Очаквам консолидация в банковия сектор, но на този етап е рано да се говори с конкретика. Това прогнозира в интервюто си за Bloomberg TV Bulgaria управителят на БНБ Димитър Радев. Той смята, че предстоящият стрес тест на банките ще покаже, че системата като цяло е стабилна.
Според управителя на Централната банка, банковата ни система у нас е стабилна, ликвидна и добре капитализирана, но фалитът на КТБ разкри някои слаби места в банковия ни надзор. Димитър Радев подчерта, че основна задача на ръководството на Централната банка сега е да засили банковия надзор, който е в сериозна реорганизация. БНБ планира и последващи стъпки за подобряване на капацитета и практиките в съответствие с Базелските принципи за ефективен банков надзор.
„Работим много здраво, за да сме напълно подготвени за не толкова добър сценарий, и тук визирам какво точно правим в банковия надзор. Като налагане на правила и подобряване на вътрешния контрол в банковия надзор. Но също и поглеждаме към все още зеещи дупки в нашата рамка и, на последно място, но не и по значение, осигуряване на подходящи механизми за потенциален капиталов недостиг на банки, където той не може да бъде покрит от пазара", обясни Димитър Радев.
Той не изключва някои проблеми в отделни банки, но БНБ е напълно готова да поеме тези проблеми.
Управителят на БНБ посочи още, че нивото на лошите кредити се стабилизира и през тази година те са под 11 млрд. лева. "Има адекватно покритие от гледна точка на провизиите - над 50%. Освен това имаме капиталов излишък от близо 7.1 млрд. лева към септември. Някои мерки са в процес на въвеждане като продажба на група кредити и отписвания от балансите като резултат от реализация на допълнителните гаранции. Очаквам и като резултат на бъдещата проверка на качеството на активите и стрес теста да има допълнителен импулс в тази посока", допълни Димитър Радев.
Той не се ангажира кога България ще влезе в еврозоната. "Мисля, че отговорът на този въпрос е в нашия договор за присъединяване. Всички необходими условия са покрити, но това все още не е въпросът. Официалните критерии са постигнати, но има още какво да се направи на структурно ниво. Например, разрешаване на останали въпроси в сектора на държавните предприятия и подсигуряване на фискалната устойчивост на здравния сектор и пенсионния", обясни Радев.
Според него, последните трагични събития в Париж неминуемо носят глобални и регионални рискове за икономиката и повишават размера на риска. "Следим всичко изкъсо и се опитваме да насочваме политиката в зависимост от тези промени. Например, превантивните мерки на Централната банка в съответствие на тези на правителството смекчиха съществено риска за банковата система по време на икономическата криза в Гърция", подчерта управителят на БНБ Димитър Радев в интервю за Bloomberg TV Bulgaria.