Голяма част от кредиторите на Корпоративна търговска банка (КТБ) няма да получат парите си, прогнозира в интервю за сутрешния блок на БНР изпълнителният директор на Българската агенция за кредитен рейтинг Христо Михайловски. Според него, законът е променен така, че Фондът за гарантиране на влоговете да измести вложителите в банката. По думите на Михайловски, не се полагат достатъчно усилия да се съберат вземанията.
Той смята, че са направени достатъчно промени в закона за банковата несъстоятелност във връзка с КТБ, и продължават да се правят. Като само от юни до август са направени пет промени. Последните, които са обнародвани на 14 август, променят в реда на вземанията на вложителите и така Фондът е минал пред всички вложители.
„Така като най-голям кредитор на банката, Фондът има някъде около 3 млрд. и 650 млн. лева, трябва първо те да бъдат обезщетени, т.е. държавата да вземе своите средства, след което вече е поредицата от вземания, които са обезпечени със залог, ипотека и т.н.", обясни Михайловки. Той подозира, че след фонда парите си ще вземат банките и чак след това са другите вложители - юридически и физически лица.
„Тук мога да кажа, че редът на вложителите е в една по-неизгодна позиция. Другото странно нещо е, че в тази комисия, която беше направена в парламента, и този доклад, който тя представи, никъде не се казва за кредитополучателите, никъде няма информация за кредитополучателите", подчерта изпълнителният директор на Българската агенция за кредитен рейтинг.
Според него, проблемът е, че много от обезпеченията и кредитите, които са били дадени на фирмите, в момента тече много силен процес на изпразване на тези фирми, така че да не може да бъде събрано нищо, ако те не могат да съберат средствата. „Така с всеки изминал ден, с всяка изминала седмица вероятността да се съберат отново средствата намалява. Това е един въпрос, на който няма отговор", категоричен беше Михайловски.
За него другият голям проблем е, че се анализира кой от кредиторите какви пари има да взема, а не се проследява къде са отишли дадените от банката пари. Михайловски смята, че ръководителите на държавни и общински предприятия, които са вложили парите на дружествата на депозит в КТБ ще трябва да си понесат наказанието, ако не са спазили закона и съответните правилници.
На въпрос колко дълго ще продължи процесът на връщането на парите, Михайловски не даде точен отговор, но повтори, че много от вложителите много трудно ще си получат парите от фалиралата банка.