„КТБ е била създадена, функционирала и управлявана от нейния мажоритарен собственик Цветан Василев като финансова пирамида. Това е констатацията, около която се обединихме почти всички членове на парламентарната комисия за КТБ. Това обществото го разбра веднага след фалита". Думите са на депутата от ДПС Йордан Цонев в интервю за сутрешния блок на Нова телевизия.
Той описа и схемата: „От 5,2 млрд. лева кредитен портфейл, 3,7 млрд. лева или 72% са били дадени на фирми, свързани с Цветан Василев. Всички те, общо 117 на брой, са били фирми-бушони, през които е преминавало кредитиране една през друга, за да може после Цветан Василев да си купи активи, които не са заложени срещу кредитите, които са получили фирмите."
На въпрос имало ли е участие на представители на ДПС в схемата, които са прикривали дейността на КТБ, Цонев отговори: „Имало е прикриване, но то не е било от ДПС и ще го докажем. На 71 от тези дружества са регистрирани на 7 адреса в София. 18 от тях имат само по един служител, останалите имат по няколко." Цонев даде за пример най-яркият представител на разяснената схема - публичното дружество Технологичния център - Институт за микроелектроника (ТЦ-ИМЕ АД).
По думите на Цонев през него е направено едно от увеличенията на капитала на КТБ чрез подчинен срочен дълг. „ТЦ-ИМЕ през последната година е взело от банката и е раздало на дружества, свързани с Цветан Василев, кредити за 500 милиона лева. То е функционирало като банка в банката. Това са могли да го знаят одиторите и банковия надзор. Това дружество има оборот за 200 000 лева", подчерта депутатът.
По повод появилата се информация, че около 1000 физически и юридически лица са променили депозитните си договори, Цонев каза, че ДПС ще инициират законодателна инициатива за разкриване на банковата тайна за политици и депутати. „ДПС е мотивирано да стигне до цялата истина за КТБ", подчерта народният представител.
„Пеевски не е бил в един отбор с Цветан Василев. Пеевски никога не е бил акционер в КТБ, никога не е участвал в управлението на банката, той и неговото семейство са си върнали всички кредити до стотинка. Той няма преференциални депозити и няма никакво отношение към тази банка". Така Йордан Цонев защити колегата си, с когото са вносители на няколко законопроекта в предишното и сегашното Народно събрание.
„Искаме отговор на въпроса кой е толерирал КТБ в нейните фараонски бизнес практики, управлявани от Цветан Василев. Затова трябва да падне банковата тайна за всички политици, депутати и тези 1000 преференциални депозити", посочи Йордан Цонев от ДПС.
Той поясни, че са поискали синдиците да им обяснят защо депозитите на 1000 души са преобразувани от преференциални към обикновени. Квесторите от своя страна са назначили група, която взема становище, че дори да се преобразуват, собствениците на въпросните депозити ще си платят само глоба.
„В трите одитни доклада се натъкнахме на една и съща констатация - до 30 септември не е осчетоводена нито една цесия. А от 30 септември до 6 октомври са направени цеси за над милиард", поясни депутатът.
Цонев заяви, че във временната парламентарна комисия нямат информация кои са хората с преференциални депозити. Единственият човек, за когото се знае, че има такъв депозит, е Иван Костов.
„Не съм бил финансов концесионер на Бисеров. Надявам се да се докаже, че обвиненията са неправилни." Така отвори депутатът на въпрос бил ли е запознат с бизнес делата на Бисеров преди да му повдигнат обвинение.
В заключение Йордан Цонев прогнозира, че управителят на БНБ Иван Искров ще си подаде оставката в следващите месеци.