„По време на управлението на ГЕРБ беше най-тежката криза в света, ние подпомагахме всички банки и нито една не фалира. За съжаление, проспаното време с личната вина на управителя и на подуправителя на БНБ, ни изправя пред ситуация, която г-н Искров не пожела да каже - колко пари ще ни струва единия или другия вариант за КТБ", заяви Бойко Борисов от парламентарната трибуна по време на дебатите за бъдещето на КТБ.
По думите на Борисов, Румен Гечев от БСП бил прав, че ако се приеме точка 3 от проекторешението, както е записана, са само добри намерения - да се гарантират вложителите. „Всъщност ние гарантирайки вложителите, правим комфортен живота на банкерите. Всичко това е вследствие на това бездействие, виновно бездействие, месеци наред. Ако БНБ си беше на мястото, нейния надзор, това нямаше да се случи", подчерта лидерът на ГЕРБ.
Той се обърна към управителя на БНБ: „Г-н Искров, при този крехък мир, който има между политическите партии за нормална работа в парламента, вие искате да ни вмените отговорности, които не са наши!" След това Борисов заяви, че ще предложr на ПГ на ГЕРБ точка 3 от пректорешението на временната парламентарна комисия да отпадне.
„До тази сутрин имах надежда, че може да се оздрави банката, но нашите добри намерения може да създадат по-голяма угроза за бъдещето", каза в заключение лидерът на ГЕРБ.
След него Радан Кънев от Реформаторския блок посочи, че колкото повече се бави решаването на казуса КТБ, толкова повече ситуацията ще се влоши. „Искам да благодаря на г-н Борисов, аз вече го направих лично. Той успя да обясни нещата по разбираем начин", подчерта съпредседателят на Реформаторския блок.
По думите му, рефлексът към отлагане води до много големи загуби и много големи злоупотреби. Според Кънев, по-голямата част от хората вече са наясно, че по-нататъшното отлагане влошава ситуацията.
Реформаторският блок подкрепял предложението на бюджетната комисия в парламента за международно разследване в КТБ и възразява на позицията на БСП. „Не става дума някой да оценява активите на банката. Става дума за международна компания за разследване. Има злоупотреби, има опити парите да бъдат покрити. Колкото повече време мине, толкова по-успешно ще бъдат укрити тези пари. Но има начин да бъдат проследени тези пари ", обясни Радан Кънев. Според него законът позволявал парите от КТБ да бъдат събрани.
Съпредседателят на Реформаторския блок прикани всички институции да започнат да изпълняват задълженията си по закон, начело с БНБ и Фонда за гарантиране на влоговете. На първо място трябва да бъдат изпълнени задълженията по Закона за банковата несъстоятелност.
„Трябва най-сетне да приложим и наказателния закон, защото, ако този грабеж остане ненаказан, ние отново се завъртаме в кръга на порочността на българския обществен живот", каза в заключение Радан Кънев.
В кулоарите на парламента пред журналисти Бойко Борисов обяви, че са чакали Иван Искров да даде своя доклад, тъй като от ГЕРБ са имали добри намерения да се направи опит да се оздрави КТБ. „Неговият доклад е категоричен, че банката е в не тежко, а на практика много тежко състояние и на практика не може да се оздрави", подчерта Борисов.
Затова според него предлаганото решение на временната бюджетна комисия няма смисъл. „След като чух предложнието на Оманския фонд , което изчете г-н Искров, че държавата трябва да даде 2,5 млрд. лева в някое дружество, е много рисковано. „Към момента не виждам смисъл да се прави каквото и да било", категорично заяви Бойко Борисов.
Според него огромният проблем не са протестите, а решението ще повлияе за 5 години напред и държавата ще изпадне в рецесия, ако не се намери работеща формула.
„Все пак трябва да се даде думата на висши финансисти, които да решат този казус", добави лидерът на ГЕРБ и запита реторично: Докога Иван Искров ще бъде шеф на БНБ, казвайки, че това ще бъде, докато си подаде оставката?
По късно от БНБ огласиха писмото за намерения на Фонда на генералния държавен резерв на Султаната на Оман, Джемкорп капитал и ЕПИК, макар преди това да бе съобщено, че вносителите му настояват за конфиденциалност.