Докладът на международната фирма "Аликс партнърс", разследваща паричните потоци на КТБ, е готов и е предаден в срок в края на септември на синдиците на КТБ, но има клауза за конфиденциалност и остава тайна за обществото към момента. Това заяви от парламентарната трибуна министърът на финансите Владислав Горанов в рамките на днешния парламентарен контрол в отговор на народните представители от Реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов, които му връчиха депутатска подписка с искане за публичност на доклада.
Задавайки въпроса, Димитров подчерта, че става въпрос за най-голямото източване на банка в историята ни и трябва да има разследване, което да стане публично достояние. Депутат отбеляза, че е наясно, че докладът не може да стане публичен веднага, преди да са приключили разследванията, но настоява веднага да се оповести пред обществото списъкът на замесените лица и фирми, „за да се видят кои са тези хора - сигурно политици, народни представители и представители на съдебната система, които са били замесени в казуса КТБ, а продължават да взимат важни решения за българските банки".
Горанов заяви, че не разполага с доклада, защото не е окончателно финализиран, но фирмата е изпълнила задължението си да го предостави на синдиците в срок. По думите на финансовия министър, ако информацията, предоставена на синдиците на КТБ от фирмата "Аликс партнърс" бъде оповесетна публично, България ще дължи неустойки за нарушаване на договора. Освен това, не е възможно докладът да бъде внесен в секретното деловодство на парламента, каквато е друга идея на депутатите, защото той не представлява класифицирана информация.
Финансовият министър предложи да организира среща със синдиците и фирмата, в която да участват и депутатите Димитров и Славов, и на която да се прецени в рамките на договора как да се структурира информацията и да се изнесе пред обществото.
Досега, според Горанов, докладът не е съгласуван между страните, но ако стане публичен, ще затрудни работата им и може да застраши интересите на кредиторите.
В т. нар. уточняващ въпрос депутатът Славов изрази учудване от клаузата за конфиденциалност и постави въпроса за моралния аспект, защото ако не се върне имуществото, по думите му „поне трябва да се знае кой е замесен в този грабеж".
Горанов се съгласи с народния представители, тъй като и според него обществото трябва да е наясно за лицата и фирмите, които са замесени в казуса КТБ, но повтори предложението си - на среща със синдиците да се прецени как да се структурира информацията за обществото, „защото това е процес на несъстоятелност, който е един процес извън пряката публична дейност на отделни държавни органи".