Законопроект за изменение и допълнение на Закона за банковата несъстоятелност е внесен от ГЕРБ, съобщи на брифинг в парламента председателят на Временната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова.
Тя уточни, че става въпрос за чл. 59, който касае прихващанията в хода на банковата несъстоятелност. „Целта му е да защити обществения интерес, публичните средства, които ще се инвестират в КТБ, както и да защити всички вложители", подчерта Стоянова.
Поводът според нея са зачестилите случаи, при които някои вложители се опитват да заобиколят закона и да извлекат полза за себе си. „Обикновено това се извършва от негарантирани вложители, които имат влог над 196 хил. лева, които са гарантирани и които се продават с цел после да бъде извършено прихващане. Искаме да затворим тази възможност и се надяваме, че текстовете, които сме изработили, ще свършат тази работа", заяви още Стоянова.
Стремежът на авторите на законопроекта е да се спази закона на банковата несъстоятелност, която казва, че всички негарантирани вложители са равнопоставени. „Зад защитата на всички кредитори, ние преди всичко защитаваме Фонда за гарантиране на влоговете, който след няколко дни ще започне да изплаща над 3,6 млрд. лева гарантирани влогове", обясни Стоянова.
По нейните думи с измененията се атакува раздробяването на влоговете с цел да се влезе под гарантирания влог, за да бъдат усвоени всички пари. „Това означава заобикаляне на закона и ощетяване на Фонда за гарантиране на влоговете в банките", обясни председателят на парламентарната Временна комисия по бюджет и финанси .
Тя каза още, че в комисията е постъпила информация отпреди две седмици, че квесторите на КТБ са получили уведомления за около 1 млрд. 170 млн. лева цесии, от които около 800 млн. лева имат заявка за извършване на прихващанията.
Вчера на среща с Асоциацията на банките в България премиерът Борисов заяви, че ще бъдат отменени всички цесии в КТБ.
От ГЕРБ атакуват и втория вид цесия - раздробяването на депозитите на различни лица, което да направи повече депозити гарантирани, но това се случва с текстове в заключителни разпоредби на актуализацията на бюджета за 2014 година, които вече са били гласувани на първо четене.
"Смятаме, че това е действие за в бъдеще по отношение на бъдещо несигурно събитие, в случай, че съдът по несъстоятелността обяви КТБ в несъстоятелност", добави Кирилов. В момента банката се опазва от квестори на БНБ, като банката ще премине в несъстоятелност и ще се назначи синдик тогава, когато съдът реши това. "В момента има жалба срещу отнемането на лиценза, което на практика спира съдът да се произнесе", припомни Менда Стоянова.
По време на представянето на поправките, на депутатите от ГЕРБ бе зададен въпросът дали гуверньорът на БНБ е получавал предложение за работа в Черноморската банка. "Очакваме оставката на г-н Искров по морални съображения, независимо дали има пряка вина, която да бъде административно или наказателно доказана. Нямам информация дали г-н Искров ще започне работа в Черноморската банка и не мога да потвърдя тази информация", отговори Менда Стоянова.