Средният дълг на домакинствата пада под средната за страната работна заплата, oтчете Асоциацията на колекторските агенции в България /АКАБГ/ на пресконференция, на която представи последното си Проучване на задълженията на домакинствата и бизнеса в България за 2017 г.
Така дългът през 2017 година средно е 775 лв. при 912 лв. през 2016. Клиентите често пропускат вноски от невнимание и затова бързо излизат от просрочие, отбеляза председателят на АКАБГ Райна Миткова. Това показва, че българинът все по-рядко задлъжнява.
Най-големият дял на задълженията е към банките - 42%, следван от бързите кредити - 30% и към телекомуникационните компании - 25%.
Длъжникът най-често той е млад мъж, под 30 години, добре образован, на трудов договор. Обикновено това е първата му работа, което може би е характерно за младите хора, които имат своите първи доходи - неправилно да разпределят своите приходи, съотнесени към разходите, които правят.
Най-добре контролират плащанията си жителите на София, Пловдив и Варна, а най-много некоректни платци има в Бургас, Стара Загора и Русе, показва още проучването на АКАБГ.
От една страна, домакинствата са все по-малко обременени от задължения и все по-разумно пресмятат възможностите си да ги покриват. От друга страна обаче, расте броят на дълговете, които се възлагат за събиране, отчитат от АКАБГ.
„От 1,8 милиона възложени случаи през 2016 година, през 2017-а броят им вече е 2,6 милиона. Това доста съвпада с броя на работещото население в страната, но тук няма нищо тревожно. До голяма степен кредиторите все още спазват дисциплината от годините на кризата и предприемат мерки по събиране от ден първи, така че в тази бройка влизат и домакинства със задължения от 2, от 5, от 30 дена - невинни просрочие които така много бързо успяват да разрешат", коментира Райна Миткова.