Народното събрание трябва да приеме законодателни промени, които да осигурят незабавното изплащане на гарантираните депозити при условията, определени в правото на ЕС. Това решиха депутатите след цял ден дебати по доклада на БНБ за КТБ и ТБ "Виктория".
Министерският съвет съвместно с БНБ и КФН да подготви и внесе в Народното събрание промени на законите в областта на банковото дело - законите за БНБ, за кредитните институции и за гарантиране на влоговете, решиха още народните представители.
За да бъде по-ефективна защита на вложителите, парламентът препоръчва на БНБ да сключи договор с международно юридическо лице за проследяване на акционерите и администраторите на КТБ и свързаните с тях лица.
Това са трите точки, които депутати приеха като решение на парламента и всъщност отказаха да оздравяват КТБ. На практика трябва да бъде спазен сегашният Закон за кредитните институции, според който БНБ ще отнеме лиценза на банката, ако докладът на квесторите потвърди, че собственият капитал на КТБ е отрицателна величина.
Със 151 гласа "за" и 7 въздържали се отпадна точката от проекта за решение, според която до 6 ноември Народното събрание трябваше да приеме изменения в Закона за кредитните институции, които да задължат БНБ да предложи действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина. Резерви срещу този текст изразиха "БСП лява България" и Реформаторският блок.
Малко преди това от парламентарната трибуна управителят на БНБ Иван Искров заяви, че парламентът не може да задължи или да дава инструкции на БНБ за извършване на определени дейности. Той посочи, че Централната банка е предвидим партньор на държавата и ще участва, ако се налага, но не е редно да се записва, че им се препоръчва да направят определени действия, защото това БНБ не може да го изпълнят, независимо че е решение на парламента.
Управителят на БНБ посочи още, че каквото и решение да вземе парламентът, то трябва да бъде изпратено на Европейската централна банка за становище. Искров поясни, че те не могат да вземат решение по направеното предложение от консорциума между ЕПИК, "Джемкорп" и Оманския фонд, а решението трябва да се вземе от парламента и изпълнителната власт. Управителят на БНБ предупреди, че банковият надзор няма да даде решение, преди да е ясно кой е крайният собственик на капитала.