени пари с чували или липсващи кредитни досиета, коментира резултатите от одита на Корпоративна търговска финансистът Владимир Каролев.
Пред БНТ той посочи, че сумата от 4.2 милиарда лв. е счетоводна оценка на обезценката на активите на КТБ. Три от петте най-големи счетоводни компании са направили оценка на активите на банката, а именно кредитния портфейл на банката - инвестиционния, държавни ценни книжа, и сградите на банката. Според тях липсва достатъчно обезпечение по кредитите.
По думите на Каролев обезценката се дължи на липсата на достатъчно документи, необходими по международните финансови счетоводни стандарти.
Той обясни, че според сега действащия Закон за кредитните институции до 30 октомври квесторите трябва да отразят тази обезценка в официалните отчети на КТБ, което означава, че банката ще има отрицателен капитал. Пак според закона това означава в петдневен срок БНБ да вземе решение за отнемането на лиценза и след това в 20-дневен срок да започне изплащането на депозитите до 196 000 лв.
„В края на прессъобщението на БНБ е оставена следната вратичка, според мен правилно. Понеже има заявен интерес от инвестиционен фонд във Виена, предложение за рекапитализиране на банката, Управителният съвет на БНБ е предоставил такава възможност - следващият парламент да промени закона в тази му част. Ако пък банката мине през фалит е изключително важно назначените от съда синдици задължително да получат международна експертна помощ, защото България няма такъв капацитет“, смята Владимир Каролев.